Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by gptochos »

Ρε παιδκια είμαι στα πρόθυρα αγοράς ενός φουσκωτού 3.80 Maestral με 40 Yamaha. Το θέμα είναι ότι η βάρκα δεν είναι γραμμένη όπως ούτε και το τρόλευ. Κοτζιάνια δεν υπάρχουν υπάρχουν όμως οι αποδείξεις αγοράς από το μαγαζί που αγοράστηκε.

Ξέρετε τι χρειάζετε για να γραφτεί η βάρκα και το τρόλευ? Το τρόλευ είναι κυπριακής κατασκευής. Α και το πιο σημαντικό η βάρκα είναι 8-10 χρονων. Το τρολλευ δεν ξέρω πόσο είνα και ούτε είδα πουθενα κάποιο στοιχείο που να προσδιορίζει τον κατασκευαστή.

Thanx για τη βοήθεια
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by mariosko »

λοιπον φιλε, πρωτο και ποιο σημαντικο πρεπει να οπλιστεις με πολλη υπομονη, περασα και εγω αυτη την διαδικασια και λυπαμε να σε ενημεροσω οτι η γραφειοκρατια και η αχαπαροσηνη σε αυτο τον τομεα ειναι πολλη. παρα πολλη. μετα θα πρεπει να παρεις ενα τηλ στο Τμημα Εμπορικης Ναυτηλιας στο 25848100 ια να σου εξηγησουν τι να κανεις για να γραψεις το σκαφος και την μηχανη. το γεγονος οτι εχεις τις αποδειξεις βοηθα πολυ. εχει κατι φορμες που πρεπει να συμπληρωσεις και τις οποιες μπορεις να βρεις και να κατεβασεις απο το διαδυχτιο, δεν θημαμε τνς ιστοσελιδα του ομως, μπορεις να κανεις μια αναζητηση και θα την βρεις. θα σου ζητησουν φοτογραφιες του σκαφους να τους στηλεις. για το τρολλει τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα, καλυτερα παρε ενα τηλεφωνο στο Τμημα Οδικον Μεταφορων για να σου εξηγησουν τι πρεπει να κανεις για να παει επιθεωρηση. νομιζο αλλαξαν τα πραγματα και δεν θα χρειαστει να το παρεις με την βαρκα επανω κτλ. εαν δεν εχει φρενα το τρολλει θα πρεπει να ειναι κατω απο 100 κιλα για να γραφτει φίλε, ειναι ιδιοκατασκευη το τρολλει ή ειναι εργοστασιακο? κανε τα τηλ που πρεπει και εαν χρειαστεις τιποτε αλλο μου λες. και ειπαμε. ΥΠΟΜΟΝΗ...
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε μου :!:
Η δικη μου γνωμη ειναι να ζητησης απο τον πωλητη να καμει ολη την διαδικασια της εγγραφης και ΜΕΤΑ να το αγορασης.
Και προσεχε :idea: Αν νομιζεις οτι πετυχες "λαυρακι" μπορει να σου βγη πολυ ξινο :twisted: :twisted:
Εκτος βεβαια και αν τα λεφτα τα δικα σου ειναι πλαστα :shock: :shock:

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by gptochos »

Κοπέλια το trolley είναι κυπριακό.Τώρα δεν ξέρω αν είναι ιδιοκατασκευή κάποιου σιδερά ή από εργαστάσιο. Το πράγματα που πρέπει να γίνουν από το Τμήμα Εμπορικής Ναυτιλίας λογικά θα μου είναι πιο έυκολα μιας και έγω πρόσβαση εντός του τμήματος (αδερφός του μάστρου μου) σε ψηλή θέση. Απ ότι μου είπαν θα πρέπει ο νην ιδιοκτήτης να κάνει ένορκο δήλωση απο που το έχει αγοράσει και ότι δεν έχει βάλει σε θάλασσα μιας και δεν το έχει γράψει. Αυτό που με ανησυχεί είναι το trolley.

Επικοινώνησα με την Κατασκευάστρια εταιρεία του φουσκωτού και οι ανθρώποι είναι πρόθυμοι να μου στείλουν όλα τα προσπέκτους και χαρακτηριστικά του σκάφους.

Φίλε Ευάνθη δεν ξέρω αν είναι λαυράκι η φάση αλλά το φουσκωτό θέλει λίγη συντήρηση και η μηχανή αν και είναι 8 ετίας είναι γυαλί. Με λάδι και σπαρκ ξεκινά. Η τιμή δε του σκαφους με trolley, μηχανή, τιμονιέρα, power trim μπορεί και με βυθόμετρο (αν το βρει ο ιδιοκτήτης) είναι 2500ευρώ. Το σκάφος το ελέγξαμε με το Giorko και αν και δεν είμαστε ειδικοί σε θέματα μπαλονιών το βρήκαμε αρκετά καλό για πρώτο σκάφος και για να κάνουμε τις καυλες μας. Η καρίνα είναι ακτύπητη, οι ενώσεις των μπαλονιών με την καρίνα είναι ΟΚ.

Εντάξυ έχει κάποια μικροξεκολύματα σε κάτί διακοσμητικά των μπαλιονών (μοντέλο κάτι λωρίδες απο πάνω από τα μπαλόνια)αλλά αυτά επιδιορθώνονται. Το σκάφος είναι 380.

Thanx guys
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by gdeme »

για το τρολλευ παρε τηλ στο τμημα εγγραφής μηχανοκινητων οχηματων και θα σου τα πουν αναλυτικα.

Αν ειναι πανω απο 100 θα πρεπει να εχει φρενα, αλλιως το γραφουν ετσι.

Παιζουν 2 περιπτωσεις.

α) βρισκεις ποιος το έκανε και του ζητας σχεδια κτλ τα οποια τα καταθέτεις μαζι με τα χαρτια αγορας τους.
αν δεν παιζει κατι τετοιο τοτε
β) λές οτι το έφτιαξες εσυ (νομιζω παλι θες σχεδια) και παρουσιαζεις αποδειξεις αγορας τον υλικων.

Παιζει να πεις οτι το έφτιαξες πολύ παλια και δεν εχεις τις αποδείξεις.

Παλευεται παντως φτάνει να έχεις ώρα.

Αν δεν εχει φρένα όμως και ειναι πανω απο 100, τοτε ξεχνα το. Συμφέρει να μην το αγορασεις και να πας για καινουργιο.
ΜΟνο τα φρενα ειναι 400-500 λιρες!!!! Με 600 νομιζω βρισκεις καινουργιο.

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by Giorkos »

όντως..η βάρκα άνκαι πάρα πολύ σκονισμένη φαίνεται να είναι εντάξει.....
με λιο φτίμμα καθάρισεν η σκόνηκαι φάνηκε το μπαλόνι σε αρκετά καλή κατάσταση....τουλάχιστον εκ πρώτης όψεως...

κάτι μικρά ξεκολλήματα που δεν θα είναι πρόβλημα νσ κολληθούν....

η μηχανή για μένα είναι άπανη....έστω και για την ηλικία της ...Δίχρονη YAMAHA εν όπως του ήρωες του 21...αθάνατη !!!! :mrgreen:

Εγώ προτείνω και καμία δυο racing stripes γιωρκούιν.... !!!!

για τα λεφτά της είναι πόμπα....

Και το πιο σημαντικό είναι ότι εφάαμεν Ινδοκάρυδον βαρελλάκια με coconut !!!!!!!!!!! ......

Γιώργος
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by Giorkos »

Re παιδιά..

αν κατάλαβα καλά, ο νόμοσ λέει ότι αν το βάρος του ΤΡΟΛΛΕΥ ΜΟΝΟ είναι πάνω από 100 κιλά θες φρένα ?? σωστά ??

τότε τι γίνεται αν το τρόλλευ μου είναι 110 κιλά και μεταφέρω σκαφος βάρους 300 κιλών....(οκ..θέλω φρένα απότι λέτε.)

και τι γίνεται αν το τρόλλευ μου είναι 90 κιλά και μεταφέρω σκάφως βάρους 500 κιλών ??? δεν πρέπει να έχω φρένα ????
θα μου πείτε ότι τα τρολλευ τα κάνουν αναλόγως βάρους....όχι όμως πάντα γιατί ξέρω τρολλευ που μεταφέρουν βάρκα και από το βάρος της βάρκας το τρολλευ γίνεται όπως την μπανάνα !!!!!!

Γιώργος ?
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by gdeme »

ο νομος ειναι για τα πανηγυρια.

Αν ειναι 90 δεν θες φρενα και μετεφερε οσα κιλα θέλεις (φυσικα εχει προδιαγραφες ποσα αντεχει) Οποτε δεν θα στο γραψουν αν το φορτιο σου ξεπερνα τα προβλεπομενα.

Αν ειναι 110 τοτε αφαιρεις τπτ απο πανω, η αλλαζεις τους τροχους με μικρους και το γραφεις και μετα κανε οτι θες.

Αντε φυλακη θα με πατε με αυτα που λέω

Καποτε ο νομος θα αλλαξει και θα γινει συνολικο βαρος 700 ή 750 κιλα. Οπως στην Ευρωπη. πανω απο αυτα τα κιλα θα θες φρένα.

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by gptochos »

Μετά από επικοινωνία που είχα με το Τμήμα Οδικών Μεταφορών (επιτέλους τους έπερνα τηλέφωνο 2 βδομάδες τώρα) μου είπαν ότι

Θα πρέπει μαζί με το τρολευ να παρουσιάσω τα σχέδια του υπογραμμένα από Μηχανολόγο Μηχανικό, απόδειξη αγοράς του και θα πρέπει να πάω να το ζυγίσω στο λιμάνι και εαν είναι πάνω από 100 κιλά θα πρέπει να βάλω φρένα. Εαν όχι περνά. Οπόταν αν είναι πάνω από 100 κιλά θα πρέπει να το "ελαφρύνω" όπως λέει και ο gdeme. Θα του βάλω αλουμίνια ριμς :mrgreen: και carbon τροχούς :mrgreen:. Ευτυχώς ο αδερφός της φίλης μου είναι μηχανολόγος μηχανικός και θα βάλει την τζιζα του :D

Αν μου πουν σουρτουμουρτου δεν θα γράψω το trolley ώσπου να με γράψουν :twisted:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by gptochos »

gdeme wrote:Καποτε ο νομος θα αλλαξει και θα γινει συνολικο βαρος 700 ή 750 κιλα. Οπως στην Ευρωπη. πανω απο αυτα τα κιλα θα θες φρένα.
Αυτό είχα υπόψη εγώ ότι πάνω από 750Kg μικτό βάρος θές όπωσδήποτε φρένα για να περάσει εξέταση
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

mariosko
Posts: 724
Joined: Mon Dec 03, 2007 2:08 pm
Location: Λ/ΣΙΑ

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by mariosko »

gptochos wrote:Μετά από επικοινωνία που είχα με το Τμήμα Οδικών Μεταφορών (επιτέλους τους έπερνα τηλέφωνο 2 βδομάδες τώρα) μου είπαν ότι

Θα πρέπει μαζί με το τρολευ να παρουσιάσω τα σχέδια του υπογραμμένα από Μηχανολόγο Μηχανικό, απόδειξη αγοράς του και θα πρέπει να πάω να το ζυγίσω στο λιμάνι και εαν είναι πάνω από 100 κιλά θα πρέπει να βάλω φρένα. Εαν όχι περνά. Οπόταν αν είναι πάνω από 100 κιλά θα πρέπει να το "ελαφρύνω" όπως λέει και ο gdeme. Θα του βάλω αλουμίνια ριμς :mrgreen: και carbon τροχούς :mrgreen:. Ευτυχώς ο αδερφός της φίλης μου είναι μηχανολόγος μηχανικός και θα βάλει την τζιζα του :D

Αν μου πουν σουρτουμουρτου δεν θα γράψω το trolley ώσπου να με γράψουν :twisted:
φίλε δεν το συνηστω, καθε καλοκερι κανει εξτρατία η αστυνομια για τα τρολλει που δεν ειναι γραμμενα, εχτος του οτι το προστιμο ειναι αρκετα μεγαλο, δεν θελεις να τα βαλεις μαζι τους, με σταματησαν εμενα και παρολο που τα ειχα ολα ενταξει, η συμπεριφορα τους ηταν απαραδεκτη και προσπαθουσαν με καθε τροπο να βρουν κατι για να με γραψουν. μαλλον τους φακκα ο ηλιος πανω στην κκελλε και γυριζει τους. δεν ειναι καλη ιδεα παντος να μην το γραψεις, μονο το αγχος που θα τραβας καθε φορα ειναι μεγαλη ιστορια. γραψε το φιλουι μου να εισαι καλυμενος
Ο βλάκας ειναι ανίκητος...

gdeme
Posts: 539
Joined: Sun Jan 20, 2008 2:56 pm

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by gdeme »

οντως, πρεπει να το γραψεις. Το να μην το γραψεις θα το συνιστούσα μονο μένεις παραθαλάσσια και αν θα το χρησιμοποιείς για να το βαζεις κοντα.

Αν τα καταφέρεις πες μου να πάρει γραμμή και το δικό μου....

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by gptochos »

:D Με την καντεμιά που με δέρνει δεν έχει περίπτωση να μην με γράψουν. Θα σας κρατώ ενήμερους με τις πελλάρες που θα μου αριαδιάζουν οι αρμοδιες αρχές :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by gptochos »

Κοπέλια αυτό είναι το φουσκωτό που βρήκα για 2500 ευρά :D
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: Εγγραφή φουσκωτού και Τρολευ

Post by gptochos »

Και η μηχανή
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

Post Reply

Return to “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΚΑΦΩΝ”