ποσα οπλα εχετε

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by gptochos »

Ετέλειωσε επιτέλους ρε φίλε. Τωρά θα ξεκινήσω ένα άλλο πιο λεπτο και λίγο πιο μεγάλο. Το πρώτο που έκανα έχει 103 cm μήκος όπλισης και αυτό που θα ξεκινήσω τώρα θα έχει 110cm και θα είναι πιο λεπτό και σαφώς πιο ελαφρύ. Θα βελτιώσω κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν πάνω στο πρώτο. 8) Προς το παρών no time. Εμπλέξα με τις δουλείες. Για τις επόμενες 2 δευτερες θα είμαι άδεια και θα πιντώνω τετραήμερα :D οπόταν θα κανονίσουμε είτε απογευματινά είτε πρωϊνά.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by hdemetris »

gptochos wrote:Ετέλειωσε επιτέλους ρε φίλε. Τωρά θα ξεκινήσω ένα άλλο πιο λεπτο και λίγο πιο μεγάλο. Το πρώτο που έκανα έχει 103 cm μήκος όπλισης και αυτό που θα ξεκινήσω τώρα θα έχει 110cm και θα είναι πιο λεπτό και σαφώς πιο ελαφρύ. Θα βελτιώσω κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν πάνω στο πρώτο. 8) Προς το παρών no time. Εμπλέξα με τις δουλείες. Για τις επόμενες 2 δευτερες θα είμαι άδεια και θα πιντώνω τετραήμερα :D οπόταν θα κανονίσουμε είτε απογευματινά είτε πρωϊνά.
Οκ. Να φέρεις τζαι το ξύλινο να το δοκιμάσουμε.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by hdemetris »

Το νέο μου όπλο μάρκας GiorkoSub είναι έτοιμο!!!
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by gptochos »

Με γειά φίλε μου και χιλιοματωμένο!

Εδοκίμασες το ρε φίλε?
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by hdemetris »

gptochos wrote:Με γειά φίλε μου και χιλιοματωμένο!

Εδοκίμασες το ρε φίλε?
Ευχαριστώ ρε φίλε. Πότε θα πάμε καμιά βουθκιά?
Το πήρα δυο φορές ψάρεμα. Για την ευθυβολία δεν έβγαλα ακόμα συμπέρεασμα. Πρέπει να το δοκιμάσω σε στόχο.
Έβγαλα όμως τα ακόλουθα συμπεράσματα:
1. Έβαλα 2 16άρια και 6,75 βέργα. Έχει τρομερή δύναμη. Αρχικά σκεφτόμουν για 2 18άρια αλλά καλύτερα έτσι.
2. Φοβερή πλευστότητα. Είναι σχεδόν ουδέτερο οπότε δεν με κουράζει καθόλου μέσα στο νερό.
3. Στρίβει καλύτερα από το OMER μου.
4. Είναι πιο σταθερό όταν έχει κύμα.
5. Έχει ανάκρουση αν και δεν το περίμενα. Όχι τίποτε τρομερό αλλά έχει.

Με λίγα λόγια είμαι ενθουσιασμένος :D
Thank you ρε Giorko μου! Θα σε πάρω στους μυστικούς μου σορκούς :wink:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by Antreas »

Δημήτρη με γεια το κανονακι σου
οταν λες εχει ανάκρουση τι εννοείς ακριβώς ?

εχει μεγάλη ανάκρουση η απλα το νιώθεις οταν πατας την σκανδάλη ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by Giorkos »

omersub wrote:Δημήτρη με γεια το κανονακι σου
οταν λες εχει ανάκρουση τι εννοείς ακριβώς ?

εχει μεγάλη ανάκρουση η απλα το νιώθεις οταν πατας την σκανδάλη ?

ανάκρουση έσιη σίουρα...πόσο όμως...???

μεν καρτεράς να πατάς τη σκανδάλη και να μεν κινείτ καθόλου...

υπόψη τα λάστιχα σας φάινουνται μου σκληρο΄θκια...οπως και νάχει..η ανάκρουση σίγουρα θα είναι πιο μικρή από αλουμίνιο σωλήνα :wink: Σφίγγε λίο το σιερούν σου ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!! :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by Antreas »

τι λάστιχα του έβαλες ρε φίλε πάνω ?

Γιώργο το όπλο μόνο του πόσο ζυγίζει περίπου ?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by Giorkos »

omersub wrote:τι λάστιχα του έβαλες ρε φίλε πάνω ?

Γιώργο το όπλο μόνο του πόσο ζυγίζει περίπου ?
νομίζω εν μαιμούνες 16αρες...σωστά λέω ρε Δημήτρη?

τα κιλά δεν τα ξέρουμε ...η ζυαρκά της συζύγου εν για γλυκίσματα :mrgreen: ,ως τα 2 κιλά πάει και δεν μπορούσε να τα μετρήσει γιατί ήταν περισσότερο από 2 κιλά....
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by Antreas »

δηλαδη ειναι περισοτερο απο 2 kg
το ζυγίσατε πριν το βαρυδωσετε η μετά?
λογικα εν πρεπει να εχει σχεδον καθόλου ανάκρουση εκτος τζαι αν εβαλατε μικρο συντελεστή η αν τα λάστιχα που του βάλετε πανω εν παλια (ξερά)
αν τα λαστιχα εν φρεσκα στην αρχη εν καπως σκληρά αλλα μετα απο κανενα 2 ψαρεματα θα μαλακώνουν.
εγω αμα βαλω καινουριες μαιμουνες στην αρχη βαλω τες με 2,8 τζαι μετα απο 2-3 ψαρεματα ξανα κωβω και τελικα της αφηνω στο 3,1

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by andys »

το βαριδομα σε πια σημεία του όπλου το εβαλετε?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by Giorkos »

to ζίγυσμα εν μετά το βαρίδωμα..το βαρίδωμα επήρε 110 γραμμάρια στο ένα όπλο και 120 γρ. στο άλλο
τα βάρη εμπήκαν σε έξι τρύπες-θήκες δεξιά-αριστερά του κέντρου βάρους του όπλου (περίπου στη μέση σε ένα διάστημα 20 εκατοστών)

συντελεστή εν θυμούμε...βασικά τα λάστιχα όπως ήρθαν ίσια ίσια που εκανέσαν να μπουν πάνω στα δύο όπλα...ούτε εκατοστό δεν σκάρταραν !!!!

Δημήτρη μέτρα το υπολόγισε το συντελεστή και πες μας...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by andys »

Giorkos wrote:to ζίγυσμα εν μετά το βαρίδωμα..το βαρίδωμα επήρε 110 γραμμάρια στο ένα όπλο και 120 γρ. στο άλλο
τα βάρη εμπήκαν σε έξι τρύπες-θήκες δεξιά-αριστερά του κέντρου βάρους του όπλου (περίπου στη μέση σε ένα διάστημα 20 εκατοστών)

συντελεστή εν θυμούμε...βασικά τα λάστιχα όπως ήρθαν ίσια ίσια που εκανέσαν να μπουν πάνω στα δύο όπλα...ούτε εκατοστό δεν σκάρταραν !!!!

Δημήτρη μέτρα το υπολόγισε το συντελεστή και πες μας...
οι 6 τρύπες που μπήκε το βαριδομα εν καταμήκος ούλου του όπλου?το σωστό βαριδομα είναι να μπούν τα μισα πάνω στη κεφάλι του οπλου και τα αλλα μισά στη λάβη..
edit
μάλλον να γίνετε ούλο το βαριδομα πάνω στη λάβη και τι κεφάλι, ώσπου να έρθει σε ευθεία το όπλο άμα βουλιάζει..

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by gptochos »

Ρε Χατζηπαντέλα ανάκρουση θα έχεις όπωσδήποτε διότι οι Γορίλες εν πολλά δυνατοί (εγώ έκοψα τα με συντελεστή 3.1). Το δικό μου που είναι πιο βαρετό και πιο πλατύ έχει ελάχιστή αλλά σε σκοποβολή με το Γιώρκο έβρισκε στόχο(το στούπομα μπουκάλας) στα 4.5 μέτρα (4,5 ήταν ρε Γιώρκο έννεν?).

Εννα την συνηθίσεις την ανάκρουση ρε φίλε :D να σφίγγεις λίγο το χέρι σου (όχι να κλάσεις όμως σε κανένα καρτέρι) :mrgreen:

Το βαρύδωμα του δίκού μου ήταν λίγο πίσω από την κεφαλή!

Να κανονίσουμε καμιά εξόρμηση μέσα στο Σαββατοκυρίακο.Να συνεννοηθούμε. Όπου μας πάρει ο Γιώρκος γιατί έχει την ειδικότητα να βρίσκει ψαρότοπους :mrgreen: Ι(πχ μανιταροτραβελάκια) :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ποσα οπλα εχετε

Post by Giorkos »

Xa...εμφανίστειν και ο αθκιασερός ο πτωχόπουλος... :mrgreen: (μεν μου πεις ότι εν είχα δουλεια..απλώς έγραφα στο ποστ και έβλεπε και η προιστάμενη χωρίς να παραπνιέται :lol: :lol: ..αφού έκαμνα πολύ δουλειά)

Άντυ,

το βαρίδωμα δεν είναι καταμήκος όλου του όπλου, αλλα΄σε ένα κομμάτι 20 εκατοστών στη μέση του όπλου..τα γραμμάρια είναι λίγα (110 γρ) και δεν νομίζω να έκανε διαφορά στην ανάκρουση ο καταμερισμός τους στη κεφαλή και λαβή μόνο.... αν το βάρος έμπενε μπροστά θα μρουμουτίζετουν :lol: η μούτη του....


το όπλο λογικά τώρα είναι σχεδόν ουδέτερο...βυθίζεται αργά και (να με διορθώσει ο Δημήτρης) παράλληλα !!!

τώρα αν δουν τα παιθκια΄ότι με περισσότερο βάρος (να γίνει αρνητικό ) θα βοηθήσει στην ανάκρουση να βάλουμε κιάλλα...αλλά πόσο επιπλέον βάρος και πόσο θα μειώσει την ανάκρουση...
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”