Ηθική

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Ηθική

Post by arisinblue »

Το 1997 πήγα με κάποιο «φίλο» για ψάρεμα ο οποίος έκανε τα πρώτα του βήματα . Τον πήγα σε θαλάμια που κρατούσαν πίγκες και ροφούς τα οποία με πολύ κόπο και χρόνο είχα βρει. Του εξηγούσα για την συμπεριφορά των ψαριών και την τεχνική σύλληψης . Μετά από καιρό ο «νέος» ψαροκυνηγός απέκτησε δικό του σκάφος. Σε μια μου εξόρμηση τον βρήκα να ψαρεύει σε ένα από τα κομμάτια. Τα περισσότερα από αυτά λόγω κακής διαχείρισης δεν έχουν πια ζωή.
Κατάλαβα τότε ότι και στον μικρό χώρο των ψαροκυνηγών δεν υπάρχει ηθική. Από τότε επιλέγω τους ψαροκυνηγούς που πηγαίνω για ψάρεμα και θα τους επιλέγω για αρκετό καιρό ακόμα.

Είναι αντιδεοντολογικό να ρωτάς που έβγαλε ένας ψαροκυνηγός τα ψάρια. Επίσης είναι άδικο να περιμένεις μασημένη τροφή από ανθρώπους οι οποίοι έχουν θυσιάσει χιλιάδες ώρες βυθού. Και να μάθει κάποιος ότι βγήκαν ψάρια στην Χ περιοχή αν πάει εκεί θα βγάλει ψάρια; Δεν το νομίζω.

Σκοπός του υγιούς ψαροκυνηγού είναι η πορεία προς την σύλληψη και όχι το ψάρι. Αυτοί που βλέπουν τα ψάρια ευρώ δεν χωράνε σε αυτό τον χώρο. Έτσι κι΄ αλλιώς θα τους αποβάλει το σύστημα ή η παρέα τους. Η αδικία ούκ ευλογείτε.

Το ψαροτούφεκο είναι το πιο επιλεκτικό είδος ψάρεματος και αυτό θα συνεχίσω να κάνω έτσι ώστε ο γιος μου που είναι 8 χρονών να βγάζει ψάρια στα ίδια κομμάτια που βγάζω και εγώ από το 1995.

Άρχισα να γράφω στο forum θέλοντας να μοιραστώ κάποιες εμπειρίες αλλά και γνώσεις. Διαπιστώνω ότι δεν αξίζει τον κόπο. Δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανένα. Αυτοί που με γνωρίζουν ξέρουν.

Γι΄ αυτό θα παραμείνω στο « Ψάρεμα και τα Μυστικά μου» όσο εγωιστικό και αν ακούγεται.

Σταματήστε να ρωτάτε για τόπους και ψάρια. Η θάλασσα είναι εκεί. Ψάξτε και βρείτε τα δικά σας κομμάτια και διαχειριστείτε τα σωστά.

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: Ηθική

Post by hdemetris »

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λες και πολύ ωραίες οι φώτο από τις ψαριές σου.
Καλωσόρισες στο φόρουμ.
Για το αν αξίζει ή όχι να μοιράζεσαι τη γνώση ή και τις ψαριές σου σε ένα φόρουμ σηκώνει μεγάλη συζήτηση :wink:
Μια μικρογραφία της κοινωνίας μας είναι και τα φόρουμ.
Who the cap fit
Let them wear it

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Ηθική

Post by gptochos »

Άρη με το να δείξεις ή να πάρεις κάποιο που τον γνωρίζεις ελάχιστα σε κάποιο τόπο "δικό σου"που κρατά ψάρια έχεις 80% πιθανότητα να πάει μόνος του και να τα σαρίσει ούλλα! Υπάρχουν πολλά παραδείγματα! Απλά μεν παίρνεις κανένα και άφηστους να λαλούν για μυστικοπάθειες και άλλες αρλούμπες! Απ τι στιγμή που τα έχεις καλά με τον εαυτό σου και με την ψαρευτική παρέα στον κο..ο τους ρεπάνι! :D Ότι θέλουν ας πουν!

Αν κάτσουμε ρε φιλε να ακούμε τι λαλει ο ένας και ο άλλος στο τέλος χαλούμε την ψυχολογική μας υγεία!

Keep Spearfishing!!!!

Πότε εννα πάμε στες πίγγες είπες? :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: Ηθική

Post by c.nadiotis »

Παιδες, η ηθική ειναι η πρωτη αξια που χαθικε στην Κυπρο... ισως να μην υπηρξε ποτε...
I live my life a breath at a time

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Ηθική

Post by NIKOLAS HARRIS »

Παντως Αρη το να σου στέλλει κάποιος προσωπικο μηνυμα και να μην απαντας καν το θεωρω τουλαχιστον αγενεια!!! :(

Μιλω για το μηνυμα που σου εστειλα παλια(δεν ειχε σχεση με τοπους παιδες για να εξηγουμαι)!

Οπως και ναχει καλες βουτιες να εχεις!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Ηθική

Post by admin »

NIKOLAS HARRIS wrote:Παντως Αρη το να σου στέλλει κάποιος προσωπικο μηνυμα και να μην απαντας καν το θεωρω τουλαχιστον αγενεια!!! :(

Μιλω για το μηνυμα που σου εστειλα παλια(δεν ειχε σχεση με τοπους παιδες για να εξηγουμαι)!

Οπως και ναχει καλες βουτιες να εχεις!!

Νικόλα δέν θέλω να κάνω τον Δικηγόρο του διαβόλου αλλά υπάρχει κάποιο πρόβλημα κάποτε με το φόρουμ και τα π.μ και σε κάποιους δέν είναι ενεργοποιημένα ή δέν τα ενεργοποιούν κατά την διαδικασία εγγραφής.

scott0082
Posts: 3
Joined: Tue Feb 08, 2011 3:19 pm

Re: Ηθική

Post by scott0082 »

Gia sas,

Thelo na rotiso an iparxi kapou se afto to forum pou na exi sigentromenes diafores plirofories peri ithikis, sevasmou pros tin thalassa,texnikes kai kanones pou na aforoun psarotoufeko. Eimai kenourios sto athlima mazi me ena filo otan persi agorasame psarotoufeka gia ti plaka kai telika mas travixe kai tous dio. To provlima einai oti den exoume filous pou na asxolounte energa me to xompi oute kathodigisi exoume oute tipote. apla mpenoume stin thalassa agnoontas kathe kindino, ithiki kai taktiki epidi apla den gnorizoume. min me katakrinete apla apo kapou prepi na arxiso na pliroforoume...

euxaristo

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Re: Ηθική

Post by arisinblue »

Οι πρόγονοι μας έλεγαν "μαθαίνω από τα λάθη μου". Βασικός κανόνας στη θάλασσα "μαθαίνω από τα λάθη των άλλων (παλαιοτέρων)".
Μια και έχεις ζευγάρι παρακολουθήστε ένα σχολείο ελευθερης κατάδυσης όπου θα διδακτείτε τους βασικούς κανόνες ασφαλείας .
Προσπαθείστε στη συνέχεια να τα εφαρμόσεται στην πράξη στη θάλασσα γράφοντας όσες πιο πολλές ώρες βυθού. Τα υπόλοιπα θα έρθουν απο μόνα τους.

scott0082
Posts: 3
Joined: Tue Feb 08, 2011 3:19 pm

Re: Ηθική

Post by scott0082 »

euxaristo tha prospathiso na matho pote tha exi sxolio kai na pame...

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Ηθική

Post by maky »

arisinblue wrote:Το 1997 πήγα με κάποιο «φίλο» για ψάρεμα ο οποίος έκανε τα πρώτα του βήματα . Τον πήγα σε θαλάμια που κρατούσαν πίγκες και ροφούς τα οποία με πολύ κόπο και χρόνο είχα βρει. Του εξηγούσα για την συμπεριφορά των ψαριών και την τεχνική σύλληψης . Μετά από καιρό ο «νέος» ψαροκυνηγός απέκτησε δικό του σκάφος. Σε μια μου εξόρμηση τον βρήκα να ψαρεύει σε ένα από τα κομμάτια. Τα περισσότερα από αυτά λόγω κακής διαχείρισης δεν έχουν πια ζωή.
Κατάλαβα τότε ότι και στον μικρό χώρο των ψαροκυνηγών δεν υπάρχει ηθική. Από τότε επιλέγω τους ψαροκυνηγούς που πηγαίνω για ψάρεμα και θα τους επιλέγω για αρκετό καιρό ακόμα.

Είναι αντιδεοντολογικό να ρωτάς που έβγαλε ένας ψαροκυνηγός τα ψάρια. Επίσης είναι άδικο να περιμένεις μασημένη τροφή από ανθρώπους οι οποίοι έχουν θυσιάσει χιλιάδες ώρες βυθού. Και να μάθει κάποιος ότι βγήκαν ψάρια στην Χ περιοχή αν πάει εκεί θα βγάλει ψάρια; Δεν το νομίζω.

Σκοπός του υγιούς ψαροκυνηγού είναι η πορεία προς την σύλληψη και όχι το ψάρι. Αυτοί που βλέπουν τα ψάρια ευρώ δεν χωράνε σε αυτό τον χώρο. Έτσι κι΄ αλλιώς θα τους αποβάλει το σύστημα ή η παρέα τους. Η αδικία ούκ ευλογείτε.

Το ψαροτούφεκο είναι το πιο επιλεκτικό είδος ψάρεματος και αυτό θα συνεχίσω να κάνω έτσι ώστε ο γιος μου που είναι 8 χρονών να βγάζει ψάρια στα ίδια κομμάτια που βγάζω και εγώ από το 1995.

Άρχισα να γράφω στο forum θέλοντας να μοιραστώ κάποιες εμπειρίες αλλά και γνώσεις. Διαπιστώνω ότι δεν αξίζει τον κόπο. Δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανένα. Αυτοί που με γνωρίζουν ξέρουν.

Γι΄ αυτό θα παραμείνω στο « Ψάρεμα και τα Μυστικά μου» όσο εγωιστικό και αν ακούγεται.

Σταματήστε να ρωτάτε για τόπους και ψάρια. Η θάλασσα είναι εκεί. Ψάξτε και βρείτε τα δικά σας κομμάτια και διαχειριστείτε τα σωστά.

Παλιά η δημοσίευση αλλα πάντα επίκαιρο το θέμα...Η άποψη που εκφράζει ο Άρης με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αν και πολλές φορες κάποιοι με παρεξηγούν για αυτό το θέμα....

Nομίζω πάει γάντι εδώ μια παλιά κινεζικη παροιμία...

"Kαλύτερα να σε μάθω να φτιάχνεις ψωμί παρα να σου δώσω ένα για να φας"

Καλή μας μέρα...

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Ηθική

Post by christos nic »

maky wrote:
arisinblue wrote: Σκοπός του υγιούς ψαροκυνηγού είναι η πορεία προς την σύλληψη και όχι το ψάρι.
Αυτος θα επρεπε να ηταν ο σκοπος ολων οσων ασχολουντε αλλα τον σκοπο αυτο νομιζω τον υπηρετουν ελαχιστοι ανθρωποι..για τον απλουστατο λογο οτι δεν ειναι οι καταλληλοι ανθρωποι οι οποιοι δεν κανουν να ασχολουντε με την θαλασσα!
Παλιά η δημοσίευση αλλα πάντα επίκαιρο το θέμα...Η άποψη που εκφράζει ο Άρης με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αν και πολλές φορες κάποιοι με παρεξηγούν για αυτό το θέμα....

Nομίζω πάει γάντι εδώ μια παλιά κινεζικη παροιμία...

"Kαλύτερα να σε μάθω να φτιάχνεις ψωμί παρα να σου δώσω ένα για να φας"

Καλή μας μέρα...
καλη η παροιμια φιλε αλλα στα κυπριακα δεδομενα κατα την αποψη μου τα πραγματα αλλασουν :)
δεν ξερω καμια παροιμια να πηγαινει καλυτερα αλλα θα πω τι συμβαινει στην κυπρο..

πολλοι ψαρουτουφεκαδες παρακολουθησαν και παρακολουθουν μαθηματα καταδυσης οι οποιοι οπως αναφερα και ποιο πανω δεν ειναι οι καταλληλοι για την θαλασσα..
ελαχιστοι απο αυτους αποκτουν καποιες ενδειξεις σεβασμου και ηθικης προς την θαλασσα και καποια αλλα στοιχεια απαραιτητα απο τους εκπαιδευτες.. συνηθως αργοτερα τα ξεχνουν και συμπεριφερονται στην θαλασσα χειροτερα!
το μεγαλυτερο ομως προβλημα δεν ειναι αυτοι..αλλα μια μεριδα ανθρωπων που καναν μαθηματα καταδυσης οι οποιοι ειναι επικυνδυνοι με οτι κανουν και γινονται ποιο επικυνδυνοι ολοκληρονοντας τα μαθηματα..
αυτοι οι ανθρωποι πολλες φορες στο κοινωνικο τους συνολο ειναι οκ και πολυ εντιμοι απλα με την θαλασσα δεν υπερετουν τους σωστους σκοπους..
το θεμα ειναι να εισαι εντιμος και ηθικος με τις πραξεις σου και ας μην το μαθαινει κανεις..
γι αυτο φιλε μου προσοχη σε ποιον μαθαινεις να φτιαχνει ψωμι! :)
εγω σε ετσι ατομα με ψωμι μαθαινω τους να φτιαχνουν με ταχινοπιττα 8)

toulipas
Posts: 12
Joined: Mon Aug 30, 2010 1:58 pm

Re: Ηθική

Post by toulipas »

Κυρ για σασ και απο εμενα εγω εχω παρατηρισει οτι απο τον καιρο που μπηκε στην ζωη μασ η καμερα πολλοι απο εμασ εχασαν το σεβασμο προσ την θαλασσα .Οσο για τουσ τοπουσ αναγκαστηκα κατω απο τα 30 για να μην σε ενοχλουν τουλαχιστων οι πολλοι

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Ηθική

Post by gdeme »

Tο αν θα παει καποιος σε καποιο κομματι που σε πηρε καποιος άλλος δεν εχει να κανει με τα σχολεια , γι αυτο μην λετε ότι σας κατέβει.(το θεωρώ δυσφιμιση αν και ούτε σχολή έχω ,ουτε σχολειο εκανα ,ούτε καποιο άλλο συμφερον έχω)
Ευτυχως που υπαρχουν τα σχολεια για να μαθαινουν όσοι θελουν και 2 σωστα πράγματα και όχι ότι λαχει.

Ολοι μας απο καπου ξεκινησαμε.Παντα υπηρχε καποιος πιο έμπειρος που μας εδειξε πεντε πραγματα και πεντε τοπους.

Δεν ειναι τυχαιο ότι ανα παρεες ή ανα ομίλους όλοι ψαρευουν σχεδον τους ίδιους τόπους.

Αρα δεν πιστευω ότι δεν εχετε παει σε μερη που σας πηγαν άλλοι ή δεν σας έχουν παει σε κομματια που τους πηραν άλλοι προηγουμενος.

Το να βρεις ενα μερος έιναι δυσκολο και ειναι επιλογη σου να το κρατησεις για εσενα και το ζευγαρι σου.
Αν ειναι σταθερο ζευγαρι μπορειτε να χαρειτε το μερος με σωστη διαχειριση και να το κρατησετε μυστικο. Αν ομως δεν ειναι , τοτε δεν μπορεις να εχει απαιτηση να μην παει ξανα εκει γιατι το βρηκατε μαζι και ταχα θα πηγαινετε μονο όταν τσιατισει να ξαναπατε.

Το να σε παρει καποιος τωρα καπου, και να πας να ξεκλιρησεις τον τοπο, ειναι αλλη κουβεντα.
ΑΛΛΑ το να σε παρει καποιος καπου και να πιστευει οτι δεν θα ξαναπας, ουτε μονος , ουτε με καποιον άλλο ειναι απλά αυταπατη.

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Ηθική

Post by maky »

gdeme wrote:Tο αν θα παει καποιος σε καποιο κομματι που σε πηρε καποιος άλλος δεν εχει να κανει με τα σχολεια , γι αυτο μην λετε ότι σας κατέβει.
Γιώργο μου φαίνεται γίνεσαι έντονος χωρίς ιδιαίτερο λόγο... διάβασε ξανά τα γραφόμενα και θα δεις πως δεν τίθεται το θέμα που αναφέρεις...
Kαι ευτυχώς υπάρχουν ακόμα άτομα που σέβονται το "κομμάτι" που τους έχουν δείξει :shifty:
Ίσος κάπιοι να τους αποκαλούν και χαζούς :think: :think: :think:

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Ηθική

Post by gdeme »

Μαριε, εντονος ίσως να ήμουν, αλλά εγω προσωπικά όταν παρω καποιον σε καποιο κομματι, ειτε γιατι θελω να του το δειξω, είτε γιατι λογο ελλειψης χρονου και σταθερου ζευγαριου, θελω να ψαρεψω, δεν εφησυχαζομαι οτι θα μεινει μυστικο.

Ποσοι είναι αυτοι που θα τους δειξεις ενα κομματι και δεν θα πανε ποτε ξανα, παρα μονο με εσενα ? Εισαι πολλα παραπανω χρονια στο χωρο και τα ξερεις καλυτερα.

Ο ΣΦΥΚ ψαρευει τα ιδια και τα ιδια κομματια,ο ΟΦΕΚ το ιδιο. Σε αυτο συντινυν 2 πραγματα. α) η ελλειψη απεριοριστων χιλιομερων ακτογραμμης, κ β) η μικρη μας κοινωνια και κατ επεκταση ολοι λιγο πολυ εχουμε παει με τουλαχιστον 10-15 διαφορετικα άτομα ψαρεμα.
Αν στο συνολο ειμαστε καμια 300, και ανακατεψεις την τραπουλα θα δεις οτι ειναι σαν να εχουμε παει σχεδον όλοι μεταξυ μας.

Οπως και να εχει, εκει που θελω να καταληξω ειναι τα εξης:
α) αν βρεις ενα κομματι, κρατα το για εσενα και το σταθερο σου ζευγαρι
β) αν το δειξεις σε τριτο , το πιο πιθανο ειναι να το μαθουν κι άλλοι
γ) αν σε παρουν καπου, και εισαι ΤΟΣΟ ηθικός , πηγαινες μονος σου--που λεει ο λογος--, αλλα παρα να πας μονος σου (με οτι κινδυνους συνεπαγεται αυτο) μην πας ποτέ.

Δεν νομιζω σε αυτα να διαφωνει καποιος.

Απολογουμε αν ημουν εντονος ,αλλα δεν σημαινει ότι αυτοι ή καποιοι απο αυτους που εμεις θεωρουμε ασχετους που παρακολουθουν σχολεια (γιατι πολλοι απο εμας δεν καταδεχομαστε να τους παρουμε μαζι μας μην μας χαλασουν το ψαρεμα) κάνουν την ζημια.
Τα ευρα πανε και ερχονται, και πανω και κατω απο τα τραπεζια. Τα ροφακια κανουν παρτυ στις ψαροταβερνες. Τα συμβατικα έγιναν 7μετρα με 150 + και εμεις ψάχνουμε να βρουμε φταιξιμο στα παιδια που πανε σχολεια?

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”