Σχετικά με την ασφάλεια μας....

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by hdemetris »

ANDREAS TSOKKOS wrote: οσο για τουτο , χωρις να θελω να δικαιολογησω οτιδηποτε σε σχεση με τη νοοτροπια μας
Φίλε Αντρέα εμίλησα συγκεκριμένα για την περίπτωση του Γιώρκου. Το να σε δει ο ψαράς αλλά να περάσει επίτηδες που δίπλα σου με την ψαρόβαρκα και αν πεις και τίποτε να κάμει καφκά εν καθαρά Ξυλοφαίτικη νοοτροπία. Εν τζαι λέω ότι εν όλοι έτσι αλλά δυστυχώς έχει αρκετούς.

Εχτές παρά τρίχα να κόψει τον Αιμίλιο που την μέση ένας με ένα φουσκωτό. Η σημαδούρα του ήταν σε απόσταση 30 μέτρων. Ίσως η μόνη λύση εν τζείνη που ανέφερε ο Μάριος πιο πάνω. Να ψαρέφκουμεν δηλαδή μέχρι τις 9 - 9:30 πριν φκουν τούτοι ούλοι στον γυρό.
Who the cap fit
Let them wear it

Hummerhead
Posts: 26
Joined: Fri Apr 24, 2009 4:45 pm

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by Hummerhead »

hdemetris wrote:
ANDREAS TSOKKOS wrote: οσο για τουτο , χωρις να θελω να δικαιολογησω οτιδηποτε σε σχεση με τη νοοτροπια μας
Φίλε Αντρέα εμίλησα συγκεκριμένα για την περίπτωση του Γιώρκου. Το να σε δει ο ψαράς αλλά να περάσει επίτηδες που δίπλα σου με την ψαρόβαρκα και αν πεις και τίποτε να κάμει καφκά εν καθαρά Ξυλοφαίτικη νοοτροπία. Εν τζαι λέω ότι εν όλοι έτσι αλλά δυστυχώς έχει αρκετούς.

Εχτές παρά τρίχα να κόψει τον Αιμίλιο που την μέση ένας με ένα φουσκωτό. Η σημαδούρα του ήταν σε απόσταση 30 μέτρων. Ίσως η μόνη λύση εν τζείνη που ανέφερε ο Μάριος πιο πάνω. Να ψαρέφκουμεν δηλαδή μέχρι τις 9 - 9:30 πριν φκουν τούτοι ούλοι στον γυρό.


Αν είναι να αλλάξουν καποιοι νοοτροπία είναι το απολυτο ζητούμενο.Το θέμα είναι οτι για να γίνει τουτο θέλει χρόνο,και ως τότε και αλλά περιστατικά θα καταγράφουνται και ευτιχώς για μας ακόμα αναίμακτα φέτος. Πρός το παρόν μία λύση είναι όντως να πιέννουμε χάραμα.Αλλά και πάλε εν ξέρεις τί ώρα θα δόξει του καθενος να το παίξει καπετάνιος...απλά μειόνονται ο πιθανότητες κάπως.

Κατι που σκέφτουμαι είναι το ψάρεμα οχι με ακόμα ένα αλλο ατομο αλλά με ακόμα δύο.Ο ένας απλά και μονο φύλακας,παντα στήν επιφάνεια και πάντα τα μαθκια του να παρατηρούν γύρο γύρο αν κοντεύκει σκάφος,Εννα μου πείτε βέβαια πώς δαμε δυσκολευκούμαστε να εύρουμε δεύτερο ατομο να παμε εννα ευρουμε τρίτο και μαλιστα σε τούτο τον ρόλο....
Knock Knock Knock on bottom's door

minatsus
Posts: 75
Joined: Thu Jan 22, 2009 7:09 pm

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by minatsus »

Ρε κοπέλια διαφωνείτε να καμουμε μια εκστρατεία σε ούλλα τα water sports (να χωριστούμε σε κάθε πόλη όπως επροτεινε πιο παλιά και ο gptochos),να πάμε και στο τμήμα αλιειας, στη λιμενική αστυνομία και να προωθήσουμε τα αυτοκόλλητα και τις αφίσες που είδη ετοίμασε ο admin???


Image


Image

Αν θέλετε τυπώνουμε και πιο ακραιες εικόνες που πιάνουν τόπο. Άφού μόνο έτσι μπορούμε να καταλάβουμε.....
Image
The mobile Karen medics shown in the photo treats the arm and leg of a Karen villager who had been injured in an accident involving a motor boat propeller. [Photo: KHRG]

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by hemilios »

( sorry den exo ellinika se afto to computer)

Akomi skeftomai to kai tremo.

Sabbato proi ....psarema me ton Dimitri.

Proxora o Dimitris llio pio mesa pou tis simadoures me tin diki tou simadoura.
Ego afino tin simadoura mou ( egorasa tin kai oso pio megali gia na fenete stravara mou ) to polli 30 metra makria kai egiriza giro tis. Se mia fasi akouo thorivo girizo pano KAI FOUSKOTO EIDE ME TELEFTEA STIGMI ....ERKETOUN KARFOTOS PANO MOY ( OIKOGENEIARXIS ME TA MORA TOY) pou ekane volta telia dipla pou tis simadoures. To mono pou mou eipe itan "giati den exeis simadoura", "etin lalo tou " kai tou tin ediksa" , Esiopise kai to mono pou me erotise itan an exei kai allous stin perioxi . Itan o Dimitris pio mesa kai akomi mia parea me psatoufekades kai aftoi me simadoures pio dipla kai oute pou eide tipote.

Akomi en to pistefko skeftome to kai tremo.......Simadoura se megethos Krouazieropliou na exeis dipla sou den tin vlepoun.

Mono me zeugari na filaei karaouli tin ora pou vlepeis pros ta kato kai auto pali pezete.

Meridio efthinis fero kai ego pou den imoun akrivos dipla apo to zeygari mou ( miloume gia 30 metra apostasi ).

Alla genika to oti prepei na min kontevoun se apostasi 100 metron afto den nomizo na to gnorizei kanenas.

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by Antreas »

ευτυχώς εν ε πηγα τελικα
ε κατέληξα στο ζυγι τζαι στο τελος ε χασαμε τζαι τα κλειδια του αυτοκίνητου τζαι ε ταλαιπωρηθήκαμε καμποσο
τζαι εγω φοουμε πολλα το καβο γκρεκο το καλοκαιρι


ρε Μαριε αμαν ξαναπαεις στες τουνες πιασμε τηλ τζαι θελω πολλα να παω εν ε πηγα ποττε μου
φυσικα αν κανονίσεις ψαρεμα με τα ψαροτουφεκα δεν λεω οχι :D

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by Giorkos »

hemilios wrote:

Meridio efthinis fero kai ego pou den imoun akrivos dipla apo to zeygari mou ( miloume gia 30 metra apostasi ).

Alla genika to oti prepei na min kontevoun se apostasi 100 metron afto den nomizo na to gnorizei kanenas.
αιμίλιε,

σε τίποτε δεν έφταιες εσύ...
άμαν ο άλλος ο γάρος κρατεί μια βάρκα ή ένα τζετ σκι τζαι εν έσιη ένοια της θάλασσας τζαι πιος κολυμπά τζαμέ, εν να συμβεί τούτο που σου συνέβει και ελπίζω τίποτε χειρότερο σε καμιά περίπτωση.

όσο για τα 30 μέτρα είναι πολλά,μόνο τζια μόνον για την γαουροσύνη που διακατέχει τον κάθε αχάπαρο βαρκάρη...όι για το ότι έκαμες λάθος εσύ

για τα 100 μέτρα που λες, έπρεπε να τον μόνο πράμα που μαθαίνουν τούντους γάρους άμαν φκάλουν άδεια χειριστή...αλλά για τζίνο εξαναμιλήσαμε όταν έφκαλε ο γπτωχός αδεια...ούτε τα ΒΑΣΙΚΑ για την ασφάλεια τους ή τους λουομένους-ψαράες τζαι κτλ δεν τους μαθάινουν ....μπάτε σιήλλοι , αλέστε εγίνηκεν η θάλασσα....



Υ.Γ ψάρεμα εχτές εγώ στο ξυλοφάου....2.30 ώρες ψάρεμα, η κκελλέ μου πουπάνω που το νερό σίουρα την 1.30 ώρα :evil: :evil: :evil: (έχω τζαι σημαούρα μιάλη με 'αναρτημένη σημαιούα'...που τελικά εν ξέρω αν εν καλό ή κακό που μας κάμνει....για τους λόγους που αναφέραμε και σε άλλα ποστ !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

minatsus
Posts: 75
Joined: Thu Jan 22, 2009 7:09 pm

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by minatsus »

Καλά ρε παιδιά ώσπου αναφέρνει ο καθένας τα περιστατικά που του τυγχαίνουν δαμέ στο φόρουμ εν να αλλάξει τίποτε???????
Εγώ είδα θανατηφόρο μπροστά στα μμάθκια μου και ο εκπαιδευτής μου εβόυττησε 28μέτρα και έφκαλε το κομμένο χέρι του ανθρώπου που τελικά επέθανε που αιμορραγία πάνω στη βάρκα της λιμενικής..
Υπόψη ότι εν η λιμενική που εσκότωσε τον άνθρωπο με το πορτοκαλί φουσκωτό με τις δύο 150αρες μηχανές. Επιένναν με χίλια σε περιοχή που έχει 500 δύτες την ημέρα αρκετά κοντά που την ακτή.(Σπηλιά του κύκλωπα)
***(περιστατικό με τους δύο ΟΗΕδες πέρσι τον Σεπτέμβρη).


Το θέμα είναι να ΚΑΜΟΥΜΕ ΚΑΤΙ. Με το να λέει ο καθένας το περιστατικό που του έτυχε ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ώσπου να θρηνήσουμε και άλλο θύμα.......

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by Tryfon »

εγω προσοπικα προσπαθω να συνεισφερω και εγω λιγο ι πολυ στην ενιμερωση παιδια, ενημερωνοντας τους πελατες (λουόμενους, ψ/τδες και βαρκαρηδες) για την σημμασια της σημαδουρας την αποσταση που πρεπει η βαρκα να κρατει και τα λοιπα... αλλα θα ηταν κατι το ιδανικο αν ηχαμε φυλλαδια η στικερς που μπορει να δινεται σε καθε πελατη.

Υ.Γ: Εγω δεν μπορώ ομως να καταλαβω τους ψ/τδες που λενε οτι δεν χρειαζονται μαχαιρι στην θαλασσα με τοσους κινδυνους, ειδικα απο γαιδαρους με τα διχτυα :evil:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by mariosko »

Antreas wrote: ρε Μαριε αμαν ξαναπαεις στες τουνες πιασμε τηλ τζαι θελω πολλα να παω εν ε πηγα ποττε μου
φυσικα αν κανονίσεις ψαρεμα με τα ψαροτουφεκα δεν λεω οχι :D
εν εχασες τιποτε ρε Αντρικο, εθκιανεψαμε τα ψαρουθκια καμποσο και ιρταμε. Το Σαβατο μαλλον εχει ψαροτουφεκο, τορα να δουμε και να μιλησουμε φιλουι
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by Antreas »

roger that :D
αν δεν έχει τόπο εν πειράζει.
στείλε μου καμία φωτογραφία μετά να θωρούμε τζαι εμεις οι κολυμπιτοι να ανοίει λιο το ματι μας

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by mariosko »

περιστατικο στην Παφο το Σαββατο (για να μην νοιμζουμε οτι μια σημαδουρα ή ενα αυτοκολητο θα κανει διαφορα). Ειμουν πανω στο σκαφος, ενα φουσκοτο 5.70 και 2 ατομα ηταν στο νερο. περνα απο πισω μας ενας μ@λακας απο water sports με ενα σκαφος που τραβουσε αλεξιπτοτο και μετα κανει στροφη να ερθει προς τα πισω. Μπηκα μεταξυ των 2 που ηταν στο νερο για να μην εχουμε κανενα επεισοδιο, μιλουμε ειμουν 2 μετρα απο τον καθενα. Ο καπεταν μ@λακας περασε απο πισω μου, εβλεπε πισω του αυτον που ηταν με το αλεξιπτοτο και μετα που πουρουες που επεζα και φωνες (του φωναζαμε και οι 3) περασε στα 2 μετρα απο τον παρεα... Εγω οπως τον εβλεπα νομιζα ηταν τελειωμενος, ουτε ξερω αν τελικα τον ειδε και αλλαξε πορεια, μαλλον φανηκαμε "τυχεροι". Πε μου τωρα να πιασω την σημαδουρουα μου και να παω ψαρεμα και να νοιωθω ασφαλης, οταν ενας που ειναι και "επαγγελματειας" δεν ειδε ολοκληρο φουσκοτο...
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by Giorkos »

mariosko wrote:. Πε μου τωρα να πιασω την σημαδουρουα μου και να παω ψαρεμα και να νοιωθω ασφαλης, οταν ενας που ειναι και "επαγγελματειας" δεν ειδε ολοκληρο φουσκοτο...
τούτο εν το πρόβλημα...κανένας εν έσιη έννοια του τι άλλο έσιη στο νερό...αν δεν ειναι βάρκα τζαι θα δώκει πάνω της εν πογυρίζει :evil: :evil: :evil:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
ANDREAS TSOKKOS
Posts: 105
Joined: Wed Apr 01, 2009 9:09 am
Location: Παραλιμνι

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by ANDREAS TSOKKOS »

minatsus wrote:Αν θέλετε τυπώνουμε και πιο ακραιες εικόνες που πιάνουν τόπο. Άφού μόνο έτσι μπορούμε να καταλάβουμε.....
φιλε μου να τις βαζουμε τις εικονες αλλα μονο εμεις τις βλεποθμε οχι εκεινοι που πρεπει
ΟΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΨΑΡΕΜΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΦΥΓΕΙ ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by leonidasss »

Tryfon wrote:εγω προσοπικα προσπαθω να συνεισφερω και εγω λιγο ι πολυ στην ενιμερωση παιδια, ενημερωνοντας τους πελατες (λουόμενους, ψ/τδες και βαρκαρηδες) για την σημμασια της σημαδουρας την αποσταση που πρεπει η βαρκα να κρατει και τα λοιπα... αλλα θα ηταν κατι το ιδανικο αν ηχαμε φυλλαδια η στικερς που μπορει να δινεται σε καθε πελατη.

Υ.Γ: Εγω δεν μπορώ ομως να καταλαβω τους ψ/τδες που λενε οτι δεν χρειαζονται μαχαιρι στην θαλασσα με τοσους κινδυνους, ειδικα απο γαιδαρους με τα διχτυα :evil:
Έλα ρε Μήνατσε, τι γίνεσαι ρε; Το περιστατικό το ανέφερα κιεγώ, όχι με τόσες λεπτομέρειες φυσικά. Μακάρι να μην ξαναζήσει κανένας κάτι τέτοιο. Όμως εγώ επιμένω ότι ούτε οι σημαδούρες δε μας σώζουν ούτε τα αυτοκόλλητα, παρόλο που χρειάζονται και τα 2. Ο Κυπραίος που αγόρασε καινούργιο σκάφος, να μην πάει όσο πιο δίπλα που τες σημαδούρες (των λουόμενων) γίνεται να τον δουν οι γκόμενες; Η λύση είναι μόνο να προσέχουμε τους τόπους, τις ώρες που βουτάμε και προπάντων να υπάρχει το ζευγάρι από πάνω να μας προσέχει. Και μόλις εντοπιστεί ένα σκάφος να παρακολουθείται. (Να κανονίσουμε κανένα ψαρεματάκι ρε Μηνά!!!)

minatsus
Posts: 75
Joined: Thu Jan 22, 2009 7:09 pm

Re: Σχετικά με την ασφάλεια μας....

Post by minatsus »

Γεια σου ρε Λεωνίδα. Τι γίνετε ρε? Ρε φίλε την εικόνα με το κομμενο χέρι εν θα την ξεχάσω ώσπου ζώ....
Ελπίζω να μην ξανακούσουμε έτσι επεισόδιο ξανά.

Λέεις <Η λύση είναι μόνο να προσέχουμε τους τόπους, τις ώρες που βουτάμε και προπάντων να υπάρχει το ζευγάρι από πάνω να μας προσέχει. Και μόλις εντοπιστεί ένα σκάφος να παρακολουθείται>.....
Ε καλά ρε τζίνοι που έχουν τα σκάφη τι σκατά κάμνουν???????? Εν πρέπει να προσέχουν και τζίνοι λλιο?????


Υ.Γ Για ψάρεμα όποτε γουστάρετε κτυπάτε τηλεφωνούι. Εν να είμαι και με άδεια που τες 7 αυγούστου και μετά... :techie-hourglass:

Post Reply

Return to “Ελεύθερη κατάδυση”