ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by mpousoulas »

Σήμερα έχω διάθεση για να ψαροφιλοσοφήσω τη ζωή. Διερωτούμαι γιατί επιλέγουμε να βάλουμε το ψαροτούφεκο μέσα στην ζωή μας ;Πως βλέπετε το ψαροτούφεκο σαν τρόπο ζωής; Τι είδους άνθρωποι ασχολούνται με το ψαροτούφεκο; γιατί επιλέγουν αυτό το χόμπι; Τι μας προσφέρει;
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Pantera
Posts: 54
Joined: Sat Aug 25, 2007 7:42 am
Location: Λεμεσός

Post by Pantera »

Φιλε Νικο...
Για εμενα το ψαροτουφεκο αποτελει ενα τροπο εκτονωσης απο το αγχος που προκαλει η ρουτινα της καθεμερινης μου ζωης....
Αν το αναλυσουμε λιγο το ψαροτουφεκο ξεκινησε σαν τροπος επιβιωσης (αν ρωτησετε παλιους ψαροτουφεκαδες θα σαν πουν οτι με αυτο το τροπο συντηρουσαν την οικογενια τους ) αρα λιγο πολυ ειναι μεσα στα γονιδια μας...
Φυσικα το ψαροτουφεκο ειναι ενα συνθετο σπορ, χομπυ η οτι αλλο θελετε να το ονομασετε. ''Ο στοχος ειναι η συλληψη του θηραματος αλλα η ουσια βρισκεται στο μαγικο ταξιδι που πραγματοποια ο ψαροκυνηγος μεχρι να τα καταφερει.'' Λογια του Δημητρη Τσεντα τα οποια τα καταλαβαινει μονο οποιος τα εχει ζησει...
Χτες μετα απο υπερβολικο καιρο αψαριας καταφερα να βαλω λιγα ψαρια στην ψαροβελονα μου κατι που οπως ειναι φυσικο με γεμισε απο χαρα. Στο σπιτι και ενω τα καθαριζα εφερνα ξεχωριστα στο μυαλο μου ολοκληρη την σκηνη της συλληψης του καθε ενος ξεχωριστα.
Πχ Ενα 700αρι σαργο τον οποιο ειχα δει να τρυπωνει σε βαθος 12-13μ.Ενω ψιλοχαλαρωνα στην επιφανεια προετοιμαζοντας τον εαυτο μου για την βουτια εφερα στο νου μου καθε συμβουλη του Γιαννη Βλαχου σχετικα με το ψαρεμα του σαργου και με το τελιωμα της σκεψης αρχιζει η βουτια... Αθορυβη εισοδος στο νερο 2-3 πεδιλιες και αφηνομαι στην αρνητικη για να κανει τα υπολοιπα.Προσγειωνομε σε ενα διπλανο βραχο ο οποιος μου χαριζει καποια καλυψη φερνω το οπλο σχετικα μπροστα και περιμενω για να εκμεταλλευτω την περιεργια του ψαριου...
Ο χρονος κυλα και η αναπνοη οπως και η υπομονη μου αρχιζουν να εξατλουνται... Σκεφτομαι να ελεξω την τρυπα προτου να ακυρωσω την βουτια.... Πλησιαζω αθορυβα προς την εισοδο ενω με αυτη μου την μετακινηση μου αποκαλυπτεται μια μικρη σχισμη πισω και αριστερα απο την τρυπα η οποια δεν φαινοταν πιο πριν.... Στιγμιαια βλεπω το γνωστο γυαλισμα στην σχισμη,σταματω φερνω το οπλο σε θεση βολης και με το που ξαναβλεπω το ασημι να γεμιζει το χωρο κανω την βολη... Αμεσως τραβω την βεργα εξω και βλεπω τον μεγαλο σορκο καλα καρφωμενο πανω της.Κρατωντας βεργα και ψαρι και ενω η απνοια μου ερχοτανε στο τελος της αρχισα την αναδυση... Τελειο ταξιδι και ο στοχος επιτευχθει...
Την νυχτα, μετα που εφααμε φρεσκο ψαρακι στα καρβουνα, οταν κατεβαζα το προφιλ των βουτιων ειδα τα στοιχεια της... Χρονος 1.36 βαθος 13.7....

