ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

User avatar
airchris
Posts: 3
Joined: Fri Feb 15, 2008 2:13 pm
Contact:

ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by airchris »

Που έχει καλούς τόπους για ψαροντούφεκο κοντά στη Λεμεσό?

omonoia

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by omonoia »

file m okaliteros topos stin lemeso einai o agios 8eodoros kai to akrotiri

User avatar
airchris
Posts: 3
Joined: Fri Feb 15, 2008 2:13 pm
Contact:

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by airchris »

Πές λεπτομέριες
απο που να πέσω το ακρωτήρι ειναι τεράστιο :?

omonoia

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by omonoia »

mprosta apo to nosokomio ton egglezon 8a paeis lio diagonia aristera opos 8oreis tin paralia apo e3o mesa tsie 8a dokeis pas se mia 3era tsie ekei kati 8a evreis

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by hemilios »

τόποι ψαροντούφεκου.............

ότι και να σου πουν τους τόπους για ψαροτούφεκο τους βρίσκεις μόνος σου. Και εξηγούμαι.....

"Τόπο" για ψαροτούφεκο δεν εννοούμε μόνο το γεωγραφικό σημείο. Μαζί παίζουν ρόλο και πολλοί άλλοι παράγοντες. Ένας τόπος που είναι καλός το πρωί δεν σημαίνει ότι θα είναι κάλός και για το απόγευμα. Ένας καλός τόπος τον χειμώνα δεν σημαίνει ότι θα είναι καλός και το καλοκαίρι. Η διεύθυνση του αέρα παίζει ένα πολύ σημαντικό ρόλο. Αν σου πουν ότι ο τόπος παίζει λαυράκια και πάς το καλοκαίρι θα νομίσεις ότι σε κοροϊδεψαν δηλ. εξαρτάται και από τήν εποχή για το κάθε ψάρι.

Ο καθένας πρέπει να βρει και να αποκρυπρογραφήσει όλα τα πιο πάνω και αυτό είναι και το πιο ωραίο γιατί η γνωσή δεν σταματά ποτέ αφού πάντα θα βρίσκουμε μπροστά μας και κάτι καινούργιο.

η θάλασσα μας δίνει όταν εμείς είμαστε έτοιμοι.

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by leonidasss »

File emilie sumfwnw apoluta mazi s. Den einai mono 8ema na sou poun tin perioxi. Mporei na 3ereis mia perioxi i na thn psarepseis kai na sou diafugei ena katebasma i ena simeio pou krta psari kai esu na nomizeis oti den paizei tpt ekei. Polles fores malista apo tin epifaneia mporei na min blepeis ti exei apo katw. Proxtes me to zeugari mou ton antroniko, opoios katebaine karteri sta 15 eblepe pigges, sunagrides kai sorkous terata kai o allos apo tin epifaneia den eblepe tpt. Telika o antronikos ktypise ena panemorfo mineri. Kapoioi “sunadelfoi” poy parkaran dipla mas kai psareuan konta mas den entopisan to simeio kai mas eipan oti den eidan psari. Poses fores malista mporei na dei kati to zeugari mas kai emeis na min xaparisoume. Alli fora sta pente metra nero to zeugari mou perase panw apo ton orfo kai den eide tpt. Kai e3allou d nomizw oti exei kanena pou 8a mas pei ta simeia tou. An mas pei sigoura 8a einai ta upodiaistera tou. Den einai 8ema kalosunis. Gi auto na min perimenoume na mas poun simeia alla na afierwsoume wres sth 8alassa psaxnontas. Autos einai o pio eggyimenos tropos. Kai den exei na mas gelaseikanenas. Kala psaremata se olous.

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by sotiris »

Sumfono mazi me hemilio kai leonida. an den piasoume xomatodromo me aytokinito i an den uparxei fouskoto en pisteyw na arkestoume se se plirofories pou tha paroume apo agnostous. eksalou re paidia auti einai kai i omorfia na anakalupteis kapoious neoys (an einai dynaton apsareftous topous akomi,prama spanio gia lemeso k eparxia pou psareuw egw toulaxiston).
mou etyxe fasi tis meres autes na psareyw konta sti naytiki basi apo ekso karteri gia labrakia, na ta blepw ta terata ala na min konteyei oute ena. meta ....... mpikan mesa sti naytiki basi kato apo ta skafoi tou naytikou. en ekatsa pio polla en eixe upothesi opos leei kai kapoios pou to forum edw.telika pros tin epistrofi xtipisa ena kapou sta 2 kg (nomizw) .ala apo oti ematha alloi apo mesa stin basi psareyoun ta me prangarolla!!!!!!!!!!!!! empirazei.

kales boles s olous

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by hemilios »

Για εμένα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟΥ με την απόλυτη έννοια εδώ έχει ψάρι εδώ δεν έχει. Η θάλασσα μπορεί να σου δώσει και να σου παρουσιάσει τα πάντα σε τόπους που δεν μπορείς καν να σκεφθείς. Ο μόνος κανόνας είναι ότι δεν υπάρχουν κανόνες. Σίγουρα δεν θα πάεις στις φοινικούδες πάνω στην παραλία στα 10 cm νερό και να γυρεύεις ορφούς , δεν ξέρεις ποττέ δηλαδη μπορεί και ναβρεις, αλλά για να βρεις ψάρι δεν πρέπει να παίρνεις τα πράγματα ως δεδομένα δηλ. εδώ θα έχει ψάρι εδώ δεν θα έχει. Πέρσι υπολόγιζα να ψαρέψω ένα κομμάτι στον Πρωταρά. Μέχρι να πάω εκεί είδα τους πιο μεγάλους σορκους που είδα ποττέ ( άσχετο αν δεν πείρα κανένα ) .Στο κομμάτι που ήθελα να ψαρέψω και φαινόταν πολυ υποσχόμενο ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΙΠΟΤΕ.

Απο την ώρα που μπαίνεις στην θάλασσα μέχρι την τελευταία στιγμή που θα βγεις μπορεί να βρεις τα πάντα.

Ιδίος για εμάς που πάμε κολυμπητό και δεν έχουμε την ευχέρια να αλλάζουμε τόπο νομίζω ότι μαθαίνουμε πολύ καλύτερα κάποιο τόπο. Σκέψου κάποιος με βάρκα. Βουτά σε ένα τόπο λέει δεν έχει ψάρι και χάνεται για αλλού ( το καλό τους ότι επισκέπτονται περισσότερους τόπους και πιο βαθιά που βρίσκεις πιο εύκολα ψάρι). Εμέίς θέλουμε δεν θέλουμε μαθαίνουμε και την τελευταία τρύπα και το τελευταίο βουναλάκι και αυτό σε διαφορετικές ώρες και διαφορετικό καιρό.

Γι' αυτό το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι όπως λεεί και ο φίλος Σωτήρης "να ανακαλύπτουμε εμείς νέους τόπους γιατί αυτή είναι η ομορφιά."

καλές αναδύσεις

omonoia

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by omonoia »

sifono file emilie alla pe m ena topo pou mporeis na paeis kolimpito tsie den exei psareutei polles fores? ego pisteuo oti esxei topous pou en anakaliftikan alla en polla polla polla lioi...
kales psaries se olous sas

sotiris
Posts: 101
Joined: Sat Feb 23, 2008 12:26 pm

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by sotiris »

kala les sunaderfe omonoia , ALLA (PANTA YPARXEI TO ALA) P.X TOPOS POU DEN PERIMENA POTE MOU ( MPROSTA APO KSENODOXIO MERIDIEN) POU PSAREPSA ETSI APO PERIERGIA FETOS XEIMONA MOU EDOSE PSARI POU EN PERIMENA ( MI FANTASTEIS TERATA KTL) KATI LABRAKIA PERIPOU MISO KILA KAI ENA BLAXO SE BATHOS ? MONO 2-5 METRA TO POLU, EIDIKA XEIMONA AMA PSAREPSEIS PISTEYW PRWI KAI ARGA APOGEYMA .

TORA GIA KALOKAIRINO KOLUMPITO? GIA PARALIAKA EN TO SIZITW SE ETSI PERIOXES.ALA KAI KAMIA FORA, POU KSEREIS?

TA PANTA MPOREI NA ALLAKSOUN , TA PANTA MPOREI NA SUMBOUN.............................

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by hemilios »

Συμφωνώ με τον Sotiris.

Τα στέκια τα χειμερινά καμία σχέση με τα καλοκαιρινά.

Και από την άλλη και ένας μικρός βράχος που μπορεί για όλους τους άλλους να φαίνεται ότι δεν έχει υπόθεση να είναι πέρασμα ας πούμε για Λίτσες. Εκείνο τον τόπο μπορεί και να μην τον ξέρει κανένας γιατί όλοι παιρνούν από εκεί αλλά δεν δίνουν σημασία.

Αυτό που κάνει την μεγάλη διαφορά ειναι η εμπειρία. Τυχερά ψάρια μπορεί να παίρνει και αυτός που μπένει για πρώτη φορά στο νερό. Το να παίρνεις ψάρια εκεί που οι άλλοι δεν βρίσκουν και δεν βλέπουν αυτό θα πει εμπειρία.

Έχει μόλις 1,5 χρόνο που ασχολούμαι με το ψαροτούφεκο πιο σοβαρά. Η ιστορία πάει ως εξής:

1) Στην αρχή δεν βλέπεις τίποτα. Διεροτάσε πως και οι άλλοι βγάζουν κάθε φορά χταπόδια ( έτσι απλά) και άλλα ψάρια που εσεί δεν βλέπεις.
2) Αρχίζεις και διαβάζεις , παρατηράς τον βυθό , γράφεις ώρες στην θάλασσα, πειραματίζεσαι με τις μεθόδους που ακούς και ξαφνικά (έτσι νομίζεις ) από το πουθενά εμφανίζονται οι πρώτες Λίτσες , οι πρώτοι κέφαλοι και τα πρώτα λαυράκια στο οπτικό σου πεδίο και μπορείς και αναγνωρίζεις τα χταπόδια.
3) Εντομεταξύ έχεις φάει τόσες πολλές φόλες με τους τόπους που δοκιμάζεις........άλλοτε δεν βλέπεις την μύτη της βέργας σου, έχει πολλύ κύμμα και αρχίζεις και μαθαίνεις τον κάθε τόπο σε συνδιασμό με τον καιρό.
4) Και μετά από αρκετό καιρό συμβαίνει το θαύμα . Παίρνεις τον λαυρακα που έρχεται σαν μαγνητισμένος πάνω σου και καταλαβαίνεις σιγά σιγά το νόημα των πιο πάνω.
5) Κάθε φορά χτίζεις σιγά σιγά και από ένα λιθαράκι. Βελτιώνεις τις επιδόσεις σου, μαθαίνεις από τα λάθη σου......"αν έκανα καρτέρι εκεί", "αν άφηνα το ψάρι να γυρίσει και μετά να κάνω την βολή", "αν δεν το έβλεπα στα μάτια"..............

6) Το καλοκαίρι ακούεις για ορφούς, σορκούς, μινέρια και αρχίζεις και ψάχνεις , μαθαίνεις την κίνηση στα μικρόψαρα, το παιχνίδι με τους σορκούς σου βελτιώνει τα αντανακλαστικά , βλέπεις τους πρώτους ορφούς να πεταλίζουν έξω από τις τρύπες ή να λιάζονται και μαθαίνεις την συμπεριφορά τους.

7) σε όλα τα πιο πάνω προστίθενται οι παρέες που κάνεις , τα ζευγάρια σου, οι κοινές εμπειρίες, οι απογοητευσείς και η τρέλλα για την θάλασσα.

..........και το ταξίδι συνέχιζεται.

( σορρύ αν βγήκα λίγο εκτός θέματος )


και ναι πιστεύω ότι υπάρχουν τόποι που δεν έχουν ψαρευτεί πολύ γιατί είναι τόποι που κανένας δεν τους δίνει σημασία ( και στα βαθιά και στα ξέβαθα ) . Η θάλασσα είναι τεράστια και τα περισσότερα κομμάτια για εμένα είναι αψάρευτα με την σωστή έννοια του ψαρέματος με ψαροτούφεκο( πάντα εννοώ για ψαροτούφεκο , τωρά αν ο άλλος καθαρίζει τα πάντα με δυναμίτες και σε άμμο και σε βράχια άλλο πράγμα). Πόσες φορές το καλοκαίρι είδες ψαροτουφεκάες να οργώνουν την θάλασσα και να μην βλέπουν τίποτα και εσεί σε ένα σημείο να έχεις δει ένα ορφό , λαυράκια και λίτσες, και όμως συμβαίνει( τωρά άλλο αν θα τα πιάσεις ). Πιστεύω όμως ότι το ψάρι είναι πολύ πονηρεμένο και δύσκολα πιάνεται ιδίος το καλοκαίρι κοντά στις ακτές.

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by Antreas »

εξαρτάτε τζαι απο ποιους ψαροτουφεκαδες βλεπεις το καλοκαιρι :wink:
αν ειναι αυτούς με τα μαγιό τα κίτρινα πέδιλα mares και τα 50ρια αεροβόλα τότε τι περιμένεις να εχουν δει ?

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by hemilios »

@ Οmersub πάντως εμένα την συγκεκριμμένη ομάδα με τα κίτρινα πέδιλα αρέσκει μου πολλά να την παρακολουθώ , θυμίζουν μου πως άρχισα:D

Για τα παιδιά με τα κίτρινα πέδιλα μπορεί πολλές φορές να μην μας αρέσει γιατί διώχνουν το ψάρι αλλά οι περισσότεροι από εμάς έτσι ξεκινήσαμε και πολλές φορές μπορώ να πω αυτοί είναι και οι πιο "αγνοι" ψαροτουφεκάδες. Ούτε ξέρουν εξισώσεις, όυτε τίποτε. Χαίρονται και μόνο που είναι στο νερό και δεν έχουν μπει στον δρόμο των επιδόσεων και των μεγάλων τροπαίων. Βλέπουν κάπου κάπου κανένα χταπόδι και σου λένε τις πιο ωραίες ιστορίες για γοργόνες και σειρήνες :D

Εξάλου από φέτος που θα θέλουν και άδεια διαιροτούμαι να δω κατά πόσο θα τους τρέχουν από πίσω και θα τους γράφουν. Πάντως αν κάνουν έτσι πράμα μιλούμε για πολλά ευρώ που θα φκάλει η κυβέρνηση.

Μια ωραία ιστορία πέρσι στον Πρωταρά. Εγώ με το καλαμούι μου για κουρκούνες πάνω στα βραχούθκια και περνούν δύο 35άριδες από κάτω μου σε στιλ ΡΑΜΠΟ και με 60αρια αεροβόλα και μου λένε "ρε φίλε πρόσεχε να μεν μας πιάσεις και εμείς είμαστε ψαροτουφεκάδες" . Εδηλώσαν μου το λες και έπρεπε να το μάθω όπωσδήποτε γιατί έκαναν κάτι πολύ σημαντικό. Ήταν να φυρτώ που τα γέλια.

Η θάλασσα ΔΕΝ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ. Όλοι μπορεί να την χέρονται , και τα παιδιά με τα κίτρινα πέδιλα, και οι ψαροτουφεκάδες του show και όλοι......φτάνει να την σεβόμαστε.

User avatar
Mnason
Posts: 111
Joined: Fri Aug 10, 2007 7:14 am
Location: Λεμεσός

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by Mnason »

Hemilos νομίζω πως θα πρέπει να τα πούμε από κοντά φίλε. Στείλε μου το e-mail σου
http://www.facebook.com/group.php?gid=15445623823 Δείτε τον Ο.Φ.Ε.Κ στο Facebook

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: ΤΟΠΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟΥ

Post by Antreas »

ρε φιλε εν τζαι εχω τιποτε με τα κοπελουθκια του κοσμου.

θυμάμαι μια φορά περσι το καλοκαιρι εγω εκανα συρτό τζαι σε καποια φαση ε γυρισα να βγω προς τα πανω.
χωρις να το καταλαβω βρεθικα αναμεσα σε 2 κιτρινους ψαροτουφεκαδες. ρε φίλε ηταν να φυρτω που τα γελια. με εβλεπαν λες και ειμουν αριανος. :lol: σαστησαν για λιγο τζαι εγω ερχισα να κολυμπω για να προχωρησω
μετα απο λιγο με εφτασαν και χωρις να μου πουν τιποτε ε κολυμπουσαν ο ενας αριστερα μου τζαι ο αλλος δεξια μου.
με παρακολουθουσαν στην καθε μου κηνηση. ενιωθα πολλα παραξενα. λες και καναμε μια σιωπηλή συμφωνία. αυτοι να μου κανουν παρεα και εγω να τους δείξω οτι ξέρω.
σε μια φαση ειδα ενα χταποδι τζαι τους το έδειξα. ρε φιλε μεν δεις παναιρι. :lol: ο ενας πανω στον αλλο μπαμ μπουμ τα αεροβολα τζαι εγω να κλαιω που το γελιο.
τελικα εφκαλα τους το εγω γιατι ηταν λιο βαθια(5 μετρα).

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”