Σκαροι!!!

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: ο σκαροφονιας :) (video)

Post by AggelosLRK »

οντως τωρα που αγορασα σκαφος,εκατσαν παστα αυτια μου να συρνω παραγαδι και εγω τους εξηγω πως προτιμω ελαφρια καθετη για να νιωθω τσιμπημα και με εβγαλαν παλαβο,για μενα ειναι 2 κατηγοριες ψαραδων,αυτοι που πεινουν και αυτοι που τους αρεσει το ψαρι :)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: ο σκαροφονιας :) (video)

Post by MariosK »

caveman wrote:
Vintage wrote:
caveman wrote:Vintage, δεν μου είπες... είσαι Κυπραίος??? :)

Εξαναδιάβασες τα όσα έγραψα? Τι κατάλαβες?

Δεν άλλαξε κάτι στο νόημα μπορείς μα μου το εξηγήσεις εσυ το νόημα?
Μπορεί η εθνικότητα να αλλάζει το νόημα?
Έχει πααααρα πολλύ νόημα φίλε μου! Και τώρα που είμαι ακόμα πιο σίγουρος πως δεν είσαι Κυπραίος(μαλλων από Ελλάδα είσαι), τώρα, μπορώ να καταλάβω γιατί γράφεις αυτά που γράφεις, με τον τρόπο που τα γράφεις.

Τελος πάντων... αυτό που πάντα έλεγα, και το είπα και σε αυτό το ποστ, είναι πως(ΓΙΑ ΜΕΝΑ) δεν έχει νόημα εάν πέρνεις ή δεν πέρνεις ψάρια, εάν αφήνεις τα μικρά κτλ αλλά εάν έχεις ταυτισμένο το ψάρεμα με το βάζω φαί στο πιάτο μου και αυτό ακριβός κάνει και εδώ ο παππούς, πάει ψάρεμα για να φάει σκάρους! Για να φάει!
Ίσως και λίγο για την διασκέδαση(σίγουρα το απολαμβάνει κάπως) αλλά περισσότερο για το φαί για αυτό και λέω πως όταν δεν θα μπορούσε να βάλει τους 400ριδες στην κατσαρόλλα, τότε θα έβαζε τους 100ριδες και 50ριδες.
Καλά.... όπως είπε και ο Βασίλης, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά αυτό είδα να συμβαίνει πολλές φορές! Και για αυτό ακριβός, απλά, είχα ρωτήσει... τι σας άρεσε σε αυτό το βίντεο... εγώ δεν βλέπω κάτι διαφορετηκό από αυτό που βλέπω τόσα χρόνια.

Αυτό που είπες και εσύ(συνεχίζεις την παράδοση) ψάρεμα = πέρνω ψάρια... ε εδώ είναι το πρόβλημα, ΔΕΝ είναι αυτό το ψάρεμα για μένα, όπως είπε και ο Σάββας πιο πάνω... ψαρεμα= απολαυση
Χαμπή ο γέρος εμένα εφάνηκε μου να το απολαμβάνει. Επίεν ύστερα εσίναξεν τζε το άλας του :wink:. Θυμίζει μου που πάω στις πέστροφες τζε ύστερα φακκώ τζε ένα γυρώ που τα μανιτάρκα :lol:. Άρεσεν μου παραπάνω όμως που τους εθκλιάλεεν τζε άμμα έφκαλεν τον μεζέ του τζε έπιασεν λίους που κάθε τόπο είπεν "κανέι για σήμερα". Εμπόρεν να γεμώσει την "παγωνιέρα" ψάριν αν ήθελε αλλά έπιασεν 15-20 μεγάλους τζε παρέτησεν. Μπορεί στο βίντεο να φαίνεται σαν κρεατοσυλλογή ο τρόπος που τους έπιανεν τζε ξιψάριζεν αλλά μην ξεχνάς ότι μιλούμεν για ένα γέρον 70+ χρονών μπροστά σε κάμερα!!!

Αν ήταν απλά κρεατοσυλλογή δεν θα μπορούσεν να τους συνάει με άλλες μεθόδους? Και στην τελική ο αρχικός σκοπός του ψαρέματος και το αρχέγονο αίσθημα που προσπαθούμε να ικανοποιήσουμε είναι την συλλογή των ψαριών για τροφή. Ο σωστός τρόπος όμως είναι αυτός των προγώνων μας όμως που εψάρευαν μόνο όσα χρειάζονταν για να φάσην και μεν ιχθυοτροφία είχεν, με εισαγωγές με τίποτε και όμως το ψάριν δεν έλυφκεν...