Στο τελος της ημερας το αποτελεσμα ειναι οτι παντα θα θυμουμε και θα λεω για εκεινο το 1 λεπτο και τα 36 δευτερολεπτα ενω αν θυμηθω θα πω οτι και το ψαρι ηταν πολλα ωραιο με το λαδολεμονο του...
Το πάθος μου στο γαλάζιο, η αγάπη μου στην στεριά...

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Post by mpousoulas »

όπως τα λες είναι πιστεύω φίλε παντέρα!
το ταξίδι είναι πιστεύω που μας συναρπάζει περισσότερο διότι
αν ήταν μόνο η σύλληψη του ψαριού τότε θα μιλάγαμε για μια ευχαρίστηση
που κρατά μόνο μερικά δευτερόλεπτα
η ετοιμασία του εξοπλισμού, η συνεννόηση με το σύντροφο μας για την επόμενη μέρα, το πρωινό ξύπνημα με καφέ και τσιγάρο ενώ ακόμα η γειτονιά κοιμάται βαθιά. η βάρκα μέσα,βουτιά, και το ταξίδι συνεχίζεται...
Αν δεν απολαμβάνεις κάθε στιγμή όλης αυτής της διαδικασίας τότε δεν απολαμβάνεις στην ολότητα του το ψαροτούφεκο
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

swing
Posts: 31
Joined: Mon Jun 18, 2007 11:51 am

ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΟΡΥΒΟ

Post by swing »

Για μένα παιδιά η καλύτερη στιγμή στο ψαροντούφεκο είναι εκείνα τα λίγα δευτερόλεπτα που κάνω καρτέρι. Απόλυτη χαλάρωση βυθισμένος μέσα στο μπλέ να γίνεσε ένα με τον υποβρύχιο κόσμο. Ιδιιαίτερη ικανοποίηση μου διδεται όταν τα μικρόψαρα αδιαφορούν για την παρουσία σου και σε πλησιάζουν άφοβα. Η απόλυτη ησυχία του βυθού σε συνάρτηση με τους πανέμορφους χρωματισμούς κάνουν εκείνα τα λίγα δευτερόλεπτα να φαντάζουν ώρες ξεκούρασης και δραπέτευσης απο την θορυβώδες και αγχοτική καθημερινότητα.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by hdemetris »

Το ψαροτούφεκο είναι πράγματι τρόπος ζωής γιατί δεν αρκούν με τίποτε οι ώρες ψαρέματος για να το κάνεις καλά. Πρέπει να προπονείσαι, να μελετάς τις τεχνικές και να κάνεις γενικά καλή ζωή. Δεν νομίζω οι άνθρωποι που ασχολούνται να μπορούν να κατηγοριοποιηθούν. Έχουν την ίδια αρρώστια αλλά κατά τα άλλα μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικοί.

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Post by mpousoulas »

simfono file hdemetri oti den mporoun na katigoriopoiithoun alla pistevo oti osoi asxolountai pragmatika prepi na exoun kapia koina xaraktiristika stin prosopikotita tous kai ston tropo pou filosofoun tin zoi. Tha itan pistevo poli endiaferon na entopisoume avta ta kina xaraktiristika an ontos iparxoun diladi. Gia paradigma tha mporousame na poume oti ta atoma avta exoun tin "eleftheria" san mia apo tis ipsiloteres aksies stin zoi tous, afou ine pistevo koinos paradekto oti o vythos prosferi to sinesthima tis apolitis eleftherias. Episis tha elega oti to esthima tis sinexous anazitisis ine ena allo koino xaraktiristiko afou mas eksitari pistevo to agnvsto perivallon tis thalasas. Ara eleftheria kai anazitisi ine dio stixia pou pistevo oti xaraqktirizoun tous psarotoufekades. Esis ti lete?
Hdemetri tha itan endiaferon na sizitisoume episis to thema tis proponisis pou ethikses. Ti simeni gia ton kathena proponisi gia psarotoufeko? kolimpi stin pisina, eleftheri katadisi, gimnastiria, diatrofesklp?se eroto epidi tha ithela na asxolitho perissotero kai thelo na paro idees.
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Post by hdemetris »

Νίκο θα μιλήσω καθαρά από προσωπική εμπειρία για θέματα προπόνησης μιας και δεν είμαι εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης.
1. Βασικό είναι να κάνεις ένα σχολείο για να μάθεις τον σωστό τρόπο αναπνοής αλλά και βουτιάς όπως επίσης και πολλά πράγματα για την ασφάλεια σου.
2. Χρειάζεται καλή φυσική κατάσταση και αερόβια γυμναστική (κολύμπι, τρέξιμο, περπάτημα και λοιπά).
3.Πολλές ώρες βυθού για εξοικοίωση με το βάθος. Καλό είναι να πηγαίνεις με έναν φίλο σου χωρίς όπλα και να βουτάτε εναλλάξ κάνοντας στατικές σε κάποιο βάθος. Σιγά σιγά θα αυξηθεί και το βάθος και ο χρόνος παραμονής.
4.Προπόνηση στο σπίτι με πίνακες O2 και CO2.
5.Προπόνηση σε στατική και δυναμική άπνοια στην πισίνα.
Από αυτά εγώ εφαρμόζω τα πρώτα 4 και έχω βελτιωθεί πολύ τον τελευταίο καιρό. Πολύ βασικό όταν προπονήσαι ή όταν ψαρεύεις να έχεις άδειο στομάχι.

mpousoulas
Posts: 211
Joined: Wed Jun 13, 2007 10:36 am
Location: Λευκωσία

Post by mpousoulas »

evxaristo hdemetri!
to sxolio eleftheris katadisis tha to kano se liges meres
eno skeftome na ksekiniso kai kolimpi se pisina
"χόρεψε πάνω στο φτερό του καρχαρία.."
Καβαδίας

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Antreas »

για μένα αυτό που με συναρπάζει περισσότερο στο ψαροτουφεκο ειναι η μαγεία της βουτιάς.
δηλαδή. μετά τις πρώτες δυνατές πεδυλιες αφήνεσαι στην αρνητική να σε οδηγήσει.
νιώθω οτι βυθίζομαι στην αγκαλιά της και είναι κάτι το μαγικό.
για λίγα δευτερόλεπτα είμαι ένα κομμάτι άλλου κόσμου ο οποίος είναι πολύ όμορφος
και ταυτόχρονα ειναι κάτι που οι πλείστοι δεν έχουν την παραμικρή ιδέα για αυτόν.
ακόμα καλύτερα όταν αυτή η ομορφιά χάνεται απο το ένστικτο την ώρα της βολής και όλα πλέον κινούνται σε ποιο γλήγορους ρυθμούς
πολλές φορές με έχουν πει πελλο γιατί ξυπνώ το χάραμα την ώρα που οι αλλοι επιστρέφουν στα σπίτια τους από τα club
και πάω μέσα στην παγωνιά να βουττησω.

πόσα λίγα ξέρουν.......

omonoia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by omonoia »

file niko gia sou to yarotoufeko opos les einai tropos zois. 8a 8eleis ka8e mera na eisai sto nero na vlepeis dvd 8a poronese k.a... kai fisika an vlepeis kai diafora sis apodoseis sou 8a skeftese mono yarontoufeko. einai arostia to psarema. na exeis panta zeugari kai na rotas empirous psarotoufekades. gia mena enai ena diskolo alla polu sinarpastiko a8lima to opoio 8elei ipomoni kai proponisi.

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by gdeme »

Νερό,αέρας,απνοια,βουτια,μαγεια,μπλε,αβυσσος

κίνηση,λαμψη,ψάρι,ενστικτο,βολή,ατσάλι,ικανοποιήση.

Ο ρομαντισμος και η πλήρωση βαθύτατων επιθυμιών.

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by StephanosNic »

re paidia akoma kai gia mena pou den mporw na paw psarema (pros to parwn) logo provlimatos diafragmatos i skepsi tis thalassas einai parigoria. Giafto eimai sto forum kai simmetexw stis sizitiseis kai prospathw na enimerwnome kai poli tha ithela mia mera na gnwristw me ta paidia apo edw kai na pame oloi mazi gia psarema estw gia parea gia na dw. Distixws einai poli asximo na min exeis filous pou asxolounte me to psarema genika i pou na min exoun tin idia agapi gia tin thalassa opws egw.
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Antreas »

opote theleis na paeis psarema dame eimaste 8)

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by StephanosNic »

e prepei na gorasw eksoplismo :p eshi kanena pou thelei na ertei mazi mou gia voitheia kai/i simvouli ? :p
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Antreas »

estila sou pm

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”