ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

ditris
Posts: 20
Joined: Sun Sep 02, 2012 8:49 pm

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by ditris »

μερος το οποιο κρατουσε αρκετη θαλασια ζωη τωρα κρατα μεγαλο πληθυσμο απο κουνελακια στην αγια ναπα. κριμα ρε γμτ. :(

ANTREAS GTR&PITBULL
Posts: 46
Joined: Tue May 07, 2013 6:16 am

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by ANTREAS GTR&PITBULL »

εχει καμια περιοχι δαμε στι λεμεσο ποθ εφανικαν

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by mariosspinning »

ε κοπελια οι κοθρκοθνεσ τσιμπουν αμα εχει κυμμα η θαλασσα΄;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by michalispsarema »

Νε ρε φιλε τσιμπουν .. Και εν φοιτσαζουντε τοσο... Οι μεγαλες αν εχει ο τοπος τσιμπουν χωρις φοβο

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by steliosgewrgiou »

ρε παιδιά επία σήμερα το απόγευμα,περιοχή πρωταρά, είχεν μεγάλες, εφκάλαμεν λία πράματα....ηταν ταισμένες οι γέριμες....κάπιος επίεν πρίν π εμάς... :evil: :evil: :evil: :evil: ...

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by mariosspinning »

ε κοπελια για κουρκουνες ως τωρα εψαρευκα με μια πραγκαρολουα,αν βαλω και ενα αγκιστρακι ενναν πιο καλα;δηλαδη να εχω μια πραγκαρολουα και ενα αγκιστρι στιν αρματωσια,πως να τα τοποθετησω΄;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

maxhtec
Posts: 253
Joined: Fri Nov 04, 2011 5:18 pm
Location: Pafos

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by maxhtec »

Φιλε μου εγω το αγγιστρι βαλλω το χαμηλα τσε πιο πανω η πραγγαρολλα τσε το προι στο αγγιστρι βαλλω γαριδα για κανενα σορκο επειδη ο σορκοσ τροει πιο χαμηλα που τη κουρκουνα τσε στη πραγγαρολα βαλλω ζυμαρι

steliosgewrgiou
Posts: 292
Joined: Sun May 26, 2013 9:41 am

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by steliosgewrgiou »

φίλε με διπλαρι...διπλό...απλά αντι 2 πραγκαρολλες ή 2 αγκιστρια εν να ειναι 1 αγκιστρι και μια πραγκαρολλα! :wink:

panayiotis4660
Posts: 11
Joined: Thu May 17, 2012 8:45 am
Location: Nicosia

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by panayiotis4660 »

Λοιπον επειδη για μενα το ψαρεμα ενε αποκλειστικο οπως καμουν πολλοι ψαραες μετα απο αρκετες εξορμησεις τουτην την εβδομαδα.18-25
ειχαμε καποια καλα αποτελεσματα στον πρωταρα και στο ζυγι,
Κουρκουνες μεγαλου μεγεθους με εγγλεζικο στο ζυγι στην μαουνα η ακομα και δεξια της μαουνας 8 γραμμαρια φελλο 30 μετρα βαθος 10 κομματια εγω ο αλλος που επιεν ποιο γρηγορα πολλες παραπανω.
Κουρκουνες απο λιγες μεχρι ελαχιστες σε μικρο μεγεθος στο τελιασμενο του βασιλικου.Οσο θελεις μπασμοσε εταισαμεν εξαναταισαμεν δυστηχως δεν κρατουσε ψαρια ο γνωστος κολπος παρολο που τον μαιο ειχαμε πολυ καλα αποτελεσματα.Δοκιμη εγινε με το εγγλεζικο στα 15 μετρα και στα 20 μετρα χωρις επιτυχια.Δοκιμασαμε και με αντεννα αλλα τοσο μικρες ηταν οι κουρκουνες που επιστρεφαν αμεσως στο νερο για να μεγαλωσουν.
Ανντενα για σορκους απο το πρωι μεχρι τις 12 απογοητευτικα αποτελεσματα στο βασιλικο(με θεα το λιμανι) και 1 σορκο καλου εξω που το βασιλικο λιον πριν να πεταχτεις τα τελια εσχει ενα σημειο που παν αρκετοι για να δοκιμασουν.Ξανα λεω οτι δεν ειναι αποτελεσμα 1 ψσρι τοσες ωρες.
Για να μην παραξηγηθω ετυχε να βουτισσει ενας κολλητος και μου ειπε οτι ειδε τερατα σορκον να γυριζουν με μελανουρια .(Μονο τζινος τα ειδε :) ) γιαυτο τοσην επιμονη σε ενα σημειο.
Πρωταρα μπροστα που το αλατι στο κολπουι μεγαλους κεφαλους με το γνωστο τυλιχτο και αγκιστρια 10ρι .Δυστηχως πολλα περιορισμενος ο χρονος και ο χωρος για αυτο το ψαρεμα.Μετα τες 9 εν σχεδον αδυνατο να ψαρεψεις και αντεννα πανο που 5 μετρα(ατε 6 που παλε εν πολλα μεγαλη).Πολλα ψαρια αρκετα καλου μεγεθους στο αλατι οπως ειπαμε ,χαλια μαυρα η πληκτουρα τζε τα νευρα που καμεις με τοσο κοσμο.Αν γελαστεις τζε μεινεις λιον παραπανω που τες 9 -10 ετα ουλλα τζιαμε.Γυρω γυρω ουλλοι κολυμπουσοιν περριτο να σας πω να που περνουν που διπλα σας τζε ενε ψαρκα αλλα ψαρουκλες σκανδιναβικες ρωσικες κ.τ.λ :)
Αγια τριαδα βαλε το σταυρο σου σαν περνας που εκκλησουι επειδη 2 δοκιμες σε 4 μερες εν εκαμαμε τιποτε.Πολλες 7-8ποντες κουρκουνες που αν τες αφηκουμεν να μεγαλωσουν του χρονου ενα εχουμε να λεμε οτι επιαμε ψαρι στην Αγια τριαδα.
Ποταμο του λιοπετριου με την βαρκα (παρασκευη πρωι )3 κιλα κουρκουνες .Εφανηκαν οι ακκανομουτιες τζε εν αφηναν ψαρι να κοντεψει.Ενα κοπαδι γυρω στο 20 ατομα μεγεθοι 50-70 ποντους.Αν εσχει κανενα που εδοκιμασε με τρολλινκ τζε επιασε να μας το πει(ψαρακια??) να παμε να δοκιμασουμε τζε εμεις .Επιασαμε 1 καταλαθος τζε εφιεν μας.(παστην πιασμενη γοπα)
Περιοχη φικ τρι οπως κολυμπας τζε βλεπεις το βραχο στα δεξια του βραχου πολυστερινη 4 μεγαλες μελανες .Η μια ηταν πολλα μεγαλη.Μετα βαλαμε πλωρη για ποντικους οπου πραγματικα εν λιφκουν οπου θελεις πιενε δοκιμασε ενα πιασεις.(δολωμα κρεας αλλα γενικα τσιμπουν σε οτι τους βαλεις).
Τελευταια μερα 23-8 με την βαρκα και με δολωμα γαριδα μεγαλες γοπες και καλους σπαρους σημειο απεναντι απο τισ αντεννες 30 μετρα βαθος.

Λοιπον επειδη 3 μερες αδεια μας εμειναν αν εσχει κανενα που επετυχε τες κουρκουνες τες παντοφλες προσφατα να μας πει να παμε να δοκιμασουμε .Ο λογος εν απλος.Ωραιο το εγγλεζικο ωραιο τζε το πολονεζ αλλα σαν την αντεννα τζε ειδικα σαν την καθετη δυσκολα την αλλαζεις.(οπως μαθει ο καθενας)

Καβο κρεκο εν ετυχε να δοκιμασω αλλα ακουσα επιασαν αρκετα και διαφορα ψαρια .Φυσικα ξερετε τι λαλουσιν για τους κυνηγους τζε τους ψαραες.
Αυτα απο μενα και πραγματικα αν ξερει κανενας που μπορω να παω ενα 3ρο να πιασω την δοση μου με κουρκουνες και αλλα ψαρια καποιου μεγεθους ας μου πει.Αν μεν θελει να το μοιραστει στο φορουμ ασ μου στηλλει προσωπικο μηνυμα.

Σας χαιρετω

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by shark25 »

Παναγιωτη στο ζυγι που λες ενοας στο αρχιροδον γιατις μαουνες? εκει που ναι ολες μαζεμενες η εκει στην ψηλη αποβαθρα? τι δολωμα ψαρευες. μπορεις να συνδυασεις εγγλεζικο με αντεννα εκει?

panayiotis4660
Posts: 11
Joined: Thu May 17, 2012 8:45 am
Location: Nicosia

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by panayiotis4660 »

δοκιμασα μονο στην μεγαλη μαουνα μετα την αποβαθρα(πινακιδα οτι απαγορευετε η εισοδος)ακριβως διπλα.
Επιασαν τζε αλλοι σε διαφορα σημεια λιο ποιο πανω λιο ποιο κατο εμ τι να σου πω δοκιμασε και δεν νομιζω να απογοητευτεις.
Ενα δεις αμαν παεις αρκετους που δοκιμαζουν ενα καταλαβεις αν την συγκεκριμενη ωρα και μερα κρατα καποια κομματια ο τοπος.
Δολωμα μπορεις να δοκιμασεις απο ζωνταντο μεχρι τροφη.Εγω εβαλα μονο τροφη ....
Η αντεννα λογο του οτι το ψαρι τραβησε μεσα δεν ειχε τα καλυτερα αποτελεσματα.Αλλα γενικα ο τοπος μπορει να συνδιασει και τα δυο.Θα δεις αρκετους να εχουν μεσα την συρτη (αφρου η πατου δεν εχει σημασια φτανει να μην μπλεχτει με τα δικα μας)και να ψαρευουν και με την αντεννα.
Αν πας για εγγλεζικο μονο μια τεχνικη να ψαρεβεις ...θελει καρφωμα η κουρκουνα.

shark25
Posts: 131
Joined: Sun Jul 27, 2008 3:20 pm

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by shark25 »

αρα εσυ εννοεις μεταξυ αποβαθρας και της μαουνας που εχει ενα μικρο κολπακι. βασικα σκοπευω να παω μενα φιλο μου εγω με εγγλεζικο και αυτος με αντεννα και ψαχνω καποιο τοπο που να συνδυαζει και τα δυο. ευχαριστω παντως.
ποταμο λιοπετριου προσεξες αν πιανουν λαβρακια μεγαλα?

rockfishing
Posts: 139
Joined: Wed Sep 14, 2011 2:31 pm

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by rockfishing »

Γενικά φέτος Αμμόχωστο ακόμα εξαφανισμένες οι μεγάλες κουρκουνες. Εν απορίας άξιο τη συμβαίνει

User avatar
COTSIOS80
Posts: 519
Joined: Thu Mar 05, 2009 9:56 am

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by COTSIOS80 »

rockfishing wrote:Γενικά φέτος Αμμόχωστο ακόμα εξαφανισμένες οι μεγάλες κουρκουνες. Εν απορίας άξιο τη συμβαίνει
Φιλε δεν ειναι αποριας αξιον.
Οταν πηγα διακοπες Πρωταρα οι χωρκανοι τζικατω (νεαροι ως επι το πλειστον) εβαζαν παρανομα διχτυα οπου εφταναν και αποδεκατιζαν κουρκουνες τον 5 εκατοστων, αρα μη περιμενεις να δεις κουρκουνες μεγαλες.
Και στις ψαροταβερνες οι κουρκουνες που σερβιρονταν ηταν και αυτες 5 εκατοστα.

Τυχαιο? δεν νομιζω :!: :!:
Ditch the bitch and let's go fishing!

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: ΒΓΗΚΑΝ ΟΙ ΚΟΥΡΚΟΥΝΕΣ ?

Post by michalispsarema »

Οπως τα λες φιλε ειναι.Προχτες σε ενα κολπουι σε παραλιες του πρωταρα υηρχαν λιγες κουρκοθνες καλες.. σε αρκετο πληθησμο..

Προχτες που εκανα το απογευματινο κολυμπι ειδα 7-8 ατομα να κανουν γυρωβολια ολο το κολπο , χωρος λυομενον καμια 400 μετρα δυχτι της παντωσαν ολες τεσ κουρκουνεςς.. πηρα τηλεφωνο αλλα καμια απαντηση απο το ταθε

Χωρις Λογια ....

Η σημεροινοι βουτια ειδα 50 κουρκοθνες :(

Post Reply

Return to “ANNTENA”