ρουλεμαν του τρολει

Post Reply
paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

ρουλεμαν του τρολει

Post by paulos charalambous »

Ξερει κανενας καθε ποσο πρπεει να αλαλζουμε τα ρουλεμαν του τρολει?

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by gptochos »

Ρε φίλε απο ότι ακούω συντήρηση του τρόλλευ κάμνουν όποτε κάμνουν συντηρηση τη μηχανή. Δηλαδή τουλάχιστον μια φορά το χρόνο τα τσεκάρεις. Μιλούμε για φτηνοπράματα. Το πιο κάλο είναι κάθε χρόνο να αλλάσσεις τα ρουλεμάν να έχεις την κκελέ σου ήσυχη. Το πιο σημαντικό όμως είναι να τους βάζεις συχνά γράσσο. Εγώ πήρα ένα γράσσο για marine use και θα τα τσεκκάρω. Αν θέλουν άλλαμα θα τα αλλάξω αν όχι θα τους βάλω λίγο WD40 να καθαρίσουν καλά και μετά καμπόσο γράσσο.
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by Giorkos »

όπως είπε και ο πτωχός...άλλαζε τα τακτικά να είναι η κκελέ σου ήσυχη !!!


!Επίσης ΠΑΝΤΑ στα παρελκόμενα που έχεις μαζί σου (της βάρκας, σπαρκ εννοώ κτλ κτλ) αγόρασε και ένα ΣΕΤ ρουλεμά για κάθε Τροχό.... πιστέφκω ότι είδες αρκετούς στο δρόμο που εμείναν που ρουλεμά του τρέιλερ !!!!

επίσης να σιγουρευτείς ότι έχεις και τα αναγκαία εργαλεία για την αλλαγή τους (κάμε μια αλλαγή και προληπτική και για να μάθεις πως αλλάζουν) !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by paulos charalambous »

ευχαριστω σας κοπελια να σαστεν καλα..!!επειδη σπουδαζω αθηνα η βαρκα καθεται.. (αλλα πασχα και καλοκαιρι παιρνω την παντου).. τα ρουλεμαν θελουν αλλαγη οσο ποιο συχνα κινειται το τρολει? γρασο βαλλω της αλλα τωρα που καθετε τζαιρο μαλλον εν να ξανα θελει..
ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες..

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by Giorkos »

paulos charalambous wrote:ευχαριστω σας κοπελια να σαστεν καλα..!!επειδη σπουδαζω αθηνα η βαρκα καθεται.. (αλλα πασχα και καλοκαιρι παιρνω την παντου).. τα ρουλεμαν θελουν αλλαγη οσο ποιο συχνα κινειται το τρολει? γρασο βαλλω της αλλα τωρα που καθετε τζαιρο μαλλον εν να ξανα θελει..
ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες..
εξαρτάται πόσο μπαίνει το τρέιλερ στο νερό...δηλαδή πόσο πολλά βουττάς τα ρουλεμά μεσ το νερό...υποτίθεται έσιη συστήματα με ρουλεμά τα οποία είναι 'κλειστά΄ και δεν πιάνουν νερό..δεν τα ξέρω όμως...που την στιγμή που την βάλλεις μες το νερό και πάει πάνω στα ρουλεμά...άμαν το πλένεις το τρέιλερ μόνο πυτάς λίο νερό πόξω πόξω, εν λογικό να μινίσκει θαλασσινό νερό πάνω τους...που θα οδηγήσει σε κάποια φάση στο καπούτ τους (εγώ μέχρι και τις φλάντζες έκοψα με σμυρίλιο γιατί το ρουλεμά έγινε ένα συμπαγές πράμε πάστη φλάντζα....) !!

εφόσον το βουτάς το τρέλιλερ δύο 'σαιζόν΄το χρόνο, αν ήμουν στη θέση σου καθε φορά πριν να φύγω για έξω, θα τα άνοιγα τέλοια ,- επιθεώρηση, καθάρισμα, γρασάρισμα .... αν δεις ότι άρχισαν να φθείρονται άλλαξε τα...εν φτηνά !!!!
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by paulos charalambous »

Giorkos wrote:
paulos charalambous wrote:ευχαριστω σας κοπελια να σαστεν καλα..!!επειδη σπουδαζω αθηνα η βαρκα καθεται.. (αλλα πασχα και καλοκαιρι παιρνω την παντου).. τα ρουλεμαν θελουν αλλαγη οσο ποιο συχνα κινειται το τρολει? γρασο βαλλω της αλλα τωρα που καθετε τζαιρο μαλλον εν να ξανα θελει..
ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες..
εξαρτάται πόσο μπαίνει το τρέιλερ στο νερό...δηλαδή πόσο πολλά βουττάς τα ρουλεμά μεσ το νερό...υποτίθεται έσιη συστήματα με ρουλεμά τα οποία είναι 'κλειστά΄ και δεν πιάνουν νερό..δεν τα ξέρω όμως...που την στιγμή που την βάλλεις μες το νερό και πάει πάνω στα ρουλεμά...άμαν το πλένεις το τρέιλερ μόνο πυτάς λίο νερό πόξω πόξω, εν λογικό να μινίσκει θαλασσινό νερό πάνω τους...που θα οδηγήσει σε κάποια φάση στο καπούτ τους (εγώ μέχρι και τις φλάντζες έκοψα με σμυρίλιο γιατί το ρουλεμά έγινε ένα συμπαγές πράμε πάστη φλάντζα....) !!

