ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Θεωρείτε ότι το τραβητό είναι μια ορθή επιλογή για ψαροτούφεκο?

ΝΑΙ
15
48%
ΟΧΙ
15
48%
ΔΕΝ ΞΕΡΩ
1
3%
 
Total votes: 31

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by gptochos »

Επειδή οι απόψεις διχάζονται, πιστέυκετε ότι το τραβητό είναι μια νόμιμη επιλογή για ψαροτούφεκο? Γράψετε απόψεις - εμπειρίες από αυτή τη μέθοδο ψαρέματος!

Εμένα προσωπικα δεν μου αρέσει και θεωρώ ότι είναι σαν να κρατώ σκουτερ και προσπαθώ να βραχώσω το ψάρι για να το παίξω μέσα στην τρύπα! Εγώ προσωπικά δεν ψαρέυκω τρύπα οπόταν εφάμεν την!

Όσον αφορά την εφαρμογή τραβητού για την εξέυρεση νέων ψαρότοπων θεωρώ ότι είναι μια επιλογή όχι όμως η σωστή αφού κατά την γνώμη μου για να δεις αν ο τόπος έχει ζωή θα πρέπει να κάμεις τα καρτέρια σου για να δεις αν υπάρχει κινητικότητα!

Πάνω στη βάρκα μου έχουμε σχοινιά αλλά ειλικρινά αν τα εχρησιμοποίησα δυο φορές από 20 - 30 λεπτά απλά για να έβρω τόπους!

Επισης με την μέθοδο του τραβητού το ψαρότούφεκο χάνει την αίσθηση της παρέας και αυτοσκοπός είναι να πιάσουμε ψάρι για να μην πάμε σπίτι μας παπαγάλοι!

Αυτά!!!!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by mariosko »

για να βρεισκεις ψαροτοπους ειναι πολυ καλη λυση, δεν ειναι αναγκη να δεις ψαρια, αν βρεις ενα τοπο που πειθει (η μορφολογια του βυθου εννοω) τοτε σταματας και καμνεις τα πλαναρισματα σου και τα καρτερκα σου.

μπωρει να δοκεις και πανω σε κανενα ψαρι αλλα νομιζω τα ψαρκα εμαθαν και μολις ακουουν την μηχανη λαλουν " ετους πελλους παλε παμε να χωστουμε"...
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by geosub »

Απαντω ναι,γιατι καποτε το κανουμε και μεις,για την ανευρεση τοπων οταν βρισκομαι σε νεες περιοχες αγνωστες,οπωσ και για σημαδεμα σημειων,οχι ομως για ολο το ψαρεμα και οχι για βραχωματα ψαριων.

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by gdeme »

Απαντησα ναι.
Δεν ειναι οπως το σκουτερ. Δεν μπορεις να βραχωσεις το ψαρι με τον ιδιο τροπο γιατι απλα δεν εχεις την οδηγηση στα χερια σου.

Τα ψαρια μολις ακουσουν μηχανη κρυβονται ετσι κι αλλιως.
Ειναι χρησιμο 1) για να βρεις τοπους, 2) να ψαρεψεις πιο ξεκουραστα, 3) να πας κατευθειαν πανω σε σημεια που δεν ξερεις να τα βρεις κολυμπητο.

Ομως διαπιστωσα οτι με το τραβητο, βλεπεις πολυ λιγοτερα ψαρια!!!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by c.nadiotis »

δεν έχω άποψη μια και τα ψαρέματα μου είναι επί το πλείστον κολυμπιτα... Ο Vintage γιατί τα πηρέ στο κρανίο δεν κατάλαβα, ανοίχτηκε ένα θέμα και το συζητάμε, δεν βλέπω που είναι το κακό... και μην μου πεις ότι θα το διαβάσει ο νομοθετης και θα πάει βουριτος να περάσει νόμο...
νομός 1369835 του 2010 ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΤΟ ΤΡΑΒΗΤΟ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΥΤΕΡ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΟΥΡΑΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ
:dance:
I live my life a breath at a time

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by gdeme »

Εγω παντως πιστευω οτι παλια κανανε πολύ και πολλοί περισσοτερο τραβητο.

Πλεον απο προσωπικη μου πειρα , βλέπω οτι το γυρισανε και εγω μαζι στο κολυμπητο, για τον λογο που ανεφερα πιο πανω.
Ξερω πολλα, πάρα πολλά άτομα που παλια δεν ηθελαν να ακουσουν για κολυμπητο, και ομως τωρα το πρατουν και με αρκετα καλα αποτελεσματα.

Vintage χαλαρωσε. Συζητηση κανουμε.Μακαρι να ηταν το τραβητο τα προβληματα μας.

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by c.nadiotis »

Vintage wrote:Ναι Κωσταντίνο φίλε μου δίκιο έχεις :) μια ωραία παρέα είμαστε να λέμε μ@λ@... Να λέμε μετά μπράβο ο ένας στον άλλο και να γελάμε :)

Και άμα βγει κάποιος κακός εκτός της ωραίας παρέας (κλίκας) του θυμώνουμε (φιμώνουμε)

Και επειδή είσαι μικρός και δεν κατέεις πράμα έτσι λέγανε κάποιοι και για τον μάιο, για τις άδειες, για τα κιλά και για άλλα που δεν θα τα αναφέρω αλλά τα μάθαμε καλά μετά που μας τα χώσανε....

Καλή συνέχεια :) οι τράτες είναι νόμιμες εμείς θα βγούμε απ'το νερό έτσι παπαγαλάκια που σας κάνουνε :)

Y.Γ. Please μην μου θυμώσετε πάλι... Πάντα καλοπροαίρετα και χαλαρά ;)
1. Δεν προσπαθεί να σε φιμώσει κανένας. Μάλλον εσύ προτείνεις αυτόφίμωτρο φοβούμενος ότι θα δώσουμε ιδέες στο τμήμα αλιείας που άλλη δουλεία δεν έχει από του να παρακολουθεί το φόρουμ και να βρίσκει τρόπους να μας δυσκολεύει την ζωή...
2. η κλίκα ποια είναι για να καταλάβω? εγώ, ο Γιώργος, ο Δημητριάδης, ο Μάριος, ο Πτοχώπουλλος.... γενικά οι καθημερινοί του φόρουμ? αν εν έτσι, ναι ρε φιλέ είμαστε κλίκα επειδή είμαστε ανοιχτόμυαλοι και παραθέτουμε την άποψη μας.
3. με ποιες από τις απαγορεύσεις διαφωνείς δηλαδή? για τα κιλά? για τις άδειες? για την νύχτα ή για τις μπουκάλες? Καλά έκαναν και τα απαγόρεψαν και αν απαγορέψουν και το τραβητο καλά θα καμουν και μπράβο τους, πρέπει να αντιληφτούμε τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε... αμάν θέλω να φάω ψαρί οι αγορές εν γεμάτες....
4 όσον αφόρα στις τράτες, δυστιχος όλο αυτό το σκηνικό, λέει και ο Αγγελάκας, είμαι μικρός πολύ μικρός για να το αλλάξω, μου λείπουν οργανωτικές και πολιτικές ικανότητες, αλλά υπόσχομαι ότι και εγώ και η υπόλοιπη κλίκα θα δώσουμε το παρών μας σε οποιαδήποτε εκδήλωση διαμαρτυρίας οργανωθεί από τον οποιονδήποτε...

Φιλικά,
Κωνσταντίνος Ναδιώτης.
I live my life a breath at a time

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by c.nadiotis »

get a life
I live my life a breath at a time

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by MariosK »

No Cherokee! No fight!

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by arisinblue »

Η μορφολογία των κυπριακων βυθών και ιδιαίτερα των ισοβαθών μας δειχνει οτι η θαλασσα μας ειναι μια απέραντη κοιλάδα (το μεγαλύτερο μέρος). Οι λίγες ξέρες που υπάρχουν στις ελεύθερες περιοχές ειναι λίγο πολύ γνωστές σε όλους και οι μη προσητές από τους ελευθερους δύτες εχουν καταστραφεί από τους μπουκαλάκιδες. Με το τραβηχτό κερδίζεις σίγουρα χρόνο ο οποίος ειναι πολύτιμος. Τις περισσότερες φορές δεν βλέπεις ψάρια αλλά με την εμπειρία που έχει ο καθε ένας πρέπει να κρίνει εαν το κομμάτι που βλέπεις απο κάτω κρατά ψάρια. Τις περισσότερες φορές μπορεί να μην διακρίνεις καν τον βυθό. Πως ξεκίνησε όμως ο τρόπος αυτός; Ιταλοί ψαροκυνηγοί στην προσπάθεια τους να κάνουν αναγνώριση σε αγώνες ψαρέματος και σε έλλειψη χρόνου εφάρμοσαν μια τεχνική την οποία ονόμασαν "παπερινο" . Με την τεχνική αυτή μπορείς να κάνεις αναγνώριση και σε ποιο βαθεια νερά. Παραλλαγή της είναι και το τραβηχτό. Εγώ δεν το βρίσκω κακό ούτε και παράνομο. Απλά ειναι ενας τρόπος μετακίνησης. Προσωπικά το χρησιμοποιώ όταν θέλω να μετακινηθώ άπό ενα κομμάτι σε άλλο όταν είναι κοντινό.

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by c.nadiotis »

Εκτός του ότι έχεις έμφυτο τον σαρκασμό και την ειρωνεία ακόμα δεν κατάλαβα ποιο είναι το πρόβλημα σου. Ένα έχω να σου πω μονό. Χωρίς να με γνωρίζεις προσωπικά δεν έχεις κανένα δικαίωμα να με κρίνεις και να με αποκαλείς χρυσόψαρο και αφηνιασμένο έφηβο. Με το ίδιο σκεπτικό θα μπορούσα να σε αποκαλέσω ανέραστο καλόγερο που δεν έχει αρκετές συγκινήσεις στο κρεβάτι του και ψάχνετε να εκτονωθεί στο διαδίκτυο, αλλά δεν το κάνω, επιφυλάσσομαι μέχρι να σε γνωρίσω. Καλή σου νύχτα και ελπίζω να βρεις τον τρόπο να μας εξηγήσεις, και εμάς τους αδαείς, τι σε προβληματίζει...

Υ.Γ. Υπενθυμίζω ότι όλες οι ερωτήσεις που σου έκανα παραμένουν αναπάντητες.
Last edited by c.nadiotis on Tue May 25, 2010 5:05 am, edited 2 times in total.
I live my life a breath at a time

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by gptochos »

Vintage wrote:Ρε μα βάζεται τα χέρια σας να βγάλετε τα μάτια μας?
Τι εν τούτο πάλε?
Τι πάει να πει νόμιμο ρε gptochos?
Σου πέφτουν λίγοι οι ηλίθιοι περιορισμοί που έχουμε και βάζεις ιδέες?
Βουττατε το δαχτυλι σας μες το νου σας τζαι μετά πας το πληκτρολόγιο
καλημερα
Φίλε μου τα μαδκια μου δεν πάω να τα βκάλω! :wink:

Vintage εγώ είμαι εναντίον του τραβητού, άμα κάτσεις σε παρέες ψαροτουφεκκάδων οι απόψεις διχάζονται σε ότι αφορά τούτο το θέμα! Τωρά εσένα γιατί σε επέιραξε φίλε μου δεν μπορώ να το καταλάβω! Εμένα προσωπικά η άποψη μου είναι ότι το τραβηττό δεν πρέπει να γίνετα! Αν εσύ ψαρεύκεις μόνο με τραβητό ψάρευκε γούστο σου καπέλλο σου αλλά δεν μπορείς να μην ακούεις τις απόψεις των άλλων και να έρκεσαι και να λαλείς ότι είμαστε κλικα!

Όπως και να έχει ο Gdeme είπε ότι με το τραβητό βλέπει πιο λίγα ψάρκα, ο Άρης είπε ότι κινέισαι γρήγορα σε κοντινές τοποθεσίες. Ωραία σωστα κάτσετε να βρούμε τα μειονεκτήατα και τα πλεονεκτήματα τούτης της τεχνικής και να κάμουμε μια συζήτηση και μεν αρκέψετε να κρίνετε και να τσακώνεστε μεταξύ σας!

Vintage κάτσε συζήτα ώριμα και μην κάμνεις όπως το αππιητουρι του χαλουμιού άμα δεν συμφωνείς με κάτι.

Δηλαδή εσένα εννα σε πειράξει πολλά άμα σου απαγορεύσουν το τραβητό 8-) !

Άκου εννα βκάλουμε τα μάδκια μας! Τα μαδκια μας εβκάλαν τα άλλοι φίλε μου και όχι εμείς! Και ναι έχουμε περιορισμούς και καλά να μας κάμουν διότι είμαστε αμπάλατος λαός!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by gdeme »

Αλλο το νομιμο και αλλο το παρανομο,
αλλο το ηθικο και αλλο το ανηθικο,
αλλο τι λες και αλλο το τι κανεις.

5 ΜΕΡΕΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΛΑ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΠΑΛΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΘΑΛΑΣΣΕΣ,
ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΦΟΥΣΚΩΤΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΗΜΑΔΟΥΡΑ ΜΑΣ,
ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΦΟΥΣΚΩΤΟ ΜΕ ΤΡΑΒΗΤΟ ΑΠΟ ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ,
ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΦΙΑΛΕΣ ΜΑΖΙ,
ΠΑΛΙ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΨΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑΒΕΡΝΕΣ
ΠΑΛΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΤΟΥΝΝΕΣ.

Και αφου θελετε να μιλήσουμε για παλιους και νεους:

Μακαρι να ειχαν οι παλιοι τις ευαισθησιες που εχουν οι σημερινοι νεοι.
Μακαρι οι παλιοι να μην κανανε τις σφαγες που εκαναν και φτασαμε στο σημερα
Μακαρι οι νεοι να μην μαθαιναν απο τους παλιους....

Ξερω, ξερω... δεν ειναι κανεις απο εδω μεσα ετσι.
ΕΓΩ λεω οτι οι σωστοι ψαροτουφεκαδες ειναι μετρημενοι στα δακτυλα.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by gptochos »

Vintage wrote:Το μόνο σημείο που εχω θίξει στα γραφόμενα σου είναι την λέξη "νόμιμο"
Ρε φίλε αν αλλάξω το "νόμιμο" και βάλω το "ηθικό" είμαστε καλυμμένοι? 8) Αν είναι τούτος ο λόγος που ξέσπασες για να μεν σε κακοφανίσω θα βάλω το ηθικό :wink:

Όσον αφορά παλιους ψαροτουφεκάδες σίγουρα κάποιοι είναι αναγνωρισμένης αξίας και δεν χωρά καμιά αμφισβήτηση! Με κάποιους από αυτούς έχω ψαρέψει και ειλίκρινά τους βγάζω το καπέλο! Και εγώ συμφωνώ με τον Άρη (είχα την τιμή να ψαρέψω μαζί του μια φορά) αλλά από την στιγμή που κάποιες παρέες το ψάρεμα που κάμνουν είναι εξ ολοκλήρου τραβητό έ όχι δεν το δέχουμαι εγώ προσωπικά σαν Ηθικός τρόπος ψαρέματος! Κύριε μου έχεις τα αρχ.... να ψαρέυκεις αγκυροβολόντας και να ξεκινάς το κολυμπητό σου και το ψακτήρι στην περιοχή και να παίρνεις ψάρια? Ωραίός είσαι μάγκας!

Πας ψάρεμα και αφηνιάζεις για να παίξεις όσα πιο πολλά ψάρκα και να δεικτείς? Ε τότε δεν μπορώ να χαρακτηρίσω τούτο το τύπο!

Εγώ θεώρώ το να ψαρευκω εξ ολοκλήρου τραβητό το ίδιο πράμα με το να ψαρευκω με μπουκάλα!

Εγώ προσωπικα το ψαροτούφεκο το βλέπω σαν μια παρεϊστική φάση ώστε να ξεφύγουμε από την ρουτίνα της καθημερινότητας και να περάσουμε ωραία με τα αγαπημένα μας πρόσωπα! Αμα εννα πάω και εννα προσπαθώ να βκάλω όσο το δυνατό πιο πολλά ψάρκα για να το παίξω μάγκας ή να βκάλω τα έξοδα της εξόρμησης λυπούμαι που θα το πω αλλά έχασαμε το παιγνίδι. Και ειλίκρινα σκέφτομαι εαν εφαρμόζουμε τούτη την τεχνική για να βκάλουμε πιο πολλά ψάρκα για διάφορους λόγους!

Να μπουν ρε φίλε μου και άλλα μέτρα να γίνονται και άλλοι ελέγχοι! Τον καιρό που κάποιοι το επαίζαν καυλάντιες βκάλλοντας ένα σωρό ψάρκα και το επαίζαν γκουρού ήταν καλά! Άλλοι έρχονται και λεν επαιξα ψαρι ίσια με 2 σαραντάρκα κοντεινερ και τωρά εβαρέθηκα και ασχολούμαι μόνο με την υποβρύχια φωτογράφιση αλλά ποστάρουν που και που και κανένα 1,5 κιλό ορφοπούλι!

Καλά να πάθουμε!!!!! Ότι και να μας κάμουν μας αξίζει! Εγώ δεν είμαι μαλάκας που είμαι νόμιμος! Εγώ δεν είμαι μαλάκας ενώ είμαι άψαρος και έχω το chance να παίξω ορφό να το σκέφτομαι χίλιες φορές γιατί είναι κάτω των νόμιμων ορίων ή γιατί αν παίξω τον ορφό εννα καταστρέψω τον τόπο!
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by Someone »

barracuda wrote:Με αυτά που γράφεις (κύριε ) Ναδιώτη προκαλείς εκατοντάδες ψαροντουφεκαδαις !
Τώρα που μαθαίνουνε για την προβοκάτσια που δημιουργείς είμαι περίεργος να δω την αντίδραση τους προς το πρόσωπο σου !!!!
Ξέρεις κάτι ? Ο ΤΟΠΟΣ ΟΙΝΕ ΜΙΚΡΟΣ!!!!
GAME OVER"
Υγ - συγνώμη για την ενοχλήσει !
Ήταν να ρωτούσα αν ξέρεις τί σημαίνει προβοκάτσια.
Μετά είδα το "οίνε" τζιαι εσιώπησα.

Έτσι τζι αλλιώς ώμος έννεν κομψό να απειλάς εμμέσως τον οποιονδήποτε μέσα στο φόρουμ (ανορθόγραφα μέχρι εγκλήματος ή όι).

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”