Δολοφονικη μεθοδος.

Perotas
Posts: 16
Joined: Mon Apr 27, 2009 6:01 am

Δολοφονικη μεθοδος.

Post by Perotas »

θέλω να αναπτύξω ένα θέμα που με απασχολεί πολλά χρονια σαν ψαράς
είναι το "πρασεμα" τις κουρκούνας με την "πραγαρολλα"

πιστεύω ότι αυτός ο τρόπος είναι δολοφονία και όχι ψάρεμα.
"αναφερτικε" το συγκεκριμένο θέμα σε άλλο post αλλα ηπα να το ξεκινήσω από την αρχή για ευνόητους λόγους
:evil: :evil: :oops: :oops: :oops:

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by jack tar »

αν εννοις με την μικρη πραγκαρολα δολωμενη και την μεγάλη λιο πιο κατω τοτε ναι !!!!!συμφωνω μαζί σου.........σκεττη δολοφονια
''surf casting'' A way of Living

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by theodoulos »

Εγω πιστευω πως ολοι ξεκινησαμε με αυτην την μεθοδο ... Μικροι ακομοι οι πατεραδες μας, και αλλοι (θειοι) μας επερναν για ψαρεμα με ενα 4μετρο και μια πραγκαρολλα ''κυνηγο'' (δολοφονικη μεθοδος).
Τώρα ομως καταλαβαινουμε το λαθος μας πως ειναι δολοφονια και οτι δεν πιανεις μεγαλα ψαρια (ενεν μανα τα ψαρια :naughty: καταλαβουν ιδικα τα μεγαλα και για αυτο δεν μας τσιμπουν...)
Τωρα ομως ο καθενας εχει την δικη του αποψη για το θεμα αφου κουρκουνες ακομα και μουρμουρακια τσιμπουν στην αντεννα με αγκιστρι η μικρο πραγκαρολλακι με διαφορα ζωντανα δολωματα ...

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by marios »

Ρε παίδες ,αυτή η μέθοδος χρησιμοποιείτε κατά 99,9% στο ψάρεμα τις κουρκούνας!!!.....τι δολοφονική ,και ιστορίες για αγριους ! :think: δεν πρέπει! και δεν κάνει !και δεν είναι σωστό! αφού ότι βγαίνει καταλήγει στο τηγάνι στο τέλος τις ημέρας !!τι σημασία έχει πως θα το καρφώσεις από το στόμα, η από την κοιλια... Εμείς είμαστε η καλή ευσυνείδητη ψαράδες ??...ΒΛΑΚΕΙΕΣ!!! Eμείς τα γράφουμε εμείς τα διαβάζουμε και μονη μας κοροϊδευόμαστε :clap: ...PS1: ο κακός του φόρουμ marios :evil: PS 2 :Δεν είναι η πραγγαρολες που καταστρέφουν τις θάλασσες μας!! ούτε αν ψαρεύουμε με αγκίστρι barbless είναι αυτό που θα μας κάνει καλύτερους και σωστούς ψαράδες!
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by theodoulos »

Εν την φοουντε οι κουρκουνες ;;;

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by fISHANDCHIPS »

marios wrote: PS1: ο κακός του φόρουμ marios :evil:

και εγω ο δολοφόνος :o
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Perotas
Posts: 16
Joined: Mon Apr 27, 2009 6:01 am

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by Perotas »

καλά ρε marie όταν ψαρεύεις "κουκρουνες" με την μέθοδο αυτή δεν τσιμπούνε και αλλα μικρά ψαρια (γόνος) τα οποια η τα πετάς πίσω στην θάλασσα πληγωμένα η τα πετάς του γάτου στο σπίτι?
όταν καταστρέφεται ο γόνος δεν είναι καταστροφή?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by marios »

Perotas wrote:καλά ρε marie όταν ψαρεύεις "κουκρουνες" με την μέθοδο αυτή δεν τσιμπούνε και αλλα μικρά ψαρια (γόνος) τα οποια η τα πετάς πίσω στην θάλασσα πληγωμένα η τα πετάς του γάτου στο σπίτι?
όταν καταστρέφεται ο γόνος δεν είναι καταστροφή?
σίγουρα θα θα τραυματίσω και γύλους και xιλουες και κανένα σορκουι....όμως καμνουμε τον ψιλό κάμηλο !!! είναι για πραγκαρολλα που μιλάμε όχι για τράτα ούτε για δυναμίτη...όταν ψαρεύουμε casting με νούμερο 4 & 2 αγκίστρι ξέρεις ποσα μικρά ψαρια τραυματίζουμε θανάσιμα!! τι πρέπει να κάνουμε? :think:
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by fISHANDCHIPS »

