Δολοφονικη μεθοδος.

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by MariosK »

Τζε έτσι για να τελειώνω με το θέμα γιατί στο τέλος εν να φταίξω τζίολας επειδή διαφωνώ με την 2η πραγκαρόλλα, όποιος χρησιμοποιεί πραγκαρόλλα δικαίωμα του εφόσον δεν εν παράνομο (όπως τζε οι τράτες), αλλά αφήστε τζίνους που εν θέλουν να την χρησιμοποιούν να μεν το κάμνουν χωρίς να διάτε πάντα το επιχείρημα "Μπροστά στις τράτες τούτο έννεν τίποτε".

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by fISHANDCHIPS »

MariosK wrote: Το τί λέω όμως εγώ είναι ότι αν μπορούμεν να μην κάμουμεν κάτι για να βλάψουμεν την φύση, έστω τζε το ελάχιστο, τότε ας μην το κάμνουμεν!!!
Μάριε ξέρω ότι αν θέλουμε εν θα τελιωσουμε ποττέ το θέμα ...
που την στιγμή που είσαι ψαράς εννα σου τυχένει συχνα να θανατόνεις ψάρια ενω δεν το ήθελες
τουτες οι λέξεις έστω και ελάχιστο, δολοφονική μέθοδος , και άλλες παρόμιες κάμνουν μια συζήτηση πολλά λυγδική και υπερβολική
Ούλλοι προσπαθούμε το καλύτερο και δίνουμε το καλό παράδειγμα σε αυτούς που δεν έχουν την παιδία\.
Δεν είμαι υπερ της δεύτερης πραγκαρόλας και όντος η μέθοδος είναι άδικη για το ψάρι
Ο λόγος που με έκαμε να μπώ στην συζήτηση είναι ότι οποτε γίνεται συζήτηση για το θέμα release ,μπαίνει υπερβολίκο χρώμα και μέλι μέσα το οποίο δεν βοήθα κάτι παραπάνω νομίζω(και έμένα προσωπικά προκαλεί με).Φυσικά και είμαι υπερ των συζητήσεων αυτού του τύπου επειδή πολλα παιδιά απόχτησαν παιδία μεσα απο το φόρουμ,ακόμα και αυτοί που την είχαν απο πρίν, έγιναν ακόμα πιο συνηδιτοί ψαράες
Μερικές φορές ο τρόπος με τον οποίο δίνεται έμφαση σε αυτό το θέμα, αλλιόνει την ουσία
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
theodoulos
Posts: 148
Joined: Sat Apr 18, 2009 7:13 am

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by theodoulos »

fISHANDCHIPS wrote:
MariosK wrote: Το τί λέω όμως εγώ είναι ότι αν μπορούμεν να μην κάμουμεν κάτι για να βλάψουμεν την φύση, έστω τζε το ελάχιστο, τότε ας μην το κάμνουμεν!!!
Μάριε ξέρω ότι αν θέλουμε εν θα τελιωσουμε ποττέ το θέμα ...
που την στιγμή που είσαι ψαράς εννα σου τυχένει συχνα να θανατόνεις ψάρια ενω δεν το ήθελες
τουτες οι λέξεις έστω και ελάχιστο, δολοφονική μέθοδος , και άλλες παρόμιες κάμνουν μια συζήτηση πολλά λυγδική και υπερβολική
Ούλλοι προσπαθούμε το καλύτερο και δίνουμε το καλό παράδειγμα σε αυτούς που δεν έχουν την παιδία\.
Δεν είμαι υπερ της δεύτερης πραγκαρόλας και όντος η μέθοδος είναι άδικη για το ψάρι
Ο λόγος που με έκαμε να μπώ στην συζήτηση είναι ότι οποτε γίνεται συζήτηση για το θέμα release ,μπαίνει υπερβολίκο χρώμα και μέλι μέσα το οποίο δεν βοήθα κάτι παραπάνω νομίζω(και έμένα προσωπικά προκαλεί με).Φυσικά και είμαι υπερ των συζητήσεων αυτού του τύπου επειδή πολλα παιδιά απόχτησαν παιδία μεσα απο το φόρουμ,ακόμα και αυτοί που την είχαν απο πρίν, έγιναν ακόμα πιο συνηδιτοί ψαράες
Μερικές φορές ο τρόπος με τον οποίο δίνεται έμφαση σε αυτό το θέμα, αλλιόνει την ουσία
οπως εγω δηλαδη ... Μπαραβο και εγω υπερ !!!!

User avatar
marios
Site Admin
Posts: 1785
Joined: Tue Feb 13, 2007 5:53 pm
Location: Λ/σια.κ/κλι.
Contact:

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by marios »

MariosK wrote:Τζε έτσι για να τελειώνω με το θέμα γιατί στο τέλος εν να φταίξω τζίολας επειδή διαφωνώ με την 2η πραγκαρόλλα, όποιος χρησιμοποιεί πραγκαρόλλα δικαίωμα του εφόσον δεν εν παράνομο (όπως τζε οι τράτες), αλλά αφήστε τζίνους που εν θέλουν να την χρησιμοποιούν να μεν το κάμνουν χωρίς να διάτε πάντα το επιχείρημα "Μπροστά στις τράτες τούτο έννεν τίποτε".
όντως είναι υπερβολές marie, και ατυχης σύγκριση :wink: όπως ακριβώς είναι το δολοφονική μέθοδος!! στο τέλος λέμε όλοι το ίδιο με διαφορετικά λόγια :)
Τίποτε δεν είναι τόσο χάλια που να μην μπορεί να γίνει χειρότερο!!

User avatar
stylgeo
Posts: 158
Joined: Tue Apr 28, 2009 6:58 pm

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by stylgeo »

'Ισως τούτο που θέλει να πεί ο φίλος ΜαριοςΚ είναι τούτο που λεν και οι εγγλέζοι, every little helps. Αν ο καθένας μας προσπαθήσει να μειώσει το λεγόμενο by-catch, δηλαδή ψάρια τα οποία δεν στοχεύουμε αλλά καταλήγουμε να πιάνουμε τότε όλοι συνεισφέρουμε στο να διατηρήσουμε τούντα λίγα ψάρια που εμείναν στις θάλασσες μας. Δακάτω στην Αγγλία, στις περισσότερες λίμνες δικαιούσαι να ψαρεύεις μονο με barbless hooks, δηλαδή αγκίστρια χωρίς ακίδα, για να μειώσεις τον τραυματισμό στο ψάρι. Άρα και γω θα διαφωνήσω, όπως όλοι, με τη χρήση μιας τεράστιας πραγκαρόλας, επειδή με τούντο τρόπο αυξάνεται το by-catch μας, και δεν δίνουμε καμία ευκαιρία στα ψαράκια που πιάνουνται καταλάθος, να μεγαλώσουν για να τα ξαναπιάσουμε, γι'αυτό πιστεύω μια μέση είναι η λύση. Όσοι δεν συμφωνούν με τούντο τρόπο, όπως εγώ και όπως οι παραπάνω σε τούντη συζήτηση, ας μην τον χρησιμοποιούμε. Αλλά που την άλλη ΔΕΝ θεωρώ πως όσοι τον χρησιμοποιούν τούντο τρόπο εν εγκληματίες, απλά ίσως τους πώ την άποψη μου (ίσως και όχι), που τζιαμέ τζαι τζει, δικαίωμα τους, άποψη τους. Έγκλημα έκαμνα που είμουν μιτσής που εξεκλήριζα ολόκληρες παραλίες που τα μουρμουρούθκια τζαι τα τζεφαλούθκια (οκ, υπερβάλλω λλίο, αλλά σίουρα έπιανα 10-15 μουρμουρούθκια κάθε φορά). Ο παπάς μου επερίπαιζε με πως έκαμνα παιδομάζωμα, και όσο εμεγάλωνα, άρχισα και έριχνα μέσα τα πιο μικρά, άλλαξα τις τεχνικές μου για να πιάνω πιο μεγάλα ψάρια, και πλέον έγινε δεύτερη φύση, μόλις πιαστεί ένα ψαρι μικρό στο αγκίστρι, το απαγκιστρώνω αμέσως, με προσοχή, και το επιστρέφω πίσω σώο και αβλαβές. Όχι επειδή μου είπεν κανένας πως τούτο εν λάθος, αλλά επειδή εσυνειδητοποίησα το που μόνος μου. Άρα, αντί να δείχνουμε με το δάκτυλο και να καταδικάζουμε, αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να υποδείξουμε ότι πιστεύουμε πως τούτον εν λάθος για τούτο και τούντο λόγο, κάτι που ο άλλος ψαράς μπορεί να μεν εσκέφτηκεν καν πως εν λάθος, και αν η συνείδηση του του λέει τα ίδια με την δική μας, αν συμφωνήσει και αν αλλάξει τρόπους, τότε καλώς. Αν όχι, τότε δικαίωμα του και ελευθερία του.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by Greg »

το ψαρεμα με πραγκαρολλα ειναι η μονη μεθοδος που μου αρεσκε οταν ψαρευα με καλαμι του χεριου. ψαρευα σε σημειο οπου μπορουσα να δω τι ψαρια πλησιαζαν την ζυμη μου και με τουντη μεδοδο επιαννα κεφαλους μεγαλους και μελανες τερατα.Χρησιμοποιουσα μονο μια μεγαλη 4πλη σαγλαγκια με μακρυ λαιμο και την ζυμη την εβαλα καταμηκους του λαιμου (ετσι επρεπε να ηταν μεγαλο το ψαρι για να καρφωθει και μπορουσες να βαλεις και περισσοτερο δολωμα).. Τωρα αν σου αρεσει να ψαρευεις γονο οπως το 98% των ψαραδων τις ακτης αντι μοναγκιστρο θα βαλεις 2 πραγκαρολλες που ειναι και πιο αποδοτικο (η οκκα εν 400).

τουτες τις συζητησεις τις οικολογικες τις καναμε απειρες φορες (ειτε απο φορουμ ειτε απο ψαραδες που συναντουμε) και εχουν βαση, ως ενα σημειο ομως! . Το προβλημα ειναι η ελλειψη αυτοκριτικης, κανενας δεν βλεπει τα λαθη που κανει και βλεπει τι κανουν αλλοι. Πχ ψες επιασα ενα ψαρι αυγομενο (σκοτωσα τουλαχιστο 500 αγεννητα σφυρνακια, ενας αντεννας που θα πιασει σε 1 χρονο 30-50 σφυρνακια των 50 γρ θα κανει λιγοτερη ζημια απο οση εκανα εγω σε μια νυχτα). Αν σεβομασταν την θαλασσια ζωη δεν θα ειμασταν ψαραδες
Esox Lucius

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by konstantinos kalogir »

