Σαρδελα στο surfcasting.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Σαρδελα στο surfcasting.

Post by chrysanthos9 »

Τι ψαρια πιανουμε συνηθος με σαρδελα στο surfacasting? Πως μπορω να την δολωσω για να αντεξει μια βολη otg η pendulum με 120γρ? τα μυλοκοπια τσιμπουν στην σαρδελα?


ευχαριστω εκ των προτερων...........................
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by konstantinos kalogir »

Αν θα πάεις για μυλοκόπια...απλά μεν δολώσεις σαρδέλα...!! :wink:

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by chrysanthos9 »

Παραπανω εν για μυλοκοπια που εν να παω αλλα θελω να δοκιμασω και την σαρδελα περκι μου πιαω και καναν κυνηγιαρικο που εν να ανακατωνετε μες στους αφρους των κυματων :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by (CyBasser) »

chrysanthos9 wrote:Τι ψαρια πιανουμε συνηθος με σαρδελα στο surfacasting? Πως μπορω να την δολωσω για να αντεξει μια βολη otg η pendulum με 120γρ? τα μυλοκοπια τσιμπουν στην σαρδελα?


ευχαριστω εκ των προτερων...........................
Xρύσανθε! Δόλωσε σαρδέλα άφοβα. Σε σαρδέλλα έχω πιάσει σορκούς, τσιπούρες, λαβράκια, μούρμουρο (ναι, μούρμουρο!), βκιόλες, βατί, μουγγριά. Μυλοκόπι εγώ δεν έπιασα, αλλά στην Ελλάδα άνθρωποι εμπιστοσύνης όταν ψαρεύουν λαβράκια με φετάκι ή ολόκληρη σαρδέλλα έχουν πιάσει και μυλοκόπια (Κωνσταντίνε :naughty: ). Πιάνονται επίσης σηκιοί, γοφάρια, σπάροι, ροφοειδή... αλλά δεν έχω πιάσει κανένα απ'αυτά.

Πως θα την δολώσεις εξαρτάται από το τι ψάρεμα θες να κάνεις. Ολόκληρη σε πολυάγκιστρο ή (καλύτερα) μονάγκιστρο 2/0 ή 3/0 περαστή, και μετά δεμένη γύρω γύρω προσεκτικά με ειδικό ελαστικό νήμα. Φετάκι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, αφού είναι πολύ ευαίσθητο δόλωμα. Πάντως, αν μπορείς να εξασφαλίσεις πραγματικά φρέσκια σαρδέλλα (προτιμότερο μόνο μερικών ωρών) τότε θα είσαι μια χαρά :wink:
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by chrysanthos9 »

αγορασα σημερα απο την ψαραγορα και μου ειπαν οτι ειναι φρεσκια. Ευχαριστω για τις απαντισεις :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by konstantinos kalogir »

(CyBasser) wrote:
chrysanthos9 wrote:Τι ψαρια πιανουμε συνηθος με σαρδελα στο surfacasting? Πως μπορω να την δολωσω για να αντεξει μια βολη otg η pendulum με 120γρ? τα μυλοκοπια τσιμπουν στην σαρδελα?


ευχαριστω εκ των προτερων...........................
Xρύσανθε! Δόλωσε σαρδέλα άφοβα. Σε σαρδέλλα έχω πιάσει σορκούς, τσιπούρες, λαβράκια, μούρμουρο (ναι, μούρμουρο!), βκιόλες, βατί, μουγγριά. Μυλοκόπι εγώ δεν έπιασα, αλλά στην Ελλάδα άνθρωποι εμπιστοσύνης όταν ψαρεύουν λαβράκια με φετάκι ή ολόκληρη σαρδέλλα έχουν πιάσει και μυλοκόπια (Κωνσταντίνε :naughty: ). Πιάνονται επίσης σηκιοί, γοφάρια, σπάροι, ροφοειδή... αλλά δεν έχω πιάσει κανένα απ'αυτά.

Πως θα την δολώσεις εξαρτάται από το τι ψάρεμα θες να κάνεις. Ολόκληρη σε πολυάγκιστρο ή (καλύτερα) μονάγκιστρο 2/0 ή 3/0 περαστή, και μετά δεμένη γύρω γύρω προσεκτικά με ειδικό ελαστικό νήμα. Φετάκι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, αφού είναι πολύ ευαίσθητο δόλωμα. Πάντως, αν μπορείς να εξασφαλίσεις πραγματικά φρέσκια σαρδέλλα (προτιμότερο μόνο μερικών ωρών) τότε θα είσαι μια χαρά :wink:
Ρολάνδο πολλές φορές επιαστήκαν σφύρνες πάνω στο μπικατίνι αλλά εν θα πάεις για σφύρνες με μπικατίνια...!!!

