είναι πολλά τα μέτρα...

Post Reply
iQute
Posts: 1
Joined: Fri Jan 25, 2008 10:49 pm

είναι πολλά τα μέτρα...

Post by iQute »

Ένα παλιό ποστ από το greekdivers, το οποίο είναι πολύ ενδιαφέρον και επίκαιρο. Το μεταφέρω αυτούσιο προς συζήτηση
Ξεκινώντας θέλω να πω πως το συγκεκριμένο ποστ γίνεται για να δούμε τελικά πόσο σχέση έχουν τα μέτρα που βουτάει κάποιος στην ελεύθερη κατάδυση με το ψαροτουφεκο.

Εδώ και καιρό τα περιοδικά και πολλοί από εμάς μας βομβαρδίζουνε με μέτρα : "μέτρα" απίστευτα και μέτρα λογικά. Έχω κάνει άπειρες συζητήσεις πάνω στο θέμα και έχω εκνευριστεί ακόμα περισσότερες ακούγοντας "πήρα ένα ροφό από τα 30μ», «πήρα μια στηρα από τα 33μ», «έκανα ένα πλαναρισμα στα 22μ και κατέληξα στα 27μ» και άλλου είδους τέτοιες φράσεις. Προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται ! Αναρωτιέμαι πολλές φορές και εγώ και πολλοί φίλοι «ρε μπας και είμαστε εμείς οι κουτοί και δεν βγάζουμε ψάρια; ρε μπας και όλοι αυτοί που βουτάνε στα 30μ ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς;»
ή μήπως τελικά πολλοί από αυτούς παίζουν το κεφάλι τους κορόνα-γράμματα κάθε φορά που βουτάνε;

Γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά ότι υπάρχουν αρκετές σχολές "ελεύθερης κατάδυσης" στην Ελλάδα και υπάρχουν και σχολές ψαροτουφεκου. Έχουν σχέση μεταξύ τους;; μήπως τελικά για όλα αυτά τα άπειρα μέτρα υπεύθυνες είναι οι σχολές; μήπως πρέπει να πάμε όλοι να κάνουμε 5 μέρες μάθημα σε κάποιο επίπεδο και μετά να βουτήξουμε ΑΝΕΤΑ στα 30μ ή μήπως οι σχολές "ελεύθερης κατάδυσης" και οι σχολές ψαροτουφεκου έχουν κανα μαγικό ραβδί που σε χτυπάνε και μετά βουτάς στα 20-30-40μ.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή: τι σχέση έχει η ελεύθερη κατάδυση με το ψαροτουφεκο; η σχέση που έχω βρει τουλάχιστον εγώ είναι ότι από την σχολή ελεύθερης θα μάθεις να βουτάς σωστά και με ασφάλεια, σε καμία περίπτωση όμως τα μέτρα που θα βγάλω στην ελεύθερη δεν πρόκειται να τα ψαρέψω και αν το καταφέρω είμαι «πρώτος προτεινόμενος για αποχώρηση» που λένε και στα ριαλιτι.

είναι πολλοί αυτοί οι παράγοντες που έχω δει εγώ τουλάχιστον που καθιστούν αδύνατη μια βουτιά στα 25μ που κατάφερα να κάνω σε κάποιο σχολείο ελεύθερης με το να τα κάνω σε ένα μου ψάρεμα σε κάποια αποχή. Δεν θα αναλύσω εγώ τουλάχιστον αυτούς τους παράγοντες μιας και δεν είμαι εγώ ο υπεύθυνος.

Επόμενο στάδιο του ανεγκέφαλου που θα γράψει "βούτηξα στα 30 φευγα" είναι να παροτρύνει με τον τρόπο του κάποιον νέο ψαροτουφεκά όπου πολύ λογικά θα αναρωτηθεί "σιγά μην κάτσω στα 10 να βαράω κακαρελους και οι άλλοι να σηκώνουν τα 20κιλα 5-5" . Το έχει σκεφτεί κανείς από όλους εμάς ποτέ αυτό;
μήπως τελικά θα έπρεπε να σκέφτονται-σκεφτόμαστε λίγο περισσότερο πριν γράψουμε και πούμε κάποια πράγματα; μήπως τελικά θα έπρεπε να εξηγούν και οι σχολές ελεύθερης τι ακριβώς προσφέρουν στον μαθητή και όχι να τον παροτρύνουν να κάνει το άπιαστο του Όνειρο πραγματικότητα; μήπως τελικά όλοι αυτοί οι αθλητές στην ελεύθερη κατάδυση που δίνουν κομμάτι από την ζωή τους για να μπορούν να βουτήξουν είναι βλάκες και απλά έπρεπε να διαβάζουν τα περιοδικά και να ακούνε τον κάθε ανεγκέφαλο; μήπως πρέπει να γίνει επίσημα ο διαχωρισμός μεταξύ ελεύθερης κατάδυσης και ψαροτουφεκου από τις ίδιες τις σχολές; δεν ξέρω τι από όλα αυτά φταίει πάντως το μόνο που ξέρω είναι από τέτοιου είδους βλακείες θα πήξουμε στα κηδοχαρτα πάλι φέτος. Δεν ξέρω για εσάς αλλά εμένα με στεναχωρεί ιδιαίτερα το γεγονός να διαβάζω στις εφημερίδες τίτλους σαν και αυτούς:
"ΕΦΥΓΕ ΜΟΝΟΣ", "ΨΑΡΕΥΕ ΜΟΝΟΣ","ΜΟΝΟΣ ΣΤΟ ΠΕΛΑΓΟΣ","ΜΟΝΟΣ ΣΤΑ ΒΑΘΕΙΑ"