Ρε φίλε όμως, που τα 500 αγέννητα σφυρνάκια, τα 5 ήταν να γίνουν σφύρνες, τούτη εν η οικονομία της φύσης. Ο άνθρωπος γεννά ένα παιδί κάθε γέννα, άτε 2 άτε 3 γιατί ένα 95% τουλάχιστον εν να ζήσει. Τα ψάρια γεννούν εκατομύρια αυγά γιατί ένα ποσοστό λογότερο που 5% εν να επιζήσει. Ο αντενάς που έπιασε 50 σφυρνούθκια των 10 εκατοστών σε ένα χρόνο έκαμε πολλά τεράστια ζημιά σε σχέση με τη ζημιά που έκαμες εσύ. Εν υπάρχει καν μέτρο σύγκρισης. Εψές επία ψάρεμα και εσηκώθηκα και έφυα γιατί έπιανα συνέχεια μουρμουρούθκια των 10 εκατοστών. Έφκαλα το αγγίστρι που τα βράγχια και κάθε φορά έκοφκα το για να μεν τραυματίσω το ψάρι. Και πάλε έδινα άλλο αγγιστρι.. όσπου είπα κανεί ζημιά φεύκω. Σαν ερασιτέχνες πρέπει να στοχεύουμε πάντα στα μεγαλύτερα του είδους, όπως έκαμες και εσύ εψές. Τωρά να καθούμαστε να πολλαπλασιάζουμε ότι επιάσαμε 5 σφύρνες το 2008 επί 1 000 000 αυγά τον χρόνο η κάθε μια, επί ακόμα δέκα χρόνια ζωής η κάθε σφύρνα, δηλαδή εν ξέρω και εγώ πόσα εκατομύρια σφυρνούθκια ίσως να εσκοτώσαμε είναι ΑΤΟΠΟ. Όσο για την πραγκαρόλλα, ίσως να έπρεπε να αναλογιστούμε πόσα ψαρούθκια καταλήγουν στους κάττους επειδή πιάνουνται με την πραγκαρόλλα, αλλά και πάλι, πόσα ψαρούθκια ψοφούν που τραύματα από αγγίστρια στο κάστινκ... Για παράδειγμα έλυσα κάπως το πρόβλημα μου με τα κυκλικά αγγίστρια, καρφώνουνται τα ψαρούθκια που τα χείλη και μειόνεται η θνησιμότητα. Αλλά και πάλι, πολλά ψάρια ψοφούν όσπου να τα φέρω έξω που τα εκατό μέτρα με ένα 150ρι βαρίδι. Το πιο σωστό είναι τούτο που είπε ο Greg με μια μικρή διαφοροποίηση, αν αγαπούσαμε (και όχι αν σεβόμασταν) τη θάλασσα εν θα είμασταν ψαράδες, εν θα εσκοτώναμε κανένα ψάρι είτε θεληματικά είτε άθελα μας. Παρόλα αυτά οφείλουμε να ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ τη θάλασσα και κάμνουμε ότι μπορούμε για να εξασφαλίσουμε ένα καλύτερο αύριο..

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by Giorkos »

Greg wrote: Αν σεβομασταν την θαλασσια ζωη δεν θα ειμασταν ψαραδες
όσο τζαι να μιλήσουμε για σωστό-λάθος τρόπο στο ψάρεμα , αν 'πραγματικά' δεν θέλουμε να βλάψουμε τη θαλάσσια ζωή ΔΕΝ θα πηγαίναμε ψάρεμα , όπως λέει τζαι ο Γκρέγκ.... ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ !!!!

πιάνεις ψάρκα με τον Α ή Β τρόπο ηθικό-ανήθικο ιδεολογικό-αντιδεολογικό, για σπόρτ ή όχι όπως είπαι και ο Γρέγκ
Greg wrote: (η οκκα εν 400).

το τι διαφορά κάμνει η πραγκαρόλα στο τέλος της μέρας που θα κορατζίσει πουκάστη σαούνα ή την τζοιλιά της κουρκούνας, με την 6.5 χιλιοστά βέρκα του Γιώρκου μήκους 140 εκ. που θα την ξετρυπήσει-ξεκοιλίασει ???? να εκπαιδεύσουμε όλους τους ψτ σκοπευτές να κάμνουν μόνο εγκεφαλικές βολές με 'εγκριμένες' που δικαστήριο 'δικαιωμάτων των ιχθύων' ??? :think:

δηλαδή αν αντακώσουμε τη συζήτηση εν να φακκούμε γυρώ του μπάκαρη...ξανά τζαι ξανά....

από την στιγμή που θα πάμε ψάρεμα και έχουμε ωσ σκοπό να φέρουμε ψάρι σπίτι να φάμε (αν τα καταφέρουμε δηλαδή :doh: ) είναι δεδομένο ότι θα σκοτώσουμε-'καταστρέψουμε' θαλάσσια ζωή (άλλοι λίο, άλλοι πολλά) !!!!

το ΜΟΝΟ που έχει σημασία είναι να έχουμε ΜΕΤΡΟ και έστω και λίγη συνείδηση..... τούτα εν αρκετά για να συνεχίσουμε να κάμνουμε τα ψαρέματα μας, χωρίς να 'καταισιέψουμε' τη θάλασσα....η διαφορά είναι ότι ο ευσυνείδητος θα 'καταστρέψει' ελάχιστα σε συγκριση του 'αμπάλατου'...

παραδείγματα πολλά , παλιά και νέα , άλλα απο το κακό προς το καλύτερο κα άλλα από το κακό στο χειρότερο...είναι όλα γύρω μας και τα βλέπουμε καθημερινά !!!


Υ.Γ : χμμμμ..τωρά που έχω νέο καττίν τζαι θέλει ψαρούιν...οξά να το ταίσω Whiskas....(τζιμάται πάστα ζηνίσια μου ο ψόφος) :doh: :shifty: :mrgreen:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

Perotas
Posts: 16
Joined: Mon Apr 27, 2009 6:01 am

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by Perotas »

ροτόντας ένα επαγγελματία φίλο ψαρά για να μου δόση stigma στο gps να ψαρέψω καθετί μου είπε,,,
φιλε άκου να dis ,, ανοίγει λοιπόν ένα τετράδιο και μου λέει ,, σε τούτο το σημείο πηγαίνω 2 φορες στο χρόνο
στο άλλο 3 σε τούτο 2 κτλ
ένα άλλο σημείο το οποιο πήγα 4 φορες πέρσι το κατάστρεψα... φέτος δεν πήρε ψάρι.. και μου λεει να σου κάνω δώρο τούτο σημείο
αλλα να πάις μονο μιαν φορα το χρόνο μου λέει
και που 3 στο τετράδιο το έσβησε και έγραψε 2 ..
:o :o :o

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by Giorkos »

Perotas wrote:ροτόντας ένα επαγγελματία φίλο ψαρά για να μου δόση stigma στο gps να ψαρέψω καθετί μου είπε,,,
φιλε άκου να dis ,, ανοίγει λοιπόν ένα τετράδιο και μου λέει ,, σε τούτο το σημείο πηγαίνω 2 φορες στο χρόνο
στο άλλο 3 σε τούτο 2 κτλ
ένα άλλο σημείο το οποιο πήγα 4 φορες πέρσι το κατάστρεψα... φέτος δεν πήρε ψάρι.. και μου λεει να σου κάνω δώρο τούτο σημείο
αλλα να πάις μονο μιαν φορα το χρόνο μου λέει
και που 3 στο τετράδιο το έσβησε και έγραψε 2 ..
:o :o :o
:clap: :clap: :clap:

πόσοι ομως σκέφτουνται σαν τον πιο πάνω !!! ???
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by MariosK »

Εν διαφωνήσω ρε παιθκιά με την άποψη "Αν σέβεσαι τζε αγαπάς την θάλασσα μεν ψαρεύεις". Είμαστεν στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας τζε είναι στο αίμα μας το κυνήγι τζε το ψάρεμα. Η λύση είναι "παν μέτρον άριστον" τζε "every little helps".

Άτε καλά ψαρέματα...

User avatar
chrysanthos9
Posts: 1853
Joined: Sun Nov 02, 2008 5:24 pm
Location: madrit spain

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by chrysanthos9 »

MariosK wrote:Εν διαφωνήσω ρε παιθκιά με την άποψη "Αν σέβεσαι τζε αγαπάς την θάλασσα μεν ψαρεύεις". Είμαστεν στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας τζε είναι στο αίμα μας το κυνήγι τζε το ψάρεμα. Η λύση είναι "παν μέτρον άριστον" τζε "every little helps".

Άτε καλά ψαρέματα...
συμγωνω απολυτα με τον Μαριο Κ
Rememper always someone waiting for you at home

User avatar
Giorkos
Posts: 2215
Joined: Wed Dec 05, 2007 10:29 am

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by Giorkos »

Giorkos wrote:
το ΜΟΝΟ που έχει σημασία είναι να έχουμε ΜΕΤΡΟ και έστω και λίγη συνείδηση..... τούτα εν αρκετά για να συνεχίσουμε να κάμνουμε τα ψαρέματα μας, χωρίς να 'καταισιέψουμε' τη θάλασσα....
:wink:
που κουρκούνα....μέχρι τούνα....

hemilios
Posts: 232
Joined: Fri Aug 17, 2007 7:46 am

Re: Δολοφονικη μεθοδος.

Post by hemilios »

Perotas wrote:ροτόντας ένα επαγγελματία φίλο ψαρά για να μου δόση stigma στο gps να ψαρέψω καθετί μου είπε,,,
φιλε άκου να dis ,, ανοίγει λοιπόν ένα τετράδιο και μου λέει ,, σε τούτο το σημείο πηγαίνω 2 φορες στο χρόνο
στο άλλο 3 σε τούτο 2 κτλ
ένα άλλο σημείο το οποιο πήγα 4 φορες πέρσι το κατάστρεψα... φέτος δεν πήρε ψάρι.. και μου λεει να σου κάνω δώρο τούτο σημείο
αλλα να πάις μονο μιαν φορα το χρόνο μου λέει
και που 3 στο τετράδιο το έσβησε και έγραψε 2 ..
:o :o :o
Έχει πολλή κόσμο που εν έτσει. Απλώς δεν το γνωρίζουμε.
Και στο ψαροτούφεκο το ίδιο ισχύει. Επίες συνέχεχόμενα σε ένα τόπο......ε νομίζεις το ψάρι εν πελλό να μείνει τζιαμε;

Το πρόβλημα είναι ότι
Α. Δεν υπάρχει η ανάλογη παιδεία στην Κύπρο
Β. Οτιδήποτε είναι εύκολα προσβάσιμο σε όλους και καταλήγει να γίνεται μαζικά, έχει μεγαλύτερη καταστροφή. π.χ βλέπει κάποιος ένα ψαρά τζιαι πιάνει κουρκούνες; Πάει δια 50 ευρώπουλα πιανει ένα καλάμι με πραγκαδολλα και αρχίζει τζιαι τζίνος την επόμενη.Άσχετο αν θα πιάνει κουρκούνες ή θα αφανίζει όλα τα -ακια.
Τουλάχιστον στο ψάρεμα τον χειμώνα, όσο αφορά το ψαροτούφεκο εν λλίει οι ¨Πελλοι¨ που εν να δώκουν μες την θάλασσα,και όσο αφορά το καλάμι εν λλίει τζινεί που να βγουν μέσα στους αέρηδες. Τζιαι σε τούτες τις περιπτώσεις εν πιο εύκολο να προφυλαχθεί και το ψάρι από τους ψαράες.

Είμουν Παραλίμνι το Σαββατοκυρίακο , δεν είδα ούτε ένα ψαροτουφεκκά ( τούτον εν το καλό ) . Αλλά είχε ψαράες με τις γυροβολιές και επελλαν τις κουρκούνες + ότιδηποτε άλλο εκινίτουν . Εμάθαν ούλλοι με το δίκτυ στον ώμο και δώστου αποδεκάτισμα.

Εύκολα προσβάσιμος τρόπος = οποιοσδήποτε μπορεί να δοκιμάσει και μάλλον να το κάνει και λάθος = καταστροφή.

π.χ
Σορκοί πρωταράς = μάστροι με 10 μάστερ = δεν τους αγγίζει ούτε καλαμάς ούτε ψαροτουφεκάς = πιατέλλες που ζουν και βασιλευουν

Τζέφαλοι πρωταράς = έυκολος στόχος με πολυάγγιστρο = εχαθήκαν

Post Reply

Return to “ANNTENA”