MERCURY 150 BLACK MAX

Post Reply
orthofish
Posts: 9
Joined: Wed May 18, 2011 6:38 pm

MERCURY 150 BLACK MAX

Post by orthofish »

Ρε παιδες μπορει καποιος να μου πει γιατι ηταν ολα οκ μεσα στην θαλασσα ,εβγαζε και το νερο τησ απο το πλαι,οταν την εβγαλα απο το νερο για την καθαρισω δεν μου τραβουσε νερο,την δοκιμασα και με αυτακια και μεσα σε βαρελα την εβαλα μπας και δεν εφαπτονταν σωστα τα αυτακια και νερο γιοκ και να μου κτυπα και η σειρηνα.Σημιωτεον οτι εγινε σερβις απο το Α ως το Ω την πεμπτη!
Τι μπορει να φταιει?

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

MERCURY 150 BLACK MAX

Post by belluga »

Μαλλον το impeller!


Sent from my iPhone using Tapatalk

orthofish
Posts: 9
Joined: Wed May 18, 2011 6:38 pm

Re: MERCURY 150 BLACK MAX

Post by orthofish »

Το Impeller αλλαχτηκε μπροστα μου!
Μπορει να εχει σκαλωσει?

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: MERCURY 150 BLACK MAX

Post by COTSIOS80 »

orthofish wrote:Το Impeller αλλαχτηκε μπροστα μου!
Μπορει να εχει σκαλωσει?
Αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος για το συγγεκριμενο μοντελο, μπορει να εχει φυγει η σφηνα που συγκρατα το ιμπελερ πανω στον αξονα. Οποτε ο αξονας γυριζει αλλα το ιμπελερ οχι.

Αλλος λογος ειδικα σε μεγαλου κυβισμου μηχανες (>150hp), επειδη το νερο απο το λαστιχο ειναι λιγο σε ποσοτητα η και καμμια φορα με χαμηλη πιεση δεν ειναι αρκετο για να "πιασει" το ιμπελερ και να κυκλοφορισει το νερο.
Αλλα λες οτι την εβαλες και σε βαρελά :think: :think:
Αν δεν εχει αλλαχτει το ιμπελερ και ειναι φαγωμενο μπορει να εχει πεσει η αποδοση του οποτε μεσα στη θαλασσα επειδη υπαρχει και η υδροστατικη πιεση "πιανει" πιο ευκολα.

Να υποθεσω οτι εισαι κοιταξες οτι δεν τραβισες τπτ που να σου εχει μπλοκαρει τα suctions.

Παντως αν εβρασε η μηχανη και ακουστηκε το αλαρμ προτεινω να την ανοιξεις να δεις την κατασταση πριν την ξαναβαλεις στο νερο.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
belluga
Posts: 680
Joined: Sun Mar 22, 2009 6:00 pm

MERCURY 150 BLACK MAX

Post by belluga »

orthofish wrote:Το Impeller αλλαχτηκε μπροστα μου!
Μπορει να εχει σκαλωσει?
θα πρεπει να ελεξεις ολο το συστημα ψυξης γιατι πολυ πιθανον να τραβησες κατι και να σκαλωσε το impeller ή να εκλεισε καμια σωληνουα του συστηματος που κανενα σακουλι ή κατι τετοιο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

orthofish
Posts: 9
Joined: Wed May 18, 2011 6:38 pm

Re: MERCURY 150 BLACK MAX

Post by orthofish »

Σιγουρα θα το κοιταξω πριν τιην βαλω μεσα,θα την παρω στον μηχανικο που την εκανε σερβις αφου αυτος ξερει και το ιστορικο της,
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Post Reply

Return to “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΚΑΦΩΝ”