ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

User avatar
coolyMR2
Posts: 23
Joined: Mon Mar 03, 2008 7:04 pm
Location: Nicosia
Contact:

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by coolyMR2 »

Είναι τρόπος ζωής το ελεύθερο ψάρεμα πράγματι, απο Λευκωσία είμαι.
Όποτε παω θάλασσα με φίλους, μυριζομαι εκείνη την μυρωδιά του νερού και μου έρχεται μια χαρά
Το κακό είναι τωρά το τι μας επιφυλάσσει η κυβέρνηση στο μέλλον.
Τώρα είναι η άδεια ψαροντουφέκου..
ΑΥΡΙΟ ΟΜΩΣ ???

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Mnason »

Πάντα νιώθω παράξενα όταν πηγαίνω στη θάλασσα. Η αύρα που μεταδίδει στο κορμί μου, η γαλήνη που νιώθω να με κυριεύει, η αγωνία για το τι θα συναντήσω στη διάφανη αγκαλιά της, το άγνωστο αυτής της αέναης γλυκιάς της κίνησης με κάνουν να νιώθω διαφορετικά. Δεν φοβάμαι, αλλά σέβομαι. Σέβομαι την απόλυτη κυριαρχία της στον κόσμο που ζω. Ίσως τελικά να μην είναι κάτι το άγνωστο. Ίσως όποτε πηγαίνω σε εκείνη να μην την επισκέπτομαι απλά, αλλά να επιστρέφω εκεί όπου ανήκω...
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

omonoia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by omonoia »

file mnason en kala pou laleis alla men ta filosofas etsi polla mantes tsie psareukeis 45m. makari na pieneis ka8emera 8alassa alla ne men to kamnoumen kapare... dioti tin 8alassan mas en tin sevoumasten ka8olou tsie ouloi 3eroumen to. kamnoumas provlimata to tmima aliias oi psaraes me ta dixtia i limeniki. aiste tes filosofies tsie as kamoumen tpt gia tounto praman akou adia psarematos imisxi m... re gmt en mas kanei o e3oplismos pou dioumen mia faousan lires 8eloun tsie adia..pantos to psarotoufeko einai tropos zois tsie eimasten ouloi mia oikogenia....afou en i zoi mas as tin prostatepsoumen pou tes kakes sini8ies.....

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Mnason »

Από τη μια λες πως τα λέω καλά, και από την άλλη με ειρωνεύεσαι... Ούτε μέτρα ανέφερα ποτέ (αν θες μπορείς να ρωτήσεις για εμένα ποιος είμαι και πόοοοσαααα μέτρα βουτάω), ούτε πάω κάθε μέρα στη θάλασσα (μακάρι να μπορούσα).

Είδες πουθενά να αναφέρω την λέξη ψάρι ή ψάρεμα?

Εγώ απλά θέλησα να μοιραστώ τα αισθήματα που νιώθω όταν πάω στη θάλασσα...

Τώρα αν το έκανα 'καμπαρέ' το θέμα ζητάω συγνώμη.

Προσωπικά πιστεύω πως ο τίτλος του topic είναι λανθασμένος (sorry Niko)
Τι εννοούμε όταν λέμε ψαροντούφεκο: τρόπος ζωής?
Εννοούμε ότι ζούμε με σκοπό να ψαρεύουμε? Αυτό μας κάνει να ζούμε? Αν είναι έτσι αυτό εμένα δεν με εκφράζει. Αν λέγαμε Θάλασσα τρόπος ζωής οκ.... Αυτό νιώθω αυτό λέω...

Το τμήμα αλιείας τι πρόβλημα σου έκανε? Έκανε κάτι κακό? Σου έβαλαν πρόστιμο παράνομα, ή εσύ (γενικά μιλάω) έκανες κάτι 'παράνομο' (τώρα φυσικά οι νόμοι που έχουμε μόνο από άτομα που γνωρίζουν το αντικείμενο δεν είναι γραμμένοι)

Να αφήσω τις φιλοσοφίες λες (ευχαριστώ για τον τίτλο !!) και να κάνω κάτι για τις άδειες!! Μιλάμε σοβαρά? Να κάνουμε τι ρε παιδιά? να κλείσουμε το λιμάνι? να πάμε στον Υπουργό? να πάμε στη Βουλή? Στρουθοκαμηλίζουμε για 35 Ευρώ? Αντί να δούμε την θετική πλευρά του θέματος ότι σιγά σιγά, και με την πίεση την δική μας τα πράγματα αρχίζουν να βρίσκουν τον δρόμο τους και να οργανώνονται. Τι δηλαδή μας ενόχλησε ότι θα μας έχει φακελωμένους το λιμενικό!!!! Ναι καλά την άδεια αλιείας περίμεναν για να μας φακελώσουν. Οποιαδήποτε στιγμή μπορούν να μας γράψουν βρίσκοντας δικαιολογημένα παρανομίες μας. Δεν σε πίεσε κανένας να αγοράσεις ακριβό εξοπλισμό? Χρειάζεται ακριβώς εξοπλισμός? Ίσως, το Χειμώνα ίσως.....

Τέλος πάντων συγνώμη που ανακάτεψα το topic. Αν θες φίλε να τα πούμε από κοντά να πιούμε κανένα καφέ στείλε μου π.μ .
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

omonoia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by omonoia »

oxi file gia onoma tou 8eou den i8ela na se eironeuto tsie signomi an to ides etsi.,.. esxeis se polla pramata dikaio en tsie exo kati mazi sou alla as men ta polilogoumen ta pramata..... na pioumen tsie ton kafe mas na pamen tsie to psarema mas an 8eleis..... ego edoka polli vasi ston tropo zois tsie sto na petuxeno kaliteres epidoseis xrono me to xrono..... tsie en sosta pou to ipes einai tropos zois,me ekfrazei to a8lima touto....

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Antreas »

Mia xara ta leei o Periklis (twra pou se ypostirizo tha mou peis pou epiases ta milokopia :lol: ?)

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by admin »

Παιδιά sorry που επεμβαίνω αλλά διαβάζοντας καθημερινά αυτά που γράφονται έχω την ανάγκη να εκφέρω την προσωπική μου άποψη σε κάποια θέματα που θίξατε. Το ψαροντούφεκο είναι τρόπος ζωής για αρκετούς ανθρώπους που γνωρίζω και όταν λέμε τρόπος ζωής το εννοώ με όλη την κυριολεξία της έκφρασης. Ένα τρανό παράδειγμά ο λεβεντόγερος του χώρου ο μέγάλος ψαροντουφεκάς ο ΗΛΙΑΣ ΒΡΑΧΊΜΗΣ . Ο άνθρωπος είναι 79 χρονών και ψαρεύει τα 10 μέτρα σχεδόν ολόχρονα χωρίς στολή και ακριβό εξοπλισμό. Την μέρα που δέν θα μπορεί πλέον να μπεί στην ΄΄αγαπημένη΄΄ του όπως την λέει εκείνη θα είναι και η μέρα που το βιολογικό του ρολοϊ θα αρχίσει να κάνει προβλήματα. Ναί για αρκετούς το ψαροντούφεκο είναι τρόπος ζωής και για άλλους θα γίνει. Δέν μας χαλάνε τα 35 ευρό για μία άδεια. Αν με ρωτάτε καλά κάνανε και την εκδόσανε, εγώ προσωπικά ότι την έβγαλα ένιωσα για πρώτη φορά ότι κάνω ένα αναγνωρισμένο άθλημα (χομπι). Εκείνο που πρέπει να μας προβληματίσει είναι η άνιση μεταχείριση μας απο το τμήμα Αλιείας αλλά και η απαράδεχτη συμπεριφορά ορισμένων ψαροντουφεκάδων που αμαυρώνουν το άθλημα και δίδουν την ευκαιρία στο τμήμα Αλιείας να ρίχνει άδικες απαγορεύσης και διατάγματα. Πρέπει πρώτα απο όλα να κυνηγήσουμε εμείς οι ίδιοι τους παράνομους και τους ανεγκέφαλους που αμαυρώνουν την εικόνα των ψαροκυνηγών και μετά με τόλμη αποφασιστικότητα και σοβαρότητα μέσο των συλλόγων να απαιτήσουμε τα δικαιώματα μας. Με αυτόν τον τρόπο θα ΄δούμε καλύτερα αποτελαίσματα καισυχνές εικόνες όπως αυτές του Γιώργου και του Περικλή!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Antreas »

εδω μας κλεβουν τα πραγματα μας απο το αυτοκινητο (παθων) και δεν κανει κανενας τιποτα και περιμενετε να ασχοληθεί μαζι μας το τμήμα αλιειας? :evil:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Greg »

eksanaklepsan se prosfata?? Nomizw en kairos na stisete kanena karteri ekspo pou to nero
Esox Lucius

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Antreas »

oi re file prosfata alla e klepsan mas 2 fores os twra.
thn defteri na fantasteis en e piame katholou stin astinomia afou tin proti fora pou e piame to mono pou e kaman meta pou 1 wra pou mas eixan tziame e dosan mas ena xarti pou egrafe pano oti e klepsan mas. :lol:

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Mnason »

omersub wrote:Mia xara ta leei o Periklis (twra pou se ypostirizo tha mou peis pou epiases ta milokopia :lol: ?)
Χεχε!!! :lol:

Όποτε θες πάμε...
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Antreas »

Σοβαρά τωρα ρε φίλε εν θέλω να με πάρεις στου τόπους σου αλλα αν θέλεις να πάμε να κάμουμε καμιά βουθκια μαζί οπότε μου πεις είμαι μέσα :D

User avatar
coolyMR2
Posts: 23
Joined: Mon Mar 03, 2008 7:04 pm
Location: Nicosia
Contact:

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by coolyMR2 »

EXI KAMIA PISINA DAME STI LEFKOSIA NA PIENW NA KAMNW EKSASKISI ? :)

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Mnason »

omersub wrote:Σοβαρά τωρα ρε φίλε εν θέλω να με πάρεις στου τόπους σου αλλα αν θέλεις να πάμε να κάμουμε καμιά βουθκια μαζί οπότε μου πεις είμαι μέσα :D
Αυτό με το τόπος μου τόπος σου μην το ξαναπείς, η θάλασσα είναι για όλους, αρκεί φυσικά να σεβόμαστε και το μέρος, αλλά κα αυτόν που θα μας πάει.

Για ψάρεμα παμε όποτε θες...
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ψαροτούφεκο: τρόπος ζωής

Post by Antreas »

Περικλή αρεσκεις μου ρε φίλε 8)

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”