Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Mnason »

Μιας και μπαίνουμε στην περίοδο που αρχίζουν οι αγώνες ψαροντούφεκου, θα ήθελα να πείτε την γνώμη σας για τους κανονισμούς των αγώνων αυτών, αλλά και ιδέες σας για το πως μπορούν να βελτιωθούν αυτοί οι κανονισμοί, ή να υπάρξουν καινούργιοι.

Όριο βάρους, αποστάσεις ασφαλείας, διάρκεια ενός αγώνα, είδη ψαριών, ποσότητα ψαριών και άλλα....

Σκεφτείτε το ...
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

omonoia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by omonoia »

e file oi agones einai ena poli oreo prama. erxontai filoi gnostoi afou oloi sto psarotoufeko eimasten mia omada sinagonizeste,gelas, polla pramata. ego lamvano meros stous agones tou sfukk tsie en ekpliktiko prama. kanonismoi en kaloi en logikoi . fisika na sou po ena prama emeis oi kipreoi eimasten polllaaaaaaaa kaloi psarotoufekaes dioti to psari mas en diskolo kai ligosteuei. ego pisteuo to mono pou prepei na ginei me tous agones einai na feroumen konta tsiallo kosmo tsiallous a8lites tsie na kamnoumen pagkuprio prota8lima oi oi lemesianoi allo silogo oi leukosiates allo silogo oi pafites allo kai ......................

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Antreas »

ego den eimai yper ton agonon.
en kanei pou psari en eshei peftoun tzai mia mantra psarotoufekaes se ena topo therizoun ta oulla tzai meta gyrefkoume gt en eshei psari

tzai ti tha apodixtei diladi ama piaso poio polla psaria pou ton gianni i ton kosta ?? eimai kalyteros tous ?
eimai poio tyxeros pou tzinous ?
i thalasa einai gia na tin xeromaste tzai oxi gia na exoume na laloume o tade me tin tade varka tzai to tade marka oplo en o protathlitis kyprou.

en einai touto to noima. pame thalasa na kamoume ton peripato mas na anapnefsoume katharo aera na gelasoume tzai an piasoume tzai kanena psaroui pale kala.

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by gdeme »

Εγώ είμαι υπέρ των αγώνων με αλλαγές στους ισχυοντες κανονισμους και 1 παγκύπριο πρωταθλημα ασχετος ποσοι συλλόγοι υπάρχουν.

Το αγωνιστικο ψαροτουφεκο με ελευθερη καταδυση είναι αλλο πραγμα απο το ψαροτουφεκο με ελευθερη καταδυση. Ο λογος που τα μπερδευουμε και μας ξινιζει ειναι γιατι είμαστε σε πολύ χαμηλό σταδιο εξελιξης.

Νομίζω η Ελλάδα, η Ιταλία, η Ισπανια το έψαξαν πολύ παραπάνω οποτε εισηγήσεις μπορούμε να πάρουμε απο τους εκει ισχυοντες κανονισμους.

Επίσης στους αγώνες συνηθως βγαίνει λίγο ψάρι. Οπότε δεν ισχυει οτι βγαινει πολύ ψάρι κτλ κτλ

omonoia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by omonoia »

ego lamvano meros se agones tsie en polla orea opos e3anaipa... sifono me ton filo gdeme 1 pagkiprio prota8lima prepei na esxei tsie na dosoumen vasi sto a8lima mas opos oi kalamaraes oi italoi kai..........afou eimasten ouloi mas etsi poromenoi gt en to kamnoumen... tsie en lifkei to psari oute therizete aman se ena topo esxei agones. dioti pete m enan pou koutsia ola ta psaria pou vriskei tsie anakaliptei oles tis trypes tou topou tsiame i an psareukei kanenas parapano pou 25m stous agones... mono os tsina tsinta metra esxei psari?

ego pantos mian paraklisi pou 8elo na kamo einai na ertei tsialos kosmos stous agones pou kamnoumen oi kupreoi na exoumen ena prota8lima oi 2-3

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Mnason »

Ωραίες οι απόψεις μέχρι εδώ, αλλά από ιδέες τίποτα ρε παιδιά... Πείτε κάτι
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

omonoia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by omonoia »

e file ego ipa tis apopseis m prepei na ertei tsiallos kosmos stous agones

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by andys »

τώρα ida "τουντο" θέμα...

mnason αν και είμαι κάθετος εναντίον τον αγώνων από όλες τις πλευρές και αν το κοιτάξω...

ένα βήμα μπροστά θα ήταν απαγόρευση gps απαγορέfsι φακού απαγορέψει ροφού, μαύρα να μετρούν πάνω που 2 κιλά περιορισμός στον αριθμόν μαύρων 2 κάθε ομάδα ζευγάρι..,άσπρα πάνω που μισό κιλό όριο άσπρων ψαριών μέχρι τα 10, να έχει bonus στα "καρτεροψαρα" συναγρίδες "μινερκα" τόνους klpa οι "τράπεζες" να ανακοινώνονται τελευταία στιγμή δηλαδή την ώρα που θα μαζευτείτε για τον αγώνα ,τα ζευγάρια δεν θα απομακρύνονται ο ένας απ τον άλλο σε ακτίνα 10 μέτρον οι ομάδες να απέχουν το λιγότερο μεταξύ τους 50 μετρα..σε κάθε βάρκα να έχει ένα κρήτη που διαφορετική ομάδα να βλέπει τυχόν παρατυπίες......

αν μπορούσατε και οι fun τον αγώνων να μου πείτε τι προσφέρουν στο ψαροτούφεκο καλά θα tan

η κύπρος έχει σοβαρό πρόβλημα σε αποθέματα ψαριών.. όσοι ψάρεψαν ελλάδα μπορούν να το καταλάβουν τι λέω..ξέρω ότι στο ψαροτούφεκο του αναλογεί ένα μεγάλο μερίδιο τις ζημιας τον θαλασσών στη κύπρο...αν πιστεύετε ότι είναι παράλογα αυτά που λάλο ρωτάται τους "ψαροτουφεκαδες" τις δεκαετίας του 90 πως "εφκεναν" έξω.....καλημέρα!

omonoia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by omonoia »

συφονω ρε φιλε τσιε καταλαβοσε γιατι εψαρεψα πολλες φορες ελλαδα..για τους αγονες αν τσιε για μεναν που τη μιαν εν ορεα διοργανοση που την αλλη στην κυπρο επιδι εν προο8ουμεν το α8λημα μας οσον στην ελαδα με συμετοχες σε αγονες που καποτε φτανουν τες 5-7 ομαδες :( εν αξιζει να καμνουμεν αγονες.

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Mnason »

Απλά μια παρατήρηση ...

Το ψαροντούφεκο δεν είναι άθλημα... (Προσωπική μου άποψη)
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Giorkos »

Mnason wrote:Απλά μια παρατήρηση ...

Το ψαροντούφεκο δεν είναι άθλημα... (Προσωπική μου άποψη)

ΑΚΡΙΒΩΣ :!: :!: :!:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

omonoia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by omonoia »

Ρε φιλε ατε το χομπι μας...Εσχει καμια διαφορα????? Ελευθερη καταδιση με ψαροτουφεκο... Εν σκοτονεις ψαρκα παλε?????οποσ θελεισ πετο αλλα παλε αθλημα ειναι.. Γιατι να 8ελουμεν να αυξησουμεν τες επιδοσεις μας σε τουντο χομπι οπος καμνουν σε διαφορα α8ληματα?????? αν εχο λα8οσ πετε μου το σε οτι ηπα τσιε θα το δεχτο εν τσιεν α8λημα να πεζεις ψαρκα...

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Mnason »

Άλλο αν θες να αυξήσεις τις επιδόσεις σου στο βάθος και στην άπνοια σου φίλε, και άλλο να θες να σκοτώσεις ψάρια.

Αυτό ΔΕΝ ειναι άθλημα.
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by Giorkos »

omonoia wrote:Ρε φιλε ατε το χομπι μας...Εσχει καμια διαφορα????? Ελευθερη καταδιση με ψαροτουφεκο... Εν σκοτονεις ψαρκα παλε?????οποσ θελεισ πετο αλλα παλε αθλημα ειναι.. Γιατι να 8ελουμεν να αυξησουμεν τες επιδοσεις μας σε τουντο χομπι οπος καμνουν σε διαφορα α8ληματα?????? αν εχο λα8οσ πετε μου το σε οτι ηπα τσιε θα το δεχτο εν τσιεν α8λημα να πεζεις ψαρκα...
ούτε χόμπι δεν νομίζω ότι μπορούμε να το αποκαλέσουμε... πρέπει να ανακαλύψουμε μία νέα λέξη να το χαρακτηρίσουμε... :?


οπως το κυνήγι, δεν έχει αγώνες κυνηγίου αλλά ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ !!!! Η σκοποβολή (δίσκους ) είναι άθλημα...... το κυνήγι δεν είναι...

έτσι και το ψάρεμα με ψτ ... δεν είναι άθλημα...οι αγώνες υ/β σκοποβολής είναι....

:idea: :idea: :idea: αν θέλεις να δείξεις πόσο καλός ψαροτουφεκάς (ισζύει μόνο για άπνοια και σημάδι όμπως) είσαι, να βάλουν στόχους στα 20,25,30 και πιο κάτω αν θέλεις μέτρα...να πηαινεις κάτω και οι στόχοι να εμφανίζονται από κάπιοα πόσταση μακριά σου και να έρχονται πιο κοντά σιγά σιγά..όπως το ψάρι .,...εν έσιης άπνοια...σύρτου που πιο μακριά..όσοι έχουν να το αφήνουν να έρκεται πιο κοντά (θα έχει μίνιμουμ απόσταση) !!! θα προτιμούσα να έβλεπα κάτι τέτοιο αντί για να συναγωνιζόμαστε πιοις θα παίξει τα περισσότερα ψάρκα...


Υ.Γ δεν υπολογίζω τον εαυτό μου ως καλό ψτ-εκά για να μεν νομίζεται ότι σας κάμνω κήρυγμα...απλώς η γνώμη μου...... :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

omonoia

Re: Αγωνιστικό Ψαροντούφεκο...

Post by omonoia »

οκ ρε παιθκια εσχετε δικαιο αλλα ο καθενασ με τιν αποψη του παντοσ εν καλα που λαλειτε.. αλλα εν τσιε ειπα ειμαι υπερ τον αγονων απλα διοτι οποσ υπα εντα3ι παο γιατι εν ορεα σαν διοργανοσι βρισκεσε με τουσ αλλουσ τουσ ψαροτουφεκαεσ γνοστουσ καμνεισ χαζι αλλα οποσ ιπεν τσιε ο andys εν εχουμεν πολλι ψαρι στιν κυπρο οποσ τιν ελλαδα διοτι παο τσιε δαπανο ψαρεμα τσιε 8ορο τιν διαφορα σε ποσοτητα μεγεθη και ευκολια συλιψης καμια σχεσι με τη κυπρο!!!!!

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”