Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post Reply
User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by Mnason »

Είμαστε προληπτικοί. Και όχι λίγο. Πάρα πολύ θα έλεγα... Εκφράσεις που δεν θέλουμε να ακούμε πριν το ψάρεμα μας, κινήσεις τακτικές που κάνουμε πάντα πριν από το ψάρεμα μας, η προσευχή πριν την πρώτη βουτιά, το ένα καλτσάκι μέσα από τη στολή και το άλλο έξω είναι κινήσεις που μας προδίδουν....

Όλοι είμαστε προληπτικοί και έχουμε κάποια γούρια που θεωρούμε πως μας βοηθούν (ψυχολογικά τουλάχιστο) στο να έχουμε μια πετυχημένη εξόρμηση.

Προσωπικά δεν θέλω να ακούω την φράση 'καλή ψαριά', (άσχετο αν τελικά όπως αποδεικνύεται μου φέρνει γούρι) το θεωρώ τρομακτικά κακό οιωνό. Φοράω το καταδυτικό μου ρολόι στο δεξί μου χέρι, κάνω την προσευχή μου πριν από κάθε βουτιά και εύχομαι να βγω καλά.... Κινήσεις που έγιναν συνήθεια, αλλά θεωρούνται αναγκαίες να γίνουν, αφού δεν πρέπει να σπάσει η ...σειρά.

Εσείς τι κάνετε;
:
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by sotiris »

en kalo to thema s synaderfe mnason.

ama paw monos mou apla bazw stayro kai tipota alo.

qama pame me fouskoto kai ton aderfo m to mikro apla to proto prama pou kanw einai na ftisw to fouskoto stin propella kai (ektos pou tous alous elexous)
kai na pw sto mitsi prosexe men boutas polla bathia.


to kali psaria en to theorw gouriki leksi g emena

apla kale s boles kai tipota alo

"sto ble ta panta mporei na alaksoun ,ta panta mporei na symboun"

omonoia

Re: Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by omonoia »

ego aman pienno monos m poda stin ellada vallo ton stauro m lalo kapoiou parea mou pou 8a eimai akrivos an tuxon tsie ginei tpt na me evroun tsie voutto....
pantos opoios mou eipe kali psaria potte m en epe3a tpt

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by hdemetris »

Αν και δεν είμαι πολλά της θρησκείας συνήθως πριν βουττήσω παρακαλώ τον θεό να βγω καλά και αν είναι δυνατό να πιάσω και κανένα καλό ψαράκι :D
Όσον αφορά το "Καλό ψάρεμα" δεν το θεωρώ ούτε καλό ούτε κακό. Έτυχε να μου το πουν και να πάω καλά και άλλες φορές που πήγαν όλα ανάποδα. Ίσως παίζει ρόλο και ποιος σου το λέει :wink:
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by caveman »

εγώ ρε παιθκιά εν είμαι του ψαροτούφεκου....αλλά από ότι διαβάζω δαμέ, εμείς του καλαμιού, είμαστεν πολλαααά πιο προκαταλιπτικοί που σας :P

...τρώει με η ένια ούλη μέρα άμαν εννά πάω ψάρεμα να μεν αμαρτήσω βαριά, κατάκριση, ψέματα κτλ κτλ γιατί πιστεύκω πως εν θα πιάσω ψάρκα άμαν ούλη μέρα κάμμω μαλακίες :lol: Πολλές φορές σταυρώνω τα δολώματα, κάπιες φορές έβαλα τζαι αγιασμό μέστε ζύμι για τζαίφαλους :wink: εδούλεψεν πολλά καλά μπορώ να πω :lol: άμαν έναν καλάμι εν αποδίδει σταυρώνω το τζαι τζίνον....ειδικά άμαν κάμμω spinning τζαι εν πιάσο τίποτε ούλλη μέρα τζαι κάμμω τες τελευταίες ριξειές τότε σταυρώνω το 3 φορές....αλλά τούτον εν έχει αποτέλεσμα :lol: ή άλλες φορές όπως καρτερώ να δω τσίμπιμα να ξεκινώ το Κύριε Ελέησον :lol: τζαι άμαν γίνεται καμιά γεριμία....που γίνουνται σινέχειαν ΑΑΑΑΑΑαα προσπαθώ να μεν βλαστημώ τζαι γενικά να κάμμω θετικές σκέψεις. Τζαι ένα σορώ άλλα πράματα :lol: :lol: μπορεί καμιά φορά να πω.....σς πιάσω Θεέ μου τζαινα τα δόκω ούλλα του γείτονα, ή κάπιου άλλου ασπούμεν :lol: :lol: :lol:


Τούτα μπορεί να ακούουντε νάκον τραβημένα αλλά για κάπιον θρήσκο δεν είναι καθόλου :lol: Πραγματικά περίεργες καταστάσεις είδα που άλλους παρέες μου.... ένας δεν ήθελεν να ακούσει για φοτογραφική μηχανή :!: μια φορά χαζίριν να τσακοθούμεν επιδεί ήθελα σιού τζαι καλά να την πάρω :lol:
Ή ασπούμεν να με πω τπτ για το καλάμι τζαι να το πιάσει το μάτι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by hemilios »

Οι προλήψεις κάμνουν και πιο ενδιαφέρων το ψάρεμα :D

Εμένα όποτε πάω πρωινό βρίσκω έναν ηλικιωμένο που περπατά που τα εφτα χαράματα πας την παραλία. Όποτε μου είπε καλό ψάρεμα φκένω με ψάρι. Αφού σκέφτομαι να του κάνω και το τραπέζι.

Που την άλλη αρέσκει μου τζαι παιρνώ που εκκλησία όποτε πάω ψάρεμα και πάντα τον σταυρό μαζί μου.

Φυσικά έχω και καμπόσες προλήψεις όπως αριθμούς που θα δω το πρώι και με τα πόσα ψάρια εν να πιάσω.

omonoia

Re: Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by omonoia »

ma me to na kameis tin proigoumeni ton stauro s na men amartiseis tsie touto kamneis to opote paeis psarema en 8a ala3i gnomi o 8eos.. dioti en tsinos pou en na sou dokei to psari en tsinos pou se prosexei stin 8alassa.. prepei na eisai ka8e mera opos 8a eisai tin proigoumeni tou psarematos... an itan etsi itan na foronoumasten.... dld zitas pou to 8eo kati diasou to tsie meta 3exaneis ton ?? meta en 8a sou 3anadokei gia paaaaraaaa poli kairo....

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by caveman »

Έτσι ένει ρε φίλε, αλλά διστυχός ξιάνω....φυσικά τζαι ούλλη μέρα να έχεις ένιαν πάλε η ποινή εν κομμένη :lol: το μόνον που μας σόζει εν η μετάνηα
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

omonoia

Re: Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by omonoia »

e file aman eisai tyxeros en na pezeis psari ts alla oulla en pellares... tou psara to piaton en 10 fores adeio tsie mian gemato allla gemato omos.... ego mian fora ipa kapiou papa na mou valei tin eftsi tou dioti 8a elamvana meros sto mparaz tou sfykk na pe3o kanena psari... 5 ores agona ivra psari to teleuteo misaoro tsie irta tritos epe3a tsie to mialitero psari tou agona... allla o epimenon nika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kales psaries se olous!!!!

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by hdemetris »

omonoia wrote:5 ores agona ivra psari to teleuteo misaoro tsie irta tritos epe3a tsie to mialitero psari tou agona... allla o epimenon nika!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
kales psaries se olous!!!!
Eisai mia piesi
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: Γούρια, βουντού και.... τάματα !!!

Post by Mnason »

Ας εν καλά ο πάτερ !!! :lol:
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”