Απορια περι στολης.!!!

Post Reply
User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Απορια περι στολης.!!!

Post by chrysanthos9 »

Επειδη καθε φορα που βουτω κρυωνω με αποτελεσμα να μπορω να ψαρευω 1-2 ωρες το πολυ η στολη που εχω ειναι 5μμ δεν ειναι τελια εφαρμοστη πανω στα χερια αλλα στο υπολοιπω σωμα ειναι. Εσκεφτηκα πριν την βουτια να βαζω χλιαρο νερο στην στολη να γεμωνει και στην μεση μου να εχω ενα σχοινι με ελια για να μην βαζει νερο στα χερια να το σφιγγω με ενα σχοινι ετσι ωστε να μην μπαινει νερο και στα ποδια επεισης. Η απορια μου ειναι εδοκιμασε το τουτο κανενας εν νομιζω να ειμαι ο μονος που το εσκεφτηκε 8) ειχε αποτελεσμα?
Rememper always someone waiting for you at home

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: Απορια περι στολης.!!!

Post by orfos »

ΦΙλε εδοκιμασατο εγω εν καλο αλλα μεν νομιζεις ομως τζιαι πολλη διαφορα! :) :) :wink:

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Re: Απορια περι στολης.!!!

Post by arisinblue »

Κάνε μια καλή αγορά στολής από τις πολλές που κυκλοφορούν στην αγορά. Μια στολή ξυρισμένη στο εσωτερικό με σακάκι 6,5 χιλ και ένα παντελόνι στα 5,5 χιλ είναι ένας καλός συνδιασμός. Για τους σκαφάτους καλό θα είναι η στολή εξωτερικά να είναι λία έτσι ώστε να μην αποροφά νερό και στις μετακινήσεις ο κρύος αέρας να παγώνει την στολή και κατ΄επέκταση το σώμα.

Ο τρόπος που λες σίγουρα δεν ισχύει. Το νερό γρήγορα θα φύγει από το σημείο που ενώνεται με τα καλτσάκια. Και να τα καταφέρεις θα έχεις δυσκολία στην κατάδυση. Η προσπάθεια είναι να μην ανανεώνεται το νερό που θα μπεί αρχικά στη στολή και θα πάρει την θερμοκρασία του σώματος (γι΄αυτό βάζουν και το λάστιχο με την ελιά στην μέση). Με μια στολή με καλή εφαρμογή μπορείς να βγαίνεις ακόμα και "στεγνός".

Ζεστό σαπουνόνερο χρησιμοποιούμαι μόνο όταν βάζουμε την στολή. Φυσικά εξαρτόνται και από άλλους παράγοντες όπως:
- Η τεχνική που ψαρεύουμαι (στατικό καρτέρι, επιφανειακό καρτέρι κ.α)
- Πόσο καλά έχουμε κοιμηθεί τις προηγούμενες μέρες.
- Εάν έχουμε καταναλώσει οινόπνευμα

Σίγουρα με μια καλή στολή ( που συνεπάγεται μαγαλύτερο κόστος) θα λύσεις το πρόβλημα. Εάν φτάσεις στο σημείο να κρυώσεις καλύτερα να εγκαταλύψεις το ψάρεμα για άλλη φορά.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Απορια περι στολης.!!!

Post by gptochos »

Χρύσανθε ότι και να κάμεις πάλι θα κρυώσεις! Άμα δεν εφαρμόζει καλά η στολή πάνω σου ότι και να κάμεις θα βάλει νερό! Ειδικά το χειμώνα άμα ψαρεύεις με καρτέρι κρυώνεις πολλά πιο έυκολα! Εκείνο που πρέπει να προσέξεις είναι τα άκρα σου. Πόδια, χέρια και κεφάλι. Το κρύο ξεκινά κυρίως από τα άκρα! Εκείνο που μπορείς να κάμεις είναι να πάς να ράψεις μια στολή επί μέτρο! Οι έτοιμες αν έχεις περίεργο σωματότυπο δεν θα σου κάτσουν. Ειδικα με τις χειμωνιάτικες στολές δεν παίζουμε! Αυτά που σου είπε ο Άρης είναι πάρα πολυ σωστά. Άν δεν μπορείς μια μέρα να ψαρέψεις μια μέρα λόγο κρυώματος σταμάτα το ψάρεμα σου αμέσως διότι υπάρχει ο κίνδυνος υποθερμίας.

Αν θές να περάσεις για το χειμώνα ράψε ένα γιλέκο λείο - ξυρισμένο 1-1.5 mm για να εφαρμόσει η στολή σου καλά πάνω σου! Αλλά αυτή είναι μια προσωρινή λύση όμως! Φύλαξε λεφτά και πήγαινε ράψε μια στολή επιμέτρω να ησυχάσεις!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

leshi cy
Posts: 443
Joined: Fri Oct 29, 2010 2:53 pm
Location: marios larnaca http://furnituretown.com.cy/
Contact:

Re: Απορια περι στολης.!!!

Post by leshi cy »

για σου χρύσανθε!
όπως σου έχουν πει τα παιδιά πιο πάνω έτσι είναι !δεν μπορείς να κανεις και πολλά πράγματα :D !
η αγορά καλής ποιοτικά στολής ( για να βγάλει και λίγα χρονια) είναι πολύ σημαντική ειδικά το χειμώνα!
έραψα φέτος μια 6,5 -5,5 και είδα πολύ διαφορα από την 5 που είχα τα τελευταία 3 χρονια :mrgreen: !
και οι 2 στολές είναι επί metro!
με την 6,5 κανεις πολύωρα ψαρέματα χωρίς πρόβλημα!
αλλα όμως εν πολλά τα βάρη ( ειδικά στα ρηχά μέχρι και 10kg) :D !

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Απορια περι στολης.!!!

Post by mariosko »

chrysanthos9 wrote:Επειδη καθε φορα που βουτω κρυωνω με αποτελεσμα να μπορω να ψαρευω 1-2 ωρες το πολυ η στολη που εχω ειναι 5μμ δεν ειναι τελια εφαρμοστη πανω στα χερια αλλα στο υπολοιπω σωμα ειναι. Εσκεφτηκα πριν την βουτια να βαζω χλιαρο νερο στην στολη να γεμωνει και στην μεση μου να εχω ενα σχοινι με ελια για να μην βαζει νερο στα χερια να το σφιγγω με ενα σχοινι ετσι ωστε να μην μπαινει νερο και στα ποδια επεισης. Η απορια μου ειναι εδοκιμασε το τουτο κανενας εν νομιζω να ειμαι ο μονος που το εσκεφτηκε 8) ειχε αποτελεσμα?
Πιστολες με τα ραμματα που λαλουμε. Χρυσανθε η μονη λυση αν θελεις να ψαρευεις οσο ποιο ανετα τον χειμωνα ειναι να ραψεις μια 6.5άρα στολη, με τα αλλα απλα θα βασανιεσε
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Απορια περι στολης.!!!

Post by chrysanthos9 »

τωρα να ραψω μια στολη επανω μου εν νομιζω να με συμφερει γιατι οπου και να ναι θα βγει ο χειμωνας του χρονου θα ραψω σιγουρα.


ευχαριστω ολους για τις απαντησεις :)
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: Απορια περι στολης.!!!

Post by Panayiotis3 »

παιδια επι της ευκαιριας με την απορια που ειχε ο χρυσανθος, ξερεται ποιοι ραβουν στολες επιμετρω? αν δεν θελετε να κανετε διαφημιση σε καποιον στειλτε πμ.

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Απορια περι στολης.!!!

Post by leonidasss »

Σε ποια πόλη είσαι;

User avatar
Panayiotis3
Posts: 80
Joined: Thu May 20, 2010 1:33 pm
Location: Μακεδονιτισσα, Λευκωσια

Re: Απορια περι στολης.!!!

Post by Panayiotis3 »

leonidasss wrote:Σε ποια πόλη είσαι;
Μενω λευκωσια αλλα δεν εχω προβλημα με το που θα βρησκετε το καταστημα!

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”