Radio Check

Post Reply
User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Radio Check

Post by MariosK »

Έχει κανένας υπόψην την διαδικασία που ελέγχουμε τον ασύρματο μες εν πλω και σε πιο κανάλι? Κάπου το είχα διαβάσει παλλιά αλλά τωρά γυρεύκω το τζε δεν το βρίσκω. Νομίζω ήταν επικοινωνία με το Ραδιο Κύπρος και ήταν του τύπου "Ράδιο Κύπρος, εδώ <όνομα σκάφους>, Radio Check" αλλά δεν θυμούμαι αν ήταν στο 16 ή σε κάποιον άλλο κανάλι.

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Radio Check

Post by admin »

ετσι είναι νομίζω Μαριο

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Radio Check

Post by MariosK »

Thank you Άριστε. Στο κανάλι 16?

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Radio Check

Post by COTSIOS80 »

MariosK wrote:Thank you Άριστε. Στο κανάλι 16?
Μαριε το Κυπρος Ραδιο σιγουρα ακουει στο καναλι 16.
Μπορεις να καμεις ελεγχο του ασυρματου σου και με την λιμενικη η για για οσους ειναι απο Λεμεσο και Λαρνακα με το VTS (Vessel Traffic Service) των Λιμανιων.
Ολες οι υπηρεσιες ακουν στο 16.
Η με αλλα σκαφη στην περιοχη. Αν ειναι πολυ κοντα σου ομως δεν βγαζεις καλα συμπερασματα για την εμβελεια
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Radio Check

Post by MariosK »

COTSIOS80 wrote:
MariosK wrote:Thank you Άριστε. Στο κανάλι 16?
Μαριε το Κυπρος Ραδιο σιγουρα ακουει στο καναλι 16.
Μπορεις να καμεις ελεγχο του ασυρματου σου και με την λιμενικη η για για οσους ειναι απο Λεμεσο και Λαρνακα με το VTS (Vessel Traffic Service) των Λιμανιων.
Ολες οι υπηρεσιες ακουν στο 16.
Η με αλλα σκαφη στην περιοχη. Αν ειναι πολυ κοντα σου ομως δεν βγαζεις καλα συμπερασματα για την εμβελεια
OK παιθκιά ευχαριστώ. Νομίζω αν ανοιχτώ κανένα ναυτικό μίλι εν αρκετό, έννεν ρε φίλε?

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Radio Check

Post by COTSIOS80 »

MariosK wrote:
COTSIOS80 wrote:
MariosK wrote:Thank you Άριστε. Στο κανάλι 16?
Μαριε το Κυπρος Ραδιο σιγουρα ακουει στο καναλι 16.
Μπορεις να καμεις ελεγχο του ασυρματου σου και με την λιμενικη η για για οσους ειναι απο Λεμεσο και Λαρνακα με το VTS (Vessel Traffic Service) των Λιμανιων.
Ολες οι υπηρεσιες ακουν στο 16.
Η με αλλα σκαφη στην περιοχη. Αν ειναι πολυ κοντα σου ομως δεν βγαζεις καλα συμπερασματα για την εμβελεια
OK παιθκιά ευχαριστώ. Νομίζω αν ανοιχτώ κανένα ναυτικό μίλι εν αρκετό, έννεν ρε φίλε?
O ασυρματος σου τι εμβελεια εχει?
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Radio Check

Post by MariosK »

Εν 25 Watt. Δεν ξέρω τι εμβέλεια έχει ακριβώς...

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Radio Check

Post by COTSIOS80 »

MariosK wrote:Εν 25 Watt. Δεν ξέρω τι εμβέλεια έχει ακριβώς...
Μαριε παιζουν διαφορα πραγματα ρολο οπως:

1. Το υψος της αντενας του σκαφους που μεταδιδει
2. Το υψος της αντενας του σταθμου του παραληπτη
3. Η ισχυς των 2 σταθμων.

Για VHFσταθμους με οπτικη επαφη ( δεν παρεμβαλεται η καμπυλοτητα της γης)

D1 + D2 (ολικη αποσταση μεταξυ δυο σταθμων σε ναυτικα μιλια) = 1.23 x (sqrH1 +sqrH2), οπου H το υψος της καθε αντενας σε ποδια.

Πιο πανω δινεται αθροισμα αποστασεων διοτι καθε σταθμος εχει την δικη του εμβελεια οποτε δεν θα μετρησεις αποσταση απο την μια αντενα μεχρι την αλλη. Δηλαδη ο ασυρματος σου δεν χρειαζεται να εχει εμβελεια ιση με την αποσταση την δικης σου αντενας απο την αντενα του αλλου σταθμου. Τα κυματα συναντονται καπου στη διαδρομη. Που ακριβως το βρισκεις με τον πιο κατω τροπο για καθε σταθμο:

Εμβελεια (ναυτικα μιλια) = 1.23 χ (sqrtH) οπου Η: υψος της αντενας σε ποδια.

Παραδειγμα: Η αντενα σου εχει υψος 10 ποδια και η αντενα της λιμενικης εχει υψος 200 ποδια.

Βαζοντας αυτα στην φορμουλα πιο πανω βρισκεις ολικη αποσταση μεταξυ των δυο σταθμων. 21.2 ναυτικα μιλια.

Ο σταθμος σου εσενα με βαση την πιο πανω φορμουλα εχει εμβελεια 3.8 ναυτικα, και της λιμενικης 17.4

Επομενως μπορει με μια βαρκα για παραδειγμα με ιδιο υψος αντενας με την δικη σου ( περιπου 3μ.) να μεν μπορεις να μιλας, ενω με την λιμενικη που εχει αντενα 60 μετρα υψος να μπορεις να μιλας.

Αν δεν ειναι πολυ καθαρο θα σου στειλω ενα σχεδιο
Last edited by COTSIOS80 on Mon Mar 07, 2011 10:30 am, edited 1 time in total.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Radio Check

Post by MariosK »

COTSIOS80 wrote:
MariosK wrote:Εν 25 Watt. Δεν ξέρω τι εμβέλεια έχει ακριβώς...
Μαριε παιζουν διαφορα πραγματα ρολο οπως:

1. Το υψος της αντενας του σκαφους που μεταδιδει
2. Το υψος της αντενας του σταθμου του παραληπτη
3. Η ισχυς των 2 σταθμων.

Για σταθμους με οπτικη επαφη ( δεν παρεμβαλεται η καμπυλοτητα της γης)

D1 + D2 (ολικη αποσταση μεταξυ δυο σταθμων σε ναυτικα μιλια) = 2.5 x (sqrH1 +sqrH2), οπου H το υψος της καθε αντενας σε μετρα.

Πιο πανω δινεται αθροισμα αποστασεων διοτι καθε σταθμος εχει την δικη του εμβελεια οποτε δεν θα μετρησεις αποσταση απο την μια αντενα μεχρι την αλλη

Επομενως μπορει με μια βαρκα για παραδειγμα με ιδιο υψος αντενας με την δικη σου ( περιπου 3μ.) να μεν μπορεις να μιλας, ενω με την λιμενικη που εχει αντενα 30 μετρα υψος να μπορεις να μιλας.

Αν δεν ειναι πολυ καθαρο θα σου στειλω ενα σχεδιο
Φίλε νομίζω εκατάλαβα. Η ισχύς η δική μου όμως παίζει ρόλο στο να με λαμβάνει η λιμενική σωστά? Για παράδειγμα μπορεί εγώ να ακούω την λιμενική λόγο της δυνατής εκπομπής της αλλά σε κάποια απόσταση η λιμενική να μην μπορεί να με ακούει λόγο του χαμηλού ύψους της αντένας μου και της περιορισμένης ισχύς?

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Radio Check

Post by COTSIOS80 »

MariosK wrote:
COTSIOS80 wrote:
MariosK wrote:Εν 25 Watt. Δεν ξέρω τι εμβέλεια έχει ακριβώς...
Μαριε παιζουν διαφορα πραγματα ρολο οπως:

1. Το υψος της αντενας του σκαφους που μεταδιδει
2. Το υψος της αντενας του σταθμου του παραληπτη
3. Η ισχυς των 2 σταθμων.

Για σταθμους με οπτικη επαφη ( δεν παρεμβαλεται η καμπυλοτητα της γης)

D1 + D2 (ολικη αποσταση μεταξυ δυο σταθμων σε ναυτικα μιλια) = 2.5 x (sqrH1 +sqrH2), οπου H το υψος της καθε αντενας σε μετρα.

Πιο πανω δινεται αθροισμα αποστασεων διοτι καθε σταθμος εχει την δικη του εμβελεια οποτε δεν θα μετρησεις αποσταση απο την μια αντενα μεχρι την αλλη

Επομενως μπορει με μια βαρκα για παραδειγμα με ιδιο υψος αντενας με την δικη σου ( περιπου 3μ.) να μεν μπορεις να μιλας, ενω με την λιμενικη που εχει αντενα 30 μετρα υψος να μπορεις να μιλας.

Αν δεν ειναι πολυ καθαρο θα σου στειλω ενα σχεδιο
Φίλε νομίζω εκατάλαβα. Η ισχύς η δική μου όμως παίζει ρόλο στο να με λαμβάνει η λιμενική σωστά? Για παράδειγμα μπορεί εγώ να ακούω την λιμενική λόγο της δυνατής εκπομπής της αλλά σε κάποια απόσταση η λιμενική να μην μπορεί να με ακούει λόγο του χαμηλού ύψους της αντένας μου και της περιορισμένης ισχύς?
Φιλε εκαμα καποιες προσθηκες πιο πανω οποτε δες τες αν θες.
Μιλουμε για 25 watt ισχυ που ειναι η μεγιστη για τον τυπο των ασυρματων που μιλουμε.

Ενα πραγματικο test ομως θα σου δωσει τα πιο αξιοπιστα αποτελεσματα.

Α και υποψη οτι οι καιρικες συνθηκες και τυχον εμποδια που παρεμβαλονται στη πορεια επισης επηρεαζουν.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Radio Check

Post by MariosK »

ΟΚ got it! Θα κάνω και τα tests με το Ράδιο Κύπρος μόλις ξεκινήσουν οι τόνοι σε διάφορες αποστάσεις να δω μέχρι που μπορώ να επικοινωνήσω. Αν μπορώ να επικοινωνήσω με λιμενική και ραδιο κύπρος δεν έχω πρόβλημα γιατί σε περίπτωση κινδύνου οι άλλες βάρκες θα πάρουν το σήμα από το ράδιο κύπρος.

Post Reply

Return to “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΚΑΦΩΝ”