DRIFTING DEFINITION

Post Reply
EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

DRIFTING DEFINITION

Post by EVANTHIS LOIZOU »

DRIFTING.
Πριν να πουμε οτιδηποτε, και αφου ειμαι ο πρωτος που αποφασισα να ανοιξω το θεμα αυτο, ζητω απο εσας, τους φιλους του Φορουμ, να πουμε τι σημαινει η πως αντιλαμβανομαστε τον ορο "DRIFTING".
ΤΙ ειναι τελικα? Τεχνικη? Μεθοδος χειρισμου του σκαφους? Κατι γενικο και αοριστο? Κατι εξειδικευμενο και μυστικο? ΤΙ ??????????????????????????????????????????????????????

User avatar
GFISH
Posts: 61
Joined: Tue Dec 19, 2006 2:14 pm

Re: DRIFTING DEFINITION

Post by GFISH »

Η δική μου άποψη είναι ότι το drifting πηγάζει μέσα απο την λέξη drift δηλαδή παρασύρω. Στο ψάρεμα αποτελεί παραλλαγή στην μέθοδο trolling καθώς αφήνουμε το σκάφος να παρασύρεται απο τα ρεύματα ενώ έχουμε τα δολώματα μας στο νερό όπως όταν τραβάμε με ξεκινημένη την μηχανή. Οι λόγοι που γίνετε το drifting είναι για να κινούνται τα δολώματα μας κυρίως (σουπιά-καλαμάρι) με ρεαλιστική ταχύτητα 0,5-1,5 κόμβους, αποφεύγουμε θόρυβο και πόνερα του σκάφους που μπορεί να βάζουν τα ψάρια σε καχυποψία.Επίσης η μέθοδος αυτή είναι οικονομική γιατί δέν σπαταλούμε καύσημα. Το drifting μπορεί να δουλεύτει με μολύββι φύλακα, μολύβια περαστά ακόμη και downringer. Μάλιστα σε ορισμένες χώρες ψαρεύουν τόνους με την μέθοδο αυτή με σαρδέλες δολωμένες και παράμαλλο με μπαλόνι στην επιφάνεια. Λίγο δύσκολο να το αντιληφθεί κάποιος που δέν το ξέρει αλλά όταν το είδα ήταν εντυπωσιακή μέθοδος.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: DRIFTING DEFINITION

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε και Συναδελφε πιστευω οτι εχεις δωσει μια εξαιρετικα καλη επεξηγηση του ορου :D :D :D :D .
Ειναι σημαντικο να ξερουμε για ΤΙ πραγμα μιλουμε, διαφορετικα το μονο που πετυχαινουμε ειναι η συγχυση.
Βλεπεις! Τα τελευταια χρονια, πολλυς κοσμος διαβαζει διαφορους ψαρευτικους ορους σε διαφορα εντυπα, το διαδυκτιο, και αλλου αλλα δυστυχως ελαχιστοι ειναι εκεινοι που καταλαβαινουν ακριβως για τι πραμα προκειται.
Και δυστυχως στον τοπο μας, τον γενικοτερο Ελληνικο χωρο, οι ανθρωποι ντρεπονται να ρωτησουν, αυτοσχεδιαζουν και πολλες φορες γινονται ερμαια του καθε "φαφλατα" που θελει να παρουσιαζεται σαν "ειδημων".
Ελπιζω σε μερικες μερες να ειναι ετοιμη η βαρκα μου για το νερο γιατι την στερηθηκα πολυ φετος :cry: :cry:

TIGHT LINES

Post Reply

Return to “DRIFFTING”