Πώς αυξάνεται η άπνοια;

Post Reply
fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Πώς αυξάνεται η άπνοια;

Post by fanis93 »

Γειά σας και πάλι όσοι είναι ζωντανοί σε αυτό το υπέροχο φόρουμ που αφορά αυτό το υπέροχο χόμπυ.

Πρίν γράψω λεπτομέρειες αν έχω βάλει την ερώτηση αυτή σε λάθος θέμα ας μου το πει ο admin να την κάνω copy and paste στο κατάλληλο θέμα για να μην ξαναγράφω όσα έχω γράψει.

Όπως είπα και σε ένα προηγούμενο μου πόστ είμαι νέος σε σχέση με αυτό το χόμπυ, έχει 4 μήνες περίπου που έπιασα το πρώτο μου ψαροντούφεκο, έπιασα και ψάρια και μεγάλα που με έκαναν να θέλω να συνεχίσω και να γίνω ακόμη καλύτερος σε αυτό το χόμπυ για να το ευχαριστιέμαι και καλύτερα εγώ όμως έχω ένα πρόβλημα και αυτό είναι με την άπνοιά μου. Πάνω κάτω το πιο πολύ που έμεινα μέχρι τώρα κάτω απ το νερό δεν το έχω χρονομετρήσει αλλά το πιο πολύ βάθος που πήγα ήταν 10 μέτρα με μεσαίο μέγεθος πέδιλα και κατάφερα να μείνω το πολύ 3 δευτερόλεπτα...

Όπως είπα θέλω να καλυτερέψω και για να καλυτερέψει κάποιος σε αυτό το χόμπυ προυποθέτει φυσικά μεγάλη άπνοια αφού πρέπει να κάνεις καρτέρια κλπ...

Θα πάω στο μέλλον σίγουρα σε σχολείο ελεύθερης κατάδυσεις αλλά προς το παρόν έχουν άλλα πράγματα σειρά και γιαυτό δεν το έχω σύντομο στόχο όμως θα συνεχίσω να ασχολούμαι με αυτό το χόμπυ και γιαυτό θα ήθελα να ρωτήσω εδώ σε αυτό το φόρουμ πώς μπορώ να αυξήσω την άπνοιά μου; Παράλληλα θέλω να πω ότι υπάρχουν εκατοντάδες βίντεο και διάφορες σελίδες στα αγγλικά κυρίως στο ίντερνετ που γράφουν πώς μπορεί κάποιος να το κάνει αυτό το πράγμα από αναζήτηση που έκανα αλλά πρίν να διαβάσω το ότιδήποτε ή να δοκιμάσω το ότιδήποτε θα ήθελα να ρωτήσω εσάς τους πιο έμπειρους που σίγουρα έχετε ένα αρκετά καλό χρόνο άπνοιας πώς το καταφέρατε αυτό και με ποιούς τρόπους μπορεί κάποιος αρχάριος να το επιτύχει.

Επίσης καπνίζω και ξέρω ότι αυτό είναι ένα εμπόδιο στο να επιτύχω αυτό που θέλω γιαυτό και θα το κόψω σίγουρα το κάπνισμα, σίγουρα θα δω διαφορά αλλά κάποιες συμβουλές ή και ασκήσεις από εσάς ίσως με βοηθήσουν παράλληλα να την αυξήσω περισσότερο.

Μερικές ερωτήσεις περί αύξησης της άπνοιας:
Το τροχάδι και η ποδηλασία βοηθούν στην αύξηση της άπνοιας;
και
Όσο πιο πολύ πιέζεις με κάθε βουτιά τον εαυτό σου να μένεις πιο πολλύ ώρα αυξάνεται η άπνοια;

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Πώς αυξάνεται η άπνοια;

Post by admin »

http://www.cyprusfishingmagazine.com/it ... itemID=124

Φάνο μου καλημέρα υπάρχουν πολλές αναφορές σε θέματα αντοχής και άπνοιας απλά κοίταξε και λίγο στην αρθρογραφία κάτι θα ανακαλύψεις!

fanis93
Posts: 19
Joined: Sun Sep 13, 2015 7:42 pm

Re: Πώς αυξάνεται η άπνοια;

Post by fanis93 »

ευχαριστώ για το λίνκ, δεν πολυέψαξα στο φόρουμ η αλήθεια...

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”