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by Greg »

chrysanthos9 wrote:αγορασα σημερα απο την ψαραγορα και μου ειπαν οτι ειναι φρεσκια. Ευχαριστω για τις απαντισεις :D
Στις περιοχες που ψαρευεις δεν ξερω τι τσιμπα τη σαρδελα..αλλα λεμεσο σαρδελλα = μουγκρι/βατι :twisted:
Esox Lucius

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by Giorkos »

chrysanthos9 wrote:αγορασα σημερα απο την ψαραγορα και μου ειπαν οτι ειναι φρεσκια. Ευχαριστω για τις απαντισεις :D


εγώ θα τες αλεύρωνα τζαι θα τες έκαμνα κάστινγκ μες το τηάνι..... λίο λεμονούι τζαι καλή όρεξη μας :whistle: :whistle: :whistle:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by (CyBasser) »

Giorkos wrote:
chrysanthos9 wrote:αγορασα σημερα απο την ψαραγορα και μου ειπαν οτι ειναι φρεσκια. Ευχαριστω για τις απαντισεις :D


εγώ θα τες αλεύρωνα τζαι θα τες έκαμνα κάστινγκ μες το τηάνι..... λίο λεμονούι τζαι καλή όρεξη μας :whistle: :whistle: :whistle:
ΔΑΜΑΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ 1000% 8-) 8-) 8-)
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by (CyBasser) »

konstantinos kalogir wrote:Ρολάνδο πολλές φορές επιαστήκαν σφύρνες πάνω στο μπικατίνι αλλά εν θα πάεις για σφύρνες με μπικατίνια...!!!
Κωνσταντίνο, το μυλοκόπι είναι σαρωτής της άμμου. Βασικά σκαλίζει / σκάβει και ότι βρει και είναι υποψήφιο φαγητό είναι έυπρόσδεκτο. και μην μου πείς ότι μόνο σε σκουλήκι πιάνεται, γιατί εγώ ακόμη δεν έχω πιάσει σε σκουλήκι! Η νεκρή σαρδέλλα σίγουρα θα είναι πολύ ευπρόσδεκτη από όποιοδήποτε μυλοκόπι την συναντήσει...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by AggelosLRK »

Ρολανδο ειναι σαπροφαγο οπως τον κεφαλο?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by (CyBasser) »

AggelosLRK wrote:Ρολανδο ειναι σαπροφαγο οπως τον κεφαλο?
Το μυλοκόπι τρέφεται με ζωντανούς αλλά και νεκρούς βενθικούς ζωικούς οργανισμούς που βρίσκει ανιχνεύοντας την άμμο / λάσπη με το μουστάκι του. Ως επί το πλείστον τρέφεται με διάφορα είδη σκουληκιών (γι'αυτό τα σκουλήκια είναι επιτυχεμένα στο ψάρεμα του), οστρακοδέρμων όπως καβούρια και γαρίδες, μαλάκια (όπως μικρές σουπιές αλλά και αχιβάδες κλπ) και μικρά ψάρια τα οποία βρίσκει τραυματισμένα ή φρεσκοσκοτωμένα στην άμμο (γι'αυτό πιάνεται επίσης σε ψαροδόλια, μαλάκια όπως μύδια, φετάκι γαρίδας, ολ΄κληρη γαρίδα νεκρή ή ζωντανή κλπ).

Δεν είναι το ίδιο με τον κέφαλο που θα φάει και σαπισμένες ουσίες, φυτικές ουσίες, και περίεργα σκουπίδια. Είναι πιο επιλεκτικό...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by chrysanthos9 »

Εχω λιες αποριες για τα μυλοκοπια. Ποσα κιλα φτανουν? γιατι φτυνουν το αγκιστρι?
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by CASTING »

Ειναι το πιο εγγυημενο δολωμα :) .......για πολλα τσιμπηματα.Τωρα τι εννα πιαεις αλλη ιστορια τζαι οπως ειπε τζαι ο φιλος ο Greg για Λεμεσο....σερδελλα=μουγγρι,μουγγρι,μουγρι,βατι,φκιολα ιδικα νυχτα....πανικος.

Υ.Γ.Το μοναδικο μυλοκοπι που επιασα ηταν πανω σε σαρδελλα(νυχτα).
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Σαρδελα στο surfcasting.

Post by AggelosLRK »

Στην παφο που ειναι ο χρυσανθος=σμερνες

Post Reply

Return to “Δολώματα”