Γενικές Απορίες -Αντενα

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by theodoulos »

Καλησπερα στους φιλους και φιλες αναγνωστριες (αν τυχον υπαρχουν !)

Εχω μερικες αποριες σε σχέση με το τροπο ωαρεματος με αντενα. Κλασικα εδω και 3-4 χρόνια εν με αντενα που εψαρευκα. μια 6αμετρη που την εχω ακομα. ΤΟ λοιπον... να σαζω την αρματωσια ξερω, αλλα ερχομαι στο θεμα των αγκιστριων.. τι προτιματε? και γιατι ? βοηθα στο δολομα ? οι κουρκουνες? τι αγκιστρι θελουν ? μονο ? πραγκαρολα ? οι σκαροι ? πολλες μαζεμενες αποριες ελπιζω να με βοηθησει κανενας !Ως επι το πλειστον εψαρευα με 18αρα πραγκαρολα για το δολομα, και μετα πουκατω μια πιο μεγαλη τριπλη. Πολλες φορες πιανω μιτσια ψαρουθκια που μου φακουν κεντρο. συνεχεια να τα πετασεις μεσα. Καμνω κατι λαθος ? ποιο εν το ελαχιστο επιτρεπομενο οριο να πεις μια κουρκουνα σκαρο , μιαλη-μιτσια ? το 6αμετρο ενεν αρκετο να πιασεις μεγαλο ψαρι ? το βαθος η περιοχη πεζει ρολο ? η ειμαι ατυχος ! Επισης, στο θεμα του αγκιστρωματος. Δεν μπορω να διακρινω σωστα ποτε τσιμπα το ψαρι απο το φελλο. Εσεις πως το αντιλαμβανεστε ? τι κινηση κανει ο φελλος ?

Αυτα για αρχην ! Βλεπετε εσιει 1 χρονο να παω ψαρι τζαι εξιασα τα ουλλα !

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by mikrosa »

Εν θα σου απαντησω για αγγιστρια-δωλοματα φελλους κ.α.
ΑΛΛΑ ΚΑΜΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ...ΤΗΝ ΠΡΑΓΚΑΡΟΛΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΔΩΛΟΜΑ ΣΟΥ...ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΠΕΤΑΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ???ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΛΕΙΣΤΑ ΘΑ ΠΑΙΘΑΝΟΥΝ...καμνεις σφαγες φιλουι μου...παιζεις το ψαρι ανισα...επισης φκαρτην μαυρογερημην την πραγκαρολα που κατω και εχτος που σφαγες ετσι θκιωχνεις τα πιο μεγαλα ψαρια γιατι θωρουν την και φοουντε...

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by theodoulos »

Καταρχας να σε ευχαριστησω που απαντησες στο θεμα μου ! Οπως ειπα εχει κανενα χρονο να παω για ψαρεμα... σκευτομαι σοβαρα να ξαναρχιω το ψαρι καθως εχει 1 ευτομα που ταιζω ! 2ον... την μεγαλη την πραγκαρολα πουκατω εχει 1 χρονο που την ευκαλα... γιαυτο ρωτω ξανα τωρα για να δω πως θα στησω την αρματωσια μου ! :wink:

Nikolas Nklou

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by Nikolas Nklou »

φιλε εξαρταται απο τι δολωμα βαλεις το τι μεγεθος αγγιστρια εννα χρησιμοποιας....βοηθα μας λιο για να σε βοηθησουμε! το βαθος με την περιοχη εχουν ρολο μαζι με τα ρευματα της περιοχης αν εχει.... :)
ενταξει λαθος το οτι χρησιμοποιας πραγκαρολλα αλλα εν τζε τουτος ενας τροπος ψαρεματος που λιγο ή πολλα εψαρεψαμε μαζι του.... :D

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by mikrosa »

φιλε μου τοτε να σε προετιμασω ψυχολογικα...αν παεις στον τοπο που εταισες τοσον καιρον να ψαρεψεις μεν παραξενεφτεις να εβρεις αλλους 10 να ψαρευουν εκει που εφαες εσυ ωρες και χρημα για να ετιμασεις τον τοπο για το ψαρεμα σου γιατι στην κυπρο ειναι πολυ φυσιολογικο...για φελους θα πρωτινα αντι για τον συνιθισμενο να βαλεις απο τον φελλο που χρισιμοποιητε και για το μπολονες(ενοο εκεινον τον ποιο ευεσθητο που πρεπει να βαλεις πουτσινα τα λαστιχακια για να τον σταθεροποιησεις)
θα πρωτινα 2 αγγιστρια...το ενα ναν πραγκαρολα 14-18 και τελια κατω ενα 14-12 αγγιστρι να εχουν 10-15εκ διαφορα...για γρ φελλου αναλογα με την περισταση
ΑΥΤΑ...οτι αλλο θελεις δαμε ειμαστεν...ααα και τα μιτσια παντα πισω στο νερο...μεν γραψεις οτι τα επειασες γιατι εν να σε πειαν μονοτερμα και με το δικεο τους :lol:

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by theodoulos »

δολωμα βαλλω πεταλινα που εν σε αυθονια, τζαι τροφη που καμνει ενας φιλος μου που αγοραζει σακουλι τζαι καμνει μια πρασινη. ατζιστρια εχω 10# μονο παραμαλλο, τζαι 14#,16# διπλα παραμαλλα. Ψαρευκω πρωταρα αγιαναπα !

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by theodoulos »

mikrosa wrote:φιλε μου τοτε να σε προετιμασω ψυχολογικα...αν παεις στον τοπο που εταισες τοσον καιρον να ψαρεψεις μεν παραξενεφτεις να εβρεις αλλους 10 να ψαρευουν εκει που εφαες εσυ ωρες και χρημα για να ετιμασεις τον τοπο για το ψαρεμα σου γιατι στην κυπρο ειναι πολυ φυσιολογικο...για φελους θα πρωτινα αντι για τον συνιθισμενο να βαλεις απο τον φελλο που χρισιμοποιητε και για το μπολονες(ενοο εκεινον τον ποιο ευεσθητο που πρεπει να βαλεις πουτσινα τα λαστιχακια για να τον σταθεροποιησεις)
θα πρωτινα 2 αγγιστρια...το ενα ναν πραγκαρολα 14-18 και τελια κατω ενα 14-12 αγγιστρι να εχουν 10-15εκ διαφορα...για γρ φελλου αναλογα με την περισταση
ΑΥΤΑ...οτι αλλο θελεις δαμε ειμαστεν...ααα και τα μιτσια παντα πισω στο νερο...μεν γραψεις οτι τα επειασες γιατι εν να σε πειαν μονοτερμα και με το δικεο τους :lol:
Φελλο εχω 1,5 γραμμαριον τζαι 4 με λαστιχουθκια. ατζιστρια ποτζινα κουτσα στραβα ενναβρω. Αλλα απασχολει με πολλα το θεμα καρφωμα-τσιμπιμα του ψρακου. Παντα αρκω, η τραβω πολλα γλιορα !

mikrosa
Posts: 549
Joined: Fri Apr 22, 2011 8:11 pm
Location: θα με βρεις σε καποια παραλια-βυθο-φρακτη-βραχια ή στον κοσμο μου

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by mikrosa »

Δεν χρειαζεται τραβημα...απλα ενα μικρο τρανταγμα στην μυτη ωστε να καρφωθει το ψαρι...

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by mariosspinning »

στο θέμα του φελλού..το κάθε ψάρι έχει και το τσίμπημα του,πχ ο τζιέφαλος πιπιλλά το δόλωμα με αποτέλεσμα να μεν σου τον παίρνει κατω και να τραιμοπαίζει,το λαβράκι αμαν τσιμπήσει εννά σου τον πάρει τέλεια κάτο το φελλό, εξαρτάτε και από την όρεξη του ψαριού να φάει, σιγά σιγα αποκτάς εμπειρία και ξεκινάς να μαθαίνεις το πως τσιμπά το κάθε ψάρι,τούτο να με σε αγχώνει,στο θέμα του καρφώματος εξαρτάτε και από το βάρος του καλαμιόυ ,αν εν ελαφρύ το καλάμι σου πχ310γρ ε θα χριαστει να βάλεις τη δύναμη που θα έβαλες σε ένα καλάμι με βάρος 650γρ.στο μέγεθος της αντένας εξαρτάται και από την περιοχή και το βάθος που ψαρεύκεις,πχ εγώ εν με 6μετρι που ψαρεύκω και εν μια χαρά. :Dστην αντένα να χρησιμοπειάς σταθερούς φελούς,κατα τη άποψη μου εν πιο καλοί.η αρματωσιά που κάμνω εγώ παντός καιρού ειναι ο φελλός μετά ακολουθεί ένα βαράκι και μετά το στριφτάρι με το παράμαλλο σου.
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by theodoulos »

Μμμ τωρα που λαλεις ρε μαριε θυμουμε πριν 2 χρονια επιασα ενα λαυρακι με την τετραμετρη την αντενα σε μια φουρτουνα, επιε ο φελλος σταναθεμα ! εγυρευκα τον τζαι λαλω, πεεε εκορατζισεν παλε. Αλλα τελικα σηκωνω το πανω ενα λαυρακουι 400 γραμμαρια !

Σαν η κουρκουνα εν πολλα ελαφρυ το τσιμπιμα της απο οτι θυμουμε. αλλα εν αρκετα μαχητικη :P ενας φελλος 2-2,5γρ πρεπει να εν καλος. ατζιστρια εν εκαταληξα κομα.

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by mariosspinning »

βάλε 10αρούθκια η πραγκαρολούα μικρή 16 νο,εννά δεις τζιαμέ που εννα ψαρευκεις,πιο τερκάζει,πχ αν πιάεις μια κουρκούνα και χάσεις την άλλαζε συνέχεια αγκίστρι ώσπου να έβρεις εκείνο που κρατά το ψάρι
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by theodoulos »

Ωραια Ευχαριστω ! η κυρια angie :P την βλεπω ετιμη να απαντησει !

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by mariosspinning »

άτε άντζη δώσμας τα φώτα σου
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by angiec »

theodoulos wrote:Ωραια Ευχαριστω ! η κυρια angie :P την βλεπω ετιμη να απαντησει !
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ειδη τα έδωσα :!: :!:

sotiris!129
Posts: 256
Joined: Fri Jul 30, 2010 10:48 am

Re: Γενικές Απορίες -Αντενα

Post by sotiris!129 »

λιπον ρε φιλε θεοδουλε γενικα τα κοπελια εκαλιψαν το ολο θεμα παρολα αυτα!
μονοκοματι μισινα 16 ή 18ρα το πολι, 1-1.5 γραμαριο φελο μακροστενο αν ψαρεφκεις σε ιρεμα νερα, 18ρα πραγκαρολουα και 1 βαρακι 15 cm πανω απο την πραγκαρολουα σου! και εισαι ετειμος!
οσο για το τσιμπιμα
ο σκαρος εν να σου τσιμπισι 2-3 φορες προτα προιδοπιιτικα και μετα εν να σου παρει πουκατω τελεια τον φελο
το λαυρακι μπαμ και κατω πολλα γλιορα και χωρις προιδοπιιση
τσιπουρα αργα και χαλαρα σαμπος ζε βλεπεις τον φελο σου να πιενει κατω slow motion και πολες φορες δεν περνει ολο το φελο πουκατω αφινει τον ως την μεση
κουρκουνα παραπανω φορες τρεμοπεζει λιον ο φελος οπως και ο κεφαλος
σε λιμανια ειναι ο καλιτερος τοπος να μαθεις τα τσιμπιματα γιατι εν στα8ερα τα νερα και βλεπεις την κινηση στο φελο σου
οσο για την πραγκαρολα πουκατω νομιζω εκαλιψαν με οι αλλοι απλα γελια μεθοδος!
εχει πραμα ο γιαλος μαστρε?

Post Reply

Return to “ANNTENA”