ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Θεωρείτε ότι το τραβητό είναι μια ορθή επιλογή για ψαροτούφεκο?

ΝΑΙ
15
48%
ΟΧΙ
15
48%
ΔΕΝ ΞΕΡΩ
1
3%
 
Total votes: 31

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by AggelosLRK »

c.nadiotis wrote:δεν έχω άποψη μια και τα ψαρέματα μου είναι επί το πλείστον κολυμπιτα... Ο Vintage γιατί τα πηρέ στο κρανίο δεν κατάλαβα, ανοίχτηκε ένα θέμα και το συζητάμε, δεν βλέπω που είναι το κακό... και μην μου πεις ότι θα το διαβάσει ο νομοθετης και θα πάει βουριτος να περάσει νόμο...
νομός 1369835 του 2010 ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΤΟ ΤΡΑΒΗΤΟ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΟΥΤΕΡ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΟΥΡΑΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ
:dance:
Για να ριχτουν λιγο τα πνευματα,υπενθυμιζω οτι σε βραβευμενες παραλιες απαγορετε να κατουρας μεσα στην θαλασσα ναι! :lol:

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by hdemetris »

Τραβηχτό δεν κάνω. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι ανήθικο.
Το τραβηχτό εν ανήθικο, το σκούτερ εν ανήθικο, ο φακός εν παράνομος και ανήθικος. Το ψαχτήρι εν ανήθικο (άκουσα το τζαι τούτο). Όλα τα παράνομα και τα ανήθικα στο ψαροτούφεκο. Σε λίγο θα μας απαγορεύσουν και το όπλο και θα πιάνουμε τα ψάρια μόνο με καράτε :violence-smack:
Who the cap fit
Let them wear it

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by mariosko »

gptochos wrote: Εγώ θεώρώ το να ψαρευκω εξ ολοκλήρου τραβητό το ίδιο πράμα με το να ψαρευκω με μπουκάλα!
επετρεψε μου να διαφονησω Πτοχωπουλλε μου, λιγο υπερβολη νομιζω να τα εξισωνουμε.
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by maky »

mariosko wrote:
gptochos wrote: Εγώ θεώρώ το να ψαρευκω εξ ολοκλήρου τραβητό το ίδιο πράμα με το να ψαρευκω με μπουκάλα!
επετρεψε μου να διαφονησω Πτοχωπουλλε μου, λιγο υπερβολη νομιζω να τα εξισωνουμε.
τι λετε ρε παιδια? ντροπη... τα καναμε ολα ισα και ομοια? :hand: :hand:
λιγη προσοχη δεν βλαπτει :naughty: :naughty:

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by Tryfon »

arisinblue wrote:Η μορφολογία των κυπριακων βυθών και ιδιαίτερα των ισοβαθών μας δειχνει οτι η θαλασσα μας ειναι μια απέραντη κοιλάδα (το μεγαλύτερο μέρος). Οι λίγες ξέρες που υπάρχουν στις ελεύθερες περιοχές ειναι λίγο πολύ γνωστές σε όλους και οι μη προσητές από τους ελευθερους δύτες εχουν καταστραφεί από τους μπουκαλάκιδες. Με το τραβηχτό κερδίζεις σίγουρα χρόνο ο οποίος ειναι πολύτιμος. Τις περισσότερες φορές δεν βλέπεις ψάρια αλλά με την εμπειρία που έχει ο καθε ένας πρέπει να κρίνει εαν το κομμάτι που βλέπεις απο κάτω κρατά ψάρια. Τις περισσότερες φορές μπορεί να μην διακρίνεις καν τον βυθό. Πως ξεκίνησε όμως ο τρόπος αυτός; Ιταλοί ψαροκυνηγοί στην προσπάθεια τους να κάνουν αναγνώριση σε αγώνες ψαρέματος και σε έλλειψη χρόνου εφάρμοσαν μια τεχνική την οποία ονόμασαν "παπερινο" . Με την τεχνική αυτή μπορείς να κάνεις αναγνώριση και σε ποιο βαθεια νερά. Παραλλαγή της είναι και το τραβηχτό. Εγώ δεν το βρίσκω κακό ούτε και παράνομο. Απλά ειναι ενας τρόπος μετακίνησης. Προσωπικά το χρησιμοποιώ όταν θέλω να μετακινηθώ άπό ενα κομμάτι σε άλλο όταν είναι κοντινό.

Εμενα τουτή η απαντηση εκαλυψε με τελιως ως ανθρωπο που δεν ήξερε καν τι ήταν το τραβητο!! Τωρα σε ζητημα ηθίκου ανίθηκου πιστεύω σε ενα ρητο που ειδα και μου αρεσε : I kill what i eat and I eat what I kill...
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
hdemetris
Posts: 710
Joined: Tue Feb 27, 2007 4:23 pm
Location: Λάρνακα

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by hdemetris »

Όσον αφορά επιπλέων απαγορεύσεις προς το παρόν μεν αγχώνεστε. Να αγχωθείτε όταν ψηφίσουν ακόμα ένα βλακωδέστατο νόμο στην Ελλάδα. Τότε θα έρθουν οι δικοί μας οι εξυπνόβλακες να τον φέρουν και στην Κύπρο. Τωρά εμείς έπρεπε να μαστε εδώ να αμπολοφιλοσοφούμε ή να μασταν στο νερό??? Τον Μάη μου μέσα :evil:
Who the cap fit
Let them wear it

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by NIKOLAS HARRIS »

παρακολουθω με προσοχη τη συζητηση και εχω να πω 2-3 πραγματακια!

το πως χρησιμοποιουμε την καθε τεχνικη και τον καθε τροπο μετακινησης ειναι που το κανει ανηθικο η οχι!

αν στον τοπο που ειμαι τραβα με καποιος για να εβρω ψαρι και να το βραχωσω για να το συλλαβω τοτε ναι ειναι ανηθικο!

αν χρησιμοποιω το φακο και την τεχνικη του ψαχτηριου μονο και μονο για να φεξω στο μικροτερο ανοιγμα της πλακας που κυφτηκε και ο τελευαιος 300αρης σορκος για να τον παιξω τοτε ναι ειναι ανηθικο!


κατ΄εμενα το καρτερι και το συρτο ειναι οι καλυτερες και οι πιο αγωνιστικες *ψαρι-κυνηγος* ισος προς ισο τεχνικες στο υποβρυχιο κυνηγι και η συλληψη ψαριων με τετοιο τροπο δεινει απιστευτη ευχαριστηση στον ψαροκυνηγο!

η παρεα μου (3 ατομα) επειδη ολοι θελουμε να ψαρευομε δεν καθεται κανενας να τραβα τους αλλους δυο.

δεν εχουμε κρυφα κομματια και ψαρευουμε στα πιο δημοφιλη μερη γιατι απλα δεν εχουμε καμει τραβητα για να εβρουμε περιεργα σημεια!

αλλα τα ψαρια που πιαννουμε τα χαιρομαστε διπλα γιατι δεν ειναι ποτε ευκολα!ειναι ψαρια που εχουν δει κυνηγους εχουν φαει ντουφεκιες ειναι σε προσιτα βαθη και η συλληψη καθενος απο αυτα μας χαροποιει ιδιαιτερα!!

ολα αυτα ειναι προσωπικη αποψη και δεν παιρνω το μερος καθενος!


ο καθενας αν σεφτεται πρωτα το καλο της γαλανης θα ψαρευει συνετα και χωρις να την καταστρέφει!!!

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by c.nadiotis »

NIKOLAS HARRIS wrote:παρακολουθω με προσοχη τη συζητηση και εχω να πω 2-3 πραγματακια!

το πως χρησιμοποιουμε την καθε τεχνικη και τον καθε τροπο μετακινησης ειναι που το κανει ανηθικο η οχι!

αν στον τοπο που ειμαι τραβα με καποιος για να εβρω ψαρι και να το βραχωσω για να το συλλαβω τοτε ναι ειναι ανηθικο!

αν χρησιμοποιω το φακο και την τεχνικη του ψαχτηριου μονο και μονο για να φεξω στο μικροτερο ανοιγμα της πλακας που κυφτηκε και ο τελευαιος 300αρης σορκος για να τον παιξω τοτε ναι ειναι ανηθικο!


κατ΄εμενα το καρτερι και το συρτο ειναι οι καλυτερες και οι πιο αγωνιστικες *ψαρι-κυνηγος* ισος προς ισο τεχνικες στο υποβρυχιο κυνηγι και η συλληψη ψαριων με τετοιο τροπο δεινει απιστευτη ευχαριστηση στον ψαροκυνηγο!

η παρεα μου (3 ατομα) επειδη ολοι θελουμε να ψαρευομε δεν καθεται κανενας να τραβα τους αλλους δυο.

δεν εχουμε κρυφα κομματια και ψαρευουμε στα πιο δημοφιλη μερη γιατι απλα δεν εχουμε καμει τραβητα για να εβρουμε περιεργα σημεια!

αλλα τα ψαρια που πιαννουμε τα χαιρομαστε διπλα γιατι δεν ειναι ποτε ευκολα!ειναι ψαρια που εχουν δει κυνηγους εχουν φαει ντουφεκιες ειναι σε προσιτα βαθη και η συλληψη καθενος απο αυτα μας χαροποιει ιδιαιτερα!!

ολα αυτα ειναι προσωπικη αποψη και δεν παιρνω το μερος καθενος!


ο καθενας αν σεφτεται πρωτα το καλο της γαλανης θα ψαρευει συνετα και χωρις να την καταστρέφει!!!

ΕΤΣΙ!!!!
I live my life a breath at a time

User avatar
arisinblue
Posts: 51
Joined: Fri May 14, 2010 1:52 pm

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by arisinblue »

Μπορώ να πω με καθε βεβαιότητα ότι στο υποβρύχιο κυνήγι δεν υπάρχουν κανόνες, δεν υπάρχει εύκολο και δύσκολο. Ποιος είπε οτι σε πολυψαρεμένα κομμάτια δεν υπάρχουν ψάρια;
Όταν πάψεις να χαιρεσαι τα ψάρια που βγάζεις έχεις χάσει το νόημα. Κάθε ψαρευτική στιγμή αποτυπώνεται στη μνήμη του κυνηγού με διαφορετικό τρόπο. Μαθαινει από τα λάθη και βελτιώνεται από τις επιτυχίες. Ο σύγχρονος ψαροκυνηγός πρέπει να μπορεί σε μια και μόνο βουτιά να εφαρμόσει ενα συνδιαμό από τεχνικές. Από πλανάρισμα σε καρτέρι και από εκεί σε ψακτήρι ενα απαιτείται. Ο ψαροκυνηγός χρησιμοποιόντας το ενστικτο του θα προσπαθήσει να προσεγγίσει το ψάρι όσο πιο κοντά μπορεί. Αφού μιλάμε ισο προς ίσο σε ένα αγώνα κυνηγού - ψαριού τότε γιατί οι περισσότεροι ψαρεύουν με μακριά όπλα; Αυτό είναι ηθικό;

Στις 26 Απριλίου πήγα για μια τελευταία απογευματινή βουτιά πρίν τον "ευλογημένο" Μάιο. Η δύση του ήλιου με βρίσκει να χαλαρώνω πάνω από ένα "πονηρό" κομμάτι. Από τον βυθό με χωρίζουν 16 μέτρα και το πλάνο της βουτιάς έχει προσχεδιαστεί. Βυθίζομαι αργά , πλανάρω, και σέρνομαι στον βυθό. Το όπλο ευθυγραμμίζεται και το δάκτυλο πατά την σκανδάλη. Αναδύομαι με την συνοδεία μιας καφετιάς βασίλισας. Τόσο απλό αλλά και τόσο πολύπλοκο. Αν και "εύκολο" θα μείνει για πάντα χαραγμένο στη μνήμη μου. Μέχρι σήμερα θυμάμαι πιο πολύ τα ψάρια που πήρα έυκολα γιατί τα πλάνεψα.
Image

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by admin »

:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: περιγραφή 9/10 φώτο 9/10 (το 10 είναι η τελειότητα και επειδή κανείς δέν είναι τέλειος το 9 είναι καλή βαθμολογία)
Άρης 18 ποιντς

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: ΤΡΑΒΗΤΟ - ΝΑΙ ή ΟΧΙ

Post by george87d »

ΚΑΙ παλι συμφωνω με τον Αρη!!!!!! :wink: :wink: :wink: Για μενα οσα λεει ειναι σωστα !!!
Στο τραβητο μπορει να δεις πιο πολλα ψαρια (οχι παντα) αλλα δεν σημενει οτι θα τα πιασεις ολα!!!!!!! Και σε κομματια πολυψαρεμενα ειδα ψαρια που δεν πιστευω να ξαναδω στην ζωη μου!!!!! Εικονες που μονο μι φορα τις βλεπεις!!!
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”