Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Locked
Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

http://ribandsea.com/fishing/132--stop-.html
Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Το διαδικτυακό περιοδικό «Rib and Sea» αναλαμβάνει την πρωτοβουλία να ξεκινήσει μια εκστρατεία για την απαγόρευση του αγωνιστικού ψαροντούφεκου, με τη σύμφωνη γνώμη, τη συμπαράσταση και τις υπογραφές δεκάδων μελών του «Rib and Sea forum» και του forum «fouskoto1.gr».

Στο πλαίσιο αυτής της προσπάθειας, και σαν ένα πρώτο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση, το «Rib and Sea» στέλνει προς τα αρμόδια υπουργεία, τον πρωθυπουργό της χώρας, τον Ευρωπαίο Επίτροπο σε θέματα αλιείας και περιβάλλοντος, και κάθε ενδιαφερόμενο και εμπλεκόμενο φορέα, την ακόλουθη επιστολή. Εφ’ όσον αυτή η προσπάθεια πέσει στο κενό, είμαστε αποφασισμένοι να προχωρήσουμε σε παραπέρα κλιμάκωση των ενεργειών μας, με δυναμική παρουσία των μελών μας κατά την διάρκεια των αγώνων ψαροντούφεκου. Ας σημειωθεί ότι ο φετινός αγώνας του πανελληνίου πρωταθλήματος υποβρυχίου κυνηγίου με ψαροντούφεκο θα διεξαχθεί στις αρχές Σεπτεμβρίου στην Καλαμάτα.

Κύριοι,

Σε μια εποχή κατά την οποίαν η δημιουργία οικολογικής συνείδησης γίνεται πλέον πρωταρχική και επιτακτική ανάγκη για την επιβίωση του πλανήτη, και στο πλαίσιο των όποιων δυνατοτήτων έχουν οι απλοί ενεργοί και συνειδητοποιημένοι πολίτες, να επέμβουν και να σταματήσουν με δραστικό τρόπο τον οικολογικό κατήφορο, σε όποιο τομέα της ανθρώπινης δραστηριότητας και αν αυτός παρατηρείται, το διαδικτυακό περιοδικό «Rib and Sea», καθώς και δεκάδες μέλη του ομώνυμου forum, αλλά και του forum «fouskoto1.gr», απευθύνονται προς τα αρμόδια υπουργεία, τον πρωθυπουργό της Ελλάδος κ. Κ. Καραμανλή, τον Ευρωπαίο Επίτροπο για θέματα αλιείας και περιβάλλοντος, αλλά και κάθε ενδιαφερόμενο και εμπλεκόμενο φορέα ή σύλλογο, με την απαίτηση να σταματήσει αμέσως η διοργάνωση αγώνων υποβρύχιας αλιείας με ψαροντούφεκο, και μαζί μ’ αυτούς να πάρει τέλος η απαράδεκτη και θλιβερή γενοκτονία των ψαριών, στο όνομα «αθλητικών» εκδηλώσεων, στους οποίους ενίοτε προστίθεται και ο «βαρύγδουπος» τίτλος «πανελλήνιο πρωτάθλημα».

Δηλώνουμε, κατ’ αρχάς, ότι δεν είμαστε μέλη καταδυτικού συλλόγου, δεν είμαστε επαγγελματίες αλιείς, δεν πολιτευόμαστε και δεν ανήκουμε σε καμμία οικολογική οργάνωση. Διευκρινίζουμε επίσης ότι δεν είμαστε εναντίον της υποβρύχιας αλιείας με ψαροντούφεκο, εφ’ όσον βεβαίως αυτή ασκείται σύμφωνα με όσα ορίζουν οι ισχύοντες νόμοι, οι Κανονισμοί και οι οικολογικές ευαισθησίες αυτών που επέλεξαν να ψαρεύουν μ’ αυτόν τον τρόπο, για να τραφούν με τα ψάρια που θα κτυπήσουν, και όχι για να αποκτήσουν παράνομα οικονομικά ωφέλη από την πώλησή τους, όπως δυστυχώς συχνά συμβαίνει στις μέρες μας, με οδυνηρή συνέπεια ακόμη και την απώλεια της ζωής, νεαρών κυρίως σε ηλικία, συμπατριωτών μας.

Πιστεύουμε ότι είναι αδιανόητο εν έτει 2009 μ.Χ. οι άνθρωποι της θάλασσας να διαγωνίζονται (και να επιβραβεύονται μάλιστα!) για το ποιος θα σκοτώσει τα περισσότερα και μεγαλύτερα ψάρια, ενώ υπάρχουν αγωνίσματα άπνοιας και υποβρύχιας σκοποβολής στα οποία θα μπορούσε ο καθένας να δείξει τις ικανότητές του! Είναι αδιανόητο τη στιγμή κατά την οποίαν η Ευρωπαϊκή Ένωση πριμοδοτεί την απόσυρση επαγγελματικών αλιευτικών εργαλείων (μηχανότρατες) και η κραυγή αγωνίας για τη δραματική συρρίκνωση των αλιευμάτων ακούγεται πλέον σε όλα τα μήκη και πλάτη του πλανήτη, σε μια περίοδο όπου μεγάλες Ευρωπαϊκές Ομοσπονδίες Υποβρύχιας Δραστηριότητας έβγαλαν από το καλεντάρι τους το αγωνιστικό ψαροτούφεκο και έχουν ξεκινήσει στη χώρας μας οι συζητήσεις για τη δημιουργία θαλάσσιων καταδυτικών πάρκων αλλά και περιοχών ασφαλούς κατάδυσης, τα οποία κύριο σκοπό θα έχουν την ψυχαγωγία και την προστασία του θαλασσίου περιβάλλοντος, να συνεχίζεται αυτό το παράλογο και ανελέητο κυνήγι όσων ψαριών έχουν απομείνει, στο όνομα ενός κάλπικου τίτλου «πρωταθλητή» ή ενός κυπέλλου, με τις ευλογίες της "Ελληνικής Ομοσπονδίας Υποβρύχιας Δραστηριότητας Αθλητικής Αλιείας και Τεχνικής Κολύμβησης" (ΕΟΥΔΑΤΚ) και του "Πανελληνίου Συλλόγου Αθλητών Υποβρυχίου Κυνηγίου" (ΠΣΑΥΚ).

Είναι χαρακτηριστικό ότι σύμφωνα με τον ισχύοντα Κανονισμό, κατά τη διάρκεια ενός αγώνα ψαροντούφεκου, ο κάθε «αθλητής» έχει δικαίωμα να κτυπήσει ανά ημέρα, είκοσι ένα (21) ψάρια ελάχιστου συνολικού βάρους πενήντα οκτώ (58) κιλών, ενώ ο νομοθέτης, σύμφωνα με το Π.Δ. 373/85 όπως αυτό ισχύει σήμερα, περιορίζει τα αλιεύματα σε πέντε (5) κιλά (ψάρια ή μαλάκια ή οστρακόδερμα) ανά 24ωρο, επιτρέπει δε και ένα ψάρι με βάρος μεγαλύτερο των πέντε κιλών, και εύλογα τίθεται το ερώτημα: ο κάθε κανονισμός αγώνων υπερισχύει της κείμενης νομοθεσίας; Με δεδομένα μάλιστα τα σύγχρονα όπλα και υλικά που έχουν επινοηθεί και κατασκευαστεί, και ότι στους αγώνες που διοργανώνονται σήμερα επιτρέπεται η χρήση βυθόμετρου και g.p.s., γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι ο πληθυσμός των ψαριών δεν έχει πλέον έξοδο και δυνατότητα διαφυγής.

Εκφράζουμε ως εκ τούτου την έντονη και εύλογη ανησυχία μας για τις επιπτώσεις που θα έχει η συνέχιση αυτής της παράλογης «σφαγής» στον εναπομείναντα πληθυσμό των ψαριών στις θάλασσές μας, κυρίως δε των «μεγάλων», αφού αυτά αποτελούν, συνήθως, τον βασικό στόχο των κυνηγών με ψαροντούφεκο κατά τη διάρκεια ενός αγώνα. Να προσθέσουμε ότι πολλοί νέοι άνθρωποι έχουν χάσει τα τελευταία χρόνια τη ζωή τους, στην προσπάθειά τους να υπερβούν τα όριά τους, "προπονούμενοι" για τους αγώνες ψαροντούφεκου και την κατάκτηση του τρόπαιου και της "δόξας". Αξίζει δε να τονιστεί ότι πέντε νέοι συμπατριώτες μας χάθηκαν στο βαθύ γαλάζιο της θάλασσας, κυνηγώντας με ψαροντούφεκο, και μάλιστα μέσα στις πρώτες δύο εβδομάδες του Μαίου! Μήνα, κατά τη διάρκεια του οποίου, ως γνωστόν, απαγορεύεται η αλιεία με ψαροντούφεκο!

Αυτό δεν σημαίνει βεβαίως ότι παραγνωρίζουμε τη ζημιά που προκαλούν άλλοι «νόμιμοι» και παράνομοι τρόποι αλιείας, όπως π.χ. η μηχανότρατα, και το νυκτερινό ψαροντούφεκο. Γι’ αυτούς τους τρόπους αλιείας όμως υπάρχουν τα αρμόδια εκτελεστικά όργανα της Πολιτείας τα οποία είναι επιφορτισμένα, υποτίθεται, με την παρακολούθηση και την πάταξη της υπερβολής και την υπέρβαση της ισχύουσας νομοθεσίας, στη «νόμιμη» αλιεία, και την επιβολή διοικητικών και άλλων κυρώσεων στην παράνομη. Αναρωτιόμαστε επίσης για την κρίση του νομοθέτη, ο οποίος απαγορεύει την υποβρύχια αλιεία και τα παραγάδια στους ερασιτέχνες αλιείς κατά τον μήνα Μάϊο και ταυτόχρονα την επιτρέπει, με όλα τα μέσα, στους επαγγελματίες αλιείς, ενώ η διάρκεια αναπαραγωγής των ψαριών είναι από τα μέσα Απριλίου έως τα τέλη Μαίου!

Υπενθυμίζουμε ότι πολλοί σύλλογοι, τα μέλη των οποίων δραστηριοποιούνται στο χώρο της αυτόνομης κατάδυσης και της υποβρύχιας εν γένει αναψυχής, έχουν επίσης εκφράσει στο παρελθόν τη δυσαρέσκειά τους για τη διοργάνωση αγώνων ψαροντούφεκου και έχουν στείλει ανάλογες επιστολές διαμαρτυρίας. Τέτοιοι σύλλογοι είναι : Η «Ένωση αυτοδυτών Θεσσαλονίκης», ο «Σύλλογος ερασιτεχνών αυτοδυτών ΤΗΘΥΣ», Ο «Σύλλογος καταδύσεων αναψυχής» και άλλοι.

Θέλουμε να ελπίζουμε ότι το αίτημά μας θα ληφθεί σοβαρά υπ’ όψιν και οι αγώνες ψαροντούφεκου θα αποτελούν πλέον στο μέλλον μια θλιβερή ανάμνηση. Σε αντίθετη πάντως περίπτωση σας διαβεβαιούμε ότι θα προχωρήσουμε σε πιο δυναμικές ενέργειες, όχι γιατί πιστεύουμε ότι πρέπει ο πολίτης να παίρνει το νόμο στα χέρια του, αλλά γιατί εκεί που έφθασε ο βιασμός του περιβάλλοντος και των φυσικών πόρων του πλανήτη, τα περιθώρια για συζητήσεις, διαβουλεύσεις και λήψη αποφάσεων, με μοναδικό γνώμονα το «πολιτικό» κόστος ή τα όποια συμφέροντα των εταιρειών οι οποίες επενδύουν στους αγώνες ψαροντούφεκου, έχουν πλέον εξαντληθεί.

Με τιμή
Για το διαδικτυακό περιοδικό «Rib and Sea»

Ιωσήφ. Ι. Παπαδόπουλος

Θα ήθελα τις γνώμες σας παιδιά. Κύριοι των συνδέσμων, τι έχετε να πείτε περί του θέματος? Είναι ολοφάνερο πως σιγά σιγά θα το αντιμετωπίσουμε και στο νησί μας. Γνώμη μου είναι να είμαστε προετοιμασμένοι αν θελουμε να συνεχιστεί αυτό που αγαπάμε και να μην μας καπελώσουν σιγά σιγά
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by chrysanthos9 »

συμφωνω και εγω πρεπει να απαγορευτει το αγωνιστικο ψαροτουφεκο :P
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Giorkos »

είπαμε τα ...εξαναείπαμε τα....

εγώ προσωπικά,

δεν είμαι υπέρ των αγώνων .... (ούτε και κατά)

με την έννοια ότι όχι πως θέλω να απαγορευτούν (δεν πιστεύω ότι κάμνουν ’επιπλέον’ ζημιά στα αποθέματα ψαριών),
αλλά το γεγονός ότι δεν χρειάζεται να ’αναμετρηθώ’ ψαρευτικά με κανένα (εγώ προσωπικά, επαναλαμβάνω το τούτο) και να δείξω σε κανένα το πόσο καλός ή άσχετος είμαι (όι πως έχουμε τζαι υπόθεση δηλαδή :whistle: :whistle: :whistle: :whistle: :wink: ) ....δαμέ να σημειώσω ότι σε πιο παλιά αναφορά χειροκρότησα την Κυπριακή αποστολή στο champions league που ήταν 2η και ξανά τους Χειροκροτώ :clap: :clap: :clap: (Ξανά Μπράβο των Κοπελλιών)

δηλ. το πράμα εν ηθικό και όχι ότι θα ’εξαφανίσουν’΄τα ψάρια...

όσο αφορά τον αριθμό των ψαριών που βγαίνουν, η γνώμη μου είναι ότι τα ψάρκα που φκαίνουν ’συνολικά’ για την ημέρα ή 2 ημέρες είναι ΠΟΛΛΑ ....αλλά πάλε τζίντα ψάρκα εμπορούσαν να φκουν τζαι που ένα ικανό ζευγάρι ψτ-άων, σε 5-10 εξορμήσεις, ίσως και πολύ πιο λίγες, (άισε που θα είναι και πιο ’αποτελεσματικοί’ στη σύλληψη ψαριών γιατί τα ψάρκα εν θα ’λαωθούν τζαι βουρ για εξαφάνιση’ με την κάθοδο 20-30 φουσκωτών τζαι εξωλέμβιων να κατσιαρίζουν, αλλά τζίνοι οι δυο-τρεις θα ’κινηθούν’ σαν τους κομάντους τζαι θα έχουν πιο μεγάλη ’αποτελεσματικότητα’ )


τελικά δεν είναι οι αγώνες που ’ρημαζουν’ τους τόπους αλλά η κακή νοοτροπία μας

Μπράβο μου :clap: :clap: :clap: :clap:

:)
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by AggelosLRK »

ναι γιωργο αλλα βαζω το μυαλο μου τωρα και σκευτομαι..αν πραγματοποιηθει ενας αγωνας σε καποια περιοχη και λαβουν μερος 50 ατομα,πιος μου εγγυαται οτι τα ψαρια που θα αφαιρεθουν τοσο ξαφνικα απο την περιοχη δεν θα επηρεασουν το οικοσυστημα?μην ξεχναμε οτι με το ψ/τ δεν μπορεις να κανεις release σε αντιθεση με παρακτιους αγωνες οπου και εκει εχω καποιες διαφωνιες

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by gptochos »

AggelosLRK wrote:ναι γιωργο αλλα βαζω το μυαλο μου τωρα και σκευτομαι..αν πραγματοποιηθει ενας αγωνας σε καποια περιοχη και λαβουν μερος 50 ατομα,πιος μου εγγυαται οτι τα ψαρια που θα αφαιρεθουν τοσο ξαφνικα απο την περιοχη δεν θα επηρεασουν το οικοσυστημα?μην ξεχναμε οτι με το ψ/τ δεν μπορεις να κανεις release σε αντιθεση με παρακτιους αγωνες οπου και εκει εχω καποιες διαφωνιες
:handgestures-thumbupright:

Σωστότατος!!!! Και εγώ είμαι εναντίον των αγώνων!Εγώ το ψαροτούφεκο το θεωρώ σαν χομπυ (είτε παίξω έιτε δεν παίξω ψάρι - κάμνω την κάβλα μου με λίγα λόγια). Θεωρώ ότι είναι ένας τρόπος να βρεθείς με την παρέα σου να κάμεις το παναυρούι σου και αν έυρεις αξιόλογο ψάρι και παίξεις καλώς αν όχι πάλι καλώς. Υπάρχουν και οι ψαραγορές.

Το να πάεις και να ανταγωνιστείς άλλους ψ/τ σε αγώνες δεν εξυπηρετεί σε τίποτε παρα μόνο τον εαυτό σου που θα πείς ότι ήρτα πρώτος, δευτερος, τριτός που τους 20, 50 ψ/τ που έλαβαν μέρος!

Τώρα εαν τούτο πραγματοποιείται σε παγκόσμιο επίπεδο τότε μπορεί να συζητηθεί και να προσαρμοστεί με ανάλογο τρόπο ώστε να μην επηρεάζεται το θαλάσσιο σύστημα.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Giorkos »

AggelosLRK wrote:ναι γιωργο αλλα βαζω το μυαλο μου τωρα και σκευτομαι..αν πραγματοποιηθει ενας αγωνας σε καποια περιοχη και λαβουν μερος 50 ατομα,πιος μου εγγυαται οτι τα ψαρια που θα αφαιρεθουν τοσο ξαφνικα απο την περιοχη δεν θα επηρεασουν το οικοσυστημα?μην ξεχναμε οτι με το ψ/τ δεν μπορεις να κανεις release σε αντιθεση με παρακτιους αγωνες οπου και εκει εχω καποιες διαφωνιες

Άγγελε,

το οικοσύστημα δεν ξέρω πως θα επηρεαστεί...δεν είμαι ειδικός .... :)

δεν είπα ότι δεν θα κάμει κακό τούτο (οι αγώνες)..... απλώς ότι δεν θα κάμει τόσο κακό όσο πολλοι λένε ....
και ότι και δύο-τρία άτομα είναι ικανά, την ψαριά που θα κάμουν οι 50 στις 1-2 μέρες στους αγώνες, να την κάμουν σε μερικές εξορμήσεις....



επομένως είτε αγώνες κάμουμε με 50 άτομα, είτε τους 2-3 βάλω στον νερό για μιαν βδομάδα..... η οκκά εν τετρακόσια....
στο τέλος της μέρας το σημαντικό είναι η ’παιδεια’ και η συνείδηση του καθενός μας !!!


δηλ. αν σταματήσουν οι αγώνες, και οι παρεούες των 2-3 ατόμων αλονίζουν...τι καταφέραμε :?: :?: :?:


Υ.Γ επειδή μιλώ συνέχεια για 2-3 άτομα, μεν θεωρήσετε ότι τούντα άτομα εν κάπιοα φυσικά ή έχω κάπιους στον νου όταν το λέω......μιλώ αόριστα, για να μεν ανοίξω πηγαδάκια παρεξηγήσεων μεταξύ μας...... :wink: :wink: :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Giorkos »

τζαι για να είμαστε τζαι δίκαιοι προς τον φίλο Feuilles,

στο γράμμα τούτο φαίνεται πόσο το πιππιλλούν το θέμα και και και και..... πολλά ύπουλος ο τρόπος που προσπαθούν να το περάσουν.... :x :x :x πνιγμοί ψταων που προπονούνταν για αγώνες ψτ κτλ κτλ τκλ μαλακίες....

τούτοι (αυτοδύτες) εφκάλαν τζαι το σχιοινί τζαι το παλλούτζιν (όσο αφορά τη απαγόρευση και την επιστολή τούτη) :twisted: :twisted: :twisted: !!!!!

αλλά ρε Feuilles τζαι τους αγώνες αν σταματήσουν, πάλε θα μπορείς να κάμεις τζίνο που αγαπάς , το ψτ !!!! :wink:

φτάνει να μεν το παρασιέσουν τζαι μετά που τούτο αρκέψουν να κλάνουν τζαι για ολοκληρωτική απαγόρευση του ψτ :evil: :evil: :evil:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

αλλά ρε Feuilles τζαι τους αγώνες αν σταματήσουν, πάλε θα μπορείς να κάμεις τζίνο που αγαπάς , το ψτ !!!! :wink:

φτάνει να μεν το παρασιέσουν τζαι μετά που τούτο αρκέψουν να κλάνουν τζαι για ολοκληρωτική απαγόρευση του ψτ :evil: :evil: :evil:[/quote]

Μα για αυτό το λέω φίλε μου. Θσ συνεχιστεί το θέμα και πιστευω αν απαγορευτεί το αγωνιστικό ψαροντούφεκο μετά θα ξεκινήσουν και θα έχουν πάτημα για ολική απαγόρευση του. Οι κυριοι των συνδέσμων δεν μπορούν να μας ενημερώσουν αν όντως αυτό ήταν κάτι που συζητήθηκε παλαιότερα?
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:ναι γιωργο αλλα βαζω το μυαλο μου τωρα και σκευτομαι..αν πραγματοποιηθει ενας αγωνας σε καποια περιοχη και λαβουν μερος 50 ατομα,πιος μου εγγυαται οτι τα ψαρια που θα αφαιρεθουν τοσο ξαφνικα απο την περιοχη δεν θα επηρεασουν το οικοσυστημα?μην ξεχναμε οτι με το ψ/τ δεν μπορεις να κανεις release σε αντιθεση με παρακτιους αγωνες οπου και εκει εχω καποιες διαφωνιες
+1

User avatar
no-nick
Posts: 898
Joined: Thu Feb 15, 2007 9:45 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by no-nick »

εγω παιδεια δεν ξερω τι ζημια καμνη το ψαροτυφεκο αλλα αμα ασχολισε κατι με παθος τοτε θα γινη αγωνιστικο, ολα ξεκινησαν σαν χομπυ και μετα κατεληξαν αγωνιστικα λογω των παθιασμενων ατομων. κιταξεται τι συμβαινη με τα αυτοκινητα, μοτορες ποδοσφαιρο. εξαλου η κατασκευαστριες εταιρειες μεσα απο τους αγωνες και τους πρωταθλητες βελτιωνουν τους εξοπλισμους τους,εγω διαφωνω να σταματιση το αγωνιστικο ψαροτουφεκο αν εκ πρωτης οψεος πρεπει να αλαξουν καπιοι κανονισμοι,διαφωνω γιατι υπαρχουν πολυ πιο σοβαροι λογοι γενοκτονιας ψαριων πριν φθασουμαι στο αγωνιστικο ψαροτουφεκο.αν απαγορευτη το αγωνιστικο ψαροτουφεκο σε λιγο θα απαγορευτη και το απλο ψαροτουφεκο, μετα το ψαρεμα με καλαμι.....................
οι λογοι που ζητουν να απαγορευτη το αγωνιστικο ψαροτουφεκο για μενα δεν στεκουν, τουλαχιστο οι πιο πολλοι

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by konstantinos kalogir »

Θα μου άρεσκε πάρα πολύ να απαγορευτούν τα δύκτια, οι τράτες, το ψαροτούφεκο, τα παραγάδια, το ψάρεμα από βάρκα κτλ κτλ και να ψαρεύκω μόνο με καλάμι που την ακτή αλλά....επειδή εν είμαι μόνος μου σε τούτο τον τόπο...εν να αναγκαστώ να ψαρεύω παρέα με άλλους.......
Εν γνωρίζω που ψαροτούφεκο αλλά αγωνιστικό μέρος στο ψάρεμα δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Ειδικά στο ψαροτούφεκο που δεν προσφέρεται η δυνατότητα C&R των ψαριών. Αγώνες ας γίνονται με αυτοκίνητα και μοτόρες και ας αφήσουν το ψάρεμα να παραμείνει ένα χόμπι και όχι ως μια προσπάθεια επιδειξιομανίας ως προς το βάρος των αλιευμάτων...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Giorkos »

no-nick wrote:εγω παιδεια δεν ξερω τι ζημια καμνη το ψαροτυφεκο αλλα αμα ασχολισε κατι με παθος τοτε θα γινη αγωνιστικο, ολα ξεκινησαν σαν χομπυ και μετα κατεληξαν αγωνιστικα λογω των παθιασμενων ατομων. κιταξεται τι συμβαινη με τα αυτοκινητα, μοτορες ποδοσφαιρο. εξαλου η κατασκευαστριες εταιρειες μεσα απο τους αγωνες και τους πρωταθλητες βελτιωνουν τους εξοπλισμους τους,εγω διαφωνω να σταματιση το αγωνιστικο ψαροτουφεκο αν εκ πρωτης οψεος πρεπει να αλαξουν καπιοι κανονισμοι,διαφωνω γιατι υπαρχουν πολυ πιο σοβαροι λογοι γενοκτονιας ψαριων πριν φθασουμαι στο αγωνιστικο ψαροτουφεκο.αν απαγορευτη το αγωνιστικο ψαροτουφεκο σε λιγο θα απαγορευτη και το απλο ψαροτουφεκο, μετα το ψαρεμα με καλαμι.....................
οι λογοι που ζητουν να απαγορευτη το αγωνιστικο ψαροτουφεκο για μενα δεν στεκουν, τουλαχιστο οι πιο πολλοι
++ :wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
tasos83
Posts: 156
Joined: Wed Mar 12, 2008 9:15 pm
Location: Πάφος

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by tasos83 »

Να τοποθετηθώ και εγώ επί του θέματος. Λοιπόν απότι φένεται από τους κύριους απου εσυντάξαν το κείμενο το αγωνιστικό ψαροτούφεκο είναι μόνο μια πρόφαση για να τοποθετηθούν με τρόπο φυσικά εναντίον του ψτ στο σύνολο του γιαυτό μας σίρνει και τις σπόντες για πωλήσεις ψαριών κλπ κλπ που σαφώς είναι κατακριτέα και μας περνει όλους παραμάζωμα.....
Επί του θέματος όμως για το αγωνιστικό ψαροτούφεκο κάθαρα για μένα προσωπικά είναι τελείως άκυρο. Γιατί χόμπυ και αγώνας είναι σχήμα οξύμορο. Φυσικά για άλλους που είναι ανταγωνιστικοί σαν άνθρωποι μπορεί να προσφέρει άλλες συγκινήσεις που τις κατανοώ. Ανιγουεις πιστεύκω ότι η λύση βρίσκεται κάπου στη μέση. Ούτε απογόρευση αλλά ούτε και ο διήμερος βιασμός ενός τόπου. Δηλαδή εμπάτε μέσα ότι κινείται γ*******αι και πιάσε πόντους. Να μπούν κάποια πολύ πιο αυστηρά όρια. Είπαν και κάποια παιθκιά πιο πάνω υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα που υποβαθμίζουν τη θάλασσα και τα αλιεύματα αλλά τούτο δεν σημαίνει ότι πρέπει να μένει τελευταίο στη λίστα το λιγότερο σοβαρό και να λέμε α ο νυχτερινός κάμνει παραπάνω ζημιά, α τζίνος που σίρνει τα δίκτυα στα 2m κάμνει παραπάνω ζημιά, αν δεν τιν αντιναξω του κιλίσιου ορφού εννα τον πιάσει ο άλλος και πάντα να βλέπουμε τα κακά των άλλων.
Που κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή...
μαι του σεντς

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by MariosK »

tasos83 wrote: Ούτε απογόρευση αλλά ούτε και ο διήμερος βιασμός ενός τόπου. Δηλαδή εμπάτε μέσα ότι κινείται γ*******αι και πιάσε πόντους. Να μπούν κάποια πολύ πιο αυστηρά όρια. Είπαν και κάποια παιθκιά πιο πάνω υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα που υποβαθμίζουν τη θάλασσα και τα αλιεύματα αλλά τούτο δεν σημαίνει ότι πρέπει να μένει τελευταίο στη λίστα το λιγότερο σοβαρό και να λέμε α ο νυχτερινός κάμνει παραπάνω ζημιά, α τζίνος που σίρνει τα δίκτυα στα 2m κάμνει παραπάνω ζημιά, αν δεν τιν αντιναξω του κιλίσιου ορφού εννα τον πιάσει ο άλλος και πάντα να βλέπουμε τα κακά των άλλων.
Που κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή...
Τάσο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είπα το πολλές φορές δαμέσα ότι η δική μου άποψη είναι ότι κάμουμε που μπορεί να βοηθήσει την θάλασσα είναι σημαντικό, every little helps. Σίγουρα κανένας δεν μπορεί να συγκρίνει την τράτα με το ψάρεμα με το καλάμι του γόνου ή τους αγώνες ψαροτούφεκκου αλλά δεν σημαίνει ότι τα δύο τελευταία είναι αθώα επειδή κάμνουν πολλά λιότερη ζημιά που την τράτα. Αν κάποιος μου εδίαν την επιλογή να σταματήσω ή τις τράτες ή το ψάρεμα του γόνου με το καλάμι φυσικά θα επέλεγα να σταματήσουν οι τράτες. Αν μου εδίνουτεν η ευκαιρία όμως να σταματήσω μόνο το ψάρεμα του γόνου γιατί δεν μπορώ να κάμω τίποτε προς το παρόν για τις τράτες τότε θα προσπαθούσα να σταματήσω τουλάχιστο αυτό.

Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, εγώ δεν υποστηρίζω φανατικά την κατάργηση των αγώνων ψαροτούφεκκου γιατί απλά δεν είμαι ο κατάλληλος. Πρέπει να ομολογήσω όμως ότι όταν είδα τις φωτογραφίες του τελευταίου αγώνα στην Ελλάδα πραγματικά ελυπήθηκα :(.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by AggelosLRK »

MariosK wrote:
tasos83 wrote: Ούτε απογόρευση αλλά ούτε και ο διήμερος βιασμός ενός τόπου. Δηλαδή εμπάτε μέσα ότι κινείται γ*******αι και πιάσε πόντους. Να μπούν κάποια πολύ πιο αυστηρά όρια. Είπαν και κάποια παιθκιά πιο πάνω υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά θέματα που υποβαθμίζουν τη θάλασσα και τα αλιεύματα αλλά τούτο δεν σημαίνει ότι πρέπει να μένει τελευταίο στη λίστα το λιγότερο σοβαρό και να λέμε α ο νυχτερινός κάμνει παραπάνω ζημιά, α τζίνος που σίρνει τα δίκτυα στα 2m κάμνει παραπάνω ζημιά, αν δεν τιν αντιναξω του κιλίσιου ορφού εννα τον πιάσει ο άλλος και πάντα να βλέπουμε τα κακά των άλλων.
Που κάπου πρέπει να γίνει μια αρχή...
Τάσο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είπα το πολλές φορές δαμέσα ότι η δική μου άποψη είναι ότι κάμουμε που μπορεί να βοηθήσει την θάλασσα είναι σημαντικό, every little helps. Σίγουρα κανένας δεν μπορεί να συγκρίνει την τράτα με το ψάρεμα με το καλάμι του γόνου ή τους αγώνες ψαροτούφεκκου αλλά δεν σημαίνει ότι τα δύο τελευταία είναι αθώα επειδή κάμνουν πολλά λιότερη ζημιά που την τράτα. Αν κάποιος μου εδίαν την επιλογή να σταματήσω ή τις τράτες ή το ψάρεμα του γόνου με το καλάμι φυσικά θα επέλεγα να σταματήσουν οι τράτες. Αν μου εδίνουτεν η ευκαιρία όμως να σταματήσω μόνο το ψάρεμα του γόνου γιατί δεν μπορώ να κάμω τίποτε προς το παρόν για τις τράτες τότε θα προσπαθούσα να σταματήσω τουλάχιστο αυτό.

Για να ξεκαθαρίσω την θέση μου, εγώ δεν υποστηρίζω φανατικά την κατάργηση των αγώνων ψαροτούφεκκου γιατί απλά δεν είμαι ο κατάλληλος. Πρέπει να ομολογήσω όμως ότι όταν είδα τις φωτογραφίες του τελευταίου αγώνα στην Ελλάδα πραγματικά ελυπήθηκα :(.
Ετσι ειναι μαριε μου,εσυ λυπηθηκες και αλλοι ελεγαν μπραβο,αλλοι ξεχνανε και αλλοι πονανε.
Εγω ακομα δεν καταλαβα γιατι να θελουν να σταματησουν την βιομηχανια που κινειτε γυρω απο το ψ/τ,αρκευετε παραπληροφορηση "ααα θα μας κοψουν το ψ/τ και μετα το καλαμι και και"οταν εντομεταξυ ο ανθρωπος γραφει στην επιστολη οτι στους αγωνες μπορουν να παιξουν 21 ψαρια ημερισιως με συνολικο βαρος 58κιλα!!!!58ΚΙΛΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ενω δικαιουσε 5! βαση του νομου και μου λετε εμενα για παθη και χομπυ,μα ειναι ετσι που καμουμε "χομπυ"?ετσι εκαθαρισεις ουτε στις φαρμες της αγγλιας δεν κανουν ΚΑΙ κανεις δεν ειπε πουθενα επισημα οτι θα απαγορευτει το ψ/τ το καλαμι και δεν ξερω και εγω τι αλλο,για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους.

Locked

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”