Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Giorkos »

omonoia wrote: εν ορεα σαν διοργανοσι βρισκεσε με τουσ αλλουσ τουσ ψαροτουφεκαεσ γνοστουσ καμνεισ χαζ
nai ρε Ομόνοια μου...

μπορείς να βρεθείς και με τους άλλους και να κάμετε σκοποβολή σε στόχους...ή να πάτε καμία μπυραρία να τα γείρετε !!!!! :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

omonoia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by omonoia »

Μπυραρια τσιε ψαροτουφεκο εν παει.. :mrgreen: και δεν θα παο μεχρι τιν θαλασσα να καμνο σκοποβολη σε στοχους... εν να παο να ψαρεψω..συφωνεις??????
Φυσικα οπως νομιζει ο καθενας ... Τσιε αγωνες δεν παεις για να χουμιστεις ή να πικκαριστεις με τους αλλους αλλα για να γνοριστεις με αλλους ψαροτουφεκαες τσιε να καμεις πασιαμαες...

καρτεροπατερας
Posts: 5
Joined: Wed Jun 04, 2008 9:31 am

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by καρτεροπατερας »

Egw simfwnw me ton Giorko, agwnes me thiramata den einai agwnes kai kata tin gnwmi mou den prepei na ginontai.
An thelei kapios na dei poso kalos einai sto simadi yparxoun kai oi stoxoi opws eipe kai o Giorkos.
Stis thalasses mas den yparxei pleon to psari pou ypirxe prin, twra pame kai tis perissoteres fores erxomaste spiti me poly ligo psari i kai katholou. Me tous agwnes to mono pou katafernoume einai na to meiwnoume kialo giati ta psaria pou pezontai einai markarismena gia auton krivos to logo. Kai tin mera twn agwnwn ginete sfagi!! gia ena kipelloui.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Giorkos »

καρτεροπατερας wrote: Kai tin mera twn agwnwn ginete sfagi!! gia ena kipelloui.
Πολλά Σοφή η πιο πάνω κουβέντα.



Ομόνοια...ναι σίγουρα αν κάμεις τον κόπο να πάεις στην θάλασσα για στόχους τότε καλύτερα να πας για ψάρεμα... αλλά έχει και η σκοποβολή το χάζιν της...

Επομένως κανονίστε καμιά πισίνα για να μεν μπεις στον πειρασμό να ψαρέψεις...αν έχεται και κανένα παρέα με πισίνα καλύτερα... κάμνεις το χάζιν σου...ελέγχεις τον εξοπλισμό σου (ψτ-εκο) περιπαίζεις και τον παρέα σου πως εν καλληκάρης κτλ ...και μετά άφτετε τα κάρβουνα και σείρνετε και κανένα ψάρι πάνω..ε..αν δεν έσιη ψάρι εν τζαι τα σουβλάκια καλά :lol: !!!!

εγώ έκαμα μόνο μια φορά σκοποβολή για να βγάλω κάπιοα συμπεράσματα... μπορώ να πω ότι έσιη και η σκοποβολή τα 'ωραία' της.


μέχρι τώρα άκουσα μόνο μια φορά για κάποιο αγώνα σκοποβολής ψτ που έγινε λίο πρόσφατα (τυχαία από κάποιο γνωστό του χώρου) για αγώνες(ψτ ψάρια) άκουσα περισσότερες φορές....

ίσως θα πρέπει να οργανώνονται πιο συχνά οι αγώνες σκοποβολής και να ενημερώνεται και ο κόσμος μέσω του Φόρουμ...θα ήθελα πολύ να πάω να ΔΩ σκοποβολή..όχι όμως να αγωνιστώ

Άτε οι Σύλλογοι Ψτ....κάμετε καμιά κίνηση :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Mnason »

Ομόνοια αν διαβάσει κάποιος όλα τα post σου σε αυτό το topic θα πελλάνει....

Δεν μπορώ να καταλάβω με πια άποψη είσαι. Να γίνονται αγώνες ή όχι? Υπάρχουν ψάρια ή όχι? Σου αρέσει να λαμβάνεις μέρος ή όχι?

Δεν το λέω με κακία, απλά επέλεξε τι θες. Είσαι με όλους και με κανένα. :D

Φιλικά
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by andys »

Mnason wrote:Απλά μια παρατήρηση ...

Το ψαροντούφεκο δεν είναι άθλημα... (Προσωπική μου άποψη)
σιφονω μαζί σου ΑΠΌΛΥΤΟΣ!!

επειδή ξέρω ότι είσαι μέλος σε ΔΣ συλλόγου στη κύπρο, γιατί δε ρίχνεις μια πρόταση τέλος οι άγωνες....στη θέση τους μπορείτε να βάλετε μιαν εκδορομη η κατασκινοση...

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by hemilios »

Giorkos wrote: εγώ έκαμα μόνο μια φορά σκοποβολή για να βγάλω κάπιοα συμπεράσματα... μπορώ να πω ότι έσιη και η σκοποβολή τα 'ωραία' της.
Συμφωνώ με τον Γιώργο. Τελευταία φορά που πήγα θάλασσα έκαμα και εγώ σκοποβολή σε 1.5 μέτρο νερό και τελικά δεν έχει λάθος. Έχει και αυτή τα ωραία της και νιώθεις και σε αυτήν ικανοποίηση. Συν ότι είναι ο μόνος τρόπος για να μάθεις να κτυπάς σωστά και με ακρίβεια. Φκάλλεις όπως λέει και ο Γιώργος κάλά συμπεράσματα.

Και εγώ είμαι εναντίων των αγώνων ψαροτούφεκου όπως γίνονται τώρα. Για εμένα το μόνο που εκπληρώνουν είναι την ματαιοδοξία του καθενώς μας. Όσες φορές έτυχε να δω αγώνες μέσω cd από περιοδικό αηδίασα τους. Όλοι να τρέχουν σε "προεπηλεγμένα" σημεία και να μεν αφήνουν πέτρα για πέτρα μήπως και γλυτώσει και τίποτε από την περιοχή. Και όλα αυτά για μια φωτογταφία μέσα σε ένα περιοδικό.

Μπορεί στις άλλες χώρες το πιο πάνω να μην γίνεται γιατί έχουν περισσότερο ψάρι. Στην Κύπρο όμως εκατεβήκαν, λέμε τώρα, 20 ζευγάρια ή έστω 10 ζευγάρια για αγώνες σε μια παραλία το ψάρι θα το ξαναδούμε σε 50 χρονιά.

Και από την άλλη πρέπει να σκεφτούμε και λίγο την εικόνα που δείνουμε ως ψαροτούφεκάες. Από την μια κλεούμαστε, φωνάζουμε ότι άδικα μας αποκαλούν καταστροφείς της θάλασσας (δεν συμφωνώ με αυτό και ακόμη και οι αγώνες δεν κάνουν τόση καταστροφή όσο τα δίκτυα και οι παράνομοι) , και από την άλλη δύνουμε τροφή μέσω των αγώνων για να μας κατηγορούν, γιατί αυτά βλέπει ο κόσμος, ανθρώπους να κοκορεύοντε με ένα κυπελλάκι στο χέρι ποιος έπιασε το πιο πολλύ ψάρι.

Αν θέλεις να γνωριστεί κάποιος με άλλους ψαροτουφεκάδες, αν θέλουν οι συλλόγοι να προβληθούν σωστά, ας παράξουν έργο. Να παν μια μέρα να καθαρίσουν μιαν παραλία και να το βάλουν σε ένα περιοδικό. Να δώσουν ενημερωτικά φυλλάδια για τους κινδύνους της θάλασσας και πως μπορεί κάποιος να απολαύσει την θάλασσα με μηδενικά ποσοστά κινδύνου.
Και αφού μας μάθει ο κόσμος να δείξουμε και τι είναι το πραγματικό ψαροτούφεκο στον κόσμο ως το πιο επιλεκτικό ψάρεμα και το πιο ανώδυνο για τα αποθέματα της θάλασσας.

Αυτά τα λίγα.
Πάντα φιλικά.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by gptochos »

andys wrote:
Mnason wrote:Απλά μια παρατήρηση ...

Το ψαροντούφεκο δεν είναι άθλημα... (Προσωπική μου άποψη)
σιφονω μαζί σου ΑΠΌΛΥΤΟΣ!!

επειδή ξέρω ότι είσαι μέλος σε ΔΣ συλλόγου στη κύπρο, γιατί δε ρίχνεις μια πρόταση τέλος οι άγωνες....στη θέση τους μπορείτε να βάλετε μιαν εκδορομη η κατασκινοση...
+1

Τους αγώνες τι να τους κάμουμε ρε κοπέλια! Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα προσωπικά δεν με ενθουσιάζουν και είμαι εναντίον. Με τον Περικλή ξαναμιλήσαμε γι' αυτό το θέμα και είπα μερικές ιδέες.

Σε ψαρότοπους που γίνονται αγώνες άσχετο αν τα ψάρια που λαμβάνονται είναι σε μικρές ποσότητες, εξαφανίζονται για αρκετό χρονικό διάστημα (φάραζουνται στην καθομιλουμένη) :shock: .
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Mnason »

andys wrote:
Mnason wrote:Απλά μια παρατήρηση ...

Το ψαροντούφεκο δεν είναι άθλημα... (Προσωπική μου άποψη)
σιφονω μαζί σου ΑΠΌΛΥΤΟΣ!!

επειδή ξέρω ότι είσαι μέλος σε ΔΣ συλλόγου στη κύπρο, γιατί δε ρίχνεις μια πρόταση τέλος οι άγωνες....στη θέση τους μπορείτε να βάλετε μιαν εκδορομη η κατασκινοση...

Andy, λάθος στα είπανε για εμένα...

Δε είμαι μέλος σε κανένα Δ.Σ

Πάντος την περίοδο που είμουν πρόεδρος στον Ο.Φ.Ε.Κ αποφασίσαμε να μην γίνει πρωτάθλημα ψαροτούφεκου. Τώρα τι άλλαξε δεν ξέρω.
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

omonoia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by omonoia »

φιλε μου mnason εν τσιε εχουμεν κομματα δαμε τσιε ειμαι με τον ενα τσιε τον αλλον...εγο μιλο για μενα τσιε το τι γραφο εν δουλεια δικι μου.. δλδ λαλεις μ οτι ειμαι εναντιον ολον τσιε ειμαι το πνευμα τησ αντιλογιασ αλλα καμνεισ μεγαλο λαθος αν εν τουτο που πιστευκεις...τορα εν 3ερο κατα ποσο φιλικα το ενοας..Εισαι καποιοσ που απο οτι 8ορο καταλαβεις που ψαροτουφεκο τσιε εν λαλο οτι ιπεσ κατι κακο...στο spearfishingforym.gr ή στο greekdivers εν 8ιμουμε που σε ιδα μιαν φορα, λαλεισ τουσ τουτα που μασ λαλεισ δαμε????παντου γινονται αγονες.. ... Ψαρια υπαρχουν στιν κυπρο αλλα κατο απο τα 25 μ... τορα για αγονεσ αφου εγραψα πιο πανο..αυτη ειναι η αποψη μου

φυλικα και απο μενα και καλα ψαρεματα!!!!!! :wink: :wink: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Mnason »

Ok ok δεν θα έπρεπε μάλλον να αναφερθώ σε αυτό το θέμα. Απλά ίσως να μην κατάλαβα εγώ αυτά που ήθελες να πεις.

Δεν είπα ρε φίλε πως είσαι το πνεύμα της αντιλογίας. Για όνομα του Θεού. Δεν είχα πρόθεση να ανακατέψω το topic, απλά ήθελα να ήξερα την άποψη σου για το θέμα. Τέλος πάντων, ξέρε ότι δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλω, και αν ένιωσες έτσι συγνώμη.

Τώρα για τα άλλα forum τι διαφορετικό είπα εδώ παρά εκεί?
Εδώ τουλάχιστο έχω ένα λόγο περισσότερο να πω την άποψη μου, γιατί ως επί το πλείστο διαβάζεται από Κύπριους.


... Ααα!!! και ψάρια υπάρχουν και ρηχά... πολύ ρηχά φίλε μου
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Antreas »

+1 να σταματήσουν οι αγώνες

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by admin »

Παιδιά να βγαίνουμε στα φόρουμ και να εκφράζουμε την άποψη μας ελεύθερα και ωραία το επικροτώ και το υποστηρίζω. Για αυτόν τον λόγο κάναμε και το φόρουμ. Να βγαίνουμε όμως και να λέμε ζημιογόνα πράγματα και πράγματα που θα γυρίσουν μπούμεραγκ εναντίων μας τότε νομίζω καλύτερα να είμαστε πιο προσεκτικοί στο τί λέμε.
Μην ξεχνάτε ότι μέσα απο τους αγώνες οι νεαρότεροί υπό την επίβλεψη κάποιον έμπειρων (αλητάρχης) καλείτε να εφαρμόσει γραφτούς και άγραφους νόμους του ψαροντουφέκου, έχει την ευκαιρία να δεί απο κοντά πιο έμπειρους αθλητές και να μελετήσει τον εξοπλισμό τους και τις κινήσεις τους. Οι αγώνες συντήνουν στην διαμόρφωση της συμπεριφοράς του στην θάλασσα (ζευγάρι-ασφάλεια-επιτρεπώμενα μεγέθοι) . Τώρα ώς αναφορά την καταστροφή σε μία περιοχή αυτό είναι ένα ανυπόστατο ψέμα και θα σας το αποδείξω. Στην έδρα του αγώνα του Ο.Φ.Ε.Κ που έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακό λάβανε μέρος 12 ομάδες και μετά απο 5 ώρες ψάρεμα έβγαλαν 3 μαύρα πάνω απο 3 κιλά 4-5 σορκούς πάνω απο 200 γρ 2 καρακίδες (μεταναστευτικά) πάνω απο 1 κιλό 2-3 χείλες και 1 κουρκούνα. όλα αυτά στην έδρα απο 24 ψαροκυνηγούς. Στην ίδια ''εδρα 3 φίλοι έβγαλαν τις επόμενες 4 μέρερς 4 μαύρα πάνω απο 3 κιλά 2 συναγρίδες 3 κιλά η κάθε μία 1 μινέρι 6 κιλά 2 σορκούς πάνω απο 500 γρ. Άρα αυτό που λέμε για ζημιά στο ψάρι δέν ισχύει . Τώρα αν πιστεύετε ότι μία εκδρομή στην θέση ενός αγώνα θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον αυτό εγώ δέν το νομίζω. Αν ήθελαν εκδρομές θα γράφονταν μέλοι σε προσκοπικά και όχι σε ομίλους ελεύθερης κατάδυσης. Απο τους ομίλους περιμένοιυν κυρίως δραστηριότητες γύρω απο την αγάπη τους -Το ύποβρήχιο ψάρεμα.
Τελικά γιατί πάμε ψάρεμα; Πάμε γιατί πεινάμε εμείς και τα παιδιά μας; Πάμε γιατί πρέπει να αποσβέσουμε τον εξοπλισμό μας; Παμε γιατί θέλουμε να ξεφύγουμε απο το σπίτι και την οικογένεια;
Εγώ προσωπικά πάω γιατί το υποβρήχιο κυνήγι ξυπνά μέσα μου ένα αρχαίγονο, έμφυτο ένστικτο-Το ένστικτο του κυνηγού Εκεί όπου το θήραμα έχει τις ίδιες πιθανότητες μαζί σου, εκεί όπου πρέπει να παρατηρήσεις , να κοπιάσεις, να ταλαιπωρηθείς , να εξασκηθέίς , να αποτύχεις και να ξαναπροσπαθήσεις για να πετύχεις την σύλληψη ενός ποιοτικού θηράματος.΄ Αυτό είναι το αθλητικό ψάρεμα (sport fishing) και μόνο μέσα απο το αθλητικό ψάρεμα θα προστατεύσουμε το ψάρι. όλα αυτά δέν τα λέω για να πουλήσω πνεύμα η να κάνω τον φωτεινό παντογνώστη . Τα λέω γιατί μόλις έχω επιστρέψει απο τα κ. γραφεία του Τμήματος Αλιείας όπου μετά απο συνομιλία με τον αρμόδιο για τις νομοθεσίες πήγα για να τους πώ ότι ο κόσμος αντιδρά για τις απαγορεύσεις στο ψαροντούφεκο(Μαϊος- 5 κιλά) και ότι οι ψαροντουφεκάδες είναι η επιλεκτικοί ομάδα ερασιτεχνών ψαράδων που αδικείται παράφορα (οι μόνη ομάδα με απαγόρευση και με 5 κιλα πιο λίγα ψάρια). Και αυτό τους το απέδειξα με παραδείγματα. Νομίζετε ότι κάνουν καταστροφή οι αγώνες - Που να δείτε τις 4 κυπριακές τράτες να ψαρεύουν, εκεί να δείτε τι πάει να πεί καταστροφή. Αν όμως βγαίνουμε εμείς οι ίδιοι και λέμε οι αγώνες κάνουν καταστροφή πρέπει να τους απαγορεύσουμε τότε αγαπητοί φίλοι εμμέσος πλήν σαφώς ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ.
Το ψάρι και το ψάρεμα μπορεί να προστατευτεί με πολλούς τρόπους και σίγουρα η κατάρηγση των αγώνων δέν είναι ένας απο αυτούς. Καλύτερα όλοι σε μία μεγάλη περιοχή και να ελέγχονται παρά διάσπαρτοι και χωρίς έλεγχο. Που είναι οι έλεγχοι τα Σαββατοκυρίακα και τα βράδια απο το τμήμα Αλιείας, που είναι η αυστηρή νομοθεσία που θα αποτρέπει τις παρανομίες,;Αυτά πρέπει να διαικδικήσουμε γιατί με αυτά που λέμε και γράφουμε πρέπει να είμαστε έτοιμοι να τα δεχτούμε και εναντίων μας όταν έρθουν και βάλουν μια νέα απαγόρευση όπως Απαγορεύονται οι αγώνες ψαροντούφεκου γιατί εσείς οι ίδιοι τους θεωρήτε καταστρεπτικούς.
Καλύτερα λοιπόν να δικαιολογούμε έμπρακτα κάποια πράγματα που αφορούν το σύνολο.

omonoia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by omonoia »

Πετα κυριε admin να δουν οτι τσινα που λαλο ενεν μαλακιες τσιε οτι ενας αγονας δεν καμνει ζιμια...ΟΙ πιο πολοι στη συζυτηση αυτη δεν εξαναπιαν αγονες τσιε φκενουν τσιε λαλουν εν λαθος που λαλο.. Συγνωμι αλλα ετσι ειναι κοπελια χορις παρεξηγηση...αυτα που λεει ειναι πολυ σωστα και τα λαλει ενασ εμπιρος....μα ενομισατε οτι οσ τα 20 μετρα ψαρευκετε μια τραπεζα αγωνα??? τσιε οτι πιανουμεν τεσ παραλιες τσιε θεριζουμεν τεσ????

+1 κυριε admin σιφωνω απολυτα μαζι σας!!!!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Giorkos »

omonoia wrote:Πετα κυριε admin να δουν οτι τσινα που λαλο ενεν μαλακιες τσιε οτι ενας αγονας δεν καμνει ζιμια...

όι τζε μ@λ@κίες ρε Ομόνοια...η γνώμη του κεθενός εν σεβαστή και κανένας δεν είπε καμιά μ@....

εγώ δεν ξέρω αν ένας αγώνας κάνει ζημιά ή όχι..δεν είμαι κοντά να δω και ποτέ δεν είπα ότι οι αγώνες 'εξαφανίζουν΄ τα ψάρκα...μπορεί τα ψάρκα να έχουν παραπάνω πιθανότητες να επιζήσουν αν την ίδια μέρα δουν 2-3 που τα 25 κοπέλλια να τα κυνηγούν, παρά να δουν 1 κοπέλλι κάθε 2-3 μέρες για 25 μέρες :wink: ...απλά λέμε ότι η ΙΔΕΑ του ψαροτούφεκκου σαν ανταγωνιστικό 'άθλημα' είναι λάθος ...


προς ατμιν : ναι..όλοι λίο πολλά πάμε ψάρεμα για το κυνηγετικό ένστικτο κτλ.(αλιώς δεν θ απαίρναμε ψαροτούδεκο μαζί μας) αλλά το κυνηγετικό μου έστινκτο το 'τρέφω' με το να πάω ψάρεμα με τα παιθκιά . Με το να λάβω μέρος σε αγώνες δεν θα προσφέρει τίποτα στο τομέας του κυνηγετικού ενστίκτου μου....

πάντα η άποψη μου ...

άτε να άψουμε και το εαρ κοντίσιον και έκαψε μας :twisted:

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”