Θα ήθελα να παρακαλέσω αν γίνεται να μην γράψουμε βλακείες στο συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα να παρακαλέσω τους εκπαιδευτές που μας κάνουν την τιμή να παρευρίσκονται στο φόρουμ να καταθέσουν την άποψη τους.

andys
Posts: 82
Joined: Thu May 29, 2008 7:50 am

Re: είναι πολλά τα μέτρα...

Post by andys »

Τα μετρα δεν είναι πολλά γιατι κολλάτε...ρωτήσατε αυτόν που ψαρεύει στα 30 η και ποιο βαθεια τι προπόνηση έχει ρίξει πως έφτασε εκεί η με ποιο τρόπο ποίους κανόνες ασφαλειας τηρεί, πριν το κάνετε?
Τα μετρα και τα ψαρια δεν είναι μύθος είναι πραγματικότητα!στη λιγότερο προσβάσιμη ζώνη βάθους η γι αυτους που δεν θέλουν για κάποιον λόγο να βουτήξουν βαθιά, σε τόπους ρηχούς και αυτούς δύσκολα προσβάσιμους από τον άνθρωπο έχει περισσότερα ψαρια!αυτό είναι αυτονόητο και όλοι το γνωρίζουν...επειδή το λιγότερο προσβάσιμο μέρος απ τον άνθρωπο και ριχο είναι κάπως πολύ απίθανο οι περισσότεροι κλείνουν προς το βάθος..
Η μονη διέξοδος είναι κάποιο σχολειο να σου δείξει πως να βουτάς εκεί κάτω με ασφάλεια(όχι να ψαρεύεις).
Αυτά που θα μάθεις στη σχολη el.καταδύσεις σαν λογικός άνθωπος χωρίς καμια δόση τρέλας μπορείς πανεύκολα σιγά σιγά να τα δέσεις με το ψαροτούφεκο .
τα μετρα δεν πνιγουν κόσμο, ο ανεγκέφαλος και εγωιστής κόσμος πνίγεται που ψαρεύει ΜΟΝΟΣ του ανεκπαίδευτος χωρίς να έχει ιδέα τι κάνει.(χθες έβλεπα έναν ορειβάτη στη tv που ανέβαινε σε ουρανοξύστες, θα παω αύριο να το κάνω και εγώ!λέτε να πέσω?)
Tο κυριότερο όμως απ όλα ,είναι ότι δεν πνίγηκε κανεις που βούταγε στα 60 η στα 5,πνίγηκε αυτός που ψάρευε μονος χωρίς ζευγάρι..η με ανεκπαίδευτο ζευγάρι που έβλεπε τον φίλο του να πνίγεται k αυτός να μην ξέρει τι να κάνει...
Η υποξία παραμονεύει παντού, σε όλα τα βάθη είτε διαλέξεις τον βάθη δρόμο ψαροτούφεκου είτε τον ρηχο πάλι κινδυνεύεις xωρις ζευγαρι...!

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: είναι πολλά τα μέτρα...

Post by admin »

Santanomenos wrote:Για σας παιδιά,,στον φίλο ((((((iQute)))))) apevthinome!!...κοίτα..το αν βουτά κάποιος 30m-40m η και 56m (κει έσκασε αρτίν πίεση το carbon όπλο τους) όπως έκαναν τα παιδιά που πήγαν πριν λίγες μέρες στο καστελόριζο στο τσάμπιονς league και έκαναν την ελλάδα να παραμιλάει ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ..όπως το έχεις θέσει !!!κάθε άλλο..φυσικά..αυτά τα 3 παιδιά που γνωρίζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ο ένας είναι και ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ..nan καλά ο άνθρωπος..άνω θάθελα να ξέρεις φιλε πως ΔΕΝ βγήκαν αρτίν πισινα ΟΛΟ τον χειμώνα..πρωινές ΚΑΙ απογευματινές προπονήσεις..τα μετρα είναι εκεί να τα διεκδικήσει ο καθένας μας..απλά θέλει ΠΟΛΥ ιδρώτα και ΠΟΛΥ θέληση..στέρηση..πόνο..ώρες..και τρομερή προσπάθεια..επόμενος άσε τους μύθους....και "ασχολιθου" με την πραγματικότητα...και την προπόνηση...όσο για το ψάρεμα που ανάφερες? δεν ein τα μετρα φιλε m που βγάζουν τα ψαρια..αλλα η τεχνική.. οι γνώσεις..και οι εμπειρίες μας στο νερό...που ΔΕΝ έρχονται "καθοντας" εδώ και να "παραπιονιεσε" μα gt βουτάνε κάποιοι 40m? λες νάνε δυνατόν? μα είμαστε βλάκες εμείς? οι αυτοί μας len ότι θέλουν? λες νάνε? any..καλά τα μετρα..όσο πιο βαθιά τόσο πιο πολλά αλλα και (όχι τόσο γνωστικά) επόμενος πιο εύκολα...αλλα το το δύσκολο ΔΕΝ είναι το πάτημα τις σκανδάλης..αλλα το πως πήγε κάποιος "εκικατο"...άνω..τα μετρα ΔΕΝ μετράνε (σίγουρα βοηθούν)..όμως είναι εκεί για όλους...και ο ψαροντουφεκάς δεν μετριέται από τα ποσα μετρα βουτάει..αλλα τι έχει το "ρεχτιρι" στο τέλος τις Ημέρας!!!! όσο για τις σχολες? ποιος είπε πως όταν πας σε σχολη θα σε μάθουν να ψαρεύεις? laughing out loud...και any..για όσους έχουν μυαλό είναι αυτονόητο το γεγονός πως ΑΛΛΟ το Freediving και ΑΛΛΟ το spearfishing also known as=(Hunting instincts..που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν τάξουν όλοι)...Καλή βδομάδα σε όλους!!
παρακαλώ όχι greekenglish

User avatar
markosgeorgiou
Posts: 20
Joined: Sun Nov 01, 2009 11:49 am
Location: lemesos

Re: είναι πολλά τα μέτρα...

Post by markosgeorgiou »

εγώ να σου πω την αλήθεια είμαι 13 χρόνον και βουτάω στα 23 μέτρα.Ψαρεύω στα 10-15 άνετα και είμαι πολύ ευχαριστημένος!
Last edited by markosgeorgiou on Thu Nov 05, 2009 11:53 am, edited 2 times in total.

User avatar
c.nadiotis
Posts: 814
Joined: Tue May 19, 2009 9:13 am
Location: «Όταν εγκαταλείπεις την επιφάνεια να θυμάσαι ότι ζεις υπό προϋποθέσεις».
Contact:

Re: είναι πολλά τα μέτρα...

Post by c.nadiotis »

markosgeorgiou wrote:εγώ να σου πω την αλήθεια είμαι 13 χρόνον και βουτάω στε 23 μετρα.ψαρεύω στα 10-15 άνετα και είμαι πολύ ευχαριστημένος!
Μάρκο, για να κατεβαίνεις τέτοια μετρά, σίγουρα κάποιον είχες να σε καθοδηγήσει. Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι τα σχολεία δεν δέχονται μαθητές κάτω τον 16 και υποθέτω ότι δεν έχεις κάνει ακόμα σχολείο, ελπίζω όμως έχεις ψάξει και διαβάσει αρκετά, ελπίζω επίσης να έχεις και ζευγάρι που έχει την δυνατότητα να βουτήξει στα βάθη που βουτάς εσύ και να ξέρει και πέντε πράγματα τι πρέπει να κάνει αν συμβεί καμία στραβή.

Να έχεις πάντα υπ όψιν σου ένα πράμα… έχεις μπροστά σου τουλαχιστο ακόμα μισό αιώνα θάλασσας!!!! μην βιαστείς να τα κάνεις όλα από τα 13 σου, προχώρα χάλαρα, σωστά, μα πάνω από όλα ασφαλισμένα. Τα 23 μετρά δεν είναι λίγα όπως δεν είναι λίγα τα 15 και τα 10.

Μελετά, κάνε σχολεία και προχώρα σιγά σιγά στις αγκάλες της Θέας….

Πρόσεχε για να σε χαίρονται οι γονείς σου και να σε καμαρώνουν οι συνάδελφοι σου ψαροντουφεκάδες.


Καλή συνέχεα,

Κωνσταντίνος
I live my life a breath at a time

geosub
Posts: 73
Joined: Thu Apr 30, 2009 9:42 pm

Re: είναι πολλά τα μέτρα...

Post by geosub »

andys wrote:Τα μετρα δεν είναι πολλά γιατι κολλάτε...ρωτήσατε αυτόν που ψαρεύει στα 30 η και ποιο βαθεια τι προπόνηση έχει ρίξει πως έφτασε εκεί η με ποιο τρόπο ποίους κανόνες ασφαλειας τηρεί, πριν το κάνετε?
Τα μετρα και τα ψαρια δεν είναι μύθος είναι πραγματικότητα!στη λιγότερο προσβάσιμη ζώνη βάθους η γι αυτους που δεν θέλουν για κάποιον λόγο να βουτήξουν βαθιά, σε τόπους ρηχούς και αυτούς δύσκολα προσβάσιμους από τον άνθρωπο έχει περισσότερα ψαρια!αυτό είναι αυτονόητο και όλοι το γνωρίζουν...επειδή το λιγότερο προσβάσιμο μέρος απ τον άνθρωπο και ριχο είναι κάπως πολύ απίθανο οι περισσότεροι κλείνουν προς το βάθος..
Η μονη διέξοδος είναι κάποιο σχολειο να σου δείξει πως να βουτάς εκεί κάτω με ασφάλεια(όχι να ψαρεύεις).
Αυτά που θα μάθεις στη σχολη el.καταδύσεις σαν λογικός άνθωπος χωρίς καμια δόση τρέλας μπορείς πανεύκολα σιγά σιγά να τα δέσεις με το ψαροτούφεκο .
τα μετρα δεν πνιγουν κόσμο, ο ανεγκέφαλος και εγωιστής κόσμος πνίγεται που ψαρεύει ΜΟΝΟΣ του ανεκπαίδευτος χωρίς να έχει ιδέα τι κάνει.(χθες έβλεπα έναν ορειβάτη στη tv που ανέβαινε σε ουρανοξύστες, θα παω αύριο να το κάνω και εγώ!λέτε να πέσω?)
Tο κυριότερο όμως απ όλα ,είναι ότι δεν πνίγηκε κανεις που βούταγε στα 60 η στα 5,πνίγηκε αυτός που ψάρευε μονος χωρίς ζευγάρι..η με ανεκπαίδευτο ζευγάρι που έβλεπε τον φίλο του να πνίγεται k αυτός να μην ξέρει τι να κάνει...
Η υποξία παραμονεύει παντού, σε όλα τα βάθη είτε διαλέξεις τον βάθη δρόμο ψαροτούφεκου είτε τον ρηχο πάλι κινδυνεύεις xωρις ζευγαρι...!
Συμφωνω με τις τοποθετησεις σου αλλα μην ξεχνας ενα πολυ σημαντικο παραγοντα.καπιοι μπορει να ειναι "τυχεροι",να εχουν μια σωστη καθοδηγηση και να μπορουν να εξελιχθουν φυσικα και σωστα γιατι απλα και μονο ειχαν ευκολη προσβαση,πχ λογω πολης(βλεπε Λεμεσο),περιβαλλοντος(πχ κοντα σε θαλασσα),φιλους ,και πολλα αλλα.Καπιοι αλλοι ομως δεν εχουν αυτη την προσβαση με αποτελεσμα να ειναι αυτοδιδακτοι και πολλες φορες λανθασμενοι.
Εγω εμαθα να ψαρευω απο τον πατερα μου,αυτοδιδακτος και αυτος,απο Λευκωσια,με αποτελεσμα μεχρι και πριν απο 6 χρονια να μην εχω ιδεα απο ασφαλεια ,εξοπλισμο ,κινδυνους και αλλα.(σημερα ειμαι 33 χρ.)Τελικα γνωρισα καποιον ο οποιος ειχε την υπομονη να μου μαθει καποια πραγματα και να με μυησει στην ελευθερη καταδυση.Αν δεν ηταν αυτος???
Σημερα μπορει να βουταω καποια μετρα αλλα η αγαπημενη μου ζωνη ειναι η ρηχη.Ακομα εχει ψαρια,πολλα ψαρια,ανκαι πολυ δυσκολοτερα.
Ο νεος ψαροκυνηγος αν δε μαθει πρωτα να ανακαλυπτει το θηραμα στα ρηχα,να ψαξει το σαργο,να καρτερεψει το λαυρακι,πως θα μαθει να ψαχνει το ροφο,να καρτερεψει τη συναγριδα?
Πρεπει να μαθουν οτι τα μετρα ειναι μια φυσικη εξελιξη που θα ερθει με την αναζητηση των θηραματων,με την προπονηση και με την σωστη καθοδηγηση.
Το λιγοτερο που εχουν να κανουν οι "βαθυτες "εινα να εξηγουν τουλαχιστο την πορεια που τους οδηγησε εκει,τις δυσκολιες,τους τροπους.
Οχι ξερα μετρα.

Post Reply

Return to “ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ”