Τρόπος Προσέγγισης

Post Reply
User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Τρόπος Προσέγγισης

Post by arisinblue »

Ποτέ δεν ήμουν ψαροκυνηγός με μεγάλες άπνοιες και μεγάλα βάθη. Από τα πρώτα βήματα προσπάθησα να βελτιώσω την τεχνική της προσέγγισης στα θηράματα. Το να είσαι όσο πιο αθόρυβος στο νερό από την εγκατάλειψη της επιφάνειας μέχρι το πάτημα της σκανδάλης είναι για μένα το μυστικό της επιτυχίας. Εδώ και χρόνια εφαρμόζω μια τεχνική που αργότερα πήρε πολλές ονομασίες (αράχνη-συρτό-aguatto). Την τεχνική αυτή την εφαρμόζω ιδιαίτερα σε μαύρα ψάρια με την συμμετοχή και του ζευγαριού. Τα αποτελέσματα μερικές φορές είναι εντυπωσιακά. Το ψάρι δέχεται την βολή χωρίς να σε έχει αντιληφθεί.

Η ορατότητα για άλλη μια φορά είναι εντυπωσιακή για την εποχή. Το φεγγάρι όμως δεν ευνοεί το κυνήγι των σαργών και των συναγρίδων. Δεν θέλω να το δεχτώ και η πρώτη επιλογή είναι στο κομμάτι που κρατάει τις κυρίες. Απλά επιβεβαίωσα τον κανόνα. Τα ψάρια δεν είναι εκεί.

Χωρίς χάσιμο χρόνου φεύγουμε για μερικές επιλογές που στο παρελθόν πήραμε μαύρα ψάρια. Ένας ροφός λιάζεται εξω από το θαλάμι του. Βουτιά μακριά από το θαλάμι, σε πορεία που είμαι αθέατος από τον ροφό. Είμαι έτοιμος για βολή όταν ο ροφός γυρνά αργά να με δεί. Η βέργα περνά από τον εγκέφαλο και ο 8άρης ροφός με ακολουθά στην επιφάνεια. Αλλαγή τόπου και με την ίδια τεχνική μία 3άρα πίγκα κάνει παρέα στον ροφό.

Σε μια από τις επιλογές μας γίναμε μάρτυρες ενός εντυπωσιακού θεάματος. 3 μεγάλοι ροφοί από 13 – 17 κιλά θα μπουν νωχελικά στο ίδιο θαλάμι. Η λάθος εκτίμηση και προσέγγιση από τον Πάνο θα μας κοστίσει την σύλληψη ενός ψαριού εξω από το θαλάμι. Μακρινή βολή και ο ροφός πετάει την βέργα σαν οδοντογλυφίδα. Τελικά πήραμε ένα από ψάρια . Απαιτούμενες φωτογραφίες και πολλά πειράγματα από τον Μιχάλη θα φέρουν άλλη μια εξόρμηση στο τέλος της.

Ψάρια υπάρχουν παντού. Χρειάζεται όμως μελέτη και μεθοδικότητα. Ο Νοέμβριος είναι (για μένα) ενας από τους καλύτερους ψαρευτικά μήνες.
jk 2.jpg
jk 2.jpg (28.39 KiB) Viewed 5852 times
x 2.jpg
x 2.jpg (34.18 KiB) Viewed 5851 times
aris-2 1.jpg
aris-2 1.jpg (49.91 KiB) Viewed 5851 times

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Τρόπος Προσέγγισης

Post by mariosko »

πολλα καλος :clap: :clap: :clap: Εταραξες τα
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Τρόπος Προσέγγισης

Post by chrysanthos9 »

Μπραβο φιλε ωραια ψαρια ποιοτικα :clap: :clap: :clap: :techie-hourglass: :techie-hourglass: :techie-hourglass: εποροσες μα ρε φιλε τωρα δεν περνα ο χρονος που θα ερτει το Σαββατο να παω για βουτια :D
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
PANOS IN BLUE
Posts: 10
Joined: Thu Nov 25, 2010 2:56 pm

Re: Τρόπος Προσέγγισης

Post by PANOS IN BLUE »

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΒΡΗΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΜΟΥ .
ΘΑ ΕΒΓΑΖΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΨΑΡΙ ΑΘΟΡΗΒΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΓΡΑΦΑΜΕ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΟΡΦΟΣΑΠΟΥΝΟΠΕΡΑ ..
Η ΚΑΚΗ ΠΟΛΗ ΚΑΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΤΡΑΥΜΑΤΗΣΑ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΧΙ ΘΑΝΑΣΙΜΑ ,
ΚΑΙ ΒΡΑΧΩΣΑ ΕΝΑ ΑΛΛΟ (ΤΟΝ ΠΡΟΤΑΓΩΝΗΣΤΗ ΤΗΣ ΣΑΠΟΥΝΟΠΕΡΑΣ)ΠΟΥ ΕΥΤΥΧΟΣ ΒΓΗΚΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 45 ΒΟΥΤΙΕΣ ΣΤΑ ΜΕΙΩΝ ΚΑΤΙ.ΑΠΟ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΒΕΒΑΙΑ ΣΑΝ ΚΑΛΗΤΕΧΝΗΣ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ.
ΑΔΕΡΦΗΝ .ΥΠΟΣΧΟΜΑΙ ΝΟ ΜΟΡΕ ΚΑΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ.ΜΙΚΕ ΣΟΡΡΥ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΤΕΥΑΖΖΑ ΕΚΕΙ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ.
ΕΠΡΟΠΟΝΗΣΑΣ ΚΑΛΑ ΑΥΡΙΟ ΝΑΣΑΣΤΕ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΡΟΥΚΕΤΤΕΣ.ΧΑΧΑΧΑ :twisted: :evil:
Attachments
9.jpg
9.jpg (187.55 KiB) Viewed 5704 times

User avatar
PANOS IN BLUE
Posts: 10
Joined: Thu Nov 25, 2010 2:56 pm

Re: Τρόπος Προσέγγισης

Post by PANOS IN BLUE »

ΓΙΑ ΣΟΥ ΜΕΓΑΛΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΛΕ ΟΜΕΡ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ.ΞΕΡΕΙΣ.
ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΣΕ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑΧΕΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΙΡΑ,ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΣΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΩΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΡΚΤΗΡΗΣΩ ΓΡΑΦΙΚΑ 6 ΑΙΣΘΗΣΗ. ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΑΜΑΙ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΒΥΘΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΙΗΤΕΣ ΨΑΡΟΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΡΥΦΟ ΓΕΛΑΓΑΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΤΙ ΓΡΑΦΑΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ .ΤΙ ΖΟΥΣΑΝΕ ΤΙ ΝΙΩΘΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΓΡΑΦΑΝΕ .
Η ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ .ΑΛΛΑ Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑΣΕ ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΘΗΡΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΤΑ ΞΑΡΙ ΠΑΓΩΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΘΩΡΗΒΟ ΤΕΡΑΣ ΜΕ ΤΑ ΑΚΑΝΟΝΗΣΤΑ ΑΚΡΑ ΤΥΠΟΥ ΤΑΙΤΙΕΝ .
Attachments
9.jpg
9.jpg (187.55 KiB) Viewed 5695 times

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Τρόπος Προσέγγισης

Post by Giorkos »

άτε κοπέλλια....

σύρτε τζαι το βίτεο !!!!

όμορφδα ωραία ψάρκα !!!

:clap:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Τρόπος Προσέγγισης

Post by gptochos »

:o :o
Τέλεια ψαριά μπράβο κοπέλια!!! Τα αδέρφια Inblue in action :D

Σωστά τα γραφόμενα σας όση άπνοια και αν έχεις αν κάμνεις ατσαλοσίνες εν πρόκειται να πιάσεις΄ούτε φύκι!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Τρόπος Προσέγγισης

Post by gdeme »

Θεωρώ ότι η ψαριά είναι πολύ καλή ,αλλα υπερβολική για εσας που ξέρω οτι μπορειτε λογω επιδοσεων , χρονου,εμπειριας, τοπων και όλα τα συναφή να βγαζετε ψαρια σχεδον σε καθε σας εξορμηση.

Απο εκει και περα, εγω έχω μια απορία και θα ηθελα απαντησεις απο οσους μπορουν.
Ψαρευω απο 5-20 μετρα, δεν ετυχε ποτε (εκτος απο 1-2 φορες) να δω ροφο, και να μην γινει καπνος.
Ακουω συχνα για ροφους εξω απο το θαλαμι, προσεγγισεις απο μακρυα και βολες εξω απο το θαλαμι κτλ κτλ.

Η ερωτηση μεταφραζεται και ώς εξης : Στα 25, 30 +++ τα ψαρια έχουν αυτη την συμπεριφορα γενικα?
Κανω εγω κατι λαθος? Φταιει η φατσα μου?

ΥΓ: Δεν μιλαω για περιπτωσεις που εχει σκαλι και βουτας απο πριν και δεν σε περνει χαμπαρι το ψαρι ,ή σε περιπτωση που ξερεις τρυπα και βουτας απο μακρυα. Μιλω για περιπτωση που κολυμπας και βλεπεις ψαρι και ξεκιναμε απο εκει...

User avatar
PANOS IN BLUE
Posts: 10
Joined: Thu Nov 25, 2010 2:56 pm

Re: Τρόπος Προσέγγισης

Post by PANOS IN BLUE »

φιλε μου μωλις χτυπίσεις τον πρωτο θα τους βλεπεις ολους και θα τους κοντευεις ολους δια μαγίας
και το βασικο ειναι η υπομονη και μεθοδικοτητα ολα ειναι εικονες .οπως οταν ειμασταν μικροι και μας λεγαν για τα χταποδια μεχρι που βουτουσαν και τα ακουμπουσαν για να τα στραβοθουμεν.και μετα απο λιγο καναμε και τους καθυγητες του ειδους.
Ετσι ειναι και ο ροφος και πιο μετα οι συναγριδες..
υπομονη και παθος και προσοχη στο περιβαλλον για να πηγαινεις και σε δυο βδομαδες ενα μηνα και ναχει ψαρι μεσα παλι.

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Τρόπος Προσέγγισης

Post by gdeme »

Πάνο, δεν με καταλαβες νομίζω.
Δεν ειναι η πρωτη φορα που γυρευω να χτυπησω ροφο.Εχω παρει αρκετα ψαρια του ειδους, όμως τις πλειστες φορες, τα ειδα , με ειδαν, κρυφτηκαν και τα πηρα.
Μετρημενες στα δακτυλα οι φορές που το ψαρι έμεινε λαμπαδα κ σχεδον καμια το ψαρι να μην με παρει χαμπαρι.

Η ερωτηση ειναι οι φορες που δεν σε περνει χαμπαρι οπως λες ειναι όταν ξερεις την τρυπα του και βουτας απο πριν (δηλ ουσισαστικα χωρις να τον εχεις δει,) απλα ξερεις οτι το θαλαμι κραταει ψαρια?

User avatar
PANOS IN BLUE
Posts: 10
Joined: Thu Nov 25, 2010 2:56 pm

Re: Τρόπος Προσέγγισης

Post by PANOS IN BLUE »

συγνωμη για την καθυστερηση φιλε μου δεν θα σου κανω τον ειδικο αλλα πρεπει να αλλαξεις τεχνικη μονο στο συρτο,και στο πλαναρισμα θα τουσ δεισ λαμπαδα .αλλα προσεχε αν δεν βρεισ το τροπο σου να τουσ πλυσιαζεισ αθορηβα να τους <πλανευεις>τοτε δεν.

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”