Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by plenom'metatopsarem? »

COTSIOS80 wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:για νυχτερινή πλεύση χρειάζεαι κάτι περισσότερο από κόκκινο ,πράσινο και το άσπρο?!!!
Τα χρωματα που λεεις ειναι σωστα.
Για την σωστη τοποθεσια στο σκαφος και τις γωνιες που καλυπτει ο καθε φανος κοιτα το πιο κατω link:
http://www.solentribster.com/navigation_lights.htm
είμαι εντάξει τότε νομίζω Κότσιο, τα φώτα μου είναι σαν σταυρός ,ενωμένα στην κορυφή ενός Π που έχει η βάρκα.
είναι ορατά από παντού.
Δεν χραιάζεται απαραίτητα όμως κάποιος προβολέας, σωστά?
επίσης πρόσεξα τελευταία ,ότι όταν λειτουργούν τα φώτα, αντι να φορτίζει η μπαταρία με το δύναμο της μηχανής, αποφορτίζεται!!!!!!!!!!
έχω διακόπτη τον οποίο αφαιρώ όταν δεν τη λειτουργώ, αλλά η μπαταρία μου κάθεται!!!
Απόψεις?!!!

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by COTSIOS80 »

plenom'metatopsarem? wrote:
COTSIOS80 wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:για νυχτερινή πλεύση χρειάζεαι κάτι περισσότερο από κόκκινο ,πράσινο και το άσπρο?!!!
Τα χρωματα που λεεις ειναι σωστα.
Για την σωστη τοποθεσια στο σκαφος και τις γωνιες που καλυπτει ο καθε φανος κοιτα το πιο κατω link:
http://www.solentribster.com/navigation_lights.htm
είμαι εντάξει τότε νομίζω Κότσιο, τα φώτα μου είναι σαν σταυρός ,ενωμένα στην κορυφή ενός Π που έχει η βάρκα.
είναι ορατά από παντού.
Δεν χραιάζεται απαραίτητα όμως κάποιος προβολέας, σωστά?
επίσης πρόσεξα τελευταία ,ότι όταν λειτουργούν τα φώτα, αντι να φορτίζει η μπαταρία με το δύναμο της μηχανής, αποφορτίζεται!!!!!!!!!!
έχω διακόπτη τον οποίο αφαιρώ όταν δεν τη λειτουργώ, αλλά η μπαταρία μου κάθεται!!!
Απόψεις?!!!
Γινεται και σε σταυρο.
Μονο το ασπρο πρεπει να ειναι ορατο 360 μοιρες.
Το πρασινο και το κοκκινο πρεπει να ειναι ορατα απο μπροστα δηλαδη 0 μοιρες μεχρι 112,5 μοιρες προς τα πλαγια. Δεξια το πρασινο και αριστερα το κοκκινο οπως τα βλεπεις οταν εισαι πανω στο σκαφος και βλεπεις πλωρα.
Προβολεας δεν ειναι υποχρεωτικος.
Η μπαταρια σου καθεται που τα φωτα μονο? Τι αλλα ηλεκτρικα εχεις?
Για να σου φκερωνουν την παταρια τα φωτα σαν δουλευει η μηχανη που υποτιθεται φορτιζει εκεινη την ωρα μαλλον κοιταξε αν ο δυναμος σου βγαζει το σωστο ρευμα και οτι η παταρια φωρτιζει.
Δεν νομιζω να ειναι τοση μεγαλη η καταναλωση που τα φωτα για να καταλωνουν πιο πολλη ρευμα απο το βαλει ο δυναμος.
Αν καθετε η μπαταρια σου οταν θεωρητικα ειναι ουλλα σβηστα σημαινει οτι
1. Εχεις απωλεια καπου στο ηλεκτρικα σου.
2. Δεν ειναι ολα κλειστα οπως νομιζεις.
3. Η μπαταρια σου εμακαριστικε και δεν φορτιζει οπως νομιζεις.
4. Ο δυναμος δεν βαζει ρευμα στην μπαταρια και σιγα σιγα με τα ξεκινηματα και την καταναλωση αποφορτιζεται η μπαταρια. Ενω μπορει η παταρια σου να ειναι καλη.
5. Εχεις αυτοματη αντλια σεντινων με φλοτερ? αν μετακινηται το φλοτερ μπορει να την ξεκινα και να σου την αποφορτιζει. διοτι τουτη η αντλια μπορει να ειναι συνδεδεμενη κατευθειαν με την μπαταρια και να μην απομονονεται με τον γενικο διακοπτη.
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by plenom'metatopsarem? »

είμαι εντάξει τότε νομίζω Κότσιο, τα φώτα μου είναι σαν σταυρός ,ενωμένα στην κορυφή ενός Π που έχει η βάρκα.
είναι ορατά από παντού.
Δεν χραιάζεται απαραίτητα όμως κάποιος προβολέας, σωστά?
επίσης πρόσεξα τελευταία ,ότι όταν λειτουργούν τα φώτα, αντι να φορτίζει η μπαταρία με το δύναμο της μηχανής, αποφορτίζεται!!!!!!!!!!
έχω διακόπτη τον οποίο αφαιρώ όταν δεν τη λειτουργώ, αλλά η μπαταρία μου κάθεται!!!
Απόψεις?!!![/quote]

Γινεται και σε σταυρο.
Μονο το ασπρο πρεπει να ειναι ορατο 360 μοιρες.
Το πρασινο και το κοκκινο πρεπει να ειναι ορατα απο μπροστα δηλαδη 0 μοιρες μεχρι 112,5 μοιρες προς τα πλαγια. Δεξια το πρασινο και αριστερα το κοκκινο οπως τα βλεπεις οταν εισαι πανω στο σκαφος και βλεπεις πλωρα.
Προβολεας δεν ειναι υποχρεωτικος.
Η μπαταρια σου καθεται που τα φωτα μονο? Τι αλλα ηλεκτρικα εχεις?
Για να σου φκερωνουν την παταρια τα φωτα σαν δουλευει η μηχανη που υποτιθεται φορτιζει εκεινη την ωρα μαλλον κοιταξε αν ο δυναμος σου βγαζει το σωστο ρευμα και οτι η παταρια φωρτιζει.
Δεν νομιζω να ειναι τοση μεγαλη η καταναλωση που τα φωτα για να καταλωνουν πιο πολλη ρευμα απο το βαλει ο δυναμος.
Αν καθετε η μπαταρια σου οταν θεωρητικα ειναι ουλλα σβηστα σημαινει οτι
1. Εχεις απωλεια καπου στο ηλεκτρικα σου.
2. Δεν ειναι ολα κλειστα οπως νομιζεις.
3. Η μπαταρια σου εμακαριστικε και δεν φορτιζει οπως νομιζεις.
4. Ο δυναμος δεν βαζει ρευμα στην μπαταρια και σιγα σιγα με τα ξεκινηματα και την καταναλωση αποφορτιζεται η μπαταρια. Ενω μπορει η παταρια σου να ειναι καλη.
5. Εχεις αυτοματη αντλια σεντινων με φλοτερ? αν μετακινηται το φλοτερ μπορει να την ξεκινα και να σου την αποφορτιζει. διοτι τουτη η αντλια μπορει να ειναι συνδεδεμενη κατευθειαν με την μπαταρια και να μην απομονονεται με τον γενικο διακοπτη.[/quote]

τα φώτα είναι εντάξει τοποθετημένα, τούτο ξεπερνούμε το! έρκουνται σε σετ, αγόρασά το έτοιμο που την Ελλάδα,εν καλή πατέντα και εύκολα εφαρμόζεται! (να φκάλω φωτογραφία να σας δείξω)

Λοιπόν,
- η μπαταρία είναι περίπου ενός χρόνου αγορασμένη
- ο δύναμος φορτίζει όταν είναι κλειστά τα φώτα!!! όταν τον κλείσω και δουλεψω τη μηχανή αρκετή ώρα, τα φώτα όταν τα ανάψω ανάβουν με περισσότερη ένταση!
- τον να μην είναι κλειστά όπως νομίζω ή να έχει από κάπου απώλεια... τι να πω ρε κώτσιο, εν ηλεκτρολόγος που μου τα έκαμε, πανάθεμά τον αν εκατάφερε έτσι πράμα!
- Επειδή οι γνώσεις μου σε ηλεκτρολογικά είναι ομολογώ λίγες και δεν θέλω να πάω σε ηλεκτρολόγο που χρεώνει τα μαλιοκέφαλα (ελπίζω όχι επειδή κατάλαβε πως δεν γνωρίζω), και δεν είμαστε για να πετάμε λεφτά, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω :?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote: Λοιπόν,
- η μπαταρία είναι περίπου ενός χρόνου αγορασμένη
- ο δύναμος φορτίζει όταν είναι κλειστά τα φώτα!!! όταν τον κλείσω και δουλεψω τη μηχανή αρκετή ώρα, τα φώτα όταν τα ανάψω ανάβουν με περισσότερη ένταση!
- τον να μην είναι κλειστά όπως νομίζω ή να έχει από κάπου απώλεια... τι να πω ρε κώτσιο, εν ηλεκτρολόγος που μου τα έκαμε, πανάθεμά τον αν εκατάφερε έτσι πράμα!
- Επειδή οι γνώσεις μου σε ηλεκτρολογικά είναι ομολογώ λίγες και δεν θέλω να πάω σε ηλεκτρολόγο που χρεώνει τα μαλιοκέφαλα (ελπίζω όχι επειδή κατάλαβε πως δεν γνωρίζω), και δεν είμαστε για να πετάμε λεφτά, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω :?
Φίλε επειδή ξέρω το πρόβλημα σου που την είδα την βάρκα κατά 75% δεν έχει πρόβλημα η μπαταρία σου αφού τα φώτα άρχισαν να σβήνουν λίγο μετά που κινηθήκαμε. Ο ποιο εύκολος τρόπος να την ελέγξεις μόνος σου είναι να πας μιαν μέρα βόλτα και να μην ανάψεις τίποτε στην βάρκα όταν αναβοσβήνεις την μηχανή να το κάνεις με το σχοινάκι έτσι ώστε να μην σου τρώει ρεύμα το ηλεκτρικό starter. Στο τέλος της βόλτας θα μετρήσεις το voltage της μπαταρίας σου με ένα πολύμετρο, έχει φτηνά σε καταστήματα με ηλεκτρονικά, και ένα λογικό voltage με σβηστή την μηχανή θα είναι περίπου 12.5 Volts. Αν μετά από 3-4 μέρες το voltage σου πέσει κάτω από 12 volts με το switch κλειστό τότε μάλλον έχει πρόβλημα η μπαταρία σου.

Αν θέλεις να γλιτώσεις και την φασαρία με την βόλτα αφού εν τζε παλιότζερος τωρά μπορείς να αγοράσεις ένα φορτιστή για την μπαταρία τζε να την φορτίσεις μόνος σου σπίτι. Τα έξοδα του φορτιστή τζε του πολυμέτρου πιθανόν να είναι λιγότερα που τον ηλεκτρολόγο που σου δημιούργησε τζε το πρόβλημα :lol: :lol: :lol:.

Επίσης με το πολύμετρο μπορείς να ελέγξεις και τον δύναμο σου. Όταν είναι ξεκινημένη η μηχανή και στις 3 χιλιάδες στροφές περίπου μετράς με το πολύμετρο το ρεύμα στους πόλους της μπαταρίας και θα πρέπει να σου δείξει γύρω στα 14-15 Volts.

Εγώ πιστεύω ότι κάποιο βραχυκύκλωμα έχεις ή τούτο που είπε ο COTSIOS για την αντλία του νερού.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by COTSIOS80 »

MariosK wrote:
plenom'metatopsarem? wrote: Λοιπόν,
- η μπαταρία είναι περίπου ενός χρόνου αγορασμένη
- ο δύναμος φορτίζει όταν είναι κλειστά τα φώτα!!! όταν τον κλείσω και δουλεψω τη μηχανή αρκετή ώρα, τα φώτα όταν τα ανάψω ανάβουν με περισσότερη ένταση!
- τον να μην είναι κλειστά όπως νομίζω ή να έχει από κάπου απώλεια... τι να πω ρε κώτσιο, εν ηλεκτρολόγος που μου τα έκαμε, πανάθεμά τον αν εκατάφερε έτσι πράμα!
- Επειδή οι γνώσεις μου σε ηλεκτρολογικά είναι ομολογώ λίγες και δεν θέλω να πάω σε ηλεκτρολόγο που χρεώνει τα μαλιοκέφαλα (ελπίζω όχι επειδή κατάλαβε πως δεν γνωρίζω), και δεν είμαστε για να πετάμε λεφτά, δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω :?
Φίλε επειδή ξέρω το πρόβλημα σου που την είδα την βάρκα κατά 75% δεν έχει πρόβλημα η μπαταρία σου αφού τα φώτα άρχισαν να σβήνουν λίγο μετά που κινηθήκαμε. Ο ποιο εύκολος τρόπος να την ελέγξεις μόνος σου είναι να πας μιαν μέρα βόλτα και να μην ανάψεις τίποτε στην βάρκα όταν αναβοσβήνεις την μηχανή να το κάνεις με το σχοινάκι έτσι ώστε να μην σου τρώει ρεύμα το ηλεκτρικό starter. Στο τέλος της βόλτας θα μετρήσεις το voltage της μπαταρίας σου με ένα πολύμετρο, έχει φτηνά σε καταστήματα με ηλεκτρονικά, και ένα λογικό voltage με σβηστή την μηχανή θα είναι περίπου 12.5 Volts. Αν μετά από 3-4 μέρες το voltage σου πέσει κάτω από 12 volts με το switch κλειστό τότε μάλλον έχει πρόβλημα η μπαταρία σου.

Αν θέλεις να γλιτώσεις και την φασαρία με την βόλτα αφού εν τζε παλιότζερος τωρά μπορείς να αγοράσεις ένα φορτιστή για την μπαταρία τζε να την φορτίσεις μόνος σου σπίτι. Τα έξοδα του φορτιστή τζε του πολυμέτρου πιθανόν να είναι λιγότερα που τον ηλεκτρολόγο που σου δημιούργησε τζε το πρόβλημα :lol: :lol: :lol:.

Επίσης με το πολύμετρο μπορείς να ελέγξεις και τον δύναμο σου. Όταν είναι ξεκινημένη η μηχανή και στις 3 χιλιάδες στροφές περίπου μετράς με το πολύμετρο το ρεύμα στους πόλους της μπαταρίας και θα πρέπει να σου δείξει γύρω στα 14-15 Volts.

Εγώ πιστεύω ότι κάποιο βραχυκύκλωμα έχεις ή τούτο που είπε ο COTSIOS για την αντλία του νερού.
Φιλε να καμω μιαν ερωτηση.
Τι λαμπες εν τουτες που καταναλωνουν την παταρια και ριχνουν την ταση τοσο γρηγορα (ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΔΗΛΑΔΗ?) που μειωνεται και η ενταση των λαμπων.
Ποσες Αμπερ Ωρες (ΑΗ) ειναι η μπαταρια σου.
Επειδη δεν ξερω τι μηχανη εχεις δεν μπορω να πω ποση ταση και σε τι στροφες τη βγαζη ο δυναμος αλλα αυτο που λεει ο Μαριος 16V MAXIMUM ειναι σωστο.
Παιζει ρολο και το ρευμα (ΑΜΠΕΡΣ) που βγαζει ο δυναμος και ποση ωρα δουλευει η μηχανη και αν προλαβαινει ο δυναμος να γεμιση την μπαταρια.

ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΔΥΝΑΜΟΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. :scared-shocked: :scared-shocked:
ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΣΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ.

ΕΓΩ ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΜΕΤΡΟ ΣΥΣΤΗΝΩ ΤΟ ΕΞΗΣ.
1.ΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΤΗΝ ΣΤΟ ΗΛΕΤΡΟΛΟΓΟ. ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΤΟΝ ΗΛΕΤΡΟΛΥΤΗ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΡΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΦΟΡΤΙΣΕΙ FULL. ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ 12.5V - 12.8V. ΜΕΤΡΑ ΤΗΝ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ
2. BAΡΤΗΝ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΗΝ 2-3 ΜΕΡΕΣ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΑ VOLTS ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΛΛΙΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΩΛΕΙΑ ΚΑΠΟΥ.
3.ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ VOLTS ΑΝΑΨΕ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙΣ ΚΑΙ ΠΙΑΣΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΛΕΙ Η ΠΑΤΑΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙ ΤΕΛΕΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΒΗΣΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ. ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ. ΟΧΙ ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΕ ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ.
4. ΠΕ ΜΟΥ ΕΝ ΤΖΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΣΠΡΗ ΟΥΣΙΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΑΛΑΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΛΟ?
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by MariosK »

COTSIOS80 wrote: ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΔΥΝΑΜΟΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. :scared-shocked: :scared-shocked:
ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΣΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ.
Λαλείς ναν κρουσμένος ο regulator του ρε φίλε τζε να φκάλει high voltage? Τούτο δεν το σκέφτηκα. Είναι τζε ένας λόγος να καταστρέψει την μπαταρία τόσο σύντομα.

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by COTSIOS80 »

MariosK wrote:
COTSIOS80 wrote: ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΔΥΝΑΜΟΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. :scared-shocked: :scared-shocked:
ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΣΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ.
Λαλείς ναν κρουσμένος ο regulator του ρε φίλε τζε να φκάλει high voltage? Τούτο δεν το σκέφτηκα. Είναι τζε ένας λόγος να καταστρέψει την μπαταρία τόσο σύντομα.
Ρε φιλε τι να πω δεν μπορω να ξερω.
Τι μηχανη ειναι και τι χρονολογια?
Ditch the bitch and let's go fishing!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by plenom'metatopsarem? »

COTSIOS80 wrote:
MariosK wrote:
COTSIOS80 wrote: ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ Ο ΔΥΝΑΜΟΣ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ. :scared-shocked: :scared-shocked:
ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΣΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ.
Λαλείς ναν κρουσμένος ο regulator του ρε φίλε τζε να φκάλει high voltage? Τούτο δεν το σκέφτηκα. Είναι τζε ένας λόγος να καταστρέψει την μπαταρία τόσο σύντομα.
Ρε φιλε τι να πω δεν μπορω να ξερω.
Τι μηχανη ειναι και τι χρονολογια?
Να κοιτάξω τα χαρτιά της που Δευτέρας να σου πω
Βασικά το πρόβλημα ένει που επήαμε με το ΜάριοΚ και χαλάσαν ούλλα! :D
αφού ανοίει μου τες απόχες! :lol: :lol: :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote:
COTSIOS80 wrote:
MariosK wrote: Λαλείς ναν κρουσμένος ο regulator του ρε φίλε τζε να φκάλει high voltage? Τούτο δεν το σκέφτηκα. Είναι τζε ένας λόγος να καταστρέψει την μπαταρία τόσο σύντομα.
Ρε φιλε τι να πω δεν μπορω να ξερω.
Τι μηχανη ειναι και τι χρονολογια?
Να κοιτάξω τα χαρτιά της που Δευτέρας να σου πω
Βασικά το πρόβλημα ένει που επήαμε με το ΜάριοΚ και χαλάσαν ούλλα! :D
αφού ανοίει μου τες απόχες! :lol: :lol: :lol:
Ναι ρε έκαμα ένα μήνα να φκάλω ψάρι μετά την τελευταία φορά που επία μαζί σου και τωρά που αποτοξινώθηκα εβαρήθηκα να τρώω ψάρι :lol: :lol: :lol: . Εν ξέρω τελικά ποιος εν ο μουσουπέττης εγώ όξα εσύ :P ?

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by plenom'metatopsarem? »

Να κοιτάξω τα χαρτιά της που Δευτέρας να σου πω
Βασικά το πρόβλημα ένει που επήαμε με το ΜάριοΚ και χαλάσαν ούλλα! :D
αφού ανοίει μου τες απόχες! :lol: :lol: :lol:[/quote]

Ναι ρε έκαμα ένα μήνα να φκάλω ψάρι μετά την τελευταία φορά που επία μαζί σου και τωρά που αποτοξινώθηκα εβαρήθηκα να τρώω ψάρι :lol: :lol: :lol: . Εν ξέρω τελικά ποιος εν ο μουσουπέττης εγώ όξα εσύ :P ?[/quote]
εγώ μετά που επήαμεν έφκαλα αρκετά ;)
τελευταία η αλήθεια ένει πως εν κουτσιώ! :lol: :lol: :lol:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by MariosK »

Εκλέψες μου την τύχη μου τζε τώρα που σου έλιψεν κοντοσυνάεσε θορώ πάλε :lol:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:Εκλέψες μου την τύχη μου τζε τώρα που σου έλιψεν κοντοσυνάεσε θορώ πάλε :lol:
πεεεε.εξέφυγεν τούτος! έδωκεν του η δουλειά πας την κκελλέ! :D
ρε, παρέτα τα τούτα να δούμε τι εννα κάμω με τη βάρκα τζιαι είμαι απογοητευμένος! :?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by MariosK »

plenom'metatopsarem? wrote:
MariosK wrote:Εκλέψες μου την τύχη μου τζε τώρα που σου έλιψεν κοντοσυνάεσε θορώ πάλε :lol:
πεεεε.εξέφυγεν τούτος! έδωκεν του η δουλειά πας την κκελλέ! :D
ρε, παρέτα τα τούτα να δούμε τι εννα κάμω με τη βάρκα τζιαι είμαι απογοητευμένος! :?
Άσε να δουμε για την επόμενη βδομάδα ρε φίλε μπορεί να τα καταφέρω να έρτω :neutral:. Πάντος ρώτα τζιαμέ στην Λάρνακα αν έχει κανένα καλό ηλεκτρολόγο για βάρκες να κάμεις την δουλειά σου όπως πρέπει.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:
MariosK wrote:Εκλέψες μου την τύχη μου τζε τώρα που σου έλιψεν κοντοσυνάεσε θορώ πάλε :lol:
πεεεε.εξέφυγεν τούτος! έδωκεν του η δουλειά πας την κκελλέ! :D
ρε, παρέτα τα τούτα να δούμε τι εννα κάμω με τη βάρκα τζιαι είμαι απογοητευμένος! :?
Άσε να δουμε για την επόμενη βδομάδα ρε φίλε μπορεί να τα καταφέρω να έρτω :neutral:. Πάντος ρώτα τζιαμέ στην Λάρνακα αν έχει κανένα καλό ηλεκτρολόγο για βάρκες να κάμεις την δουλειά σου όπως πρέπει.
υποτίθεται ρε φίλε τζίνος που του την είχα παρει εν ηλεκτρολόγος για βάρκες, σάζει μάλιστα τζίνες που εν μες τη μαρίνα της Λάρνακας. Αλλά ..έτα αποτελέσματα!
Τώρα τζιαι κάτι μου ανέφερε ο Άγγελος για κάποιον που ξέρει.
Πέρκει τελειώνω με τούτη την ιστορία γιατί έσπασε με! ...και κοστίζει ... :? :? :? :roll:

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: Πια πραγματα θεωρειτε απαραιτητα στο σκαφος σας?

Post by COTSIOS80 »

plenom'metatopsarem? wrote: Άσε να δουμε για την επόμενη βδομάδα ρε φίλε μπορεί να τα καταφέρω να έρτω :neutral:. Πάντος ρώτα τζιαμέ στην Λάρνακα αν έχει κανένα καλό ηλεκτρολόγο για βάρκες να κάμεις την δουλειά σου όπως πρέπει.
plenom'metatopsarem? wrote:υποτίθεται ρε φίλε τζίνος που του την είχα παρει εν ηλεκτρολόγος για βάρκες, σάζει μάλιστα τζίνες που εν μες τη μαρίνα της Λάρνακας. Αλλά ..έτα αποτελέσματα!
Τώρα τζιαι κάτι μου ανέφερε ο Άγγελος για κάποιον που ξέρει.
Πέρκει τελειώνω με τούτη την ιστορία γιατί έσπασε με! ...και κοστίζει ... :? :? :? :roll:
Ρε φιλε γιατι εν του την παιρνεις τζε να του πεις το προβλημα να το κοιταξει.
Αν ειναι τζινος που εκαμεν την εγκατασταση κανονικα πρεπει να μπορει να ριξει μια ματια τζε να σου πει ποιο μπορει να ειναι το προβλημα.
Δεν ειναι απαραιτητο να φταιει ο μηχανικος παντα, ισως να φταιει κατι αλλο και δημιουργειται το προβλημα.
Συμβουλη μου, πριν να ανακατωσεις τζιαλλον μηχανικο μες την υποθεση που παλε θα πρεπει να πληρωσεις, πε τζινου που εκαμεν την εγκατασταση τζε απαιτησε να σου λυσει το προβλημα σου χωρις εξτρα λεφτα. Κανονικα ειναι δικη του ευθυνη να καμει το συστημα να δουλευει που την στιγμη που επληρωθηκε γιαυτο
Ditch the bitch and let's go fishing!

Post Reply

Return to “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΚΑΦΩΝ”