Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

Ρε παίδες,

Το θέμα δεν είναι εαν το αγωνιστικό ψ/τ είναι κάτι το αναγκαίο ή αν βοηθάει σε οτιδίποτε είτε αυτό είναι ενημέρωση ή παιδεία ή συνήδηση. Δεν ειναι αυτο το θεμα. Ο καθενας εχει την αποψη του και την γνώμη του και αν θέλει το υποστηρίζει ή όχι και είναι δικαίωμα του καθενός. Δεν μπορεί οποοισδήποτε να αλλάξει την γνώμη του καθενός άραο καθένας υπερασπίζεται την γνώμη του και πράττει ανάλογα. Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι πως το συγκεκριμένο άρθρο ενάντια στο αγωνιστικό ψ/τ γράφτηκε από το περιοδικό «Rib and Sea» αναλαμβάνει την πρωτοβουλία να ξεκινήσει μια εκστρατεία για την απαγόρευση του αγωνιστικού ψαροντούφεκου, με τη σύμφωνη γνώμη, τη συμπαράσταση και τις υπογραφές δεκάδων μελών του «Rib and Sea forum» και του forum «fouskoto1.gr». Άρα για μένα οι κύριοι ξαφνικά ευαισθητοποιήθηκαν για την διάσωση του περιβάλλοντος? Η μήπως αλλού τους τρωει και αλλού ξύνωνται. Ποιός ο ρόλος των σκαφάκιηδων να εναντιωθούν στο αγωνιστικό ψ/τ? Η μήπως αυτοί δεν ρυπάινουν το περιβάλλον η δεν διοργανώνουν αγώνες με σκοπό πάντα να προωθήσουν τα προιόντα τους? Δυστυχώς στην σύγχρονη εποχή όλοι οι αγώνες ειτε ψ/τ ειτε καλαμιού ειτε σκαφών έχουν διαφημιστικά και οικονομικά οφέλη. ΑΝΩ, αυτό που θέλω να πώ ότι αυτή η ''μοδα'' στην Ελλάδα τα πάντα να περιστρέφονται γύρω από τα σκάφη επειδή αποφέρουν περισσότερο κερδος κτλ, ξεκίνησε να γίνεται και στην Κύπρο με απώτερο σκοπό να απαγορευτούν κάποιες θαλάσσιες δραστηριότητες και να γυρίσουμε όλοι μας σε πιο ''οικολογικα'' μέσα ψαρεματος (συρτές, καθετές κτλ) που αναγκαία είναι η χρήση σκάφους :wink: και οι συνδέσμοι μας αέρα αρβανίτικο. Και μην μου πείτε οτι δεν το βλέπετε. Εδω ο προεδρος συνδέσμου ψ/τ πουλάει σκάφη και αν προσέξετε τα τελευταία χρόνια ο συγκεκριμενος συνδεσμος ασχολείτε μόνο με αγώνες φουσκωτών, βόλτες με σκάφη στο Λατσί και 2 αγώνες τον χρόνο που ξεκινάνε η ώρα 9 :D :D :D ή ακόμη και με το ποιο σκάφος πήγε καστελοριζο και ποιο ηρθε απο Ιταλία κτλ. Δείξετε μου το έργο που επιτελείτε. Στην Ελλάδα έχει γίνει χαμός απο τους συνδέσμους για αυτό το άρθρο ενω εδω καθόμαστε να συζητήσουμε αν το αγωνιστικό ψ.τ κάνει καλό ή όχι. Και κάποιο κύριοι τρίβουν τα χερια τους. Για πεστε και σε μας να καταλάβουμε τι γίνετε? Η μήπως θα γυρίσουν και σε μας κάποιοι κύριοι να εναντιωθούν στο αγωνιστικό ψ.τ και μετά στο ψ.τ και μετά σε άλλα.
Αγοράστε όλοι ενα σκάφος να μας παρατήσουν στην ησυχία μας και ασ αφήσουν τους πλάγιους τρόπους και τους υποκριτισμούς στην άκρη. Τελικά είμαστε για γέλια η για κλαματα?
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by maky »

Giorkos wrote:Γιώργο,
george87d wrote:ΕΝ θωρειτε δαμε εγαμισαν τα παντα οι μπουκαλακιδες τσιε κατηγορουμεν 6 αγωνες που γινουνται καθε χρονο σε διαφορετικα μερη .

Δεν 'κατηγορούμε' τους αγώνες....μιαν συζήτηση κάμνουμε....απλά....η κάθε πλευρά υποστηρίζει τους λόγους της...... πάντως προσωπικά, ότι έχει λεχθεί μέχρι στιγμής για υπερ των αγώνων δεν με πείθει :think: ...όι μόνο δεν με πείθουν αλλά εν εντελώς άστοχα ....

george87d wrote: ..τσιε τουτο για να ερτουν ουλλοι οι ψαροτουφεκαες κοντα τσιε νεα ατομα.
ΟΙ ΡΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ DAME

ΤΟΥΣ ΣΤΗΣΑΜΕ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ

ΚΑΙ ΣΥ ΜΑΖΙ
ΔΙΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΗΝ ΗΠΙΑ ΟΔΟ...
ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ ΣΥΝΟΛΑ (ΣΥΛΛΟΓΟΙ)
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ
ΕΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ...
ΜΕΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΟΛΑ Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ.... ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΑΤΟΜΑ....

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by AggelosLRK »

admin wrote:
Φίλε τσε εγώ όταν εξεκίνησα να κάμω το περιοδικό και την σελίδα ήμνουν κώλος τίτσιρος αλλά είχα θέληση και πίστευα σε εκείνο που έκανα. Εγώ εδώ μαζί με τους συνεργάτες μας δίνουμε καθημερινά τον δικό μας αγώνα για αυτά που πιστεύουμε τόσο για το κυνήγι όσο και για το ψάρεμα. Εμείς οργανώσαμε διαμαρτυρίες , εμείς καναμε εκθέσεις, εμείς πάμε και βλέπουμε τους διευθυντές, την θήρα και τον ουλαμό , εμεις λιώνουμε κάθε Σααβατοκυρίακα μες τις θάλασσες αντί για να κάμνουμε τα χόμπι μας για να βιντεογραφούμε και να φωτογραφίζουμε. Νομίζω ότι το φόρουμ απο μόνο του είναι μια μικρή κοινωνία η οποία όταν και άμμα θέλη μπορεί εύκολα να οργανωθεί και να γίνει κάτι . Τόσο εύκολα όπως κανονίζετε ένα αγώνα ψαρέματος η μία συνάντηση. Απλά θέλει 1-2 άτομα να το τρέξουν Εγώ προσωπικά φίλε δέν μπορώ να το τρέξω αλλά μπορώ να το υποστηρίξω.

Μακαρι να βρεθουν εκεινα τα ατομα που να εχουν τις αναλογες γνωριμιες και μπορει η γενια μας να αλλαξει κατιτις..

Feuilles νασαι καλα ρε φιλε που κοπιασες να γραψεις κατι της προκοπης να καταλαβουμε και εμεις που ειμαστε εξω απο συνδεσμους ψ/τ τι γινετε γιατι ειχα αρχισει να απελπιζομαι

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by george87d »

Ε τα ατομα στα οποια ριχνω την ευθηνη της καταστασης της θαλασσα ειναι στουσ μπουκαλακιδες στους νυχτερινους στες τρατες διοτι αν τα πιασουμεν εναν ενα αναλυτικα εν να δεις:
ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΔΕΣ γαμουν τα παντα απο τα 30 μετρα και κατο οτι ψαρκα εβρουν πιανουν τα ειδικα μαυροψαρα και γενικα ψαρια της τρυπας και οχι μονο.δλδ οτι υπαρχει στην περιοχη τσινη καθαριζουν το....
Νυχτερινοι με μπουκαλες η χωρις παλε οτι υπαρχει δεν τουσ φευκει τπτ σε μιαν περιοχη οποσ και οι τρατες

Ενας ψαροτουφεκας αν εβρει ενα κοπαδι συναγριδες ατε να πιασει μονο την μια η αν σε μιαν πλακα τρυπωσουν 3 ορφοι εν να πιασει ατε τους 2 ενω οι παρανομοι θα τα επιαναν ουλλα......Ενας ψαροτουφεκας εσχει 50% να πιασει ενα ψαρι...ενω οι αλλοι εχουν 80% οι παρανομοι

Α και σε περιπτοση που απαγορευσουν το ψαροντουφεκο στην κυρπο σημενει οτι μαγαζια κλεινουν ,βαρκες ψαροτουφεκαων να καθουνται και φλωρους που καθε καλοκαιρι κρατουν μιαν βαρκα τσιε παν πανω κατω για να την χουμισουν.....

Η ΛΙΜΕΝΙΚΗ και το τμημα αληειας για μεναν τσιματε πανω της ή πεζει πελλο με τους παρανομους ή μαλλον τσιε τα 2 :evil: :evil:

Με τουτα να ασχολιθουμεν τσιε οι με το αγωνιστικο ψαροτουφεκο....

που θορουν καποιοι παρανομουσ τσιε εν τουσ καρφονουν διοτι φουνται να μεν τουσ απειλισουν ..Μα οποιος σχιλος λασει ακανει σημενει???.. Εγω πιστευκω να ξυπνησουμεν τσιε να μεν μαλλονουμεν αναμεταξυ μας να δουμεν τι θα καμουμεν....
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Someone »

Εντωμεταξύ, να ξαναρωτήσω:

Η έννοια "αγωνιστικό" ψαροτούφεκκο στέκει;

Δηλαδή εγώ που επήα στο διαγωνισμό ψαρέματος στα Περβόλια, έσυρα θκυό φορές σε κόντρα 6-άρι γεμάτο (τζιαι μετά έκαμα ανάχωμα με τσιακκήλες τζιαι άπλωσα που πίσω καπνίζοντας και πίνοντας καφέδες) μπορώ να αυτο-αποκαλούμαι "αθλητής παράκτιας αλιείας";

Πάντως χασίσι ούτε που εμύρισα ποττέ μου, τζιαι υπηρέτησα στην 27 ΕΜΑ στον Κόρνο 2 χρόνια, δόκιμος χωρίς μισό "εγκαλείσαι" (άρα ΚΑΙ πατριώτης).

Σοβαρά τωρά, αν το δείτε πιό χαλαρά εσείς που λαμβάνετε μέρος στους διαγωνισμούς τζιαι ακούσετε τί λαλούν οι "απ'έξω", ΙΣΩΣ πιέσετε λλίο τους συλλόγους να επικοινωνήσουν τα έργα τους στον κόσμο, να προβάλουν τα προβλήματα που βλέπουν τζιαι να κουντήσουν για έργα.

NIKOLAS HARRIS
Posts: 739
Joined: Wed Sep 24, 2008 7:28 pm
Location: NICOSIA!!

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by NIKOLAS HARRIS »

Πρέπει να αντιληφθούμε ότι πίσω απ’όλο αυτό κρύβονται σκοπιμότητες![/size]
Πρέπει να βρεθούμε όλοι μαζί να το συζητήσουμε και να βρούμε λύση εκ τον έσω!!!

Θα αποτελέσει η οποιαδήποτε απαγόρευση πάτημα για περαιτέρω απαγορεύσεις σ’ότι έχει να κάνει με την ερασιτεχνική αλιεία!!!!

Ας μην γινόμαστε αρνιά και πιόνια (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)….Όπως αβίαστα δεχτήκαμε να πληρώνουμε κάθε χρόνο 35ευρώ φόρο κατά κεφαλήν για το σπόρ μας!


ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ….ΔΕΧΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ…………



ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΛΑ ΑΓΑΠΑΩ ΤΟ ΣΠΟΡ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΣΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥΤΟ (ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΕ[/color]

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by MariosK »

Feuilles wrote:Ρε παίδες,

Το θέμα δεν είναι εαν το αγωνιστικό ψ/τ είναι κάτι το αναγκαίο ή αν βοηθάει σε οτιδίποτε είτε αυτό είναι ενημέρωση ή παιδεία ή συνήδηση. Δεν ειναι αυτο το θεμα. Ο καθενας εχει την αποψη του και την γνώμη του και αν θέλει το υποστηρίζει ή όχι και είναι δικαίωμα του καθενός. Δεν μπορεί οποοισδήποτε να αλλάξει την γνώμη του καθενός άραο καθένας υπερασπίζεται την γνώμη του και πράττει ανάλογα. Αυτό που με προβληματίζει εμένα είναι πως το συγκεκριμένο άρθρο ενάντια στο αγωνιστικό ψ/τ γράφτηκε από το περιοδικό «Rib and Sea» αναλαμβάνει την πρωτοβουλία να ξεκινήσει μια εκστρατεία για την απαγόρευση του αγωνιστικού ψαροντούφεκου, με τη σύμφωνη γνώμη, τη συμπαράσταση και τις υπογραφές δεκάδων μελών του «Rib and Sea forum» και του forum «fouskoto1.gr». Άρα για μένα οι κύριοι ξαφνικά ευαισθητοποιήθηκαν για την διάσωση του περιβάλλοντος? Η μήπως αλλού τους τρωει και αλλού ξύνωνται. Ποιός ο ρόλος των σκαφάκιηδων να εναντιωθούν στο αγωνιστικό ψ/τ? Η μήπως αυτοί δεν ρυπάινουν το περιβάλλον η δεν διοργανώνουν αγώνες με σκοπό πάντα να προωθήσουν τα προιόντα τους? Δυστυχώς στην σύγχρονη εποχή όλοι οι αγώνες ειτε ψ/τ ειτε καλαμιού ειτε σκαφών έχουν διαφημιστικά και οικονομικά οφέλη. ΑΝΩ, αυτό που θέλω να πώ ότι αυτή η ''μοδα'' στην Ελλάδα τα πάντα να περιστρέφονται γύρω από τα σκάφη επειδή αποφέρουν περισσότερο κερδος κτλ, ξεκίνησε να γίνεται και στην Κύπρο με απώτερο σκοπό να απαγορευτούν κάποιες θαλάσσιες δραστηριότητες και να γυρίσουμε όλοι μας σε πιο ''οικολογικα'' μέσα ψαρεματος (συρτές, καθετές κτλ) που αναγκαία είναι η χρήση σκάφους :wink: και οι συνδέσμοι μας αέρα αρβανίτικο. Και μην μου πείτε οτι δεν το βλέπετε. Εδω ο προεδρος συνδέσμου ψ/τ πουλάει σκάφη και αν προσέξετε τα τελευταία χρόνια ο συγκεκριμενος συνδεσμος ασχολείτε μόνο με αγώνες φουσκωτών, βόλτες με σκάφη στο Λατσί και 2 αγώνες τον χρόνο που ξεκινάνε η ώρα 9 :D :D :D ή ακόμη και με το ποιο σκάφος πήγε καστελοριζο και ποιο ηρθε απο Ιταλία κτλ. Δείξετε μου το έργο που επιτελείτε. Στην Ελλάδα έχει γίνει χαμός απο τους συνδέσμους για αυτό το άρθρο ενω εδω καθόμαστε να συζητήσουμε αν το αγωνιστικό ψ.τ κάνει καλό ή όχι. Και κάποιο κύριοι τρίβουν τα χερια τους. Για πεστε και σε μας να καταλάβουμε τι γίνετε? Η μήπως θα γυρίσουν και σε μας κάποιοι κύριοι να εναντιωθούν στο αγωνιστικό ψ.τ και μετά στο ψ.τ και μετά σε άλλα.
Αγοράστε όλοι ενα σκάφος να μας παρατήσουν στην ησυχία μας και ασ αφήσουν τους πλάγιους τρόπους και τους υποκριτισμούς στην άκρη. Τελικά είμαστε για γέλια η για κλαματα?
Επιτέλους μια σοβαρή απάντηση. Feuilles έχεις υπόψην σου τι σημαίνει ακριβώς απαγόρευση αγώνων ψαροτούφεκκου? Για να κάμεις ένα τοπικό αγώνα ψαροτούφεκκου στην Κύπρο χριάζεσαι άδεια που το Τμήμα Αλιείας?

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by george87d »

NIKOLAS HARRIS wrote:Πρέπει να αντιληφθούμε ότι πίσω απ’όλο αυτό κρύβονται σκοπιμότητες![/size]
Πρέπει να βρεθούμε όλοι μαζί να το συζητήσουμε και να βρούμε λύση εκ τον έσω!!!

Θα αποτελέσει η οποιαδήποτε απαγόρευση πάτημα για περαιτέρω απαγορεύσεις σ’ότι έχει να κάνει με την ερασιτεχνική αλιεία!!!!

Ας μην γινόμαστε αρνιά και πιόνια (βάζω και τον εαυτό μου μέσα)….Όπως αβίαστα δεχτήκαμε να πληρώνουμε κάθε χρόνο 35ευρώ φόρο κατά κεφαλήν για το σπόρ μας!


ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ….ΔΕΧΤΗΚΑΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ…………



ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΑΠΛΑ ΑΓΑΠΑΩ ΤΟ ΣΠΟΡ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΣΟ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥΤΟ (ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΠΡΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΕ[/color]

+1000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
:handgestures-thumbupright: :handgestures-thumbupright:
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by (CyBasser) »

Παιδιά, να μου επιτρέψετε να μιλήσω λίγο με την ιδιότητα των αρχικών μου σπουδών (βιολογία - και συγκεκριμένα evolutionary biology and ecology, με έμφαση στις αλληλοεπιδράσεις εντός των οικοσυστημάτων, και με ειδικά επιπρόσθετα courses στο sport fishery management [γιατί είμαι ελεγκτής εναερίου κυκλοφορίας και όχι βιολόγος στο Τμήμα Αλιείας μεν με ρωτάτε, ρωτήστε το @#%^&@#νο κυπριακό σύστημα!]).

Λοιπόν: Το θέμα "αγώνες" (είτε ψ/τ, είτε συρτής, είτε casting, είτε match fishing ή tournament bass fishing στα φράγματα) χωρίς σωστή προκαταρκτική μελέτη και χωρίς να περαστούν σωστά μηνύματα στους συμμετέχοντες μπορεί να προκαλέσει πολύ μεγαλύτερη ζημιά από ότι υπολογίζουμε, ειδικά εάν τα ψάρια θανατώνονται (όπως δυστυχώς γίνεται υποχρεωτικά στο αγωνιστικό ψ/τ, και συρτή, και σε μεγάλο βαθμό σε αγώνες surfcasting).

Ο λόγος είναι η απότομη αφαίρεση σημαντικού ποσοστού ενήλικων (κυρίως) δειγμάτων από (σχετικά) μικρές περιοχές. Κάθε είδος έχει διαφορετικούς χρόνους κατά τους οποίους μπορεί ένας πληθυσμός ο οποίος "κτυπήθηκε" να ανακάμψει και πολλές φορές υπάρχει ενδεχόμενο να μην ανακάμψει ποτέ. Το χειρότερο είναι ότι στις περισσότερες περιπτώσεις ο χρόνος αυτός είναι ανάλογος του μεγέθους των ενηλικων ψαριών του είδους - δηλαδή ψάρια που φτάνουν σε μεγάλο μέγεθος χρειάζονται πολύ περισσότερο χρόνο για να αναπληρώσουν τις ζημιές στον τοπικό πληθυσμό από ότι ψάρια που ως επί το πλείστον μένουν μικρά. Στην περίπτωση των Κυπριακών θαλασσών, οι ορφοί μιας ξέρας χρειάζονται πολύ περισσότερα χρόνια να αναπληρώσουν τις απώλειες μετά από μια μαζική συλλογή (είτε από αγώνες, είτε από μεμονωμένους ψ/τ, είτε από ένα παραγαδιαρη που έριξε όλο του το παραγάδι πάνω στην ξέρα) παρά οι πιο μικροί σορκοί ή οι χάνοι της ξέρας. Το πόσο γρήγορα θα ανακάμψει μια περιοχή όσον αφορά συγκεκριμένα είδη εξαρτάται ακόμη από το πόσο "πλούσια" σε θρεπτικές ουσίες είναι η θάλασσα ή το φράγμα στην "πληγείσα" περιοχή, πόσα κατάλληλα "καταφύγια" προσφέρει για τα ψάρια και άλλους οργανισμούς, πόση ηλιακή ακτινοβολία φτάνει, τι ρεύματα επικρατούν και άλλα πολλά. Όλα αυτά μπορούν να υπολογιστούν με μαθηματικές εξισώσεις και θεωρητικά πάντοτε προτού "πληγεί" μια περιοχή μπορεί να γίνουν τέτοιες μελέτες και μετά να αποφασιστεί αν είναι πρέπον να γίνει η δραστηριότητα (πχ "αγώνας") στην περιοχή.

Πρέπει εδώ να τονιστεί ότι ζημιά δεν κάνουν μόνο οι αγώνες, μπορούν πολλές φορές να κάνουν και μεμονομένα άτομα και σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα από αγώνες - είτε είναι ψ/τ είτε καλάμι - σημασία δεν έχει. Για παράδειγμα, στην περίπτωση των φραγμάτων υπήρχε στον Ασπρόκρεμμο συγκεκριμένο σημείο (μικρός κόλπος) που όταν ήξερες τι έκανες απέδιδε πολύ και μεγάλο λαβράκι. Όμως, το 2003 το σημείο αυτό "πλήγηκε" από ένα μόνο άτομο που αφαίρεσε πέραν των 100 λαβρακιών σε μια μέρα απ'τον κόλπο αυτό. Παρά το ότι ακολούθησαν τρεις καλές χρονιές ως το 2007 (όταν άρχισε η έντονη κάθοδος του νερού) το συγκεκριμμένο σημείο ποτέ δεν ξαναμπόρεσε να αποδώσει όπως παλιά. Με την αφαίρεση των ψαριών αυτών αφαιρέθηκε πέραν της "κριτικής μάζας" του είδους και ο πληθυσμός δεν μπόρεσε να αναπληρωθεί.

Ακριβώς το ίδιο μπορεί να σημειωθεί σε μια μικρή περιοχή στην θάλασσα η οποία κρατά ικανοποιητικούς πληθυσμούς από κάποιο είδος. Όταν σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (και δεν εννούμε με αυτό μια μόνο μέρα, εννοούμε μια αναπαραγωγική περίοδο!) αφαιρεθεί πέραν της κριτικής μάζας, τότε για πολλά χρόνια (ίσως και ποτέ) ο πληγέντας πληθυσμός δεν θα ανακάμψει. Σίγουρα κάποιοι εδώ θα μου πουν ότι τράτες, δυναμιτιστές κλπ κάνουν ακόμη μεγαλύτερη ζημιά. Συμφωνώ πλήρως. Όμως, αυτό δεν είναι αρκετός λόγος για ενίσχυση της ήδη μεγάλης ζημιάς με άλλη επιπρόσθετη, ειδικά για είδη όπως ο ορφός που έχει χαμηλό ρυθμό "αναπλήρωσης" (και λόγω βιότοπου δεν είναι τόσο ευάλωτος σε τράτες).

Προσωπικά (όπως προανάφερα) δεν είμαι εναντίον των αγώνων όποιασδήποτε μορφής (ψ/τ ή καλάμι ή συρτή) νοουμένου ότι γίνονται με μέτρο και αφού ληφθούν στα πλαίσια του δυνατού υπ’όψιν οι όποιες συνέπειες μπορεί να έχει μια περιοχή από την διεξαγωγή των αγώνων αυτών.

Αυτό που προβληματίζει στην περίπτωση της Κύπρου για το αγωνιστικό ψ/τ είναι το ότι ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ οι Κυπριακές θάλασσες είναι ΦΤΩΧΕΣ (το γιατί είναι άλλη ιστορία και δεν φταίνε μόνο οι ασύστολές αλιευτικές μεθόδοι, ο αντεννάρης ή οι ψ/τ). Όσο και αν οι φίλοι που συμμετέχουν στην συζήτηση μας λένε ότι υπάρχουν μίνιμουμ μεγέθη και ποσότητες ειδικά για αγώνες, έχουν αυτά αποφασιστεί ανάλογα με το τι μπορεί να σηκώσει η κάθε συγκεκριμμένη περιοχή, ή είναι «γενικής φύσεως» όπως τα διάφορα όρια που τίθονται από το ΤΑ? Έχουν γίνει σωστές μελέτες για το τι μπορεί να «αντέξει» η κάθε περιοχή ή τα όρια μπαίνουν βάσει του τι επικρατεί στην Ελλάδα (με το πολύ πλουσιώτερο βιολογικά Αιγαίο)?

Επιπρόσθετα, κάτι που είναι ιδιαίτερα προβληματικό για αγώνες τόσο συρτής όσο κυρίως ψ/τ είναι η υποχρεωτική θανάτωση των αλιευμάτων. Τα παιδιά που υποστήριξαν πιο πάνω με πάθος τους αγώνες μας λένε ότι σε μια τράπεζα που είναι κάποια χλμ μήκος τρεις ή τέσσερεις ομάδες απ’τις 10 έχουν επιτυχία. Τι γίνεται όμως αν, λέω αν, όλες οι ομάδες που έχουν επιτυχία έχουν πλήξει την ίδια (βιολογικά ομιλώντες) περιοχή? Και ακόμη (και παιδιά θέλω ειλικρινή απάντηση), τι γίνεται όταν μια ομάδα έχει φτάσει σχεδόν στό όριο του τι διακαιούται να κτυπήσει και βρίσκει πέντε ή δέκα μεγαλύτερους ορφούς από αυτούς που κτύπησε ήδη? Αφού αυτοί που κτυπήθηκαν είναι ήδη νεκροί, δεν μπορούν να επιστραφούν. Θα αφήσουν ανενόχλητους τους μεγαλύτερους και θα «διακινδυνέψουν» να χάσουν την καλή τους θέση στην κατάταξη από άλλους ή θα κτυπήσουν και αυτούς και θα πετάξουν με κάποιο τρόπο αυτούς που ήδη έχουν? Σε παρεΐστικο ψάρεμα ένα ζευγάρι που έφτασε τα όρια του έχει την επιλογή να «φυλάξει» για το μέλλον τα επιπρόσθετα ψάρια. Στην περίπτωση των αγώνων όμως με την πίεση για νίκη και το αίσθημα του «ανταγωνισμού» να σε κυριεύει μπορεί όσο συνεπής και να είναι κανονικά κάποιος να ξεπεράσει τα αποδεκτά ηθικά όρια.

Από αυτή την άποψη, οι φίλοι ψ/τ που είναι υπέρ του αγωνιστικού ψαροντούφεκου δεν έχουν πείσει εμάς τους «αμφιβολίες» ότι το αγωνιστικό ψ/τ κάνει καλό είτε στο ψάρεμα είτε στην κοινωνία γενικότερα (γιατί τα περί διαπαιδαγώγησης των νέων και κυπριακού μπορεί να τα κάνουν εξίσου καλά και οι άλλες μορφές ψαρέματος και φυσικά το «μη αγωνιστικό» ψ/τ, ενώ τα περί ασφάλειας, εξοπλισμού κλπ δεν χρειάζεται να είναι αγωνιστικό το ψ/τ για να τα μάθει κάποιος – μάλλον το αντίθετο , πρέπει πρώτα να τα μάθει και ύστερα να πάει σ’αυτό).

Εννοείται ότι δεν έχω σχέση ούτε με πωλήσεις σκαφών (δεν έχω καν σκάφος και μπήκα μόλις μια φορά με βάρκα όλο το 2009!) ή συμφέροντα με οποιαδήποτε εταιρεία προμήθειας αλιευτικού εξοπλισμού! Επιπρόσθετα αν και δεν είμαι ψ/τ, έχω άριστες φιλικές σχέσεις με πολύ δυνατούς ψ/τ έτσι γνωρίζω πολλά γύρω απ’το συγκεκριμμένο σπόρ. Και αντιλαμβάνομαι πλήρως τους λόγους που ίσως πρώτιστα στην Ελλάδα αλλά τελικά και στην Κύπρο το αγωνιστικό ψ/τ να βρεθεί υπό διωγμό, όχι για την ζημιά που (ίσως) κάνει, αλλά για αλλότριους λόγους.

Οι όποιοι συλλόγοι ασχολούνται με το θέμα καλά κάνουν να ξυπνήσουν και να αντιδράσουν εάν θέλουν συνέχιση του σπορ τους, όχι όμως με «σπασμωδικές» ενέργειες ή χωρίς νόημα δικαιολογίες που δεν πείθουν κανένα, αλλά με γεγονότα, εμπεριστατωμένες μελέτες επί του θέματος, και τη δυνατότητα να μπορούν τουλάχιστον να δικαιολογήσουν αυτό που λένε ότι το αγωνιστικό ψ/τ κάνει καλό και στο ψάρεμα αλλά και στην κοινωνία, γιατί δυστυχώς με όσα διάβασα στις προηγούμενες 8 (!) σελίδες δεν είδα κάτι τέτοιο. Και αν εγώ που δεν είμαι εναντίον των αγώνων (συμπεριλαμβανομένου του ψ/τ αν γίνονται σωστά) δεν πείστηκα, πόσο μάλλον οι όποιοι πολέμιοι του αγαπημένου σας σπόρ!
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by george87d »

Σορυ αλλα εν εκαταλαβα τι θελεις να πεις???????????? :doh: :doh: :doh: :think: :think:
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by (CyBasser) »

george87d wrote:Σορυ αλλα εν εκαταλαβα τι θελεις να πεις???????????? :doh: :doh: :doh: :think: :think:
Φίλε, έγραψα ολόκληρο κείμενο προσπαθώντας όσο μπορώ να απλοποιήσω (και στα ελληνικά) επιστημονικούς όρους γιατί το θέμα δεν είναι τόσο επιφανειακό όσο παρουσιάζεται. Πιο πάνω ούτε λίγο ούτε πολύ υπήρξαν δηλώσεις του ότι το αγωνιστικό ψ/τ δεν κάνει καμμιά ζημιά στο βυθό αλλά μόνο καλό στην κοινωνία. Για το δεύτερο ναι, ίσως κάνει (αν και έχω τις επιφυλάξεις μου) αλλά για το πρώτο ας μην κοροϊδευόμαστε. Προσπάθησα να εξηγήσω πως δημιουργείται αληθινό πρόβλημα (όσον αφορά πληθυσμούς) από έντονη πίεση (όπως αυτή του αγωνιστικού ψ/τ) σε μικρές περιοχές και γιατί πρέπει εάν και όταν θα γίνονται αγώνες ψαροντούφεκου να λαμβάνονται σοβαρά υπ'όψιν οι συνέπειες αυτές, που στην Κύπρο δεν καλύπτονται (βιολογικά) με το τι ισχύει σε άλλες χώρες (όπως το κατά πολύ πλουσιότερο βιολογικά Αιγαίο). Είναι (κατ' εμένα) το κύριο πρόβλημα που έχουν να αντιμετωπίσουν όσοι προσπαθούν για το αγωνιστικό ψ/τ.

Ενα σημαντικό σημείο είναι ότι η αφαίρεση σημαντικού ποσοστού ψαριών κάποιων ειδών σε μικρό χρονικό διάστημα από μικρή έκταση (από αγωνιστικό ψ/τ ή άλλη αιτία) μπορεί να προκαλέσει την κατάρρευση του πληθυσμού του είδους χωρίς να είναι βέβαιο ότι θα ανακάμψει, και αυτό το φαινόμενο είναι πιο έντονο σε σχετικά μεγαλόσωμα είδη όπως τα μαυρόψαρα. Αν υπάρχει κάτι άλλο που δεν κατάλαβες βιολογικά πες μου να το εξηγήσω...

Και τέλος ανάφερα ότι τα διάφορα επιχειρήματα που έδωσαν κάποια από τα παιδιά που υποστηρίζουν ότι οι αγώνες προσφέρουν στο ψ/τ και την κοινωνία δεν πείθουν ανθρώπους όπως εμένα που δεν είμαι εναντίον των αγώνων, πόσο μάλλον αυτούς που είναι εναντίον των αγώνων. Ας δώσουν λοιπόν προσοχή εκεί που χρειάζεται ώστε να αντιμετωπίσουν αυτούς που σε λίγο καιρό θα πολεμούν πραγματικά το σπόρ (γιατί δυδτυχώς θα γίνει αυτό) και όχι με ακούσια επιχειρήματα του στυλ "εσείς που είστε απ'έξω δεν ξέρετε" κλπ που δεν πείθουν..
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by admin »

Φίλε Ρολάνδο αντιλαμβάνομαι ότι έχεις επιστημονική κατάρτιση επί του θέματος και μεγάλη εμπειρία ως αναφορά κυρίως στα παράκτια και ψαρέματα εσωτερικών υδάτων , στο υποβρήχιο ψάρεμα όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Ασ μην ξεχνάμε ότι πρίν λίγα χρόνια όταν έλεγες σε κάποιο υποβρήχιο ψάρεμα ενοούσες ψάρεμα νυχτερινό ή ακόμη ψάρεμα με μπουκάλες. Αν ακόμη έλεγες σε κάποιον ότι πρέπει με την αναπνοή του και μόνο να κατέβει 10-15-20 μέτρα και να κάτσει εκεί για 1-2 λεπτά για να παίξει ένα ψάρι τότε θα σε έλεγαν τρελλό η παρανοικό. Ακόμη τότε όλοι ψάρευαν χωρίς σημαδούρες και ΜΟΝΟΙ. Η ζημιά που γινόταν τότε ήταν 10 φορές πιο μεγάλη απο σήμερα. Ποιοί νομίζετε ότι έμαθαν στους ψαροντουφεκάδες να πηγαίνουν ψάρεμα με ζευγάρι, να έχουν σημαδούρα, να είναι επιλεκτικοί στο τί θα ψαρέψουν, να τηρούν μέτρα ασφάλειας για αυτούς και για τους άλλους. ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ. Επίσης πρέπει να πούμε ότι η θάλασσα είναι μεν ένα υγρό περιβάλλον όπως και μια λίμνη ή ένας φράκτης αλλά επειρεάζετε απο πολούς άλλους παράγοντες πέραν απο αυτούς που ανάφερε ο φίλος Ρολάνδος. Έτυχε σε μια περιοχή όπου έγιναν αγώνες την μια βδομάδα να ελέγξουμε μια συγκεκριμένη ορφότρυπα και να την βρούμε άδεια . Μια βδομάδα μετά στην ίδια τρύπα να βρούμε ένα μεγάλο ορφό. 'Έτυχε πάλι σε μια τρύπα που χτυπήθηκε μεγάλος ορφός σε αγώνα μετά απο 1 βδομάδα να δούμε και άλλο.Πολλά ψάρια επειρεασμένα απο την θερμοκρασία του νερού, τα ρεύματα κ.α βγαίνουν πολλές φορές σε πιο ρηχές ζώνες. Τώρα ώς αναφορά τις ποσότητες ψαριών που χτυπιούνται σε ένα αγώνα Εάν η θάλασσα είναι καλή δέν έχει θολούρα, τρυκιμμία και ρεύμα, εάν οι ψαροντουφεκάδες είναι σε καλή κατάστση , εξισώνουν, δέν έχουν προβλήματα με τον εξοπλισμό τους, εάν εάν έαν τότε ίσως πιάσουν΄τόσα ψάρια όσα 5 ζεμπύλες δύκτια ή όσα 2 παραγάδια. Οι πιο νεαροί απο πού μπορούν να δασκαλευτούν? Ποιούς μπορούν να δούν πρακτικά και όχι θεωρητικά. Είναι ακριβώς όπως την άδεια χειριστή σκάφους, δέν έχει κανένα να σου δείξει πώς αλλά πρέπει να πάς και να περάσεις εξετάσεις. Το θέμα με το πέταγμα ψαριών λόγο ανταγωνισμού ο φίλος ο Ρολάνδος το έθεσε κάπως υπερβολικά , οι αγώνες δέν γίνονται με έπαθλα χιλιάδες ευρό η δώρα μεγάλης αξίας. Γίνονται για ένα τενεκέ (κύπελούι)_ κανείς σωστός ψαροντουφεκάς δέν θα πετάξει ένα ψάρι στο νερό για να βάλει στην βάρκα του κάποιο άλλο.(Άλωστε όπως καλά το έθεσε δέν είναι και τόσο πλούσιες οι θάλασσες για να κουτουλούμε πάς στα ψάρια. Για αυτό υπάρχουν και οι αλυτάρχες που κάνουν συνεχώς γύρες και ελέγχουν τις ομάδες και τα αλιεύματα. Οι αγώνες είναι το καλύτερο σχολείο για τους πιο νεαρούς και το τμήμα αλιείας δέν επιτρέπει σε συλλόγους να κάνουν αγώνες όπουδήποτε (π.χ χερσόνησος ακάμα απαγορεύετε) . Υπάρχουν πολλά άλλα επιχειρήματα που μπορούν να πείσουν εκείνους που έχουν αμφιβολίες αλλά το καλύτερο είναι ότι Ο Κυπραίος μόνο κάτω που σκληρούς κανόνες και νομοθεσίες μπορεί να κάνει κάτι χωρίς να προκαλεί καταστροφή(όπως στους αγώνες), αν αφεθεί στην καλή του θέληση δέν έχουμε υπόθεση.

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by (CyBasser) »

Άριστε, σου επαναλαμβάνω: Δεν είμαι εναντίον των αγώνων. Όμως πήρα τον ρόλο του "δικηγόρου του διαβόλου" γιατί τα διάφορα που γράφτηκαν πιο πάνω δεν στηρίζουν το γιατί είναι χρήσιμοι οι αγώνες, πέραν της (καθ' όλα φυσικής) ανάγκης κάποιων ψαροντουφεκάδων να ανταγωνίζονται 'αθλητικά" με άλλους συμμετέχοντες στο σπορ, όπως συμβαίνει σε όλες τις μορφές ψαρέματος.

Όμως, θα διαφωνήσω μαζί σου στο ότι λίμνες και θάλασσα αντιδρούν διαφορετικά. Δεν μιλάμε για το σύνολο του βιοτόπου, μιλάμε για μικρές περιοχές - υπο-βιοτόπους αν θες, οι οποίες αντιδρούν (βιολογικά) με τον ίδιο τρόπο - το ίδιο παρεπιπτόντως συμβαίνει σε κάθε μορφής οικοσύστημα, όχι μόνο στα υδρόβια.

Σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις θα παρατηρηθεί αποικισμός, και στην φύση ποτέ κάτι δεν είναι απόλυτα δεδομένο, αλλά δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι σταθεροί κανόνες. Δεν γνωρίζω το recruitment rate του ορφού ούτε γενικά, ούτε εξιδεικευμένα σε κάποιες περιοχές (μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να βρει στοιχεία όμως), γνωρίζω όμως ότι όσο μεγαλύτερο είναι το είδος του οργανισμού τόσο πιο αργό είναι.

Δεν διαφωνώ ότι δυναμίτες, τράτες, χλωρίνες, μπουκαλοφόροι, παράνομοι νυκτοβάτες (αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη και επαγγελματίες με χοντροπαράγαδα κλπ) προκάλεσαν (και δυστυχώς προκαλούν ακόμη) πολύ μεγαλύτερη ζημιά από ότι μπορεί να προκαλέσει σε μια περιοχή ένας αγώνας, αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία για να γίνονται άλλες επιβαρύνσεις με μαζικά ψαρέματα, χωρίς να γίνεται κάποια έρευνα κατά πόσο μια περιοχή αντέχει την επιβάρυνση. Αυτό ισχύει για όλους τους αλιευτικούς αγώνες, αλλά είναι πιο σοβαρό στην περίπτωση του ψ/τ όπου δυστυχώς ο συμμετέχων δεν έχει την επιλογή να κρατήσει τα θηράματα ζωντανά και να τα επιστρέψει μετά. Είναι η προσωπική μου άποψη ότι θα ήταν σωστό πριν γίνει κάποιος αγώνας να γίνεται μια αξιολόγηση της περιοχής από άτομα με τέτοιες γνώσεις (και δυνατότητα), αν και δυστυχώς στην Κύπρο του 2009 αυτό μάλλον θα είναι ανέφικτο.

Τώρα, για το αν θα κάνουν κάποιοι παρανομίες με σκοτωμό επιπρόσθετων ψαριών, δεν το βρίσκω ακραίο. Είναι κάτι που συμβαίνει επανειλλημένα σε διεθνή βάση σε αγώνες ψαρέματος και σε χώρες με πολύ ψηλότερα στάνταρ από μας (όπως ΗΠΑ, Ιταλία, Ισπανία). Μόνο με έντονη σωστή διαπαιδαγώγηση μπορεί να αντιμετωπιστεί. Εννοείται δεν το κάνουν όλοι, και πιστεύω η μεγάλη πλειοψηφία δεν θα το έκανε. Όμως θα υπάρχουν (δυστυχώς) και εξαιρέσεις – είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης.


Θα διαφωνήσω όμως Άριστε ότι μόνο με αγώνες μπορεί να γίνει σωστή διαπαιδαγώγηση στους πιο νέους στο σπορ. Στα υπόλοιπα ψαρέματα όπου ήδη υπάρχει αισθητή διαφοροποίηση στην αντιμετώπιση τους από τους συμμετέχοντες και τους πιο νέους, ειδικά όσον αφορά την τήρηση κανονισμών, αλλά και το θέμα c&r, είναι λόγω αγώνων? Είναι λόγω της προσπάθειας και των παλιοτέρων αλλά και μέσω της δυνατότητας που δίνουν τα σημερινά μέσα ΜΜΕ (όπως καλή ώρα το φόρουμ!). Οι αγώνες θα βοηθήσουν ίσως στην βελτίωση ομαδικότητας ή τεχνικών, δεν μπορώ όμως να δεκτώ ότι οι αγώνες είναι που θα αποτρέψουν τους Κυπρίους από παρανομίες και να τους διαπαιδαγωγήσουν, γιατί δυστυχώς κάποια από όσα γράφτηκαν πιο πάνω δείχνουν το αντίθετο.
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by admin »

(CyBasser) wrote:Άριστε, σου επαναλαμβάνω: Δεν είμαι εναντίον των αγώνων. Όμως πήρα τον ρόλο του "δικηγόρου του διαβόλου" γιατί τα διάφορα που γράφτηκαν πιο πάνω δεν στηρίζουν το γιατί είναι χρήσιμοι οι αγώνες, πέραν της (καθ' όλα φυσικής) ανάγκης κάποιων ψαροντουφεκάδων να ανταγωνίζονται 'αθλητικά" με άλλους συμμετέχοντες στο σπορ, όπως συμβαίνει σε όλες τις μορφές ψαρέματος.
Ρολάνδο εδώ δέν βάζουμε πόστ ούτε για να διαφωνήσουμε ούτε για να συμφωνήσουμε απλά και όμορφα ο κάθε ένας γράφει την άποψη του. Άρα μην χαλιέσαι εάν η απόψης μας είναι διαφορετικές. Το έχω αναφέρει αλλά δέν το έχεις προσέξει ότι πρίν την καθιέρωση τον αγώνων το ψαροντούφεκο στην Κύπρο ήταν ένα μπάχαλο. Χωρίς ασφάλεια, χωρίς περιβαλλοντολογική συνήδειση, χωρίς όρια. Οι σύλλογοι και οι αγώνες τα άλλαξαν όλα αυτά. Οι αγώνες έθεσαν όρια, έθεσαν μέτρα ασφαλείας, έθεσαν συντροφικότητα, επιτρεπτά μεγέθη ψαριών, μήπως αυτά είναι άχρηστα;

Όμως, θα διαφωνήσω μαζί σου στο ότι λίμνες και θάλασσα αντιδρούν διαφορετικά. Δεν μιλάμε για το σύνολο του βιοτόπου, μιλάμε για μικρές περιοχές - υπο-βιοτόπους αν θες, οι οποίες αντιδρούν (βιολογικά) με τον ίδιο τρόπο - το ίδιο παρεπιπτόντως συμβαίνει σε κάθε μορφής οικοσύστημα, όχι μόνο στα υδρόβια. Οι Αγώνες δέν γίνονται σε μικρές περιοχές αλλά σε περιοχές χιλιομέτρων.
Για να κάνεις μια παρατήρηση εάν η ΄θάλασσα και η λίμνη αντιδρούν διαφορετικά σήμερα με τα σημερινά δεδομένα καιρικά φαινόμενα και συνθήκες πρέπει να το ερευνήσεις εις βάθος, η μελέτη και βιβλιογραφία του παρελθόντος έχει πλέον καταρριφθεί απο την μέρα που πέρασαν ψάρια απο το σουέζ στην μεσόγειο και απο τον καιρό που η θερμοκρασία και η στάθμη του νερού ανεβαίνουν χρόνο με τον χρόνο.

Σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις θα παρατηρηθεί αποικισμός, και στην φύση ποτέ κάτι δεν είναι απόλυτα δεδομένο, αλλά δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι σταθεροί κανόνες. Δεν γνωρίζω το recruitment rate του ορφού ούτε γενικά, ούτε εξιδεικευμένα σε κάποιες περιοχές (μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να βρει στοιχεία όμως), γνωρίζω όμως ότι όσο μεγαλύτερο είναι το είδος του οργανισμού τόσο πιο αργό είναι.

Δεν διαφωνώ ότι δυναμίτες, τράτες, χλωρίνες, μπουκαλοφόροι, παράνομοι νυκτοβάτες (αλλά σε κάποιες περιπτώσεις ακόμη και επαγγελματίες με χοντροπαράγαδα κλπ) προκάλεσαν (και δυστυχώς προκαλούν ακόμη) πολύ μεγαλύτερη ζημιά από ότι μπορεί να προκαλέσει σε μια περιοχή ένας αγώνας, αυτό όμως δεν είναι δικαιολογία για να γίνονται άλλες επιβαρύνσεις με μαζικά ψαρέματα, χωρίς να γίνεται κάποια έρευνα κατά πόσο μια περιοχή αντέχει την επιβάρυνση. Αυτό ισχύει για όλους τους αλιευτικούς αγώνες, αλλά είναι πιο σοβαρό στην περίπτωση του ψ/τ όπου δυστυχώς ο συμμετέχων δεν έχει την επιλογή να κρατήσει τα θηράματα ζωντανά και να τα επιστρέψει μετά. Είναι η προσωπική μου άποψη ότι θα ήταν σωστό πριν γίνει κάποιος αγώνας να γίνεται μια αξιολόγηση της περιοχής από άτομα με τέτοιες γνώσεις (και δυνατότητα), αν και δυστυχώς στην Κύπρο του 2009 αυτό μάλλον θα είναι ανέφικτο.
: :roll: Ακριβώς εκείνο που λέω ότι κάποιοι άσκοπα και άστοχα ρίχνουν τα βέλη τους ενάντια στους αγωνες απο την στιγμή που υπάρχουν πραγματικά καταστροφικά πράγματα γύρο μας. ΔηλαΔΉ καταπίνουμε την κάμηλο αλλά μας στέκει το κουνούπι.

Τώρα, για το αν θα κάνουν κάποιοι παρανομίες με σκοτωμό επιπρόσθετων ψαριών, δεν το βρίσκω ακραίο. Είναι κάτι που συμβαίνει επανειλλημένα σε διεθνή βάση σε αγώνες ψαρέματος και σε χώρες με πολύ ψηλότερα στάνταρ από μας (όπως ΗΠΑ, Ιταλία, Ισπανία). Μόνο με έντονη σωστή διαπαιδαγώγηση μπορεί να αντιμετωπιστεί. Εννοείται δεν το κάνουν όλοι, και πιστεύω η μεγάλη πλειοψηφία δεν θα το έκανε. Όμως θα υπάρχουν (δυστυχώς) και εξαιρέσεις – είναι μέρος της ανθρώπινης φύσης. : :| Ακραίο είναι να λές ότι έπιασαν το κότα αλλά βρήκαν ακόμη 3-4 ορφούς μεγαλύτερους σε μέγεθος απο τους υφιστάμενους και θα πετάξουν τους προηγούμενους για να πιάσουν τους πιο μεγάλους.και σε αγώνες που έκανε ο σύνδεσμος ερα. αλιείας εσωτερικών υδάτων ενώ ο αγώνας ήταν c&r κάποια ψάρια ψόφησαν οκ μπορώ εγώ τώρα να έρθω και να υποστηρίξω ότι δέν πρέπει να γίνονται αγώνες γιατί κάποια ψάρια ίσως πεθάνουν ή κάποιος για να κερδίσει μπορεί να παρανομήσει;


Θα διαφωνήσω όμως Άριστε ότι μόνο με αγώνες μπορεί να γίνει σωστή διαπαιδαγώγηση στους πιο νέους στο σπορ. Στα υπόλοιπα ψαρέματα όπου ήδη υπάρχει αισθητή διαφοροποίηση στην αντιμετώπιση τους από τους συμμετέχοντες και τους πιο νέους, ειδικά όσον αφορά την τήρηση κανονισμών, αλλά και το θέμα c&r, είναι λόγω αγώνων? Είναι λόγω της προσπάθειας και των παλιοτέρων αλλά και μέσω της δυνατότητας που δίνουν τα σημερινά μέσα ΜΜΕ (όπως καλή ώρα το φόρουμ!). Οι αγώνες θα βοηθήσουν ίσως στην βελτίωση ομαδικότητας ή τεχνικών, δεν μπορώ όμως να δεκτώ ότι οι αγώνες είναι που θα αποτρέψουν τους Κυπρίους από παρανομίες και να τους διαπαιδαγωγήσουν, γιατί δυστυχώς κάποια από όσα γράφτηκαν πιο πάνω δείχνουν το αντίθετο.
:naughty: Μήπως η αγώνες για μικρά παιδιά στο πάρκο αθαλάσσας δέν είναι ότι καλύτερο για να μάθεις ένα νέο ψαρά τι είναι το catch and release Όχι 5 σελίδες 5 εγκυκλοπαίδιες να γράψεις και να τις μοιράσεις στα παιδιά δέν θα μάθουνε τι είναι το catch and release αν δέν το κάνουν και το καταλάβουν. Μήπως ένας αθλητής δέν ωριμάζει και γίνετε καλύτερος αποφεύγοντας τα λάθη μέσο των αγώνων; Φίλε Ρολάνδο τυγχαίνει και εγώ μέσο της δουλειάς μου να κάνω όλα τα ψαρέματα και να βλέπω την θάλασσα και απο μέσα και απο έξω, πίστεψε με ότι οι πιο ευσυνήδητοι ψαροντουφεκάδες είναι εκείνοι που λαμβάνουν μέρος σε αγώνες . Πάντα υπάρχει και η εξαίρεση αλλά ο κανόνας είναι αυτός και πίστεψε με γνωρίζω πάρα πολούς ψαροντουφεκάδες ανα το Παγκύπριο. τΟ ΦΌΡΟΥΜ, ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΌ, ΤΑ DVD και άλλα θεωρητικά μέσα είναι άχρειστα αν δέν υπάρξει και το πρακτικό κομμάτι διαπεδαγώγησης όπως είναι ένα σχολείο ελ. κατάδυσης και ένας αγώνας..

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by konstantinos kalogir »

Φίλε Άριστε, πόσα πράγματα μπορείς να μάθεις από ένα αγώνα...;;; Π.χ εγώ επεία ψαροτούφεκο 4-5 φορές...εν να περιμένω να πάω αγώνες για να μάθω ψαροτούφεκο;;; αγώνες πάνε όσοι ΞΕΡΟΥΝ ψαροτούφεκο. Τα παιδιά που πηγαίνουν στην αθαλάσσα κάθε χρόνο ναι είναι παιδιά που ίσως να μεν εξαναπιάσαν καλάμι στα χέρια τους, και με την πρώτη επαφή μαθαίνουν το C&R..είναι 2 πολύ διαφορετικά πράγματα και είναι άστοχο να τα συγκρίνουμε... Όσο για τους αγώνες γενικά στο ψάρεμα.. Εγώ από τους αγώνες που έλαβα μέρος (ψάρεμα από ακτή) δεν έμαθα τίποτα. Για να μάθεις πρέπει να περάσεις απέραντες ώρες στη θάλασσα χειμώνα-καλοκαίρι, ακόμη και μόνος σου όλη νύχτα, να κάνεις παρατηρήσεις σε αμέτρητους παράγοντες, και ίσως μετά από πολλά πολλά ψαρέματα, να μάθεις 'κάτι' για τη θάλασσα. Ένας αγώνας ΔΕΝ θα σε σώσει...χρειάζεσαι πολλές 'ΩΡΕΣ ΠΤΗΣΗΣ' για να μάθεις να 'πετάς'....

Locked

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”