Να θέσω ένα παράδειγμα για το θέμα προστασία των ψαριών και γενικά της θαλάσσιας ζωής
Και μιας και αναφερόμαστε για τις κουρκούνες θα μιλήσω για μια περιοχή που είναι παραδοσιακά κουρκουνότοπος ...
Περιοχή Κάβο γκρέκο ... ενας σημαντικός βιότοπος που εχτός των άλλον συνκαταλέγεται στο έυρωπαικό πρόγραμμα Natura 2000 -Φύση 2000
Ξέρετε που καταλίγουν τα απόβλητα (βόθροι) της περιοχής Κοκκινοχωρίων (τουλάχιστων ένα μέρος των αποβλήτων) ...Ναι καταλίγουν στην θάλασσα δίπλα που τις γνωστές σπηλιές .. δεν αδιάζουν μεσα στο νερό αλλα κοντα και αφού αποροφηθεί απο το έδαφος καταλύγει στην θάλασσα...... γιατί ??? εν άλλου παπα ευαγγέλιο
Η περιοχή είναι όλο μάλλα κτλ ....με την σειρά τους επιρεάζονται και οι διάφοροι θαλάσσιοι οργανισμοί
Και πάω εγώ με την πραγκαρόλλα και τραυματίζω 3 γύλους 2 σκάρους και 2 σπαρούθκια ...
Εμείς με τα λεγόμενα μας είμαστε ''οικολόγοι''ερασιτέχνες ψαράδες που νιαζόμαστε και μαραζόνουμε για τα αδικοχαμένα ψαρούθκια που εσκοτόσαμε
Εν νομίζεται οτι πρεπει να δούμε(ψαράδες και μη) το θέμα πιο σοβαρά αντί να αχολούμαστε με τρίχες
Δεν εννοώ να αρχίσουμε συζήτηση στο φόρουμ που έχει θέμα κάτι συγκεκριμένο -το ψάρεμα
Οποιος όμως ενδιαφέρεται τόσο πολύ ας μπλεχτεί με τα οικολογικά και εννα νιώσει καλύτερα παρά να ξεπλήρώννει το χρέος του με το να μεν βάλλει πραγκαρόλλα κτλ
Φυσικά και θα προσπαθούμε το καλύτερο προς την θαλασσα ως ερασιτέχνες ψαράδες ...ΑΛΛΑ μεν κάμνούμε το θέμα τόσο τραγικό
Δεν μιλώ προσωπικα σε κανένα ... ούτε και στον Πέροτα που άνοιξε την συζήτηση η όποιο άλλο τόπικ που έχει να κάμει με τέτοια θέματα
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Perotas
Posts: 16
Joined: Mon Apr 27, 2009 6:01 am

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by Perotas »

μα εδώ είναι το θέμα αν ο καθένας μας σκοτώνει 2 -3 shiloues 3- 4 "σπαρουτηκια" και 2 - 3 γύλους
κάθε φορα που πάει ψάρεμα e τότε NAI είναι και αυτό μια καταστροφή
σκεφτείτε πόση ψαράδες είμαστε που κάθε μέρα ο αριθμός μεγαλώνει ...
ακόμα, δεν προσέξατε ότι κάθε χρόνο και χειρότερα το ψάρεμα από ακτή?
ενώ μετά την απαγόρευση τον τράτον το ψάρι έχει αυξηθεί αρκετά ειδικά το ψάρεμα apo βάρκα ανεξάρτητος τρόπου.
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by MariosK »

Ρε Πέτρο δηλαδή εν μπορεί κάποιος να νοιάζεται τζε για τις τράτες αλλά να νοιάζεται τζε για την πραγκαρόλλα?

Ο καθένας μπορεί να πιστεύκει ότι θέλει αλλά εν καλά να μεν φανατίζετε τόσο πολλά για να πείσει τους άλλους. Το ότι η πραγκαρόλλα κάμνει ζημιά εν δεδομένο. Φυσικά τζε σε σχέση με την τράτα η ζημιά που κάμνει είναι ανύπαρκτη αλλά δεν παύει να θεωρείτε μια μέθοδος άδικη προς το ψάρι για κάποιους.

Εσύ εχτές σε κάποιο άλλο ποστ πολλά σωστά υπέδειξες ότι όταν κάμνουμεν release το ψάρι καλλύτερα να μεν το πιάνουμεν με πετσέττα τζε τωρά υποστηρίζεις την χρήση της δεύτερης πραγκαρόλλας? Ε τζε πως θα το κάμεις release αν εν μιτσίν ή αν εν γύλος ή κάτι που εν το θέλεις?

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by marios »

Marie ούτε εγώ ούτε ο πέτρος υποστηρίξαμε την χρήση πραγκαρολας ...Υποστηρίζουμε ο τι είναι γέλιο να ασχολούμαστε με την χρήση τις, μιας και είναι το λιγότερο από τα τόσα κακά που κάνουμε στην θάλασσα και στα ψαρια γενικότερα με 1002 άλλες πράξις μας ! από κι και πέρα ο καθένας όπως θέλει το βλέπει..ψάρεμα κουρκούνας = πραγκαρολα, αμπελοπούλια = δίχτυα..κάποιους αρέσει κάποιους όχι ,κάποιοι αντιδρούν κάποι απλά παρακολουθούν :wink: δεν έχει να κάνει με σωστό και λάθος δίκαιο και άδικο :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by MariosK »

Ρε Μάριε η πραγκαρόλλα κάμνει λίειν ζημιά, τα 2-3 ψάρκα παραπάνο κάμνουν αλλό λίειν ζημιά, οι ψαράες του γόνου κάμνουν άλλο λίειν ζημιάν, στο τέλος ούλλοι που λίον εν να μεν μείνει τίποτε...

Η δική μου άποψη είναι είτε πραγκαρόλλες στις κουρκούνες είτε τράτες η ουσία είναι μια, πρέπει να μάθουμεν να σεβούμαστε την φύση. Γιατί να βάλω 2η πραγκαρόλλα τζε να πίασω ότι έχει τζιαμέ που κάτω τζε να μεν πιάσω 3-4 καλές κουρκούνες με έναν αγκίστρι-πραγκαρόλλαπραγκαρόλλα που το φορεί το στόμα τους να την φάσειν?

Κατά την γνώμη η παιδεία ξεκινά που τα απλά πράματα. Ο 15-16 χρονών ψαράς που εν θα καταλάβει ποττέ γιατί εν κακό να βάλλεις πραγκαρόλλα, αύριο που να γινεί 25-30 τζε να γοράσει μια βάρκα εν θα σκεφτεί ότι εν κακό να βάλει 1000 αγκίστρια παραγάδι τζε να σαρίζει τις ακτές με τα δίκτυα.

seabass
Posts: 39
Joined: Mon Jan 19, 2009 2:17 pm
Location: λευκwσια

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by seabass »

ΦΙΛΕ ΜΑΡΙΕΚ.............ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΕΚΑΝΕΣ ΠΟΛΛΙ ΜΕΛΟΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....ΑΦΟΥ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΙΝ ΦΥΣΗ ΚΑΙ ΟΠΟΣ ΛΕΣ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΠΡΑΝΚΑΡΟΛΑ ΔΕΝ ΤΙΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ..ΤΟΤΕ ΕΣΙ ΓΙΑΤΙ ΧΡΙΣΙΜΟΠΙΑΣ ΒΑΡΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΖΙΜΙΑ ΣΤΙΝ ΘΑΛΑΣΣΑ Ο ΜΟΛΙΒΔΟΣ..ΧΑΝΟΝΤΑΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΡΙΔΙ ΣΚΕΠΣΟΥ ΤΙΝ ΖΙΜΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ....ΜΙΝ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΜΕΛΟ...ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by MariosK »

Ρε φίλε εν συνεννοούμαστε. Καταρχήν μεν γράφεις κεφαλαία. Δεύτερον εσυμφώνησα ότι σίγουρα η ζημιά που κάμνει η δεύτερη πραγκαρόλλα είναι ελάχιστη τζε συμφωνώ ότι ο τίτλος "Δολοφονική μέθοδος" είναι υπερβολικός. Το τί λέω όμως εγώ είναι ότι αν μπορούμεν να μην κάμουμεν κάτι για να βλάψουμεν την φύση, έστω τζε το ελάχιστο, τότε ας μην το κάμνουμεν!!! Τα βαρούθκια πρέπει να χρησιμοποιώ γιατί ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ. Βρές μου μιαν λύση τζε τότε θα την εφαρμόσω, τζε μεν μου πεις πέτρες γιατί εν να σου έβρω 10 λόγος που εν θέλω να τις χρησιμοποιώ... Στον 1 χρόνο που ψαρεύκω με casting πάντος μακάρι να έχασα 4-5 βαρούθκια οπότε νομίζω εν εσύ που το παρακάμνειςκάμνεις λίον με το δράμα...

Post Reply

Return to “ANNTENA”