ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΜΕ ΤΑΠΕΛΛΑ

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Post by freediver33 »

deep_free wrote:Na sas po kati en exete ypothesi ekatsete kai edosete tosi poli axia se touton ton anengefalo kai katheste tjie skotoneste .
re pite mou tpt pou tha vroume ligo psari tora etsi tjiero kai kanei na ton kamnete na pernei axia.kanei ton, ton axaparo. :lol: :lol: :lol: :lol:
Y.p kai kati pou 3exasa stin erwtisi sou filui mou....... opws paei toytos o prwta8litis 2007 den 8a afisei tipota na doun ta matia sou.

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Post by freediver33 »

hemilios wrote:Θα πρέπει όλοι να κάνουμε μια σκέψη. Γιατί αρχίσαμε το ψαροτούφεκο και γενικά το ψάρεμα. Εγώ προσωπικά για την γαλάζια ερωμένη. Ιδίως παιδιά που είμαστε από Λευκωσία και περιμένουμε αυτές τις λίγες ώρες την βδομάδα για να βρεθούμε και να ΔΟΥΜΕ την ΘΑΛΑΣΣΑ νιώθουμε πικρία για τέτοια συμβάντα.

Το θέμα είναι το τι παίρνουμε από αυτό το συμβάν. Το να κατεβώ αύριο Λάρνακα, Λεμεσό , Πάφο ή Παραλίμνι και μόλις πω ότι είμαι από Λευκωσία να αντικρίσω εχθρικά πρόσωπα για αυτό που έγινε είναι το τελευταίο πράγμα που θα ήθελα. Το να πούμε ότι δεν πρέπει να ξανασυμβεί κάτι τέτοιο και να γίνουμε πιο προσεκτικοί στο τι κτυπάμε αυτό είναι το ζητούμενο.

Νομίζω ότι δεν καταλάβαμε το τι μας δόθηκε να φυλάμε και πόσο βαρύ είναι το φορτίο που φέρουμε , και μιλώ για όλους τους ψαράδες.

Θα με ρωτήσετε εσύ δεν έκανες μαμακία και να κτυπήσεις μικρά ψάρια. ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ σε ένα λαυράκι 200 γραμμαρίων ( ήταν η πρώτη φορά που έβλεπα λαυράκι μπροστά μου ξέρω ότι δεν είναι δικαιολογία και μετανιώνω για αυτό ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΕΚΑΝΑ).

ΔΗΛΩΝΩ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ( έχει ένα χρόνο που ασχολούμαι σοβαρά με ψαροτούφεκο). Αν είδα ορφό μπροστά μου; Μέχρι τώρα 2-3 του κιλού που στέκονταν σαν τους χάνους και με έβλεπαν( και ένα τεράστιο τον οποίο ακόμη βλέπω στα όνειρα μου ότι το κτυπώ) . Δεν έριξα ούτε εγώ αλλά ούτε και ο Nicos που ήμασταν μαζί.

Είμαι από τους τυχερούς γιατί άρχισα το ψαροτούφεκο με καλούς δασκάλους , καλά ζευγάρια και καλούς εκπαιδευτές στην ελεύθερη κατάδυση που μου επιβεβαίωσαν αυτό που πρέπει όλοι μας να νιώθουμε. ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΜΑΣ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

Η θάλασσα δεν ανήκει σε κανένα. Μας επιτρέπει απλώς να την επισκεπτόμαστε και παρουσιάζει τα μυστικά της μόνο σε όσους την σέβονται.
Τα ξένα σώματα τα αποβάλλει από μόνη της. Το κακό είναι ότι την τραυματίζουν ανεπανόρθωτα.

Αυτά τα λίγα είχα να πω.
agpite file pragmatika simera noiw8w allos an8rwpos kai pio sygkekrimmena apo ti stigmi pou diavasa ta grammena sou. to mono pou exw na pw edw einai ena ..... ANOIXE TA MATIA SOU PRWTA8LITI KAI DES TI AKOLOU8EI........... AKOLOU8OUN PAIDIA ME H8OS............ kati pou esy oso kai na prospa8eiseis pleon einai adynato. kai opoios kai na eisai Stelios Giwrgos , Marios.......... DEN EXEIS KAMIA 8ESI EDW.

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Post by freediver33 »

TI EGINE STIN SYNEDRIA TOY SFYKK PSES? EMA8E KANEIS? FILE RAMBO NA SE PARAKALESW NA TOPO8ETI8EIS GIA NA XEROUME KAI EMEIS SE POION OMILO NA GRAFTOUME TOY XRONOU

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Post by Mnason »

Το σκέφτηκα πολύ, πριν καταθέσω και εγώ την άποψη μου σε αυτό το topic.

