Πάχος στολής

Post Reply
User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Πάχος στολής

Post by leonidasss »

Ρε παιδιά, με τι πάχος στολής βουτάτε; Επειδή πέρσυ το χειμώνα μετά από το τρίωρο χόρευα σάμπα. Παρόλο που είμαι ευχαριστημένος με τη στολή μου, έκανα τη σκέψη να αγοράσω σακάκι λείο ξυρισμένο ή 7 χιλ. Δεν ξαναδοκίμασα κάτι ανάλογο (βουτώ με 5.5) και νομίζω ότι με την 7άρα το μόνο που θα πετύχω είναι να είμαι δυσκίνητος. Η λεία κάνει όντως τόση διαφορά που να αξίζει τον κόπο;;; :think: (Εννοώ όση ώρα είμαστε στο νερό, όχι στη βάρκα)

Μαριος Παπανικολαου
Posts: 12
Joined: Thu Jun 26, 2008 5:22 pm

Re: Πάχος στολής

Post by Μαριος Παπανικολαου »

Φιλε μου, θα σου μιλήσω απο προσωπικη εμπειρία. Ψάρευα και γώ με πεντάρα στόλη με θερμοκρασία νέρου μέχρι δεκαεννέα βαθμούς αλλά όχι πάνω απο δύο ώρες γιατί κρύωνα.Οι λόγοι πολλοί. Εννοείται το κρύο νερό, όμως συντείνει και πόση ώρα μένεις στατικός. Ακόμη πάρα πολύ σημαντκό είναι να προστατέψεις τα άκρα σου γιατί απο τα χέρια και τα πόδια χάνεται η περισσότερη θερμότητα. Αν τα γάντια και τα κλατσάκια σου ειναι καλοκαιρινά η τρύπια τώρα που κατέγραψα και θερμοκρασίες 16 βαθμών είναι αναπόφευκτο να κρυώνεις πιο ν ωρίς. Είχα και γώ τον φόβο αν έπαιρνα 7άρα θα ήμουν σφιγμένος, θα δυσκολευόμουν στις κινήσεις μου κτλ κτλ. Βλέπεις η πεντάρα μου είναι λίγο παλιά και έχασε λίγο απο την ελαστικότητά της παραπλανώντας με ότι η 7άρα θα ήταν σαν πανοπλία. Όταν όμως μετά απο ένα πολύωρο ψάρεμα βρήκαμε ένα πολύ ωραίο κομμάτι στα μεσαία βάθη και δεν μπορούσα καν να χαλαρώσω γιατι ήμουν ενα στάδιο πριν την υποθερμία τρελλάθηκα! :twisted: Να βλέπεις τους σορκόυς και τις πίγγες να σουλατσάρουν αμέριμνα, να έχεις τα μέτρα άνετα, και ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ METΡΑ, και δέν μπορούσα να αναπνεύσω σωστά. Έβρισα τον εαυτό μου πρώτα γιατί αν δεν ήταν η βάρκα και ο θέρμος με το τσάι θα κινδύνευα σοβαρά απο υποθερμία και δεύτερο γιατί οι συνάδελφοι στην Ελλάδα μια χαρά φοράνε τις 7άρες και υπολογίζω και έδω στην Κύπρο, εγώ γιατί κολλάω? :think: Έτσι εδώ και τρείς βδομάδες φοράω 7άρα φόδρα ξυρισμένη η οποία είναι πιο άνετη απο την 5άρα μου και φυσικά ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΖΕΣΤΗ. Άλλαξα και τα κλατσάκια και πήρα 3mm φόδρα ξυρισμένα το ίδιο και τα γάντια μου.Τώρα κάνω 6ωρα ψαρέματα μετακινούμαι με την βάρκα και δεν καταλαβαίνω τον θεό μου. :lol: Τώρα για να είμαι ειλικρινείς δέν την δοκίμασα στα λαυράκια αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι με την 5άρα τα μόνα λαυράκια που θα έπιανα θα ήταν στην ψαροταβέρνα και αυτά του ιχθυοτροφείου :D :D :D Και επειδή ψάρεμα χώρις ισοδύναμο ζευγάρι δεν νοείται εξοπλίζεται και το άλλο μου μισό αύτη την βδομάδα με 7άρα. :clap: Ελπίζω μόνο το πονηρό κομμάτι να κράτησε τους ένοικους του και θα περάσουμε ξανά απο εκεί. :pray:
Tip: Μην πάρεις μόνο σακκάκι και αν τελικά αγοράσεις 7άρα σύνολο σου συστήνω να πάρεις και βάρη πλάτης για να μην καταπονείς την μέση σου. Θυσίασε ένα ψάρεμα για να βρείς την πλευστότητα και την αναλογία βάθους, βάρων και είδος ψαρέματος.

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Πάχος στολής

Post by leonidasss »

Ευχαριστώ φιλούι! Πού είπες ότι είναι αυτές οι πίγγες;;; :P Για να δοκιμάσω τη στολή, όχι τίποτε άλλο... :lol: :lol:

Μαριος Παπανικολαου
Posts: 12
Joined: Thu Jun 26, 2008 5:22 pm

Re: Πάχος στολής

Post by Μαριος Παπανικολαου »

Σου έστειλα πμ φίλε μου...ποιές πίγγες???? :whistle: :whistle: :whistle: :wink:

freediver33
Posts: 165
Joined: Tue Nov 27, 2007 6:37 pm

Re: Πάχος στολής

Post by freediver33 »

Φίλε μια 7άρα θα εξαλείψει τον παράγοντα κρύο από τις εξορμήσεις σου αλλά θα σου προσθέσει μεγάλη άνωση και συνάμα πιο πολλά κιλά. Το θέμα της ευκινησίας εξαρτάτε και από τις τεχνικές ψαρέματος που εφαρμόζεις. Να προτιμήσεις να ράψεις στα μέτρα σου μια τέτοια στολή και να μάθεις για το υλικό κατασκευής. Σου προτείνω να ράψεις μια 7άρα ή ακόμα και 6,5άρα λείο - ξυρισμένο ( που χρησιμοποιώ και εγώ προσωπικά, αν είσαι προσεχτικός φυσικά ) ή Φόδρα - ξυρισμένο με υλικό Yamamoto 45, που είναι μαλακό υλικό με πολύ καλή θερμομόνωση και θα σου δώσει στο μέγιστο βαθμό την ευκινησία που θα μπορούσε να σου δώσει μαι χοντρή στολή. Να είσαι σίγουρος για την γνησιότητα του υλικού και να επιμένεις να δεις τις προδιαγραφές του ( ταμπελλάκι γνησιότητας ). Στην επιλογή αγοράς μιας τέτοιας στολή πρέπει να είμαστε προσεχτικοί μην φάμε καμιά φόλα και μας μείνει. Μιλάμε για εξειδικευμένο εξοπλισμό και θα μας στοιχίσει κάτι παραπάνω αλλά αξίζει τα λεφτά ( ειδικά αν είναι της σωστής ποιότητας ).
You go down to the bottom of the sea where the water is not eaven blue any more and the sky is only a memory, a thought in the silence!!!

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Πάχος στολής

Post by Antreas »

εν ξερω για 7ρα ρε φιλε αλλα η 5ρα μου που ειναι yamamoto 45 λειο ξυρισμενο ειναι το ιδιο ανετη με την 3αρα μου yamamoto 45 και αυτη αλλα φοδρα ξυρισμενη.

User avatar
leonidasss
Posts: 202
Joined: Tue Feb 12, 2008 4:47 pm

Re: Πάχος στολής

Post by leonidasss »

Πού είσαι ρε Αντρίκκο μου! Εχαθήκαμε και εμείναν και τα ξύλινα τζιαμέ ατέλειωτα :shhh: ! Για τη στολή μάλλον πάω για 6 ή 6,5 φόδρα ξυρισμένη.

User avatar
Antreas
Posts: 746
Joined: Tue Dec 25, 2007 11:15 am
Location: Nicosia

Re: Πάχος στολής

Post by Antreas »

ποια Ξυλινα ? :shock: μαλλον του χρονου θα καμω τζαι εγω 6,5 γιατι μαλλον ε γερασα τζαι κρυώνω στο 3ωρο με την 5αρα

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”