Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by hemilios »

Πρώτο μου ψάρεμα προχθες. Περιοχή ΜΑΑΔ- Παραλίμνι. 5.40 το πρωϊ

α. 3 Τύποι με τροχούς και δίκτυα να κάνουν την θάλασσα ανάστατη.....η θάλασσα είναι για όλους.
β. Ψαρόβαρκα μόλις τελειώνουν οι σημαδούρες τραβά δύκτι που είχε ρήξει από το βράδι όπως φαίνεται και είχε ζώσει όλο τον κόλπο, ε να μεν αφήνουμε τίποτε ούτε να μπει ούτε να βγει.
γ. Κατά μήκος της ακτογραμμής, κάθε 50 μέτρα ΜΟΝΙΜΑ δίκτυα κάθετα με την ακτή και οι ιδιοκτήτες να πηγαίνουν πάνω κάτω που το ένα στο άλλο να μαζεύουν ότι πιανόταν πάνω.
δ. Ήξερα και εγώ 3 -4 τόπους με σορκούς. Ε γύρω που τις τρύπες τους περικυκλωμένοι με δίκτυα.Οι σορκοί άφαντοι.
Είχε και λίγους ψαράδες με καλάμια...εσκέφτομουν να φωνάξω των ανθρώπων να μεν τρων την ώρα τους.

Ελυπήθηκα τόσο πολλά γιατί ήταν που τους αγαπημένους μου ψαρότοπους κάποτε.Τωρά και μόνο να κολυμπήσεις είναι επικίνδυνο να μην μπλεχθείς σε όλα εκείνα τα δίκτυα.

Το πιο πολύ που λυπήθηκα, ήταν ένα ορφούι μισόκιλο που πολύ αμφιβάλλω αν θα βγάλει την επόμενη βδομάδα αν όχι την υπόλοιπη μέρα. Νομίζω ότι έμεινε και με έβλεπε γιατί γύρευε κάποιον να του κάνει ευθανασία.

Δυστυχώς κάποτε η ΜΑΑΔ ήταν ψαρότοπος.

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by chrysanthos9 »

Δυστηχος τετοιοι ανθρωποι υπαρχουν παντου.............
Rememper always someone waiting for you at home

Hummerhead
Posts: 26
Joined: Fri Apr 24, 2009 4:45 pm

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by Hummerhead »

Φιλε μου ο τόπος που λές εν ο σταθερός μου τόπος για ψάρεμα και για κολύμπι. Εκτός απο αυτά που αναφέρεις να προσθέσω ακομα ένα....


Κατα τις 1230 το μεσιμερι χτες με πέδιλα και μάσκα μονο. Επετυχα εναν τύπο με μπουκάλα και αεροβόλο....μαλλον απο ενα σκαφος θα κατεβηκε το τύπος το οποιο αγκυροβόλισε στον κολπο το μεσιμέρι.Για καταγγελία ουτε λόγος εκείνη την ώρα αφου ούτε σήμα εν είχαμε (πρόβλημα στο δίκτυο της ΑΗΚ που επιρεάζει και την ΑΤΗΚ)....


Είδαμεν το τζαι τούτο στην περιοχή !!!!
Knock Knock Knock on bottom's door

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by Giorkos »

πάλε καλά που εν σας εκαταβήκα τα 'όργανα' τζαι να σας κόψουν τζαι κανένα ξύλο :whistle: :whistle: :whistle:

πέραν της πλάκας !!!

περιμένουμε το καλοκαίρι να κυκλοφορήσει κανένα ψάρι, τζαι αντί για ψάρκα έχουμε τον καθένα να κάνει ότι του κατεβεί !!!

το πιο μεγάλο 'κακό' που με σπαζει εμένα είναι τα καλοκαιρινά 'καταλύματα' που γεμώνει η κάθε παραλία, από σπύρος μπιτς μέχρι κάππαρη!!!

πριν μια εφτομα΄εψάρεφκα ξυλοφάου (ναί..πάλε ξυλοφάου...εν βάλλω νού)....

έφκηκα έξω στες ΤΣΙΑΚΚΙΛΕΣ και εσάζουμουν με την έλλη να έρτουμε έσσω. (περιττόν να πω ότι παντού υπήρχαν τέντες, τροχόσπιτα, καλύβες κτλ) !!!

όπως εμάχουμουν, κατεβαίνει ο τύπος με το διπλοκάμπινο, με κουγκρομηχανή, γεννήτρια σάκκους τσιμέντα, κατεβάζει τζαι τους πόντους, παλλουκώνει τους χαμέ τζαι ξεκινά τζαι κάμνει τσιμέντο να χτίσει τζαι τζίνος το 'εξοχικό' του :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

(σόρρυ αν το εξανάγραψα το πιο πάνω..εν θυμούμε) !!!

Αιμίλιε, Σεπτέμβρη - Οκτώβρη πάλε εν να ψαρέψεις χωρίς νεύρα (και φυσικά χωρίς ψάρκα :wink: ) :whistle: :whistle: :whistle:

γ@μ_ την ιστορία μου μέσα ..........
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by Someone »

Giorkos wrote: όπως εμάχουμουν, κατεβαίνει ο τύπος με το διπλοκάμπινο, με κουγκρομηχανή, γεννήτρια σάκκους τσιμέντα, κατεβάζει τζαι τους πόντους, παλλουκώνει τους χαμέ τζαι ξεκινά τζαι κάμνει τσιμέντο να χτίσει τζαι τζίνος το 'εξοχικό' του :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
:lol: :lol: :lol:

Όι μανα μου όι.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by MariosK »

Giorkos wrote:όπως εμάχουμουν, κατεβαίνει ο τύπος με το διπλοκάμπινο, με κουγκρομηχανή, γεννήτρια σάκκους τσιμέντα, κατεβάζει τζαι τους πόντους, παλλουκώνει τους χαμέ τζαι ξεκινά τζαι κάμνει τσιμέντο να χτίσει τζαι τζίνος το 'εξοχικό' του :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Είμαστεν για κλάματα τελικά!!!

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by Giorkos »

Giorkos wrote:όπως εμάχουμουν, κατεβαίνει ο τύπος με το διπλοκάμπινο, με κουγκρομηχανή, γεννήτρια σάκκους τσιμέντα, κατεβάζει τζαι τους πόντους, παλλουκώνει τους χαμέ τζαι ξεκινά τζαι κάμνει τσιμέντο να χτίσει τζαι τζίνος το 'εξοχικό' του :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Α..τζαι μια διευκρίνηση κοπέλλια...

το κουγκρί ο παρέας ΔΕΝ το έκαμνε πάστο χώμα πιο πίσω που την παραλία (όπως εν τα πιο πολλά κτισμένα) ΑΛΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΤΣΙΑΚΚΙΛΙΑ :evil: :evil: :evil:

υποτίθεται υπήρχε νόμος για τούντα καλοκαιρινά παραπήγματα.....τωρά εν ξέρω τι σκατά κάμνουν οι αρμόδιοι, αλλά ποτζί ξυλοφάου ποιος έχει την 'ευθύνη' για την αστυνόμευση τούντων παραγκούων....οι βάσεις ???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by Greg »

hemilios wrote: Δυστυχώς κάποτε η ΜΑΑΔ ήταν ψαρότοπος.
συμμεριζομαι τον πονο σου φιλε. δυστηχως ειδα και γω ολους τους τοπους μου να γινοντε ετσι. βρες τοπους που ουτε μοτορα του motocross δεν τολμα να πλησιασει για να εχεις την ησυχια σου
Esox Lucius

Someone
Posts: 495
Joined: Thu Feb 01, 2007 8:41 am

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by Someone »

Που το site της αστυνομίας:
"
Πέραν τούτου στην εδαφική δικαιοδοσία της Επαρχίας Αμμοχώστου περιήλθαν από το 1974 και οι Αστυνομικοί Σταθμοί Ξυλοφάγου και Ξυλοτύμπου, που ανήκαν στην δικαιοδοσία της Αστυνομικής Διεύθυνσης Λάρνακας και αστυνομεύουν τις πιο κάτω κοινότητες.
Ξυλοφάγου. Αστυνομεύει τις κοινότητες Ξυλοφάγου και Λιοπέτρι. "

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by mariosko »

συνφονω με τον Greg , πλεον τοποι που ειναι ευκολα προσβάσιμοι δεν ειναι ψαροτοποι, ή τουλάχιστο ειναι πολυ δυσκολο να βρεις και ποσο μαλλον να παρεις ψάρι. εξάλλου για τους πλοιστους, συμπεριλαμβανομένου και εμενα, το ψαρεμα δεν ειναι μονο να πιασεις ψάρι, ειναι να χαλαρωσεις και να ευχαριστηθεις το ψαρεμα. γιαυτο για εμενα, ψαρεμα σημένει πρωτα πρωτα καλη παρεα, βαρκούα ή περπατημα σε κατσαβραχα, τοποι μακρινοι και ομορφοι και ολα τα αλλα ερχονται μονα τους
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by Giorkos »

Someone wrote:Που το site της αστυνομίας:
"
Πέραν τούτου στην εδαφική δικαιοδοσία της Επαρχίας Αμμοχώστου περιήλθαν από το 1974 και οι Αστυνομικοί Σταθμοί Ξυλοφάγου και Ξυλοτύμπου, που ανήκαν στην δικαιοδοσία της Αστυνομικής Διεύθυνσης Λάρνακας και αστυνομεύουν τις πιο κάτω κοινότητες.
Ξυλοφάγου. Αστυνομεύει τις κοινότητες Ξυλοφάγου και Λιοπέτρι. "
δηλαδή βάσει του τι γράφεις πιο πάνω, δικαιοδοσία έχουν οι δικοί μας (αστυνομία Κύπρου) !!! Πάντως ως τωρά στον παραλιακό χωματόδρομο Ορμήδειας Ξυλοφάγου (προς το ξυλοφάου που είδα) μόνο SBA είδα και μάλιστα πριν 2-3 μήνες ήρτεν τζαι έλεγξε με αν έχω άδεια ψτ (εν είχα :whistle: ) το Customs του SBA !!!! :think: :think: :think:

δεν ξέρω σίγουρα αλλά ώς τους 'κότσινο κρεμμό' που έχουν το πεδίο βολής οι εγγλέζοι (τανκς) εν εδάφη των βάσεωνς...αν όχι ούλλη η περιοχή τότε τόπους τόπους ???

Αν έχει κανένα που γνωρίζε ας μας διαφωτίσει !!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by gptochos »

Giorkos wrote:
Someone wrote:Που το site της αστυνομίας:
"
Πέραν τούτου στην εδαφική δικαιοδοσία της Επαρχίας Αμμοχώστου περιήλθαν από το 1974 και οι Αστυνομικοί Σταθμοί Ξυλοφάγου και Ξυλοτύμπου, που ανήκαν στην δικαιοδοσία της Αστυνομικής Διεύθυνσης Λάρνακας και αστυνομεύουν τις πιο κάτω κοινότητες.
Ξυλοφάγου. Αστυνομεύει τις κοινότητες Ξυλοφάγου και Λιοπέτρι. "
δηλαδή βάσει του τι γράφεις πιο πάνω, δικαιοδοσία έχουν οι δικοί μας (αστυνομία Κύπρου) !!! Πάντως ως τωρά στον παραλιακό χωματόδρομο Ορμήδειας Ξυλοφάγου (προς το ξυλοφάου που είδα) μόνο SBA είδα και μάλιστα πριν 2-3 μήνες ήρτεν τζαι έλεγξε με αν έχω άδεια ψτ (εν είχα :whistle: ) το Customs του SBA !!!! :think: :think: :think:

δεν ξέρω σίγουρα αλλά ώς τους 'κότσινο κρεμμό' που έχουν το πεδίο βολής οι εγγλέζοι (τανκς) εν εδάφη των βάσεωνς...αν όχι ούλλη η περιοχή τότε τόπους τόπους ???

Αν έχει κανένα που γνωρίζε ας μας διαφωτίσει !!!
Ρε Γιώρκο ασε να ρωτήσω τον παρέα που είναι στο Customs της SBA. Λογικά εννα ξέρει. Τώρα να ξυπνήσει και θα το διευκρινήσω. Έπρεπε ρε Γιώρκο να πιάσεις γραμμή του πολίτη να τον καρφώσεις τον μακακα να βάλει νου. Πάμε πόψε με το κάνγκο να του σπάσουμε την πλάκα :D
Μεν παραξενευτείς να πάει να πουλήσει και τον τόπο μετά :snooty:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

DUKDUK
Posts: 44
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:00 pm
Location: Nicosia

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by DUKDUK »

[quote][/quote]Giorkos έγραψε:
όπως εμάχουμουν, κατεβαίνει ο τύπος με το διπλοκάμπινο, με κουγκρομηχανή, γεννήτρια σάκκους τσιμέντα, κατεβάζει τζαι τους πόντους, παλλουκώνει τους χαμέ τζαι ξεκινά τζαι κάμνει τσιμέντο να χτίσει τζαι τζίνος το 'εξοχικό' του

φιλε την Κυπριακη παροιμια ΄΄ το σιηνη του χωρκατη μονον εν η φταννη, δυπλο φταννη τζιε περισσεφκη ΄΄ εννεν του κουτουρου που την εφκαλαν οι αρχαιοι ημων προγωνοι.
Multipliers were designed by the Devil!!

User avatar
george87d
Posts: 371
Joined: Mon Nov 10, 2008 6:58 pm

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by george87d »

Ρε φιλε οτι τσιε να καμεις η καμουμεν η οκκα εν 400... εν κοφτει κανεναν.......Ειμαι τσιε γω φανατικος του τοπου τσινου τσιε εδω και 2 καλοκαιρια τα ψαρκα εξαφανιστικαν για καποιο λογο.....Τα δυχτια τσιε οι ποτσες εκαταστρεψαν τα παντα....Πρεπει να γινουμεν καρφκια πιστευκο τσιε να μεν αφινουμεν κανενα να καταστρεφει τους τοπους....
Η θαλασσα μου η ζωη μου!!!!!
ΣΤΕΛΑΡΑΣ FOREVER!!!!!!!!!!!!!

Πιττης Γιωργος

Laser Interceptor...the best antiradar

DUKDUK
Posts: 44
Joined: Thu Mar 20, 2008 4:00 pm
Location: Nicosia

Re: Κάποτε υπήρχε ένας ψαρότοπος με ονομασία ΜΑΑΔ

Post by DUKDUK »

george87d wrote:Ρε φιλε οτι τσιε να καμεις η καμουμεν η οκκα εν 400... εν κοφτει κανεναν.......Ειμαι τσιε γω φανατικος του τοπου τσινου τσιε εδω και 2 καλοκαιρια τα ψαρκα εξαφανιστικαν για καποιο λογο.....Τα δυχτια τσιε οι ποτσες εκαταστρεψαν τα παντα....Πρεπει να γινουμεν καρφκια πιστευκο τσιε να μεν αφινουμεν κανενα να καταστρεφει τους τοπους....
Φιλε george87d το βαρος της οκκας καθοριζουμε το εμεις με την ανοχη μας. Η οκκα θα σηνεχηση να βαρη 400 αλλα για ποσο καιρο ακομα. Οταν αρκεψη να ειναι ελλιμα η οκκα τοτε θα ειναι αργα. Τζινος που εννα σου πει οτι τουτον εν καρφομα τοτε και μαλλον ειναι απο τουτους που μαλλον εχουν το διπλοκαμπινο γεματο με τσιακκιλι τζαι τσιμετα, απλα γηρευκουν το τοπο για να καλουποσουν.
Multipliers were designed by the Devil!!

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”