apagoreumenos maios ti tha kanete?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by gptochos »

Ρε κοπέλια η ουσία είναι μια! Δεν νομίζω ότι ένας μήνας αποχής των ψαροτουφεκάδων από τη θάλασσα θα σώσει τα ψάρκα αφού όλοι οι υπόλοιποι θα (συρτές, δύκτια κλπ) θα τους δυούν πάνω στην κκελέ. Το θέμα είείναι ότι είναι νόμος και οφείλουμε να τον σεβαστούμε. Ούτε εμένα μου αρέσει η νομοθεσία αλλά και από την άλλη δεν θέλω να δώσω το δικαίωμα στον οποιοδήποτε λιμενικό να με θίξει και να μου παίζει τον έξυπνο. Η συγκεκριμένη νομοθεσία σίγουρα είναι μια πατάτα με όλη τη σημασία της λέξης , δεν προσφέρει τίποτα. Νομίζω ότι όλοι οφείλουμε να το σεβαστούμε. Τώρα αν κάποιοι θα πανε ψάρεμα δίκη τους ευθύνη γουστο τους και καπέλο τους. (Χαχα εννα σας καρφώσω όσους πάτε :mrgreen: ) Το θέμα είναι να μην προσπαθούν να επηρεάσουν άλλους και να προσπαθούν μετά να κρυφτούν πίσω από το δακτυλάκι τους και μετά να μας το παίζουν και συνειδητοποιημένοι ψαροτουφεκάες.(Προσοχή δεν μιλώ για κανένα φίλο από το φορουμ και ούτε θέλω να θίξω κάποιον απλά εκφράζω μια άποψη δική μου). Τα τελευταία δυό χρόνια εγώ δεν πήγα Μάιο ψάρεμα αν και είχα επιρροές από κάποιους φίλους.

Τώρα το Μάιο με βλέπω να κάμνω αλλο κανένα ξύλινο και να φτιάχνω τη βάρκα αν όλα παν καλά.

Καλες εναπομείναντες ψαριές και εξορμήσεις για τον Απρίλη. :mrgreen:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by Greg »

omonoia wrote:re kopelia en gia psarotoufeko pou miloumen damen oi gia kalamaes tsie antenes... kirieleison .... re epsareuka akrotiri tsie se mian vou8kian otan imoun kato epe3en enas dinamitis tsie etara3en o egkefalos m... emeis oi psarotoufekaes en kamnoumen ka8olou zimies se sxesi me tous allous...oi kalamaes na men laloun gia emas tsie na grafoun stin selida tous...nomizete ate etirisamen to nomon en na so8oumen? tpt en ginetedte tous kalamaraes poson psila exoun to a8lima tous i to xompi tous opos 8elete pete to kamnoun agones tsie voi8oun tous tsie oi psaraes me tes varkes tous tsie oulla.. emeis exoun pikka pios en kaliteros... merikoi laloun pellares...
exw 5 psarotoufekka spiti mu ara ime ke go psarotoufekka ke en tha krinis pou enna grafw...Profanos en ekatalaves giati egrapsa touta pou egrapsa, itan gia na dis oti an etirouse o kathenas ton nomos pou ton afora kati emporouse na ginei :idea: eilikrina aporo an pistefkis touta oulla pou grafis :!: en tha grapsw peretero sxolia gia tounto thema.. opios esxei noun krinei pou monos tou ti en swsto ke ti en lathos se oti afora ti thalassa damesa, pou tin ekatantisame p***ana :!:
Last edited by Greg on Sun Apr 13, 2008 9:31 am, edited 1 time in total.
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by caveman »

Someone wrote:
omonoia wrote:merikoi laloun pellares...
Συμφωνώ απόλυτα.

Ειδικά τα: "οι καλαμάες να γράφουν στη σελίδα τους", "οι ψαροτουφεκκάες εν προκαλούν ζημιά" - κούππες άπαννες, "νομίζετε αν τηρήσουμε το νόμο εννα σωθούμε" ήταν ΠΕΛΛΑΡΕΣ.

Εν θέλω να ξεκινήσω αντιπαράθεση, ούλλοι έχουμε την ίδια έννοια για τη θάλασσα, αλλά άμμα θωρώ έτσι απόψεις διερωτούμαι για πολλά πράματα.

Ωραίος :!: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Πάντος αν κρίνω που τον τρόπο που γράφεις, Ομόνοια, τότε ούλλη Κύρπος είναι ψαροτουφεκκάες αφού εν υπάρχει σπίτι με τουλάχιστον ένα ψαροτούφεκκο :lol: ....εγώ εν θεορώ τον εαυτό μου Ψ. αλλά με βάση τα κριτίρια σου, τζαι τον τρόπο σκέψης(ΚΡΕΑΤΟΣΙΛΟΓΗΣ) σου είμαι τζαιγώ ""ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΚΆΣ"" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

.....τζαι ακόμα ΣΙΝΕΧΕΊΖΕΙΣ την προπαγάνδα υπέρ της παρανομίας :!: :lol: τζαι θέλεις να λέγεσε τζαι ""ψαροτουφεκκάς""....τελικά τί είναι για σέναν τούντο πράμαν :?: ότι τζαι όποτε κηνείτε μπάμ τζαι κάτο :?: κάτι σαν τους τζινηούς ασπούμεν, που παν στες τζίκλες τζαι πέζουν τα σκαρτιλούθκια τζαι τα φκιολαρούθκια :?:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by caveman »

Someone wrote: άμμα θωρώ έτσι απόψεις διερωτούμαι για πολλά πράματα.

...ΜΗΝ ρε φίλε, τρώεις την ώρα σου άδικα. Εν ακόμα μια τυπική περίπτοση, που τζίνες που σου αρέσει να αποκαλείς.....""θαλασσόλυκος της πεντάρας""
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
StephanosNic
Posts: 329
Joined: Wed Sep 19, 2007 12:38 pm
Location: Lefkosia

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by StephanosNic »

re pethkia, ennen logos twra na tsakwthoume gia etsi prama. Gia onoma...oti psaras je na eisai eite kalamas eite psarotoufeko to thema einai ena: Prepei na sevomaste tin fisi gia na mas sevastei kai afti. Nai, en eshi kanena pou en agios, etsi je alliws o anamartitos prwtos ton litho valeto. Apla prepei na deiksoume ton analogo sevasmo je katanoisi gia na eimaste oulloi kala. Mia thalassa tin exoume, to hobby en koino, as ta diafilaksoume oso en kairos

Peace
I MAKE FISH YOU GO DISCO !!!! DISCO DISCO GOOD GOOD !!!!

User avatar
largemouth
Posts: 506
Joined: Tue Sep 18, 2007 1:25 pm

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by largemouth »

Νε Στεφανε εν κοινό το hobby μας αλλά εμεις 3-5κιλους ορφούς το πιο πιθανον εν θα πίαμε ποττέ στο casting(εχτός περιπτώσεων)Ουτε εννά φκερώσουε μια τρύπα με σορκους του κιλόυ.Πιάνουμε τους μουρμουρους τους 300αριες και αφηνουμεν τους πίσω για κάτι πιο μεγάλο που εν ερκετε ποττέ γιατι καπιοι θερίζουν τα :evil: :evil: Για να μεν αναφέρω περιπτωσεις στον Βασιλικό και νέο λιμάνι που περνουν μπροστά μας ενώ βλέπουν σε και ξιλαόνουν ότι εσυ προσπαθέις να φέρεις κοντά 2 ώρες αλλά εν άσχετο με το θέμα τουτο.Αν όλοι σέβαστουν την φυση όπως λεεις (και έχεις δικιο) σίγουρα θα μας ανταμήψει.Απλά πιστεύω κάποιοι εν σε καλύτερη μοίρα και πιο άθωοι που άλλους :x :x
Waiting for the perfect storm

omonoia

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by omonoia »

re kopelia sevoume tsie go tin fisi...alla en 8a paretiso to psarema m ton mai dioti kapoioi asxetoi efkalan etsi nomo...sory pantos pou grafo tsie milo etsi alla pisteuo exo dikaio kai einai i gnomi mou kai oxi gia pikkka....

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by Someone »

omonoia wrote:re kopelia sevoume tsie go tin fisi...alla en 8a paretiso to psarema m ton mai dioti kapoioi asxetoi efkalan etsi nomo...sory pantos pou grafo tsie milo etsi alla pisteuo exo dikaio kai einai i gnomi mou kai oxi gia pikkka....

Πρώτον: φάσκεις τζιαι αντιφάσκεις (sevoume tsie go tin fisi--------->en 8a paretiso to psarema m)
Δεύτερον: Οι άσχετοι που λαλείς, απαγορεύουν τζιαι το ψάρεμα με μπουκάλες. Γιατί εν βουττάς με μπουκάλες καλό; Εν άκουσα καλά; Επειδή εν "ανήθικο"; Φαντάζομαι ξέρεις ότι σε άλλες χώρες επιτρέπονται οι μπουκάλες. Ξέρεις γιατί όμως; Επειδή οι πολίτες τους έχουν κοινή λογική, ακολουθούν τους κανονισμούς τζιαι ξέρουν τί σημαίνει διαχείριση αλιευμάτων. Εμείς σαν λαός γαδάρων που είμαστε, φαντάζεσαι τί θα γινόταν αν επέτρεπαν τις μπουκάλες.
Τρίτον: Έννεν ψάρεμα "σου". Πάρτο είδηση.
Τέταρτον: Έν έχω κάτι άλλο να σου πώ, εσήκωσα τα χέρια ψηλά. Κατ'ακρίβειαν έννεν τέλεια ψηλά, τραβούν τα μαλλιά μου, αλλά ας μεν το κάμουμε θέμα.

User avatar
PeRoUkKaS
Posts: 1088
Joined: Fri Nov 02, 2007 6:27 pm
Location: Nicosia

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by PeRoUkKaS »

.. kala re paithkia.. enen periodos anaparagwgis?? ennen toutos o logos pou apagoreuete to psarema pt ton mai ?
catch & release!
προσεχουμε για να εχουμε!!

Panikos

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by Panikos »

omonoia wrote:oi kalamaes na men laloun gia emas tsie na grafoun stin selida tous
φιλε άνοιξες αυτό το θέμα γιατί πιστεύω νιώθεις αδικημένος που κάποιος νομος καλός η κακός σου απαγορεύει να ψαρέψεις το μηνα μάιο, όμως δεν θα υποδείξεις εσύ που μπορεί να γραφει ο καθένας
το Φόρουμ είναι δημοκρατικό και το κάθε μέλος του μπορεί να λέει την άποψη του για οποιοδήποτε θέμα άσχετα με πιο τρόπο ψαρεύει

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by caveman »

Someone wrote: Τέταρτον: Έν έχω κάτι άλλο να σου πώ, εσήκωσα τα χέρια ψηλά. Κατ'ακρίβειαν έννεν τέλεια ψηλά, τραβούν τα μαλλιά μου, αλλά ας μεν το κάμουμε θέμα.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: έκαμες με τζαίκλαψα ρε φίλε που το γέλιο :!: σου διλώνω πλήρη αλληλεγγίη ρε φίλε, τωρά ξέρω πως ένειμε ο μόνος που τραβά τα μαλιά του :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by hdemetris »

Παίχτη μου largemouth το τι κάμνει ο κάθε ένας εξαρτάται που τον χαρακτήρα του τζαι όι που τον τρόπο που ψαρεύφκει. Εγώ είδα φωτογραφίες με καλαμάδες και καμιά 100 λαβρακούθκια των 50 - 100 γραμμαρίων. Επίσης είδα φωτογραφίες με μουρμουρούθκια των 20 γραμμαρίων. Εν πολλά εύκολο με μιαν μαθκιά στο τοπικ εξορμήσεις και αποτελέσματα να βρούμε πολλά παραδείγματα με σουρούθκια των 50 γραμμαρίων και μυλοκόπια των 200, σορκών 50 γραμμαρίων κλπ.
Όσο για τρύπες με σορκούς κιλίσιμους εγώ ως τωρά δεν ήβρα καμιά. Αν κρίνεις που φωτογραφίες που βλέπεις στο περιοδικό, εν της περασμένης δεκαετίας.
Εγώ δεν θέλω να σας κατηγορήσω ούτε να φκάλω κούππες άπαννες τους ψαροτουφεκάδες. Απλά θέλω να σου δώσω να καταλάβεις ότι το να σέβεσαι την θάλασσα και τους άλλους εν καθαρά θέμα χαρακτήρα. Ας αναλογιστεί ο καθένας τις ευθύνες του και να μην κατηγορά μόνο τους άλλους.
Who the cap fit
Let them wear it

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by Someone »

Δημήτρη, έσιεις απόλυτο δίκαιο σε τούτα που λέεις για τους καλαμάες: εννιά στους δέκα το κάμνουν ακριβώς ό,τι περιγράφεις. Όμως: το θέμα για τούντο συγκεκριμένο τόπικ εν άλλο, τζιαι πέφτεις τζιαι εσύ στο φάουλ να δείχνεις "αλλού" αντί να συζητήσεις επι της ουσίας!

Αφού εμπήκες στον κόπο να μαζέψεις "ενοχοποιητικά" στοιχεία, έπρεπε να εθώρες στα topics των "άλλων" ότι ορισμένοι που δαμέσα άρχισαν να εφαρμόζουν FULL catch & release ΤΖΙΑΙ στη θάλασσα. Εμπορούσαν να κάθουνται πάνω στα βραχούθκια με μιαν παλιοαντένα τζιαι να θερίζουν παπαθκιές τζιαι γύλους τζιαι να ξετιμάζουν τα δίχτυα τζιαι τους δυναμίτες την ίδια ώρα (κουβέντες του καφενέ που λαλούμε) όπως κάτι αντίστοιχο κάμνει τζιαι ο omonoia με το τουφεκκούι του ας πούμε.

Ο καθένας πρέπει να κάμνει ό,τι περνά που το σιέρι του ΠΡΩΤΑ, τζιαι μετά να αρχίσει να ρίχνει ευθύνες "αλλού".

Κύριε ελέησον (που λαλεί τζιαι ο omonoia), οι ψαροτουφεκκάες εν οι ΠΡΩΤΟΙ που θωρούν το χάλι της θάλασσας που πρώτο σιέρι. Έπρεπε να είσαστε οι ΠΡΩΤΟΙ που θα συμφωνούσετε με νόμους απαγόρευσης της αλιείας, είτε σε τόπους είτε για περιόδους του χρόνου!

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by Mnason »

+1
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: apagoreumenos maios ti tha kanete?

Post by gptochos »

Φίλε Someone δεν νομίζω ότι δε υπάρχει ψαροτουφεκκάς που ασχολείται ολόχρονα (όχι οι καλοκαιρινοί τυποι με το κόκκινο μαγιό και το 50ρουι και τα πέδιλα τα γλαρος :D ) που δεν σέβεται τη θάλασσα. εγώ προσωπικά σε 2-3 περιπτώσεις είδα ορφούδκια και δεν τα έπαιξα. Έβλεπα τα μπροστά στο θαλάμι τους και εβλέπαν με όπως τα παλαβά. Γιατί να το παίξω για να πω ότι έπιασα ψάρι:?: Είδα και περιπτώσεις καλαμά με ορφούι των 100γρ :roll: ο θείος μου. Όταν του είπα να το ξαναρίξει μέσα ξερείς τι μου είπε: εεεε αφού επιάστηκεν ήντα να του κάμω. Σαν επρόσεχεν.

Αυτό που επαρατήρησα είναι ότι οι πιο παλιές γενιές καλαμάων και ψαροτουφεκάδων (πάνω από 40)οι πλείστοι απο αυτούς είναι δολοφόνοι.

Όλοι μας είμαστεν υπεύθυνοι. Άσχετο εαν εγώ σαν ψαροτουφεκάς βλέπω την κατάντια της θάλασσας.Εγώ ότι μπορώ σαν Γιώργος κάμνω. Απ' εκεί και πέρα δεν μπορώ να επηρεάσω κάποιον.

Οι Νόμοι είναι για τα μπάζα. Δεν έχουν υπόθεση. Σε προσωπικό επίπεδο δεν μπορώ να κάμω τίποτα. Από την πλευρά των ομάδών και συλλόγων είναι πιο έυκολο να κάνω κάτι. Είτε μέσα από σεμινάρια και άλλες εκδηλώσεις έιτε μέσω συαντήσεων με τις αρμόδιες αρχές.

Εγώ να πιστέψω ότι εαν ο ΣΦΥΚ ή ο οποιοσδήποτε άλλος σύλλογος έκαμνε μιαν εκδήλωση και εκαλούσε ένα ιχθυολόγο περιβαλλοντολόγο και ανάλυεν την κατάντια της θάλασσας δεν θα επηρέαζεν 4-5 ψαράες είτε είναι καλαμάς είτε ψαροτουφεκάς?
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”