Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Locked
User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by AggelosLRK »

tempelis wrote: • Παράνομοι τρόποι αλιείας: Ψάρεμα με δυναμίτες, με αναπνευστική υποβοήθηση (μπουκάλες), ψάρεμα τη νύχτα με χρήση φωτός ψάρεμα από την στεριά με το καλάμι
Ριχνεις λαδι στη φωτια τωρα? :clap: :clap: :doh:

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by AggelosLRK »

3-4 φορες την εβδομαδα ειμαι θαλασσα και βλεπω ανθρωπους να κανουν casting η αντενα οπως επισης βλεπω ψ/τ μερα και νυχτα βλεπω διχτυα απο 20 μεχρι 300 μετρα απο την ακτη,οπως επισης βλεπω και σκουπιδια.Το ψαρεμα απο ακτη δεν καταλαβα γιατι πρεπει να απαγορευτει,αν πιανουν μικροψαρα οι αμυαλοι υπαρχει το τμημα αλιειας που πληρωνετε για να κανει ελενχγους αν πανω σε αυτο τον τομεα η κυπρος ειναι τριτοκοσμικη δεν φταινε τα καλαμια ουτε τα ψ/τ

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by AggelosLRK »

tempelis wrote:Καταλάβετε πόσες εκατοντάδες μικροψαρά ψαρεύονται κάθε ημέρα ??
Δεν βλάπτει και λίγη πεδία λίγη ευαισθησία !!!!!!
Θα πρέπει να μπει ένα φρένο σε ασυδοσία
Να βγαίνουν άδειες ψαρέματος (όπως έχουν και ι υπόλοιποι ) να ιπαρχι
ενημέρωση από τους συλλόγους και πολύ αυστηρό έλεγχο από το τμήμα αλιείας
:think: :think:
Εδω συμφωνουμε,σαν κρατος ειμαστε 200 χρονια πισω μαζι με την ελλαδα,η γεωγραφικη μας θεση μας αδικει επρεπε να ειμασταν καπου στην ανγκολα!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by AggelosLRK »

Τη μονη ενσταση που εχω για οποιουδηποτε ειδος αλειευτικο αγωνα ειναι οτι διαλεγουν 1 μερος ενταξει? και πανε εκει 10-20-50 συμμετοχες? και ξαφνικα εκεινο το μερος δεχετε μια επιθεση ειτε ειναι καλαμι ειτε ειναι ψ/τ (αλλα μιλαμε για ψ/τ τωρα) απο 2-3 κιλα να βγουν μεσο ορο για καθε ομαδα στο συνολο και με τα σημερινα δεδομενα,προσωπικα πιστευω οτι γινετε καποια ζημια απο την ξαφνικη αφαιρεση των ψαριων,πχ μπορει να αυξηθει ο αριθμος κουνελλοψαρων σε εκεινο το τοπο.
Αν η ιδια ανακοινωση εγραφει οτι ζητα την απαγορευση τοσο των αγωνων με καλαμι και ψ/τ παλι θα συμφωνουσα,εγω ετσι και αλλιως θα παω ψαρεμα δεν πιστευω οτι χρειαζετε να αποδειξω σε κανεναν αν ειμαι καλος ψαρας,δλδ δεν πιστευω οτι μια τετοια απαγορευση θα μου στερησει το ψαρεμα

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:Τη μονη ενσταση που εχω για οποιουδηποτε ειδος αλειευτικο αγωνα ειναι οτι διαλεγουν 1 μερος ενταξει? και πανε εκει 10-20-50 συμμετοχες? και ξαφνικα εκεινο το μερος δεχετε μια επιθεση ειτε ειναι καλαμι ειτε ειναι ψ/τ (αλλα μιλαμε για ψ/τ τωρα) απο 2-3 κιλα να βγουν μεσο ορο για καθε ομαδα στο συνολο και με τα σημερινα δεδομενα,προσωπικα πιστευω οτι γινετε καποια ζημια απο την ξαφνικη αφαιρεση των ψαριων,πχ μπορει να αυξηθει ο αριθμος κουνελλοψαρων σε εκεινο το τοπο.
Αν η ιδια ανακοινωση εγραφει οτι ζητα την απαγορευση τοσο των αγωνων με καλαμι και ψ/τ παλι θα συμφωνουσα,εγω ετσι και αλλιως θα παω ψαρεμα δεν πιστευω οτι χρειαζετε να αποδειξω σε κανεναν αν ειμαι καλος ψαρας,δλδ δεν πιστευω οτι μια τετοια απαγορευση θα μου στερησει το ψαρεμα
+1

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Tryfon »

MariosK wrote:
AggelosLRK wrote:Τη μονη ενσταση που εχω για οποιουδηποτε ειδος αλειευτικο αγωνα ειναι οτι διαλεγουν 1 μερος ενταξει? και πανε εκει 10-20-50 συμμετοχες? και ξαφνικα εκεινο το μερος δεχετε μια επιθεση ειτε ειναι καλαμι ειτε ειναι ψ/τ (αλλα μιλαμε για ψ/τ τωρα) απο 2-3 κιλα να βγουν μεσο ορο για καθε ομαδα στο συνολο και με τα σημερινα δεδομενα,προσωπικα πιστευω οτι γινετε καποια ζημια απο την ξαφνικη αφαιρεση των ψαριων,πχ μπορει να αυξηθει ο αριθμος κουνελλοψαρων σε εκεινο το τοπο.
Αν η ιδια ανακοινωση εγραφει οτι ζητα την απαγορευση τοσο των αγωνων με καλαμι και ψ/τ παλι θα συμφωνουσα,εγω ετσι και αλλιως θα παω ψαρεμα δεν πιστευω οτι χρειαζετε να αποδειξω σε κανεναν αν ειμαι καλος ψαρας,δλδ δεν πιστευω οτι μια τετοια απαγορευση θα μου στερησει το ψαρεμα
+1

Παιδια σταματηστε το δαχτυλοδιγμα μεταξυ ψ/τ η παρακτιου καλαμιου ή αγονιστικου ή μη. Το δαχτιλο πρεπει να στραφει (οπως το ειπατε ηδη) στις αρμοζουζεσ αρχεσ ή υπηρεσιες που εχουν χρεος να επιβαλλουν νόμους και να φροντιζουν να επιβαλλωντε οι νομοι που να προστατευουν την θαλασσα ή φραχτη . Δεν πιστεβω ειναι δουλια κανενου συνδεσμου η καλαμα η ψ/τκα να επιβαλλει νομους και παιδια ΠΡΙΝ ΚΑΝ οι κυριοι στις υψηλες θεσεις που ειναι ΧΡΕΟΣ τους να το καμουν. Με λιγα λογια? Το δαχτυλο στους "κυριους" αρμοδιους που ΔΕΝ καμνουν την δουλεια τους. :evil:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by chrysanthos9 »

http://www.youtube.com/watch?v=Qi8lvSDwNec





σκεφτηται ποσα ψαρια θανατοθηκα και θα θανατωνουνται σε καθε διαγωνισμο
Rememper always someone waiting for you at home

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Someone »

Εν νομίζω να υπάρχει λόγος να αναφέρεστε συνέχεια για το πόσο βοηθά το "αγωνιστικό" ψαροτούφεκκο στο να ξεφύγουν οι νέοι που ναρκωτικά-αλκοόλ.

Αν θέλετε τη γνώμη μου, τούτη η δικαιολογία (όπως τζιαι το άλλο περι εθνικής συνείδησης) εν γραφικές κουβέντες του καφενέ. Ο μιτσής που εμπήκε στη διαδικασία να αγοράσει μάσκα-πέδιλα τζιαι να βουττά με ένα τουφεκκούι κάθε Κυριακή για χάννους τζιαι χταπόθκια, εξέφυγε ήδη που τα...ναρκωτικά, εν χρειάζεται να λάβει μέρος σε διαγωνισμό τζιαι να μπορεί να βουττά στα 80 μέτρα.

Κατα δεύτερο, ούτε η λέξη "αγώνας" ταιρκάζει στους ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥΣ που οργανώνονται. Ούτε επαγγελματίες αθλητές είναι τούτοι που λαβάνουν μέρος, ούτε καν...αθλητές. Μπορεί να εν εξαίρετοι απνείστες αλλά που την ώρα που πιάνουν το ψαροτούφεκκο τζιαι βουττούν, αυτόματα μιλούμε για κυνηγούς. Όι "αθλητές".

Τζιαι τούτο εν βλέπω καθόλου πως μειώνει τη συμμετοχή σας στους διαγωνισμούς τζιαι πραγματικά απορώ γιατί προσπαθείτε τόσο έντονα να μας περάσετε την ιδέα ότι πρόκειται για κάτι το "αθλητικό". Οτιδήποτε έσιει να κάμει με τη θανάτωση ζωντανού οργανισμού ΔΕΝ είναι αθλητισμός ούτε η έννοια "αγωνιστικό" ψαροτούφεκκο καλύπτεται έτσι. Ανταγωνιστικό ψαροτούφεκκο, ναι.

Κατα τα άλλα, εγώ....υποστηρίζω τους διαγωνισμούς αν ακολουθούν τούτα τα πρότυπα που μας είπατε. Για πάρα πολλούς λόγους.

Αλλά αν θυμάστε το σούσουρο που έγινε πριν τζιαιρό στο φόρουμ, με τζιήνο το μάγκα τον "πρωταθλητή" που έπαιζε τζιαι επούλα (όπως ο ΙΔΙΟΣ εδήλωσε δαμέσα) χωρίς να έσιει οποιεσδήποτε κυρώσεις που το σύλλογο του, πιστεύκω ότι έσιετε παρα πολλύ δρόμο ακόμα μέχρι να πείσετε τους "απ'έξω" ότι:
1. Ξέρετε τί κάμνετε τζιαι δεν ασχολείστε μόνο με τη διοργάνωση "events" χωρίς μακροχρόνιο πλάνο ή συγκεκριμένο σκοπό.
2. Αντιληφθήκατε ότι πρώτη προτεραιότητα είναι η διαφύλαξη όσου "πλούτου" έμεινε τζιαι ΜΕΤΑ τα υπόλοιπα.
3. Προσφέρετε κάποια καθοδήγηση ή/και φιλτράρετε τζιήνους που συμμετέχουν στους διαγωνισμούς.
4. Κόπτεστε πραγματικά για τον έλεγχο της ασυδοσίας που επικρατεί ΠΡΩΤΑ στους κύκλους του ψαροτούφεκκου, τζιαι ΜΕΤΑ στα υπόλοιπα (όπως είπα 1000 φορές, αν εθωρούσαμε ούλλοι πρώτα την αυλή του σπιθκιού μας τζιαι μετά να "κουτσομπολεύκουμε" τον ξιμαρισμένο γείτονα-που κάμνει ακριβώς το ίδιο πράμα!, θα ήταν πολλά διαφορετικά τα πράματα).

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Giorkos »

όπως λέει τζαι ο someone.....

πάψετε να μας σερβίρετε τους νέους και τα ναρκωτικά..... ίντα σε λίο εν να αρκέψει η ΥΚΑΝ να κάμνει σεμινάρια ψαροτούφεκου :whistle: :whistle: :whistle: (εν να τους δώκουν τιπς οι 'λιμενικοί' :lol: :lol: :lol: )


τίποτε άλλο έχετε να πείτε για να δικαιολογήσετε τους αγώνες ψτ (εκτός του ότι γουστάρετε να λαμβάνετε μέρος, - και είναι δικαίωμα σας) :?: :?: :?:


επομένως έχουμε τζαι λέμε.

Μάλλον λέτε ότι το αγωνιστικό ψτ βοηθά στους πιο κάτω τομείς,

1. Εξοπλισμός
2. Ασφάλεια
3. Ευσυνηδεισία-Νοοτροπία
4. Κατά των ναρκωτικών
5. Εθνικό Κύρος

η γνώμη μου για τα πιο πάνω ...

1. :hand:
2. :think:
3. :shifty:
4. :lol:
5. :violin:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Someone »

Τεμπέλη, είτε απέφυγες να απαντήσεις σε τζιήνα που σου (σας) είπα, είτε εν εθκιέβασες πιό προσεκτικά.
Ξαναδοκίμασε αν θέλεις, έχω όλη τη διάθεση να καταλάβω τζιήνα που προωθείς, αλλά μίλα συγκεκριμένα.

Τζιαι προσπάθησε να μεν αναφερθείς ΠΑΛΕ στα ναρκωτικά.

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by george87d »

tempelis wrote:Σχετικά με την αναφορά σου στους μικρούς μας φίλους που έχουν ένα ψαροντούφεκο και βουτούν μια ώρα κάθε Κυριακή για σκάρους και χταπόδια θα ήθελα να επισημάνω τα εξής:
Α. Μετά την μία ώρα που παίζουν στην θάλασσα μπορούν με μεγάλη ευκολία να αράξουν σε κάποιο καφέ και να αρχίσουν τις ιστορίες του καφενέ και την κατανάλωση ‘’καπνού’’ και αλκοόλ.
Β. Χωρίς παιδεία και καθοδήγηση (μέσα από τα σεμινάρια των συλλόγων) υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να ακολουθήσουν λάθος δρόμο(στην σωστή διαχείριση του θαλάσσιου πλούτου).
Γ. Αγωνιστικό ψαροντούφεκο-ψαροντούφεκο σημαίνει επιλεκτική αλιεύσει ψαριών (όρια τα οποία καθορίζουν τα καταστατικά των συλλόγων και οι ρυθμίσεις του τμήματος αλιείας) αλλά και τρόπος ζωής. Ο υποβρύχιος ψαράς είναι αθλητής ο οποίος κάνει ειδική προπόνηση ετών όχι μόνο για την σύλληψη των ψαριών αλλά για να μπορέσει να έρθει σε επαφή με το υγρό στοιχείο. Πως λοιπόν ο υποβρύχιος κυνηγός καταστρέφει τον θαλάσσιο πλούτο και του αποδίδεται όλες τις παραπάνω κατηγορίες. Έχετε κάποιο επιστημονικό στοιχείο στα χέρια σας, κάποια ανακοίνωση, ότι το αγωνιστικό ψαροντούφεκο ευθύνεται για την μείωση των αλιευτικών αποθεμάτων .Ας μην μιλάμε λοιπόν με λόγια του αέρα και ας είναι τεκμηριωμένα από κάποια έγκυρη πηγή.

ΝΑΙ ΣΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΕΞΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ . ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΌΤΗΤΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΣΤΗ ΜΑΣΤΙΓΑ ΤΟΥ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ
ΥΓ. Περιμένω την επίσημη θέση των συλλόγων που εκπροσωπούν τους φίλους του Υποβρυχίου Κυνηγιού

+1 και συμγωνω γιατι εχω λαβει μερος σε αγωνες πολλες φορες!!!! Και δεν κανει τοση ζημια στην θαλασσα διοτι σε μιαν τραπεζα αγωνα αποστασης 7 χιλιομετρων με 10 ομαδες οι 3-4 ομαδες πεζουν ψαρκα ....Τσιε το ωραιο ειναι οτι ειναι μια ωραια διοργανωση που ερκουνται ψαρτουφεκαες για να καμουν τα αστεια τους τσιε τες κουβεντες περι ψαρεματων πριν και μετα τον αγωνα και δεν νοιαζει κανενα αν πεξει η αν δεν πεξει ψαρκα.....
Αυτη ειναι η αποψη μου και δεν τα λεω αυτα που πικκα ..οι να παρεξηγηθουμεν παλε :P
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Giorkos »

tempelis wrote: ΥΓ. Περιμένω την επίσημη θέση των συλλόγων που εκπροσωπούν τους φίλους του Υποβρυχίου Κυνηγιού
εν καλά αν έχουν την καλοσύνη να μας πουν θκυο λόγια....αν μας θκιαβάζετε κοπέλλια :?:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by MariosK »

Ρε φίλε έτσι όπως το θέτεις εμένα φαίνεται ένα απλό παρεΐστικο ψάρεμα. Κανένας δεν μου απάντησε σε τούτες τις ερωτήσεις όμως
MariosK wrote:Εγώ έχω την εξής απορία όμως να θέσω στου ψαροτουφεκκάδες. Τι σημαίνει απαγόρευση αγωνιστικού ψαροτούφεκκου? Δηλαδή αν ένας σύνδεσμος διοργανώσει έναν "ομαδικό ψάρεμα"-αγώνα τζε βρεθούν 15 ομάδες σε ένα τόπο για ψάρεμα θα θεωρείτε παράνομο? Για πιο λόγο δηλαδή? Υπάρχει κάποιος νόμος που απαγορεύει το ομαδικό ψάρεμα? Ή έχει κάποιους περιορισμούς που εννεν προφανείς για εμάς που δεν ασχολούμαστε? Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει θα ήταν καλά.
Αφού για σας οι αγώνες είναι έτσι όπως τα λες τότε γιατί κάποιοι προσπαθούν να τους κηρύξουν παράνομους, τζε οι άλλοι γιατί μάχονται με τόσο μένος να τους κρατήσουν? Σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να απαγορεύσει το ομαδικό ψάρεμα 5-10 ομάδων, ακόμα και με έπαθλα. Είναι εντελώς παράλογο τζε φασιστικό αν πράγματι δεν προκαλεί σοβαρή καταστροφή στην περιοχή.

Τωρά όσον αφορά το θέμα που λέτε συνέχεια ότι στους αγώνες παίζουνται 10 ψάρκα μόνο κάθε φορά, σε μικρούς αγώνες των 10 ομάδων. Το θέμα δεν είναι πόσα σκοτώνονται, αλλά τι αναλογία που την περιοχή σκοτώνεται. Αν έχει 10 τζε παίξεις τα και τα 10 εν πολλά διαφορετικό που το να έχει 100 και να παίξεις τα 10. Δηλαδή αν καμιά φορά γίνει το πανευρωπαικό πρωτάθλημα ψαροτούφεκου στην Κύπρο όπως κάποιοι που σας θέλουν, τζε σε μια περιοχή όπως λέτε πεχτούν 20 ψάρκα, από 20 όμαδες τότε τι θα πείτε? Εγώ είμαι σίγουρος ότι για τα δεδομένα τις Κύπρου αν γίνει έτσι πράμα σε οποιοδήποτε τόπο τότε η περιοχή σίγουρα εν θα ονομάζεται πλεόν ψαρότοπος... Επίσης είμαι σίουρος ότι κάποιος που σας θα είχεν τζίνη τη περιοχή για να ψαρεύκει, εν τζε έχουμε τζε πολλές, τζε ύστερα που μια εφτομάδα θα παει τζε θα δει την διαφορά στο τόπο τότε εν να αλλάξει γνώμη για τους αγώνες ψαρέματος, όχι μόνο ψατοτούφεκκου.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Greg »

tempelis wrote:.....
Γ. Αγωνιστικό ψαροντούφεκο-ψαροντούφεκο σημαίνει επιλεκτική αλιεύσει ψαριών (όρια τα οποία καθορίζουν τα καταστατικά των συλλόγων και οι ρυθμίσεις του τμήματος αλιείας) αλλά και τρόπος ζωής. Ο υποβρύχιος ψαράς είναι αθλητής ο οποίος κάνει ειδική προπόνηση ετών όχι μόνο για την σύλληψη των ψαριών αλλά για να μπορέσει να έρθει σε επαφή με το υγρό στοιχείο. Πως λοιπόν ο υποβρύχιος κυνηγός καταστρέφει τον θαλάσσιο πλούτο και του αποδίδεται όλες τις παραπάνω κατηγορίες. Έχετε κάποιο επιστημονικό στοιχείο στα χέρια σας, κάποια ανακοίνωση, ότι το αγωνιστικό ψαροντούφεκο ευθύνεται για την μείωση των αλιευτικών αποθεμάτων .Ας μην μιλάμε λοιπόν με λόγια του αέρα και ας είναι τεκμηριωμένα από κάποια έγκυρη πηγή.........
ειμαι περιεργος αν πιστευεις αυτα που μας λες ή αν τα λες ετσι για πλακα..

Ο περσυνος πρωταθλητης σας αγωνιστικου ψαροτουφεκου εθεαθηκε να σκοτωνει ορφοπουλα κιλισια και να τα πουλα σε ψαραγορες για να φκαλει τα εξοδα της εξωρμισης τους οπως ο ιδιος επαραδεκτηκε, και ουτε κυρωσεις ειχε απο τους συλλογους.

Εεεεεεεε αμαν οι πρωταθλητες σας καμουν ετσι, σκευτου δηλαδη οι αλλοι στις τελευταιες θεσεις τι κανουν!!!!! :wink: :wink: :o ..

Αμαν οι 'πρωταθλητες' κανουν ετσι τι μηνηματα περιμενεις να παιρνουν προς τα εξω??????? Δεν υπαρχει λογος να ωραιοποιεις τους αγωνες με ομορφες λεξουλλες και τον τροπο που το περιγραφεις..Εν νομιζω να τρων πολλοι κουτοχορτο δαμεσα



Οσο αφορα για το ποιος καταστρεφει την θαλασσα εξαναπα το...αν νοιαζομασταν για τον θαλασσιο πλουτο δεν θα ειμασταν ψαραδες
Esox Lucius

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by admin »

Οσο αφορα για το ποιος καταστρεφει την θαλασσα εξαναπα το...αν νοιαζομασταν για τον θαλασσιο πλουτο δεν θα ειμασταν ψαραδες[/quote]

Οι πιο φανατικοί περιβαλλοντιστές, οι πιο μεγάλη φυσιολάτρεις και φίλοι της θάλασσας και του βουνού είναι οι αληθινοί και πραγματικοί κυνηγοί και ψαράδες. Εκείνοι που αγωνίζονται για την θάλασσα απο έξω χωρίς να ξέρουν τι έχει η θάλασσα μέσα δέν έχουν υπόθεση. Εκείνοι πουθ λιμούν για τα βουνά και τα δάση αλλά ποτέ δέν περπάτησαν σε άγριες και απόκρυμνες βουνοκορφές είναι μόνο για το show και για τα παναϊρκα. Αν εμείς οι ψαράες και οι κυνηγοί δέν προστατεύσουμε το σπίτι των ψαριών και των θηραμάτων μην έχετε απατηλές ελπίδες ότι θα το πράξουν οι πράσινοι ή οι κόκκινοι η οι μπλέ. Παν μέτρο Άριστον. Περισσότερη ζημιά απο μια ομάδα ψαροντουφεκάδων που χτυπούν ψάρια επιτρεπώμενου μεγέθους (200γρ+ άσπρα 1,5 κιλά+ μαύρα π.χ.) μπορεί να κάνουν εκέινοι οι αγνώμονες με τις αντέννες που γεμώνουν μια σίκλα μουρμουρούθκια και σορκούθκια των 5 εκ . εκείνοι οι παράνομοι με τα μισινέτινα δίκτυα και κλειστό μάτι που καθαρίζουν τις ακτογραμμές, ακόμη χειρότερα εκείνοι οι μ.... με τους δυναμήτες που σκορπό΄υν την καταστροφή. Αν περιοριζόντουσαν αυτές οι τρίς κατηγορίες είμαι σίγουρος ότι τα αποθέματα θα ήταν more than enouph για να κάμνουμε και αγώνες να πιάνουμε και στο spinning να πιάνουμε και ψάρια με τα χέρια μας. Αλλά αντί να κάμουμε καμιά οργανωμένη προσπάθεια και να υψώσουμε φωνή κρύφουμε όλοι και περιμένουμε την καταστροφή να έρθει. Το να συζητάμε τώρα για το αγωνιστικό ψαροντούφεκο ή το catch and release είναι όπως την παροιμία που λαλεί φταίει ο γάρος τσαι δέρνω το σάμα.

Locked

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”