Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by MariosK »

Καλά ρε φίλε θεωρείς χλευαστικό σχόλιο το "Δηλαδή τίποτε δεν μπορείς να κρίνεις αν δεν το δοκιμάσεις?"? Λυπούμε πραγματικά για τον χρόνο που εσπατάλησα σε τούτο το θέμα. Καλή τύχη και ελπίζω να πετύχετε το σκοπό σας, αλλά πολύ αμφιβάλλω με την διάθεση, συμπεριφορά και νοοτροπία που διακατέχει μερικούς που εσάς.

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

Αυτό που με προβληματίζει εμένα δεν είναι επειδή κάποια παιδιά δεν υποστηρίζουν το αγωνιστικό ψ/τ. Εμένα με χαλάει το γεγονός ότι όλοι αυτοί που ξεσηκώθηκαν εναντίον του είναι ομάδες ατόμων που έχουν άμεσο συμφέρον. Κάποιο που πουλάνε σκάφη και ασχολούνται με αυτά, κάποιοι που κάνουν καλάμι και κάποιοι που το παίζουν περιβαλλοντιστές ενω δεν ειναι. Αυτό που με ξενίζει ιδιαιτερα είναι οτι τα παιδιά που ασχολούνται με το καλάμι ειναι ενάντια στο αγωνιστικό ψ/τ. Κάτσε ρε φίλε ενα λεπτό. Εγώ πληρώνω 35 ευρώ για να έχω άδεια να ψαρέυω και έχω και κάποια όρια στα μεγέθη που πρέπει να τηρώ και περνάω από τόσους ελέγχους από το τμήμα αλιείας και παίζει να πληρώσω και κανενα πρόστιμο οταν ξεφυγω. Απο την στιγμή που τηρώ τους κανόνες του Τ.Α. και ως συνέπεια αυτούς της Ε.Ε. πιο είναι το πρόβλημα του αγωνιστικού ψ/τ? Το ότι θα μαξευτούν 10 ομάδες, να γνωριστούν μεταξύ τους, να περάσουν καλά, να μάθουν 5 πράγματα για το πως εφαρμόζεται σωστα οι κανόνες ασφαλείας και πως προωθείται το αγωνιστικο πνέυμα. Μήπως και εσείς παιδιά που ασχολείστε με το ψ.τ δεν μάθατε πράγματα από το αγωνιστικό ψ/τ? Πως έγινε προβολή του ψ/τ και μάθαμε όλοι μας για τα ξύλινα, τα καρμπον, τα σεταπ τον οπλων κτλ? Πως βγήκαν όλοι αυτοί οι κανονισμοί στη φόρα και πως εξελίχθηκαν τα σχολεία ε/κ? Δεν ηταν μέσα από τους κανονισμούς αγώνων και μέσα από τα δια΄φορα που συνέβηκαν και έδειξαν την ανάγκη για σωστή εκπαίδευση? Και μην ακούω για περιβαλλοντικές ανησυχίες κύριοι. Υπάρχουν πολλοί κύριοι του καλαμιού που θερίζουν κανονικα και ψαρια κατω του επιτρεπτου ορίου και γόνο και ολα. Δεν συμαινει οτι επειδη κάποιοι εξασκούν C&R παίρνουν συγχορωχάρτι όλοι. Το ίδιο είναι και στο ψ.τ, καποιοι πανε αγωνες και καποιοι όχι. Και στο κυνήγι τα ίδια γίνονται και αν υπήρχε τρόπος να βγαίνουν οι τράτες στα βουνά θα σας ελεγα αν εμενε κυνήγι. Τεσπα, να πληρώνουν και αυτοί του καλαμιού άδειες, να υπόκεινται στους ελέγχους από το Τ.Α., να πληρώνουν και τα προστίματα τους και να μην πηγαίνουν σε αγώνες καλαμιού. Μην ξεχνάμε ότι και τα δικά σας προιόντα, τεχνικές κτλ ακόμα και το περιβόητο πλέον C&R ανέβηκαν και αναδείχθηκαν από τους αγώνες καλαμιού. Για αυτό σας παρακαλώ κύριοι μην βγαίνετε και να βάλετε ενάντια στο αγωνιστικό ψ/τ γιατί μεταφορικά είμαστε στην ιδια θέση. Τουλάχιστον εγω προσωπικά κάνω και ψ.τ και ασχολούμε και με το καλάμι (τόσο και σαν χόμπυ όσο και αγωνιστικά). Επίσης αναρωτιεμε πόσοι από εσας που ταχθήκατε εναντια στο αγωνιστικό ψ/τ έχετε λάβει μέρος στους διάφορους αγώνες ψαρεματος με καλάμι που διοργανώνονται στην Κύπρο? Μήπως στην τελική όλοι μας έχουμε το μικρόβιο του ναρκισισμού, της δόξας και της αυτοπροβολής?
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by (CyBasser) »

Φίλε μου, μπορώ μόνο να σου απαντήσω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ για μένα:

Ναι, έχω λάβει μέρος σε αγώνες τόσο στην θάλασσα όσο και σε φράγματα.

Πληρώνω και εγώ 35 ευρώ τον χρόνο για άδεια στα φράγματα. Δεν θα είχα προσωπικά πρόβλημα να πλήρωνα και άδεια ψαρέματος με καλάμι στην θάλασσα, νοουμένου ότι τα χρήματα πάνε σε εμπλουτισμούς κλπ.

Για πολλοστή (και οριστικά ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ) φορά!: ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ!!!!! Αυτά που σας είπα είναι ότι όταν έρθει η ώρα να αντιμετωπίσετε αυτούς που θα είναι εναντίον των αγώνων ψ/τ πρέπει να έχετε πιο γερά επιχειρήματα από αυτά που δώσατε εδώ.

Στο χέρι σας είναι να προετοιμαστείτε. Τώρα, αν θέλετε μας ακούτε. Εμείς (μιλώ για γλυκά νερά τώρα) έχουμε και δίνουμε τις δικές μας μάχες και ίσως κάτι να μάθαμε και προσπαθήσαμε να σας το περάσουμε. Αρκετά είπα, και αυτή την φορά η απάντηση μου στο συγκεκριμένο θέμα είναι η τελευταία. Καλή τύχη...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

Επίσης, εξαπολυετε βολες προς τους ψαροντουφεκαδες που μαζευονται 1-2 φορές το χρονο για να δουν φιλους γνωστους,τεχνικες,μεθοδους κ ψαρευουν με οικολογικότατους κανόνες σε βαθη που δε θα δειτε ΠΟΤΕ το ασπρο χρωμα που εχουν εκει τα μαυροψαρα. Επιπλέον παλιά χάριζαν τα ψαρια τους σε φτωχους, γηροκομεία και άλλα ιδρύματα. Τώρα τελευταία όμως χρόνια κάποιοι αθλητές (πρωταθλητές) δεν κατεβαίνουν στους αγώνες εκτός και αν κρατήσουν τα ψάρια τους. Εχω δεί τέτοια άτομα, μετα απο αγώνα να πουλάνε τα ψάρια τους ανοικτά στον κόσμο, και μπροστά από τον πρόεδρο του ΣΦΥΚΚ. Σε αυτό όμως δεν φταίει το αγωνιστικό ψ/τ. Άρα βλέπετε πως το αγωνιστικό ψ.τ στην πραγματικότητα επηρεάζει τα συμφέροντα παρανόμων (οχι μόνο ψ.τ, ξέρουμε και καλαμάδες που πουλούν ψάρια σε γνωστές ψαροταβέρνες στην Λευκωσια και Λεμεσσό

Κάποιοι από μας πολεμάμε για τα θαλάσσια πάρκα και την προστασία περιοχών αλλά ψαρευουμε στους αγωνες με ΦΙΛΟΥΣ και προωθούμε το αγωνιστικό πνέυμα και το να επιστρέψουμε σπίτι με υγεία. Η μεγαλυτερη μαγκιά ειναι το να μαθαινεις απο τα λαθη σου κ να τα διορθωνεις,αυτο βλεπω στο αγωνιστικό ψ.τ Ηρθε η ωρα να ενωθουμε για ενα κοινο σκοπο. Δηλαδή οι Ιταλοί, οι Ισπανοί κτλ που έχουν κανονικό πρωτάθλημα όπως το πρωτάθλημα της ΚΟΠ τι πρέπει να πουν ; Οι αγώνες συμβάλλουν το λιγότερο στα προβλήματα του ψαροτούφεκου σήμερα. Η νομιμότητα ΝΑΙ είναι θέμα. Οι αγώνες δεν είναι θέμα. Δεν μπορεί να είναι θέμα αυτό που γίνεται σε 2-3 μέρες (τι να προλάβεις να κάνεις σε ένα τριήμερο...) και να ξεχνάμε αυτό που γίνεται όλο τον υπόλοιπο χρόνο.

Πρωτάθλημα καθετής, πρωτάθλημα ψαρέματος με καλάμι από τη στεριά, σας λένε τίποτα αυτά? Μήπως επειδή δεν βγάζουν τόσο μεγάλα ψάρια δεν μετράνε σαν αγώνες? Έχω λάβει μέρος σε αγώνες τόσο στην Κύπρο όσο και στο εξωτερικό και αυτό που βλέπω είναι μια εικονα πολυ κοσμια κ πολιτισμενη. Οι εμπειριες και οι γνωσεις που πήρα απο τα ατομα αυτα ψαρευτικα δε θα τις επερνα ουτε σε χίλια χρόννια απο τον απλο ψ/τ και βεβαια ολα αυτα ΔΩΡΕΑΝ χωρις τη ταμπελα του ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΒΑΤΩΝ ΕΛ. ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ. που μαζευουν 30 ατομα καθε μηνα στα σχολεια, πληρώνεις και 250ευρω για να μαθεις δυο μαλακίες που θα σε κανουν βαθυτη,ΟΧΙ ψαρα...

Θάνατος, ζωή, δολοφονίες, αίμα, δάκρυα και ιδρώτας... Σαμπως και είμαστε σε Φωσκολική σειρά. Είναι εντελώς άσχετη η χρήση όρων που υποδουλώνουν ηθικοπλαστικά στοιχεία (και άρα ανθρώπινη υπόσταση), όταν αναφερόμαστε σε... ψάρεμα. Δεν είναι "δολοφονία" ή "σκοτωμός" το να πάρεις ένα ψάρι από την θάλασσα και να το καταναλώσεις. Διαβάζοντας τέτοιες λέξεις είναι λογικό να παρασύρονται πολλοί, ψευτο-οικολόγοι και μη, ψευτο-ευαίσθητοι και μη...

Είναι βέβαια διαφορετικό πράγμα η κυριακάτικη εξόρμηση για ψάρεμα και διαφορετικό πράγμα η σύλληψη ψαριών "για πλάκα". Δυστυχώς εμείς δεν έχουμε και το option του catch and release που υπάρχει στο "αθλητικό" αγκίστρι. Αυτό που κάνει την διαφορά του ζώου από τον άνθρωπο δεν είναι το αποτέλεσμα αλλά οι λόγοι για τους οποίους ο καθένας συμμετέχει σε αυτήν την διαδικασία. Και αν το καλοσκεφτεί κανείς, θα δει ότι τελικά όσοι συμμετέχουν στην διαδικασία των αγώνων, δεν αγωνίζονται "ξερά" στην σύλληψη ψαριών. Αγωνίζονται σε αντοχή, σε φυσική κατάσταση, σε ικανότητα κατάδυσης σε μεγάλα βάθη κλπ. Δεν ξέρω αν προσπαθώ να βρω δικαιολογίες για τους υπέρμαχους των αγώνων, αλλά προσωπικά αρνούμαι να δεχθώ ότι όλα γίνονται για τον "σκοτωμό". Και είναι κακό να περνά κάτι τέτοιο προς τα έξω.