Σας βλέπω να τσακώνεστε σαν τα κοκόρια, προσπαθώντας ο ένας να υπερισχύσει του άλλου με λεκτικές επιθέσεις τύπου ‘είσαι μόγκολος!!!, έλα στο σχοινί της AIDA !!! και πολλά άλλα τέτοια’ και γελάω.
Γελάω από πίκρα και θλίψη, γιατί αντί να προσπαθήσουμε όλοι μαζί να κάνουμε καλύτερο το μέλλων αυτής της θάλασσας, και κατά συνέπεια και το δικό μας, τραβάμε τα μουστάκια μας προσπαθώντας (σαν γνήσια αρσενικά) να επιδειχθούμε στους άλλους πίσω από την κάλυψη ενός nickname.(τρομάρα μας)

Ξυπνάτε ρε !!! Ο άνθρωπος (αν είναι αυτό το συγκεκριμένο πρόσωπο) είπε ότι ta psaria pou xtupithikan htan 4orfoi 2.3 2.1 1.5 1.2 piga 1.2 4 sargoi 1sikios 3kourkounes 1xilou. Δικαίωμα του. Αυτός το επέλεξε. Το αν έκανε σωστά που τα βάρεσε ή όχι ο καθένας λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος που έχει κάποια σχέση με τη θάλασσα θα αντιλαμβανόταν αν η πράξη αυτή ήταν ορθή ή λανθασμένη.

Τι κι αν αντιδράσουμε μέσα από το forum επιθετικά, τι και αν υποστεί κυρώσεις από τον Όμιλο του (πράγμα που αν συμβεί θα το θεωρήσω πρωτοποριακό, και καθ’ όλα θετικό), πολύ δύσκολο ο συγκεκριμένος φίλος (που αμφιβάλλω αν είναι ο ονομαζόμενος prota8litis2007) να αρχίσει να σκέφτεται διαφορετικά. Προσοχή, δεν διαφωνώ με το να αντιδράσουμε πολιτισμένα πάντα και να προσπαθήσουμε να εξηγήσουμε λογικά και με επιχειρήματα τα λάθη στον άλλο, αλλά πάντα πολιτισμένα, αλλιώς χάνουμε και εμείς τι δίκαιο μας.

Δεν είναι ο μοναδικός που βαράει μικρά ψάρια. Οι περισσότεροι μας κάποια στιγμή κάναμε αυτό το λάθος, είτε από αμέλεια, είτε από οικονομική ανάγκη, είτε από συνεχόμενες αψαρίες. Είτε γιατί δεν γνωρίζαμε ότι υπάρχουν πιο μεγάλα θηράματα από τα συγκεκριμένα που χτυπούσαμε.

Το θέμα είναι πως μπορούμε να προλάβουμε αυτά τα φαινόμενα που μας κάνουν να ντρεπόμαστε που ασχολούμαστε με ένα άθλημα, που θεωρείται ένα από τα πιο ακραία του πλανήτη μας.

Φταίνε οι συνδέσμοι?
Δεν νομίζω, αφού οι ίδιοι Όμιλοι έχουν αυστηρούς κανονισμούς (μεγέθη ψαριών, ποσότητα ψαριών κ.α) στους αγώνες τους, και οι πλείστοι συναγωνιζόμενοι τους τηρούν κατά γράμμα.

Φταίει η νομοθεσία?
Μπα… νομίζω οι νόμοι σε σχέση με το ψαροντούφεκο είναι αρκετά λογικοί σε σχέση με τα μεγέθη, αλλά και το βάρος.

Φταίει το λιμενικό σώμα?
Χμμμ… δεν νομίζω να μας συμφέρει να μιλήσουμε σοβαρά για τους λιμενικούς, αφού τρέμουμε στην ιδέα μήπως μας ελέγξει κανένας έξυπνος. Οι περισσότεροι από εμάς θα φάμε το προστιματάκι μας….

Φταίμε εμείς?
Έλα μωρέ είναι λίγο μικρό, αλλά στο κάρβουνο θα είναι τέλειο!!! Ή ακόμα χειρότερα ‘σιγά να μεν τον παίξω, εν ένα δεκαλιρίν τουτο το ορφούιν ‘ (τα σχόλια δικά σας)

Προσοχή δεν μιλάω γενικά, αλλά μονάχα για ορισμένες μικρές περιπτώσεις. Γενικά τα τελευταία χρόνια παρατηρώ μια καλύτερη οργάνωση αλλά και αντίληψη (ατομική) στο θέμα ψαροντούφεκο.


Εν πάση περιπτώση ο άνθρωπος έπραξε λάθος, αν είναι και ‘πρωταθλητής’ διπλό το λάθος. Δεν θα τον κρεμάσουμε. Νομίζω θα ήταν καλύτερα να προτείναμε σε αυτόν να πάμε ένα ψάρεμα μαζί του, και να του δείξουμε τα ψάρια που θεωρούμε εμείς πιο λογικό να βαρέσουμε. Εγώ του το λέω καθαρά. Όποτε θέλει είναι ευπρόσδεκτος να πάμε μαζί.

