Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

User avatar
marios_tilliros
Posts: 83
Joined: Sat Mar 01, 2008 6:34 pm
Location: pafos

Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by marios_tilliros »

παιδια τι μεγεθος πρεπει να ειναι το αγκιστρι σε μια 4 μετρη και 6 μετρη αντεννα?

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: aporia

Post by MariosK »

Εξαρτάται που τι ψάρια θέλεις να πιάσεις περισσότερο παρά που το μέγεθος της αντένας.

User avatar
marios_tilliros
Posts: 83
Joined: Sat Mar 01, 2008 6:34 pm
Location: pafos

Re: aporia

Post by marios_tilliros »

οκ...8en3 :D :D :D :D

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by marios »

Tο μέγεθος του καλαμιού δεν έχει καθόλου σημασία :naughty: ...τα mm τις μισινας σε σχέση μέγεθος του αγκιστριού να προσέξεις να έχουν μια λογική σε σχέση με το αγκίστρι πχ δεν θα βάλεις 14mm μισίνα σε αγκίστρι no 2,4 όπως και δεν θα βάλεις 25mm μισίνα και 12no αγκίστρι..
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by chrysanthos9 »

Μαριε υπαρχουν περιπτοσεις στις οποιες βαζουμε 22μμ μανα και 12 αγκιστρι ειναι οταν ψαρευουμε σαλπες και κεφαλους.. Ο λογος ειναι οτι ειναι δυνατα ψαρια και μπορουν να κοψουν πιο λεπτες μισινες και επεισης επειδη δεν χρησιμοποιουμε αποχη να τα βγαζουμε απο την θαλασσα ξερα
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by Tryfon »

επισης στους ποντικους!! :dance: :dance:
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by marios »

chrysanthos9 wrote:Μαριε υπαρχουν περιπτοσεις στις οποιες βαζουμε 22μμ μανα και 12 αγκιστρι ειναι οταν ψαρευουμε σαλπες και κεφαλους.. Ο λογος ειναι οτι ειναι δυνατα ψαρια και μπορουν να κοψουν πιο λεπτες μισινες και επεισης επειδη δεν χρησιμοποιουμε αποχη να τα βγαζουμε απο την θαλασσα ξερα
Χρύσανθε Δεν μιλώ για περίπτωσις!!!...αν και διαφωνώ και για τα παρα κάτω που γραφής θα το συζητήσω κάποια ali στιγμή :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by chrysanthos9 »

Οκ πε με μου σε τι διαφονεις στις κουβεντες του καφενε :wink:
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios_tilliros
Posts: 83
Joined: Sat Mar 01, 2008 6:34 pm
Location: pafos

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by marios_tilliros »

:ugeek: ηρεμιστε :ugeek: :hand: :hand: :hand:

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by marios »

chrysanthos9 wrote:Μαριε υπαρχουν περιπτοσεις στις οποιες βαζουμε 22μμ μανα και 12 αγκιστρι ειναι οταν ψαρευουμε σαλπες και κεφαλους.. Ο λογος ειναι οτι ειναι δυνατα ψαρια και μπορουν να κοψουν πιο λεπτες μισινες και επεισης επειδη δεν χρησιμοποιουμε αποχη να τα βγαζουμε απο την θαλασσα ξερα
Χρύσανθε μου, πιστεύεις ότι μια 22διάρα μισίνα με 12αρι αγκίστρι είναι σε θέση να βγάλουν 1.500 - 2kg κέφαλο ξερα έξω? :naughty: γελιέσαι !!αυτά που διαβάζεις λεβέντη μου στα ελληνικά περιοδικά και παρόμοια site σαν και αυτό μιλούν για τον ελληνικό παραδοσιακό τρόπο ψαρέματος κεφαλου!! δηλαδή ψάρεμα με καρτελάκι (χωρίς φελλό) καλάμι 8,9 μετρα (χοντρά και βαριά που χρειάζεται βάση να στηριχθούν)με κομμένη την μιση μύτη για να είναι ακόμη πιο σκληρά, μάνες ακόμη και 40ares και παράμαλλα 30αρια και σχεδόν πάντα με πραγκαρολα size 4,6,8 δολωμένη με ζύμη!...και επειδή μιλάμε για ψάρεμα στην κύπρο και έχω γνώση τι καλαμια αγοράζουν η κύπριοι που ασχολούνται με ανντενα σου λέω ότι τα ελαφριά καλαμια που αγοράζουν όσο και βγάζουν μια 300ara κουρκούνα κρεμαστή!!και αν τιν βγαλουν :wink: .....
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by chrysanthos9 »

marios wrote:
chrysanthos9 wrote:Μαριε υπαρχουν περιπτοσεις στις οποιες βαζουμε 22μμ μανα και 12 αγκιστρι ειναι οταν ψαρευουμε σαλπες και κεφαλους.. Ο λογος ειναι οτι ειναι δυνατα ψαρια και μπορουν να κοψουν πιο λεπτες μισινες και επεισης επειδη δεν χρησιμοποιουμε αποχη να τα βγαζουμε απο την θαλασσα ξερα
Χρύσανθε μου, πιστεύεις ότι μια 22διάρα μισίνα με 12αρι αγκίστρι είναι σε θέση να βγάλουν 1.500 - 2kg κέφαλο ξερα έξω? :naughty: γελιέσαι !!αυτά που διαβάζεις λεβέντη μου στα ελληνικά περιοδικά και παρόμοια site σαν και αυτό μιλούν για τον ελληνικό παραδοσιακό τρόπο ψαρέματος κεφαλου!! δηλαδή ψάρεμα με καρτελάκι (χωρίς φελλό) καλάμι 8,9 μετρα (χοντρά και βαριά που χρειάζεται βάση να στηριχθούν)με κομμένη την μιση μύτη για να είναι ακόμη πιο σκληρά, μάνες ακόμη και 40ares και παράμαλλα 30αρια και σχεδόν πάντα με πραγκαρολα size 4,6,8 δολωμένη με ζύμη!...και επειδή μιλάμε για ψάρεμα στην κύπρο και έχω γνώση τι καλαμια αγοράζουν η κύπριοι που ασχολούνται με ανντενα σου λέω ότι τα ελαφριά καλαμια που αγοράζουν όσο και βγάζουν μια 300ara κουρκούνα κρεμαστή!!και αν τιν βγαλουν :wink: .....


Συμφονω Μαριε στα περισσοτερα αλλα σημερα εβγαζαν μεγαλους κεφαλους οι περισοτεροι εχτοσ απο μενα φισικα :oops: με 25μμ και αγκιστρι ν010 αλλα οχι ξερα τα τραγουσαν πλαγια και μετα τα εβγαζαν με αποχη.
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
marios_tilliros
Posts: 83
Joined: Sat Mar 01, 2008 6:34 pm
Location: pafos

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by marios_tilliros »

ετσι μπαβο ηρεμα :clap: :clap: :clap:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by konstantinos kalogir »

Πρέπει να είσαι αφελής για να δοκιμάσεις να πετάξεις ξερά κέφαλο πάνω που κιλό έξω, ή εντελώς αρχάριος.. Τα πιο πιθανά σενάρια: 1,Να φέρεις πάνω μόνο τα χείλη του. 2,Να κοπεί η μισίνα. 3,Να σπάσει το καλάμι. Και όχι 4 δεν υπάρχει (δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να φκάλεις το ψάρι)...!!! :lol:

User avatar
Tryfon
Posts: 435
Joined: Thu Dec 06, 2007 12:47 pm
Contact:

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by Tryfon »

εννοια σου τζαι εχει τζαι κατι κοπελλια που νομιζουν οτι μπορουν να φέρουν ξερο τζαι τον βράχο που κορατζίσαν :lol: (καλαμια σπασμενα που ειδα!!)
Like us on Facebook: Super Action Stores Cyprus

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Απορία(μέγεθος αγκίστρι)

Post by konstantinos kalogir »

Tryfon wrote:εννοια σου τζαι εχει τζαι κατι κοπελλια που νομιζουν οτι μπορουν να φέρουν ξερο τζαι τον βράχο που κορατζίσαν :lol: (καλαμια σπασμενα που ειδα!!)
No problem my friend, αυξάνουνται και οι πωλήσεις σου! :wink: Αλλά το θέμα για μένα δεν είναι αν θα σπασω το καλάμι μου. Το σημαντικό είναι να φκάλω τζίνο το ένα το στραβό ψάρι του κιλού που μου ετσίμπησε, που σίγουρα πάσχει από αλτχάιμερ για να έρτει πάνω στα αγκίστρια μου!!! Και σίγουρα εν να προτιμίσω τη λύση της απόχης!!

Post Reply

Return to “ANNTENA”