Μακάρι να ήταν ούλλοι "τουλάχιστον" σαν τούτον.

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: ο σκαροφονιας :) (video)

Post by marios »

AggelosLRK wrote:για μενα ειναι 2 κατηγοριες ψαραδων,αυτοι που πεινουν και αυτοι που τους αρεσει το ψαρι :)
νομίζω έχει δεκάδες κατηγοριες.. :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ο σκαροφονιας :) (video)

Post by caveman »

ΜάριεΚ, πολλά πιθανόν να τον παρεξήγησα, λάθος μου που δεν είδα όλο το βίντεο εξ αρχής :) :wink: αλλά εβιάστηκα να βγω σε συμπεράσματα
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: ο σκαροφονιας :) (video)

Post by Tryfon »

Σορρυ αλλα τορα ενα καμω τον δικηγορο του διαβόλου(Vintage) :twisted:

Τζαι ο φιλός μου ο Χαμπής (caveman) εν μπορω να πω οτι εδιατήπωσε την άποψη του με το σωστοτερο και μη προκλητικό τροπο
Χαμπή μου ετσι όπως το είπες λέεις οτι ο ''σκαροφονιας'' δεν κανει ψαρεμα γιατι βριζει και επιδη δεν κράτει καλαμί για καθετη καρπον 3 μετρο με λεπτι μιττη για να ''απολαυσει'' μάχη. Δλδ εγω οπος ο παραπάνω κοσμος που ψαρευει με ενα καλαμι 1.50μτ χοντρο καλαμο δεν θεορουμε ψαρας επειδη δεν απολαμβανω μαχη? Ο γεροντακος ετσι την βρισκει και μαγκιά του διοτι σιναμα σεβεται το θηραμα και πιαννει ψαρι αξιόλογο. Υπερβολικο ψυρισμα και αρνητικα σχολια( Χαμπη μου φταννουμε στο σημείο που φέρνουμε το αντιθετο αποτέλεσμα δλδ να εστιαζουμε σε ασήμαντες και ανούσιες λεπτομέριες και να ξεχνουμε τα βασικα μινηματα που νε κύριε Vintage εμεις οι ''Προστάτες'' και αποκάλω προστάτες αυτους που έχουν ΨΑΡΕΥΤΙΚΗ ΣΗΝΕΙΔΗΣΗ.Ειδικα ανθρωποι σαν τον χαμπη, μαριοκ, ατμιν, ρολανδος, ευανθης που ηταν στιλλοβατες σε πολλους αγωνες για το καλο του ψαρεματος σε πολλες πτυχες. Εσυ Χαμπη μου βρισκεις την γεννικα στο ψαρεμα να νιωσεις την μάχη με το ψαρη, εγω βρισκο τη ασπουμε με την καθετη να πάω να απολαυσω την ηρεμια της θαλασσας να καμο χαβαλε μετους φιλους μ με και να ξιτιμαζω (που το καμνω :lol: ) αμμα ξικορατζισει ενα ψαρι και στο τελος νε να ΠΙΑΣΟ ΨΑΡΙ (ΣΩΣΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ) και να το φαω με τους φιλους και οικογενια σε ενα fish party :)
Ο φιλος μου ο Δωρος (που ενα τον γνωρισεις στον διαγωνισμο ) βρισκει την να παένει στον κυπρινο τζαι να μεν του μιλα κανενας απολυτη ησιχια για να πιασει ενα 5-6 κιλα κυπρινο τζαι να τον ξαπολυσει... ο καθενας στο τελος της καταστασης με τα βιτσια του :lol: αλλα ολοι ειναι ψαραδες.

Ψαρεμα = και να πιαννεις ψαρια(ΣΩΣΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ) και να απολαμβανεις ψαρεμα ασχετα αν υπαρχει μαχη η οχι :)

Αλλα να πω τζαι κατι αλλο ρε Χαμπή μου τζαι μεν με παρεξηγησεις! Αν ειμασταν μαχαζι τζαι πιναμε τον καφε μας τζαι λαλες μου την κουβεντα Ε! ιταν να σου πο ωμα: εν μαμακιες που λαλεις! :lol:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: ο σκαροφονιας :) (video)

Post by caveman »

:lol: :lol: :lol:

Καλημέρα Τρυφων! :D

Και βέβαια, λέμε καμιά μ@λκία και καμιά υπερβολή μέσα μέσα, αλλά πιλέ μου κατζίες εν πολλο λαλώ :D
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: ο σκαροφονιας :) (video)

Post by Tryfon »

Vintage wrote:Καλημέρα σας :)
ΜάριοΚ, Χαμπή caveman Δεν έγινε τίποτα... μια έντονη συζήτηση ήταν και τελείωσε ψωμί κι αλάτι :D

Τρύφων Δικηγόρους δεν χρειάζομαι δεν κατηγορούμε για κάτι
Και εχω ήδη αρκετές αντιπαραθέσεις μην μου προσθέτεις κι άλλες δεν εχω θίξει το έργο κανενός στα γραφόμενα σου αυτό δείχνεις...
Εκτός αν χαϊδεύεις αυτιά με αυτό τον τρόπο :P
H φραση δικηγορος του διαβολου ηταν για να πω την αποψη μου που λιγο πολη βρισκει με συμφωνο μαζι σου. Οσων για να χαιδευω αυτια πιστεψεμε ενεχω καμια απολυτως αναγκη.
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: ο σκαροφονιας :) (video)

Post by konstantinos kalogir »

Πάντως εμένα άρεσε μου ο κύριος, εν νεν ανάγκη να κρατάς bolognese καλάμι και να δολώνεις φαραώ για να (αυτο)αποκαλείσαι ψαράς.. Μια χαρά παραδοσιακό ψάρεμα!!! :clap: Και κάμνει και μάχη αφού φαίνεται καθαρά στο video..

bam bam
Posts: 54
Joined: Wed Jul 14, 2010 4:58 pm

Re: ο σκαροφονιας :) (video)

Post by bam bam »

konstantinos kalogir wrote:Πάντως εμένα άρεσε μου ο κύριος, εν νεν ανάγκη να κρατάς bolognese καλάμι και να δολώνεις φαραώ για να (αυτο)αποκαλείσαι ψαράς.. Μια χαρά παραδοσιακό ψάρεμα!!! :clap: Και κάμνει και μάχη αφού φαίνεται καθαρά στο video..
συμφωνω απολυτα μαζι σου δικε μου :obscene-drinkingcheers:

User avatar
angiec
Posts: 1088
Joined: Sun Nov 29, 2009 12:48 pm
Location: ΛΕΥΚΩΣΙΑ

Re: ο σκαροφονιας :) (video)

Post by angiec »

Αυτού του είδους διαγωνισμό να κάνετε με πολύ απλά υλικά.Θα είδα το viteo 10 φορές τουλάχιστο,άπιαστος ο παππούς.

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Σκαροι!!!

Post by orfos »

http://www.youtube.com/watch?v=OEVTJOlhtKw
Παιδια δεστε αυτο το βιντεο μπορειτε να μου πειτε ποιος ειναι ο τροπος που ψαρευει?
Δεν τον καταλαβα δεν ειναι ο συνηθισμενος
Αυτος ο ανθρωπος βαζει το καλαμι σχεδον ολο μεσα στην θαλασσα και επειτα το τραβαει.
Ξερει κανεις αυτη την τεχνικη?
Ευχαριστώ. :) :) :)

koursaros21
Posts: 123
Joined: Mon May 23, 2011 8:04 am

Re: Σκαροι!!!

Post by koursaros21 »

:o :o :o :shock: :shock: :shock:

ανεπαναληπτος ο παππους... :o

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: Σκαροι!!!

Post by orfos »

koursaros21 wrote::o :o :o :shock: :shock: :shock:

ανεπαναληπτος ο παππους... :o
Ειδες το ρε φιλε?
Επαραξενεψε με πολλα η τεχνικη του αλλα πραγματι εν πολλα καλος εν φοβερος! :clap: :clap: :clap:

pavlos_agianapitis
Posts: 178
Joined: Fri Apr 09, 2010 11:16 pm
Location: AGIA NAPA

Re: Σκαροι!!!

Post by pavlos_agianapitis »

Τούτο το θεμα εξαναδιμιουργίθηκε παλιά νομίζω.
IΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ HATE ΚΟΥΝΕΛΟΥΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

orfos
Posts: 515
Joined: Sat Jan 08, 2011 1:31 pm

Re: Σκαροι!!!

Post by orfos »

pavlos_agianapitis wrote:Τούτο το θεμα εξαναδιμιουργίθηκε παλιά νομίζω.
Οι ρε φιλε εντο ειδα πουποτε αλλου.

Post Reply

Return to “ANNTENA”