Κάποιος που θα βγάλει 5 μεγάλα ψαρια την εβδομάδα (δε ξέρω και κανέναν, αλλά θα υπάρχει) ξέρει απο που να τα πάρει (διαφορετικούς τόπους) ξέρει τι να κάνει για να διατηρεί τους τόπους του ζωντανούς και να συνεχίζει να παίρνει ψάρια. Αυτόν τον σέβομαι. Είναι ψαροκυνηγός και αυτός, ίδιο αίμα με εμένα. Αν πάμε χώρια, δεν θα πάμε πουθενά. Εγώ (εμείς) και αυτός βλέπουμε τη θάλασσα, ξέρουμε τι γίνεται. Ξέρουμε αν της κάνουμε κακό ή όχι. Γιατί βλέπουμε τι πιάνουμε, απο που το πιάνουμε και πως επηρεάζει το τόπο. Όπως σέβομαι όμως αυτόν που πιάνει τα 5 ψαρια, έτσι σέβομαι και εσάς που ασχολείστε με το καλάμι ή και μόνο με το ψ/τ αλλά είσαστε κατά των αγώνων (που μάλλον είναι λόγω του ότι δεν μπορείται να συναγωνιστείτε ή μάλλον γιατί πιστέυεται ότι οι αγώνες σας μειώνουν τα ψάρια σας (μαθετε πρωτα να βουτάτε σωστά και να καλυτερέψετε τις τεχνικές σας αντι να τάσεστε κατά των αγώνων και να αναλώνεστε στο πως να φτιάχνετε ξύλινα και να κανετε καρτέρια για σαργούς :D ) το σέβομαι ότι μπορεί να επηρεάζει την αισθητική σας, για αυτό συζητώ εδώ. Υπάρχουν και εικόνες στην τηλεόραση όμως με παιδιά που δεν έχουν να φάνε. Για αυτά φωνάζετε στα φόρουμ ή επειδη δεν έχτε ''συμφέρον'' (σε καποια άλλη διάσταση της λογικής για εσας σημαίνει περισσότερα ψάρια ή καλαισθησία στο ψάρεμα - ελεος, ειναι τρόπος σύλληψης ζωντανου οργανισμού όπως το κυνηγι) δεν σας νοιάζει? Εγώ το συζητάω. Για να βρούμε μια διαφορετική αλήθεια ίσως, όλοι μαζί. Για να "γνωριστούμε" καλύτερα, μπας και πάμε παρακάτω.
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Giorkos »

Feuilles wrote: (που μάλλον είναι λόγω του ότι δεν μπορείται να συναγωνιστείτε ή μάλλον γιατί πιστέυεται ότι οι αγώνες σας μειώνουν τα ψάρια σας (μαθετε πρωτα να βουτάτε σωστά και να καλυτερέψετε τις τεχνικές σας αντι να τάσεστε κατά των αγώνων και να αναλώνεστε στο πως να φτιάχνετε ξύλινα και να κανετε καρτέρια για σαργούς :D ) το σέβομαι ότι μπορεί να επηρεάζει την αισθητική σας, για αυτό συζητώ εδώ. Υπάρχουν και εικόνες στην τηλεόραση όμως με παιδιά που δεν έχουν να φάνε. Για αυτά φωνάζετε στα φόρουμ ή επειδη δεν έχτε ''συμφέρον'' (σε καποια άλλη διάσταση της λογικής για εσας σημαίνει περισσότερα ψάρια ή καλαισθησία στο ψάρεμα - ελεος, ειναι τρόπος σύλληψης ζωντανου οργανισμού όπως το κυνηγι) δεν σας νοιάζει? Εγώ το συζητάω. Για να βρούμε μια διαφορετική αλήθεια ίσως, όλοι μαζί. Για να "γνωριστούμε" καλύτερα, μπας και πάμε παρακάτω.

φουίλλη,

είπα ότι εν θα έγραφα στο ποστ τούτο γιατί δεν εφκέναμε πουθενά.....

εξεκίνησες να προσπαθήσεις να αναλύσεις το θέμα πιο φιλοσοφικά....δεν τα κατάφερες....

αλλά φίλε μου το πιο πάνω που γράφεις και αφήνεις τα υπονοούμενα σου, είσαι εντελώς φάουλ τζαι δείχνεις ότι σε 'προβληματίζει' αν κάποιος ποσκολιέται με ξύλινα τζαι παίζει σορκούς (καλή ώρα σαν εμένα) !!!!

επίσης, τούντη ιστορία με τις πωλήσεις βαρκών....αν δεν τα ήβρατε που το πιο παλιό ποστ που εξεσηκωθήκατε εναντίον του ατόμου τζίνου, μεν το επαναφέρεις με τρίπλες ποτζί ποδά....

αν έχεις να πεις κάτι επικοδομητικό, πές το.... αλιώς άηστες πικρίες και τες μικροπρέπειες στην πάντα.

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

Πρώτο,
δεν αναφέρομαι σε σενα, ουτε καν σε ξερω και δεν καταλαβαίνω που τσιμπάς. Τεσπα, ειναι δικαιωμα σου να ασχολεισε με ιδιοκατασκευες. Κατάλαβε απλώς οτι ολες η πληροφορίες που εχουμε στα χέρια μας και η ολη εξέλιξη και προωθηση του ψ.τ οφείλετε στο αγωνιστικό ψ/τ. Αυτό είπα.

Όσο για τις βαρκες δεν καταλαβα σε ποιο θεμα αναφέρεσε. Εγώ λέω ότι ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΠΩΛΟΥΣΑΝ ΨΑΡΙΑ ΑΓΩΝΑ ΣΕ ΑΝΟΙΚΤΗ ΘΕΑ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ. Ευτυχώς ηταν και άλλα άτομα παρών και μπορούν να το διασταυρώσουνε. Αρα σε παρακαλώ Γίωργο αν κάτι που γίνεται μπροστά σου δεν σε ενοχλει προσωπικά μην ασχολείσε μαζί του και άσε οποιον το ενοχλάει να το κατακρίνει.
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

''εξεκίνησες να προσπαθήσεις να αναλύσεις το θέμα πιο φιλοσοφικά....δεν τα κατάφερες....''

Αν δεν μπορείς φίλε μου να δείς και φιλοσοφικά και ηθικά το θέμα και μπορείς να βλέπεις μόνο πρακτικά και με παρωπίδες, δεν φταίμε εμείς. Εγώ τουλάχιστον το έχω ψάξει το θέμα στο λιγο μυαλό μου απο ολες τις αποψεις και έχω τα δικα μου συμπερασματα και γνωμες που εχω καταλήξει μέσω του τρόπου σκέψης μου. Αν εσυ αναλώνεσε στο να υποστηρίζεις κάτι που άκουσεσ απο αλλου ή δεν μπορείς να υποστηρίξεις με επιχειρήματα και με τον δικό σου τρόπου σκέψης τότε φίλε Γιώργο αυτό ονομάζεται επιφανιακός τρόπος σκέψης
Last edited by Feuilles on Thu Sep 17, 2009 2:09 pm, edited 1 time in total.
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

Πρέπει να βγάλουμε το "δίκαιο" απο τους λογισμούς μας. Είναι ένα "ηλίθιος" συναισθηματικός νόμος που έβγαλε ο άνθρωπος, συνήθως ο ισχυρός, για να κατευνάσει τη συνείδηση του. Τίποτα άλλο.

Δεν είναι νόμος της φύσης.

Θελετε να μας πειτε κάτι? Πέστε μας για το πως επηρεάζει το οικοσύστημα ο ψαροκυνηγός. Πέστε μας σε πια μελέτη είδες να μπαίνει μέσα η παράμετρος της συμπεριφοράς των ψαριών, η αλλαγή στις συνήθειες. Μη μας λετε πράγματα που δεν κάνετε γιατί δεν τα "γουστάρετε". Άλλος "γουστάρει" διαφορετικά. Άλλος αναγκάζεται σε διαφορετικά πράγματα.

Μην κρίνεται τόσο εύκολα, μη λιθοβολείται.

Δεν έχει νόημα να έχουν όλοι "δίκαιο" . Έχει νόημα αν οι (μαθηματικοί) νόμοι του οικοσυστήματος προβλέπουν κάτι κακό για την εξέλιξη του. Και πάλι βέβαια, και αυτό ανθρωποκεντρικό είναι. Γιατί η οικολογία μας αναλώνεται στο πως θα μπορύμε να ζούμε εμείς πιο όμορφα. Κανένα ενδιαφέρον για το πλανήτη. Ενδιαφέρον για τη ζωούλα μας (δεν αναφέρομαι σε κανένα προσωπικά) να περνάμε όμορφα.

Όπως είπε και κάποιος κάποτε: "Στο πλανήτη ο άνθρωπος θα έπρεπε να ανακηρυχτεί προστατευόμενο είδος".
Αντιπαραθέσεις και ακατανόητες προσωπικές επιθέσεις .

Το ζήτημα είναι να καταλάβουμε πόσο ριζικά αντίθετο είναι
το επιλεκτικό ερασιτεχνικό ψαροντούφεκο που όλοι μας κάνουμε ,
με το αγωνιστικό ψαροντούφεκο που είναι παντελώς άσχετο με το ερασιτεχνικό ψτ .
Αν το καταλάβουμε θα έχουμε πάει μπροστά .
Αν επιμένουμε στην ξεροκεφαλιά θα κινδυνεύουμε να χάσουμε πολλά και πολύτιμα πράγματα .

Αυτά είχα να πώ για το θέμα και δεν έχω σκοπό να γράψω περισσότερα περι του θεματος. Ο καθένας ας κάνει αυτό που νομίζει. Έτσι και αλλιώς στη Κύπρο είμαστε και ο νοών νοείτω. Καλή συνέχεια σε όλους σας
Last edited by Feuilles on Thu Sep 17, 2009 2:16 pm, edited 1 time in total.
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

User avatar
maky
Posts: 120
Joined: Thu Jan 24, 2008 6:48 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by maky »

Τα επιχειρήματα που έχουμε αναφέρει φιλε μου αν για κάποιους δεν είναι ικανοποιητικά δεν μπορώ να σας πω οτιδήποτε άλλο...
Αν τα μυαλά μου/μας που κουβαλάμε δεν είναι αποδεχτά θα ήταν πιο σωστό εκ μέρους σας (άλλων οργανωμένων ομάδων) να μας δώσουν τα φώτα τους τις εμπειρίες τους στο θέμα αντιμετώπιση τις οργανωμένης και μεθοδικής επίθεσης που δέχεται το κάθε είδος ψαρέματος από τους κάθε λογής εμπειρογνώμονες που έχουν σαν απώτερο τους μέλημα το προσωπικό κέρδος (και για να μην παρεξηγηθώ μιλώ για αυτούς που εγείρουν αυτά τα θέματα είτε προσωπικά είτε διά αντιπροσωπων)
Aντί για υποστήριξη το μονο που βλέπω είναι μη τεκμηριωμένα σχόλια του τύπου:

Postby chrysanthos9 » Wed Sep 02, 2009 9:56 am
συμφωνω και εγω πρεπει να απαγορευτει το αγωνιστικο ψαροτουφεκο

Postby AggelosLRK » Wed Sep 02, 2009 1:04 pm
ναι γιωργο αλλα βαζω το μυαλο μου τωρα και σκευτομαι..αν πραγματοποιηθει ενας αγωνας σε καποια περιοχη και λαβουν μερος 50 ατομα,πιος μου εγγυαται οτι τα ψαρια που θα αφαιρεθουν τοσο ξαφνικα απο την περιοχη δεν θα επηρεασουν το οικοσυστημα?μην ξεχναμε οτι με το ψ/τ δεν μπορεις να κανεις release σε αντιθεση με παρακτιους αγωνες οπου και εκει εχω καποιες διαφωνιες

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Postby konstantinos kalogir » Wed Sep 02, 2009 10:03 pm
Θα μου άρεσκε πάρα πολύ να απαγορευτούν τα δύκτια, οι τράτες, το ψαροτούφεκο, τα παραγάδια, το ψάρεμα από βάρκα κτλ κτλ και να ψαρεύκω μόνο με καλάμι που την ακτή αλλά....επειδή εν είμαι μόνος μου σε τούτο τον τόπο...εν να αναγκαστώ να ψαρεύω παρέα με άλλους.......
Εν γνωρίζω που ψαροτούφεκο αλλά αγωνιστικό μέρος στο ψάρεμα δεν θα έπρεπε να υπάρχει. Ειδικά στο ψαροτούφεκο που δεν προσφέρεται η δυνατότητα C&R των ψαριών. Αγώνες ας γίνονται με αυτοκίνητα και μοτόρες και ας αφήσουν το ψάρεμα να παραμείνει ένα χόμπι και όχι ως μια προσπάθεια επιδειξιομανίας ως προς το βάρος των αλιευμάτων...

Postby AggelosLRK » Thu Sep 03, 2009 5:22 pm
Ετσι ειναι μαριε μου,εσυ λυπηθηκες και αλλοι ελεγαν μπραβο,αλλοι ξεχνανε και αλλοι πονανε.
Εγω ακομα δεν καταλαβα γιατι να θελουν να σταματησουν την βιομηχανια που κινειτε γυρω απο το ψ/τ,αρκευετε παραπληροφορηση "ααα θα μας κοψουν το ψ/τ και μετα το καλαμι και και"οταν εντομεταξυ ο ανθρωπος γραφει στην επιστολη οτι στους αγωνες μπορουν να παιξουν 21 ψαρια ημερισιως με συνολικο βαρος 58κιλα!!!!58ΚΙΛΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ενω δικαιουσε 5! βαση του νομου και μου λετε εμενα για παθη και χομπυ,μα ειναι ετσι που καμουμε "χομπυ"?ετσι εκαθαρισεις ουτε στις φαρμες της αγγλιας δεν κανουν ΚΑΙ κανεις δεν ειπε πουθενα επισημα οτι θα απαγορευτει το ψ/τ το καλαμι και δεν ξερω και εγω τι αλλο,για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους.

Postby AggelosLRK » Fri Sep 04, 2009 11:23 pm
100 χρονια πισω απο την πραγματικοτητα,εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου και γουσταρω να την λεω ΟΧΙ στους διαγωνισμους ψ/τ αν εχεις προβλημα με το να λεω την γνωμη μου κρατα το για παρτι σου.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ..
Πεστου αδερφου σου τους νεκρους ορφους που βλεπω σε περιοδικα ανασταινονται οπως τον λαζαρο?το C&R εφαρμοζετε μονο με παρακτιο ψαρεμα

και πολλά αλλα που δεν έχω το κουράγιο να τα ξαναδιαβάσω και να τα κάνω post

:think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think: :think:

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ?

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΨΑΡΟΤΟΥΦΕΚΟ?

λυπάμαι πολύ αυτό είναι καθαρός κανιβαλισμός...

Aσχολούμαι και με αλλα είδη ψαρέματος αν χρειαστεί θα τα υποστηρίξω και αυτά με τον ίδιο έντονο τρόπο...... Εσείς παιδιά?

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

Και όποιον κουραζω ας μην με διαβαζει.....
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by admin »

(οχι μόνο ψ.τ, ξέρουμε και καλαμάδες που πουλούν ψάρια σε γνωστές ψαροταβέρνες στην Λευκωσια και Λεμεσσό
ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΟΥΣ ΜΑΛΙΣΤΑ

Οι εμπειριες και οι γνωσεις που πήρα απο τα ατομα αυτα ψαρευτικα δε θα τις επερνα ουτε σε χίλια χρόννια απο τον απλο ψ/τ και βεβαια ολα αυτα ΔΩΡΕΑΝ χωρις τη ταμπελα του ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΡΟΒΑΤΩΝ ΕΛ. ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ. που μαζευουν 30 ατομα καθε μηνα στα σχολεια, πληρώνεις και 250ευρω για να μαθεις δυο μαλακίες που θα σε κανουν βαθυτη,ΟΧΙ ψαρα...
ΦΙΛΕ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΊΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ- ΑΡΝΙ ΕΝ ΤΣΙΝΟΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΣΑΙ ΚΑΜΝΕΙ Μ.... ΤΟΥ ΝΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΙΩΔΕΣ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΥΕΤΑΙ (ΟΧΙ ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙ) ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΛΕΣ :naughty:

Είναι βέβαια διαφορετικό πράγμα η κυριακάτικη εξόρμηση για ψάρεμα και διαφορετικό πράγμα η σύλληψη ψαριών "για πλάκα". Δυστυχώς εμείς δεν έχουμε και το option του catch and release που υπάρχει στο "αθλητικό" αγκίστρι. Αυτό που κάνει την διαφορά του ζώου από τον άνθρωπο δεν είναι το αποτέλεσμα αλλά οι λόγοι για τους οποίους ο καθένας συμμετέχει σε αυτήν την διαδικασία. Και αν το καλοσκεφτεί κανείς, θα δει ότι τελικά όσοι συμμετέχουν στην διαδικασία των αγώνων, δεν αγωνίζονται "ξερά" στην σύλληψη ψαριών. Αγωνίζονται σε αντοχή, σε φυσική κατάσταση, σε ικανότητα κατάδυσης σε μεγάλα βάθη κλπ. Δεν ξέρω αν προσπαθώ να βρω δικαιολογίες για τους υπέρμαχους των αγώνων, αλλά προσωπικά αρνούμαι να δεχθώ ότι όλα γίνονται για τον "σκοτωμό". Και είναι κακό να περνά κάτι τέτοιο προς τα έξω. :clap:

. να φτιάχνετε ξύλινα και να κανετε καρτέρια για σαργούς :D ) ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ :hand:

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

admin wrote:(οχι μόνο ψ.τ, ξέρουμε και καλαμάδες που πουλούν ψάρια σε γνωστές ψαροταβέρνες στην Λευκωσια και Λεμεσσό
ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΟΥΣ ΜΑΛΙΣΤΑ - ωραια, αλλά αντι να χώνουμε το αγωνιστικό ψ/τ γιατί δεν ασχολούμαστε με την παρανομία που κάνει περισσοτερο κακο ?

ΦΙΛΕ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΊΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ- ΑΡΝΙ ΕΝ ΤΣΙΝΟΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΣΑΙ ΚΑΜΝΕΙ Μ.... ΤΟΥ ΝΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΙΩΔΕΣ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΥΕΤΑΙ (ΟΧΙ ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙ) ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΛΕΣ :naughty: συμφωνώ αλλα απο την στιγμη που 80% του πλυθυσμού των σχολείων τα κάνει για το ψ.τ τοτε ασ μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας

. να φτιάχνετε ξύλινα και να κανετε καρτέρια για σαργούς :D ) ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ :hand:
καθόλου άσχετο, Η εξέλιξη των ιδιοκατασκευών και γενικά του εξοπλισμού ξεκίνησε από το αγωνιστικό ψ/τ, όπου βλέπαμε θρύλους να ψαρεύουνε με ιδιοκατασκευές και να αξιοπειάνε τεχνικές πρωτόγνωρες για τους ψ/τ της Κύπρου όπως πχ καρτέρια εξω απο την τρύπα και τεχνικές όπως πρώτα να καρτερούμε έξω απο την τρύπα, να μην μπαίνουμε φουριόζοι με΄σα και να κτυπάμε καμπάνες ακόμα και για σαργούς όπως είδαμε τον Mazzari να παίρνει σε αγώνα

Το έργο έχει γίνει πολύ βαρετό. Μια ατέρμονη ωδή στην επιπολαιότητα, πασπαλισμένη με αθεράπευτα εγωιστικά σύνδρομα και μπόλικη δόση ανοησίας (εφηβικής και ανδρικής μαζί). Η αερολογία στα καλύτερά της, αλλά με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Καλύτερα να δω την εκπομπή της Ελίτας με καλεσμένο τον Μικελλίδη. Τι είπατε? Νοιάζεστε για το καλό της θάλασσας γι αυτό φωνασκείτε εντόνως και μεγαλοπρεπώς και βάζετε και το C&R μπροστά σαν δικαιολογεία; Για πιο λόγο? Για να έχουν οι καλαμάδες περισσότερα ψάρια να παίρνουν, εκτος των μικρών και του γόνου? Η για να έχουν κάποιο ψ/τ περισσότεα ψάρια στα ρηχά (που by the way στους αγώνες ουτε καν ασχολείτε κανένας αθλητης) Ας γελάσω δις (χα-χα). Παραθέτω τα μόνα δύο ερωτήματα των οποίων τις απαντήσεις μπορεί να βρει o καθένας στο παρόν thread:
- Πως γίνεται να έχετε καβαλημένο το καλάμι... σεμνά και ταπεινά;
- Πως γίνεται κατακρίνετε το αγωνιστικό ψ.τ απο την στιγμή που και το καλάμι έχει αγωνιστικό κομμάτι και το βλέπουμε καθημερινώς στα κανάλια τα γνωστά

p.s. Όποιος έχει τη μύγα, να τη φέρει πίσω.
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

Feuilles
Posts: 43
Joined: Tue Dec 02, 2008 10:52 am

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by Feuilles »

Για αποφυγη παρεξηγησεων, δεν προσπαθω να μειωσω κανενα και ουτε να επιτεθω σε κανενα. Γράφω απλά αυτα που νομίζω και λεω την γνωμη μου σε ενα θεμα που με καιει. Ολα οσα λεω είναι γνωμες μου σε ενα θεμα που θα ηθελα να αναπτυχθεί για συζήτηση.

Τεσπα, αποφάσισα να καταθέσω την άποψή μου σχετικά με την νοοτροπία του ψαροντουφεκά εν έτει 2009. Του ερασιτέχνη ψαροντουφεκά. Του χομπίστα ψαροντουφεκά που, ανεξάρτητα με το πώς βουτά, ψαρεύει, ταξιδεύει, κολυμπά, την εμπειρία του, τις ικανότητες και το χρόνο που διαθέτει στο χόμπυ μας, μπάινει και βγαίνει από τη Θάλασσα. Μέ ή χωρίς ψάρια. Γιατί το ψαραντούφεκο εκτός από τροπος ζωης είναι ΚΑΙ ψάρεμα. Αυτό εννοουσανε καποιοι που λεγανε για την νεολαίοα και για ναρκωτικά κτλ και τους κραξατε.

Αυτός ο ψαροντουφεκάς έιναι η πλειοψηφία. Αυτός τελικά ( όλοι μας δηλαδή) ασκεί αλιευτική πίεση στο θαλάσσιο περιβάλλον και καλείται (καλούμαστε) να το διαχειριστεί. Είτε πρόκειται για τον χταποδά από την παραλία (την ίδια, κάθε μερα) που δεν έχει αφήσει χταποδάκι για χταποδάκι, είτε για τον ρηχήτη που έμεινε ρηχήτης και στις 15 μέρες του καλοκαιριού βγάζει το "ψαράκι" του και λέει, δικαίως, ΠΟΥ ΕΙΝ' ΤΑ ΨΑΡΙΑ, είτε για την πλειψηφία που και εξοπλισμό έχει, και κάποιο σκάφος έχει και το παλεύει στην κάθε εξόρμηση, είτε για τους "καλούς" ψαράδες που πλέον μετά από χρόνια έχουν αυξημένα ποσοστά επιτυχιών/εξόρμηση και που και που ξεσηκώνουν τα forum με τις ψαριές τους.....
Από εκεί και πέρα έχουμε:
1. Ψαροκυνηγούς-πωλητές
2. Ψαροκυνηγούς-καταστηματάρχες
3. Ψαροκυνηγούς-αθλητές

Η αγορά λοιπόν έχει δημιουργήσει αυτή την κατάσταση από την οποία όλοι επωφελούμαστε σε ποιότητα και αναπτυξη εξοπλισμού-σκαφών, περιοδικών με DVD και ότι άλλο συνεπάγεται. Τί μας ενοχλεί λοιπόν στους Αγώνες??? Οι Υπερψαριές αυτών των ανθρώπων των 10, που συναγωνίζονται αν θα μπούν ή όχι στα περιοδικα με φωτογραφίες ή στο θάλαμο αποσυμπίεσης???? Αυτοί μας ενόχλησαν??? Θαυμάζω τις ικανότητές τους και δέχομαι ότι αφού το κράτος επιτρέπει τους αγώνες όπως και σε όλο τον κόσμο επιτρέπεται καλώς και λαμβάνουν μέρος.....

Oι περισσότερες συμβολές σ' αυτή τη συζήτηση είναι εξαιρετικές, ειδικά κάποιες κονταρομαχίες των καλαμάδων του στυλ "είδομεν το φως το αληθινόν" με το C&R. Εγώ προσωπικά έχω προχωρήσει σε μια προσεκτική ανατομία των συναισθημάτων που έχουμε οι θιασώτες του υποβρύχιου ψαρέματος όταν διαβάζουμε τα ρεπορτάζ των αγώνων Υ/Ψαρέματος. Ειλικρινά εύχομαι να μην πεινάσουν αυτά τα εξαίρετα ταλέντα, όπως του Γιάννη του Σιδέρη και του Μακρή και δεν το λέω ειρωνικα. Και ίσως να μην πεινάσουν, αν καταφέρουν να συνεχισουν να ψαρεύουν χωρίς "σημαδεμένη τράπουλα". Αν όμως συνεχίσουν οι γνωστοί 60-80 καθημερινοί νυχτομπουκαλάκηδες τότε πάλι θα έβγαινε ο Σιδέρης με πίγγες, ίσως και καμιά ξεχασμένη συναγρίδα αλλά σφυρίδες-στήρες-ροφοί θα λείπανε.
Ένα άλλο ζήτημα είναι αυτό των τραυματισμών. Ο Σιδέρης ερχόταν από βαρότραυμα. Αναφέρομαι σε Έλληνες όχι για να μειώσω τους Κυπριους ψ/τ αλλά αυ΄τα γνωρίζς και είδα + οτι στη Κυπρο εχουμε ξεφύγει και αναφέρομε στο γνωστο επεισόδειο με πρωτα... Γνωρίζω ψαράδες αγώνων με ανήκεστο βλάβη. Δεν είναι μόνο η νόσος των δυτών, που έχει στείλει υπερβαθύτες, όπως ο Alberto March στη σύνταξη. Είναι τα καρδιολογικά προβλήματα, ειδικά οι αρρυθμίες απ' τα 45 και ύστερα, είναι ο διάστικτος από "σκοτώματα" εγκέφαλος στις αξονικές τομογραφίες εξαιτίας των πολλών υποξιών, έστω και υπό τη μορφή της σάμπας, είναι ένας σκασμός νοσολογικές οντότητες μυαλγιών, αρθροπαθειών κ.τ.λ. Έγραφε ο ΜΕΓΑΣ Φαίδων Ζάμπογλου, 80 χρονών πια, δεύτερης γενιάς ψαράς, "H άπνοια που γίνεται καταναγκασμένα, η αίσθηση του κινδύνου, η επαγρύπνηση προκαλούν υπερένταση. Αυτή η κατάσταση έχει αποτέλεσμα την παραγωγή επινεφρίνης. Μεταξύ των άμεσων αποτελεσμάτων είναι και η αύξηση της πίεσης του αίματος. Διεγείρεται το συμπαθητικό σύστημα και ο άνθρωπος αντιδρά ζωηρά. Είναι ικανός να αντιμετωπίσει δυναμικά τις πιο δύσκολες καταστάσεις. «Η επαναλαμβανόμενη παρουσία της επινεφρίνης προκαλεί εθισμό. Η παρουσία της ορμόνης επιδρά στην ψυχοδιανοητική του κατάσταση: Eίναι βαρύθυμος, όχι μόνο από την κούραση της κατάδυσης. Δεν δέχεται συμβουλές. Εμφανίζει εριστική συμπεριφορά και πνεύμα αντιλογίας. Επιμένει στην άποψή του ακόμη κι αν γνωρίζει ότι αυτή είναι άδικη. Αποδίδει στον εαυτό του μοναδικές ικανότητες. Η στάση του προς τους άλλους ψαροντουφεκάδες αν δεν είναι περιφρονητική είναι τουλάχιστον συγκαταβατική με πλήρη πεποίθηση της δικής του υπεροχής. «Αισθάνεται τον εαυτό του ισχυρό και ευτυχή. Δεν αναγνωρίζει κινδύνους και εμπόδια ικανά να τον βλάψουν. Κατέχεται από απεριόριστη αισιοδοξία πιστεύοντας ότι αυτά που έπαθαν άλλοι δεν θα τον προσβάλουν. «Η ψυχοδιανοητική αυτή κατάσταση, τυπική της μόνιμης παρουσίας αδρεναλίνης, συνοδεύεται από συχνουρία, ταχύπνοια, ταχυκαρδία και διαταραχές ύπνου όπου εναλλάσσονται αϋπνία και υπνηλία»
«Τα φανερά επακόλουθα των χρόνιων καταδύσεων είναι άνοιγμα των ιγμόρειων οδών (που προκαλεί εύκολα ιγμορίτιδες), εμβολές των αυτιών που όταν επαναλαμβάνονται καταλήγουν σε βαρηκοΐα, κοκκίνισμα των ματιών που προοδευτικά καταλήγει σε οριστική και μη ιάσιμη θόλωση του κερατοειδούς..»

Για αυτό και ο Μάκης ειπε αν δεν δοκίμασες κατι μην το κρίνεις. Και ολοι βγηκατε να τον κραξετε. Αυτό εννοουσε παιδιά. Τα πράγματα δεν είναι απλά στους αγώνες και μην βλεπετε μονο τα ψαρια που βγαινουν.

Το θέμα και πάλι είναι η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ της πλειοψηφίας..... Του πώς εξελισσόμαστε ώς ψαροκυνηγοί εμείς η πλειοψηφία.

Το αν θα γίνονται αγώνες ή όχι και με ποιούς κανόνες έιναι το λιγότερο.
Τους κανόνες του εαυτού μας ποιός θα τους βάλει?????
Τι κάνεις όταν πετύχεις συγκέντρωση λαβρακιών που αναπαράγονται καταχέιμωνο?
Τι κάνεις με τους ορφούς??? Στούς τόπους που ψαρεύεις και στους τόπους που επισκέπτεσαι τυχαία???
Οι επαγγελματίες πάντα θα κάνουν τη δουλειά τους. Επιτρέπεται από τους νόμους της αγοράς.
Εμείς τι κάνουμε σε κάθε μας εξόρμηση έχει σημασία. Γιατί είμαστε πολλοί.

Ας παλέψουμε για την αλλαγή της νοοτροπίας μας.
Ας παλέψουμε ενωμένοι για το Ψαροντούφεκο που θέλουμε να κάνουν τα παιδιά μας

Πηγαίνετε για ψάρεμα και σκεφτείτε κάθε βολή σας. Αξίζει??
Τα όνειρα μας Εφιάλτες σας. Και τα μυαλά στις βέργες

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by AggelosLRK »

εγω υποστηριζω το ψ/τ αλλα διαφωνω με καθε ειδους ψαρευτικο αγωνα και σε οποιον αρεσει,αυτη ειναι η αποψη μου και δεν μου την αλλαζετε ουτε με χιλιες πομπες!επερασαν οι καιροι που υπηρχε αφθονο ψαρι!ετσι το βλεπω και δεν εχω ουτε μαγαζι αλιειας ουτε περιοδικο ουτε βαρκα! ειμαι 1 απλος ψαρας που κλεβω χρονο απο την οικογενεια μου για να κανω το χομπυ μου οποιος θελει ας το καταλαβει!ξοδευω 1 σωρο λεφτα για δωλοματα και παρελκομενα καθε εβδομαδα και παντα ξερω οτι δεν προκειτε να πιασω τπτ αξιολογο εκτος αν συνομοτισει το συμπαν οχι τα 35 ευρο που δινουν για αδεια,1035 δινω εγω το χρονο χωρις τις βενζινες και ολα τα μαγαζια στηριζονται απο μλκς σαν και εμενα που αγαπανε τη θαλασσα χωρις να σκευτονται πολλα πραγματα και συνομοσιες απλα πηγαινουν για τη μυρωδια οχι για το κρεας,ετσι ωμα :violin:

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Αγωνιστικό ψαροντούφεκο : STOP !

Post by admin »

Feuilles wrote:
admin wrote:(οχι μόνο ψ.τ, ξέρουμε και καλαμάδες που πουλούν ψάρια σε γνωστές ψαροταβέρνες στην Λευκωσια και Λεμεσσό
ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΛΟΥΣ ΜΑΛΙΣΤΑ - ωραια, αλλά αντι να χώνουμε το αγωνιστικό ψ/τ γιατί δεν ασχολούμαστε με την παρανομία που κάνει περισσοτερο κακο ? Εμείς προσπαθούμε ανεληπός και καθημερινός και δέν μπορείς να φανταστείς με πόσους τρόπους .
ΦΙΛΕ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΊΝΑΙ ΣΧΟΛΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΚΑΤΑΔΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ- ΑΡΝΙ ΕΝ ΤΣΙΝΟΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΣΑΙ ΚΑΜΝΕΙ Μ.... ΤΟΥ ΝΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΙΩΔΕΣ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΔΥΕΤΑΙ (ΟΧΙ ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙ) ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΛΕΣ :naughty: συμφωνώ αλλα απο την στιγμη που 80% του πλυθυσμού των σχολείων τα κάνει για το ψ.τ τοτε ασ μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας Επαναλαμβάνω για να το καταλάβεις το ψαροντούφεκο είναι μια δραστηριότητα που γίνετε σε συνδιασμό με ελ. κατάδυση όπως η υποβρύχια φωτογραφία, όπως η αγωνιστική ελεύθερη κατάδυση. Αν κάποιος πηγαίνει σε σχολείο δέν πάει να μάθει να ψαρεύει αλλά να καταδύεται , Αν το 80% χρησιμοποιούν τις γνώσεις τους για να κάνουν ψαροντούφεκο δέν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεις το κακό σε αυτό και γιατί προσβάλεις τα άτομα που κάνουν ή έκαναν σχολείο και πλήτεις και το κύρος των σχολών ελ κατάδυσης.
. να φτιάχνετε ξύλινα και να κανετε καρτέρια για σαργούς :D ) ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ :hand:
καθόλου άσχετο, Η εξέλιξη των ιδιοκατασκευών και γενικά του εξοπλισμού ξεκίνησε από το αγωνιστικό ψ/τ, όπου βλέπαμε θρύλους να ψαρεύουνε με ιδιοκατασκευές και να αξιοπειάνε τεχνικές πρωτόγνωρες για τους ψ/τ της Κύπρου όπως πχ καρτέρια εξω απο την τρύπα και τεχνικές όπως πρώτα να καρτερούμε έξω απο την τρύπα, να μην μπαίνουμε φουριόζοι με΄σα και να κτυπάμε καμπάνες ακόμα και για σαργούς όπως είδαμε τον Mazzari να παίρνει σε αγώνα Δέν βλέπουμε όλοι dvd ούτε παρακολουθούμε όλοι τον Mazzari . Εμένα αρέσκει μου να κάμνω τσε κουδουνούθκια για τους σχύλους μου στο τσινή όι επειδή είδατο που το εξωτερικό αλλά επειδη γουστάρω το για ποσκόλιω D.I.Y άρα μην κρίνεις τα πάντα με γνώμονα τον δικό σου σκεπτικισμό υπάρχουν και άλλες απόψεις και άλλα μυαλά
Το έργο έχει γίνει πολύ βαρετό. Μια ατέρμονη ωδή στην επιπολαιότητα, πασπαλισμένη με αθεράπευτα εγωιστικά σύνδρομα και μπόλικη δόση ανοησίας (εφηβικής και ανδρικής μαζί). Η αερολογία στα καλύτερά της, αλλά με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Καλύτερα να δω την εκπομπή της Ελίτας με καλεσμένο τον Μικελλίδη. Τι είπατε? Νοιάζεστε για το καλό της θάλασσας γι αυτό φωνασκείτε εντόνως και μεγαλοπρεπώς και βάζετε και το C&R μπροστά σαν δικαιολογεία; Για πιο λόγο? Για να έχουν οι καλαμάδες περισσότερα ψάρια να παίρνουν, εκτος των μικρών και του γόνου? Η για να έχουν κάποιο ψ/τ περισσότεα ψάρια στα ρηχά (που by the way στους αγώνες ουτε καν ασχολείτε κανένας αθλητης) Ας γελάσω δις (χα-χα). Παραθέτω τα μόνα δύο ερωτήματα των οποίων τις απαντήσεις μπορεί να βρει o καθένας στο παρόν thread:
- Πως γίνεται να έχετε καβαλημένο το καλάμι... σεμνά και ταπεινά;
- Πως γίνεται κατακρίνετε το αγωνιστικό ψ.τ απο την στιγμή που και το καλάμι έχει αγωνιστικό κομμάτι και το βλέπουμε καθημερινώς στα κανάλια τα γνωστά
Φίλε αν δέν μπορείς να δέχεσαι τις απόψεις των άλλων χωρίς να τσαντίζεσαι και πλαγίος να προσβάλεις εισηγούμε να μείνεις με την Ελίτα και τον Μικελλίδη

p.s

Locked

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”