εφόσον το βουτάς το τρέλιλερ δύο 'σαιζόν΄το χρόνο, αν ήμουν στη θέση σου καθε φορά πριν να φύγω για έξω, θα τα άνοιγα τέλοια ,- επιθεώρηση, καθάρισμα, γρασάρισμα .... αν δεις ότι άρχισαν να φθείρονται άλλαξε τα...εν φτηνά !!!!
Ρε φιλε λιες μερες πριν φιω που το καλοκαιρι για να ερτω πισω αθηνα εκαμα σερβις την μηχανη τζε εβαλα τζε γρασο στο τρολει..αλλα πας στα ρουλεμαν εν ετζησα... για καλο και για κακο εν να παω να τα αλλαξω να καμνουμε συσταρισμενες δουλιες.. να σε καλα φιλε Γιωρκατσε για τες πληροφοριες...

User avatar
gptochos
Posts: 705
Joined: Tue Apr 17, 2007 7:42 am
Location: Λάρνακα

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by gptochos »

Ρε Παυλο όσπου κάθεται το τρόλλευ είναι χειρότερα. Εννα κολλήσουν ούλλα. Έπαθα το ίδιο πράμα τωρά εγώ με το βοηθητικό τροχάκι του τρόλλευ. Το πάσο με τον άξονα που πάει πάνω κάτω ο τροχός έγινε ένα σώμα και δεν ξεβιδώνει με τίποτε. Εδοκίμασα τα ούλλα ως τωρά. Έμεινε μόνο να το βράσω μπας και ξεκολλήσει. Είναι το ίδιο πράμα με τα ρουλεμα.

Εφόσον το έχεις και κάθεται αρκετό καιρό πρέπει πριν φεύγεις είτε να αλλάσσεις τα ρουλεμά αν χρειάζεται είτε να ανοίγεις και να τα καθαρίζεις καλά και μετά πολύ γράσο όπως είπε ο Γιώρκος. Εν η δουλεία του. Εμένα το τρόλλευ εν ο Γιώρκος που εννα το συντήρα :dance:

Γιώρκο το πιασες ....... ? Τζαι κανι τα ξεπακεταρίσματα ως τωρά ήταν να ξεπακεττάρω όλο το Buckingham Palace :mrgreen:
Ποιος θα ειναι ο τριτος καπετάνιος?

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by paulos charalambous »

gptochos wrote:Ρε Παυλο όσπου κάθεται το τρόλλευ είναι χειρότερα. Εννα κολλήσουν ούλλα. Έπαθα το ίδιο πράμα τωρά εγώ με το βοηθητικό τροχάκι του τρόλλευ. Το πάσο με τον άξονα που πάει πάνω κάτω ο τροχός έγινε ένα σώμα και δεν ξεβιδώνει με τίποτε. Εδοκίμασα τα ούλλα ως τωρά. Έμεινε μόνο να το βράσω μπας και ξεκολλήσει. Είναι το ίδιο πράμα με τα ρουλεμα.

Εφόσον το έχεις και κάθεται αρκετό καιρό πρέπει πριν φεύγεις είτε να αλλάσσεις τα ρουλεμά αν χρειάζεται είτε να ανοίγεις και να τα καθαρίζεις καλά και μετά πολύ γράσο όπως είπε ο Γιώρκος. Εν η δουλεία του. Εμένα το τρόλλευ εν ο Γιώρκος που εννα το συντήρα :dance:

Γιώρκο το πιασες ....... ? Τζαι κανι τα ξεπακεταρίσματα ως τωρά ήταν να ξεπακεττάρω όλο το Buckingham Palace :mrgreen:
Ρε Γιωρκο που μινισκεις ηπαμε να σου το φερνω να μου το συντηρας τζαι μενα?¨ :mrgreen:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by Giorkos »

ενεν πρόβλημα κοπέλλια...

να μεν σας ταλαιπωρώ να τα φέρνετε, εν να έρκουμε εγώ να σας τα κάμνω επιτόπου...εν να θέλουν τζαι polish ???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by MariosK »

Αν ερκέσε τζε Πάφο τζερνό το ψάρι ρε Γιώρκο :lol: (σε ψαροταβέρνα εννοείται γιατί αν καρτεράς που μέναν... :P)

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by Giorkos »

MariosK wrote:Αν ερκέσε τζε Πάφο τζερνό το ψάρι ρε Γιώρκο :lol: (σε ψαροταβέρνα εννοείται γιατί αν καρτεράς που μέναν... :P)
ε άμαν έσιη φαίν μέσα η υπόθεση εν να πρέπει οπωσδήποτε να έρτουμε :mrgreen: :shhh:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by paulos charalambous »

Giorkos wrote:ενεν πρόβλημα κοπέλλια...

να μεν σας ταλαιπωρώ να τα φέρνετε, εν να έρκουμε εγώ να σας τα κάμνω επιτόπου...εν να θέλουν τζαι polish ???
ΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑ εισαι ωραιος ρε φιλουι μου ... :mrgreen: εν να σου στειλω πμ να κανονησουνε τοπο τζαι ωρα τα ρουλεμαν τζαι το γρασο
να το γορασω εγω οξα περιλαμβανειται μες sto polisbh? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by Giorkos »

όλα περιλαμβάνονται φυσικά...να μεν σας υποχρεώνω :D
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

paulos charalambous
Posts: 343
Joined: Sat Sep 29, 2007 8:49 am
Location: Lefkosia

Re: ρουλεμαν του τρολει

Post by paulos charalambous »

Giorkos wrote:όλα περιλαμβάνονται φυσικά...να μεν σας υποχρεώνω :D
:lol: οπως την πομπα δηλαδη :dance:

Post Reply

Return to “ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΚΑΦΩΝ”