γειαα

Post Reply
nickdacool
Posts: 2
Joined: Sun Apr 20, 2014 12:03 pm

γειαα

Post by nickdacool »

Γεια σας ειμαι απο το ελληνικο φορουμ για ψαροντουφεκο και θα ηθελα να μαθω καναν ψαροτοπο κοντα σε παραλιμνι ή αγια ναπα για καλοκαιρακι καιρο και τα μερη π απαγορευονται εννοω εως που στην ακτογραμμη ευχαριστω.. Επισης αν θα χρειαστω 2χιλ ή 3χιλ στολη με 90αρι ή 105 εως 10 μετρα

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: γειαα

Post by Giorkos »

γεια και από μένα...

παραλίμνι, πρωταρά, αγία νάπα όπου πέσεις υπάρχουν βράχοι...μέχρι τα 10 μέτρα τα έχουν κατασπαράξει όλα μα όλα...το καλοκαίρι όμως θα βρεις τίποτα περαστό (σούρους, μινεράκια κτλ) Σαργοί υπάρχουν ακόμα , αλλά οι μεγάλοι τρυπωμένοι κατά το πλείστον σε 'ιδιότροπες' τρύπες.....

το μόνο που θα προσέξεις είνια αν πας στο παραλίμνι (περιοχή κάππαρη) να μην περάσεις στα Τουρκοκρατούμενα....
και το άλλο που θα πρέπει να προσέξεις πάρα μα πάρα πολύ είναι τα ταχύπλοα σκάφη και τα σκάφη (πλοιάρια) με τους τουρίστες (από αγία νάπα, μέχρι κάππαρη) ....ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ 1014...



για στολή 3 είναι καλά, αλλά εξαρτάται και ποια περίοδο του καλοκαιριού μιλάς...στη φούρια του καλοκαιριού (μέσα ιουλίου-μέσα αυγούστου) με τη 3άρα ζεστένομαι.... άρα και με 2άρα καλά θα είσαι...

για μήκος όπλου εγώ θα 'ψηφίσω' 105 (για τα γούστα μου)....αλλά αυτό εξαρτάται από τα ψάρια που θα κηνυγήσεις, τη μέθοδο που ψαρεύεις κτλ...

Καλό πάσχα,

Γιώρκος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

nickdacool
Posts: 2
Joined: Sun Apr 20, 2014 12:03 pm

Re: γειαα

Post by nickdacool »

Συρτο ,στατικο και καποτε ψαχτιρι απο ροφουδακια τιποτα ή γενικοτερα μαυρα? στα 20-25 κανα μαναλι ,κανα περασμα για ροφους ή εστω κατι μεγαλο?
Ναι σημαδουρα παντα και απο οτι βλεπω απο χαρτες πλαστικα καλυτερα με μετρια σκληροτητα
Καλο Πασχα αδερφε!

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”