Αλλά στο τέλος από μόνος του ο καθένας θα πρέπει να αντιληφθεί πιο το λογικό και πιο το παράλογο σε αυτή την υπόθεση. Μόνοι μας θα πρέπει να βρούμε την δύναμη να αναστείλουμε την βολή σε κάποιο ψάρι. Και αυτό φίλοι μου είναι μια μεγάλη απόφαση…

Φιλικά

Περικλής Βαρνάβα
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

swing
Posts: 31
Joined: Mon Jun 18, 2007 11:51 am

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΆ ΑΛΛΑ........

Post by swing »

Φίλε Περικλή Βαρνάβα, αν και δέν σε γνωρίζω ακούγεσαι ψαγμένος και θα ήθελα να σου πώ ότι μου άρεσε και το άθρο σου στο Περιοδικό. Πέραν τουτου όμως όπως ανάφερα και πιο πρίν αν το σκεφτείς καλά το post αυτό όσο και να πείς ταρακούνησε λίγο τον κόσμο του ψαροτούφεκου στην Κύπρο. (Τα ψάρια για τη ακρίβεια ήταν 11 μιικροί ροφοί και 4 μικρές πίγκες τα οποία ψάρια πωλήθηκαν πρός 135 λίρες κύπρου Δηλαδή 135 δια 15 =0,900 γραμμάρια ανά ψάρι.) Αυτός ήταν και ο σκοπός είμαι σίγουρος ότι όλοι όσοι έβλεπαν ένα ορφό 1-1.5 κιλά και έλεγαν πέξαι τον ρε τσε εν καλός μες την γραδέλλα ή εν 15 λίρες τωρά θα το διπλοσκεύτουνται γιατί η Κύπρος εν μικρή και μπορεί να τους δεί κανένας και να τους την πεί ( όπως την συγκεκριμένη περίπτωση) Εν νομίζω το εν λόγω άτομο να χρειάζεται υποδείξεις ούτε απο σένα ούτε απο μένα αλλά ούτε απο κανένα για το τί πρέπει να παίζει ή όχι. Απλά δέν μπορούσε μέχρι σήμερα να αντιληφθεί το σωστό με το λάθος όπως και πολλοί άλλοι και ελπίζω και αυτός και ο deep και ο οποιοσδήποτε να το διπλοσκευτουνται τώρα. Γιατί καλή η δόξα και το χρήμα αλλά όπως έλεγαν και οι παλιοί παρά να φκεί το όνομα σου καλύτερα να φκεί το μάτι σου. Έτυχε και εγώ να παίξω μικρό ορφό που δέν τον υπολόγισα μέσα στην τρύπα αλλά όχι 11 (1 τσε τσίνον ελυπήθηκα τον)

Arrwstos33
Posts: 21
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:57 pm

Post by Arrwstos33 »

Kalimera Ap'ton Arrwsto! File Mnason ? kala ola afta pou les..an kai se mena den kanoun kamia esthisi..apla gt otan milas gia PROTA8LITI kai mas les na ton pas na tou ipidikseis ti na pezei..e ti na sas pw twra? paso! enas prota8litis file mou en kamneis la8os se rofaki 1,500 kai 1,200gr oute eksw ap'tin trypa..oute mesa!! malakies 8a leme twra? an einai dinaton na me ksegelasei rofaki 1,200 gr.....anw..xerome afantasta gia ta legomena tou filou (((((hemilios)))))) eftixos akoma yparxoun tetioi kyprioi!! me H8os kai myalo!! kali sas mera!
Attachments
Grouper 2006 Mexico.jpg
Grouper 2006 Mexico.jpg (19.98 KiB) Viewed 6765 times

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Post by freediver33 »

Φίλε Περικλή ωραία τα λες ............. δεν θα μακρυγορήσω ............τις απαντήσεις στις έδωσαν οι swing και ο arrwstos. Φέρε για μια στιγμή στη σκέψη σου την παγωνιέρα του εν λόγω κυρίου και τότε βάλε το χέρι στην καρδιά και τότε γράψε τα συναισθήματα σου. ( αναμένω απάντηση ) . Και για το αν μένουμε ανώνυμοι μπορεί να σε πιάσω τηλέφωνο να σου πω το γιατί.............. πες και στον φίλτατο Παυλίδη για το γεγονός και ρώτησε τον να σου πει τη γνώμη του....................που είμαι σίγουρος ότι την γνωρίζεις ήδη............... αγαπητέ φίλε Mnason.................

kotsou8kias
Posts: 15
Joined: Thu Aug 09, 2007 1:57 pm

Post by kotsou8kias »

-Παρένθεση-

Πάει καιρός να προσηλωθώ σε κάποια δημοσίευση, και δεν αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο φόρουμ, αλλά εδώ τα βρίσκεις όλα …συμφωνία, διαφωνία, γέλιο – ψυχαγωγία, συλλογισμό, αυτοκριτική, απογοήτευση, ελπίδα και φυσικά … ΚοΤsou8KiAs for Ever … I love you too re.

:lol:
Quae caret ora cruore nostro?

prota8litis2007
Posts: 4
Joined: Wed Nov 28, 2007 8:42 am

Post by prota8litis2007 »

geia se olous tous hi psarotoyfecades tous vathites tous sevastous ths thalasas ta lemesianouthcia en pou th lemeso pou arxise re to emporio ton psarion xupnate eginate mou oloi ventetes kai kruveste piso apo ta daxtyla sas enexi psarotoufeka pou na mhn exh ta vremena tou

prota8litis2007
Posts: 4
Joined: Wed Nov 28, 2007 8:42 am

Post by prota8litis2007 »

oso gia sena pou upologises ta lefta ton psarion prepi na to katexhs polu to thema. an exhs nou katalave

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Post by freediver33 »

prota8litis2007 wrote:oso gia sena pou upologises ta lefta ton psarion prepi na to katexhs polu to thema. an exhs nou katalave
nomizw pws 3exnas polu eykola..................esy eipes to sygkekrimmeno poso kai katse na 8umi8eis. oso gia to poulima twn psariwn na min anaferese. nai ........ isws na pouloun polloi psaria................. dekto.................kaneis den eipe to anti8eto..........alla re prwta8liti tis mpakiras milame gia psaria........... oxi gonous...............kaneis den mpainei sto nero kai arxizei na 8erizei rofakia kai eidika ayto to eidos..............esy eisai egklimatias.............asxoleise me oti se symferei telika alla den allazei tipota pleon gia sena .........megale prwta8liti

Arrwstos33
Posts: 21
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:57 pm

Post by Arrwstos33 »

Pes'ta re freediver33!! oso gia sena Champ? ti simmaseia exei apo pou ksekinise to poulima? prepei na to sinexisoume? alla ena exw na sas pw prota8liti : exeis polli 8rasos na erxeste edo mesa meta apo tin dilosi sas oti eixate varesei rofakia 1,500 - 1,200gr kai na zitate kai ta resta .. Eleos pleon? alla apon'antepete? o kosmos en dikos tou!!

swing
Posts: 31
Joined: Mon Jun 18, 2007 11:51 am

Πουλάς και πνεύμα?

Post by swing »

prota8litis2007 wrote:oso gia sena pou upologises ta lefta ton psarion prepi na to katexhs polu to thema. an exhs nou katalave
Επούλησες όλα τα άλλα και έμεινα να πουλάς και πνεύμα τωρά, εν νομίζω κάποιος που ασχολήτε με την θάλασσσα να μέν ηξέρη την τιμή των ψαριών. Τσε στο κηνύγι ο λαός πάει 60 λίρες απο ότι ξέρω αλλά έν έίμαι τσινιός.

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Post by Someone »

Ρε παιθκιά, πάλε μπαίνω όπως το φάντη μπαστούνι, αλλά τι ασχολείστε μαζί του;
Τωρά που ξέρετε ποιός εν τούτος ο μάγκας, τραβάτε του μια καταγγελία όποτε πάρετε είδηση ότι κάμνει τες ίδιες μαγκιές να τελειώνει η υπόθεση.
Μεν το σκέφτεστε, έννεν σπιουνιά. Εν καλό του εαυτού σας που κάμνετε, τζιαι του χόμπυ σας.

Επεράσαν οι τζιαιροί που τούτες οι ενέργειες ήταν "προσωπικό θέμα" του καθενός.

Τζιαι αν είσαστε εσεις "λεμεσιανουθκια" τζιαι "παφιτούθκια" όπως λαλεί, εξηγάτε του ότι εν ΣΠΙΤΙ σας που έρκεται τζιαι βρωμίζει το. Ο μάγκας ο χωραϊτης να πούμε.
135 λίρες κουμπάρε μου, εν ΚΑΤΑΝΤΙΑ. Αν δεν τες έσιεις να καλύψεις τα έξοδα σου, κάτσε σπίτι σου τζιαι θώρε DVD. Όι να κάμνεις τούντο αίσχος για 100 ψωρολίρες.

deep_free
Posts: 3
Joined: Wed Nov 28, 2007 8:44 pm

Post by deep_free »

Re Someone en katalavoun oti en axia pou tou dioun tjie asxolounte mazi tou apentarou.
kamete enan erano na tou dokete lia riallia tjie en krima o anthropos.



:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”