Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Costasi
Posts: 11
Joined: Wed May 28, 2008 5:12 am

Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by Costasi »

Γεια σας παιδία. Θέλω να σας παρακαλέσω να με ενημερώσετε κατά πόσο είναι αποτελεσματικό το spinning τις βραδινές ώρες. Πρέπει να χρησιμοποιώ διαφορετικά παράμαλλα από εκείνα κατά τις ώρες που έχει φώς;
Πρέπει να καταλάβατε ότι είμαι νέος σε αυτό το είδος ψαρέματος και χρειάζομαι συμβουλές.
Ότι συμβουλές μπορείτε να δώσετε είναι ευπρόσδεχτες. Φυσικά με ενδιαφέρει περισσότερο το spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Καλές ψαριές

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by maratheftis »

φιλε εδοκιμαα προχτες στα περβολια τζε-καματα θαλασσα...εν ξερω τη στο καλο επηεν λαθος αλλα εμπλετικεν η μισινα κτλ κλτ,.,,,σιουρα το οτι ηταν νυχτα εβοηθησεν στο σαντανομα,.,..

αλλα γενικα νομιζω εν καλα νυχτα ιδιως αν εσχεισ τζε κανενα lure που φωσφωριζει νακκουριν!
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by MariosK »

Χωρίς να είμαι εντελώς σίουρος, νομίζω το spinning εν πιο αποδοτικό το χάραμα τζε το σούρουππο γιατί τα παραπάνω αρπαχτικά τζίνην την ώρα φκένουν για κυνήγι.

User avatar
maratheftis
Posts: 217
Joined: Fri Mar 23, 2007 4:03 pm
Location: Nicosia

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by maratheftis »

σε συνεχεια του προηγουμενου...επιασα ενα καλαμι spinning με μηχανουα olympous εβαλα πανω 40 μισηνα αλλα αμαν καμω cast πλεκεται,.εν ξερω γιατι,,,εκοιταξα stopper ktl φενουνται οκ,,, εν πολλα χοντρη ι μισηνα? εν πολλα ελαφρυ το lure... εν το combo rod and reel της anglermania
ΗΤΟΙ ΜΕΝ ΠΡΩΤΙΣΤΑ ΧΑΟΣ ΓΕΝΕΤΟ

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by fISHANDCHIPS »

Πολλά χοντρή η μισίνα σου,βάλε μια καλή 20αρα ή για κατι ποιό γερό βάλε νήμα ως τις 20λίπρες.Φυσικά εξαρτάτε και που το τι θέλεις να ψαρέψεις
Πάντος η 40άρα εν πολλή
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Costasi
Posts: 11
Joined: Wed May 28, 2008 5:12 am

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by Costasi »

Ναι είναι πολύ χοντρή η μισήνα. Παίζει φυσικά ρόλο η αντίσταση που έχεις όταν τυλίγεις ή ξετυλίγεις.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by Greg »

maratheftis wrote:σε συνεχεια του προηγουμενου...επιασα ενα καλαμι spinning με μηχανουα olympous εβαλα πανω 40 μισηνα αλλα αμαν καμω cast πλεκεται,.εν ξερω γιατι,,,εκοιταξα stopper ktl φενουνται οκ,,, εν πολλα χοντρη ι μισηνα? εν πολλα ελαφρυ το lure... εν το combo rod and reel της anglermania
Tips:
1. ΒΑΛΕ ΠΙΟ ΛΕΠΤΗ ΜΗΣΗΝΑ (20αρα και κατω)
2. Μην γεμιζεις τελειως το spool της μηχανης σσυ, να αφηνης τουλαχιστο 3μμ κενο μεταξυ μησηνας και του spool.
3. Μην χρησιμοποιας ψαρουι πιο ελαφρυ απο το ation του καλαμιου σου
4. Να φορτισεις το spool με μησηνα ή νημα με τον τροπο που προβλεπετε (βλεπε youtube εχει πολλα βιντεο)
5. Παντα να τυλιγεται με αντισταση πανω στο spool i misina sou
6 Τα σποπερ δεν πεζουν κανενα ρολο στο αν πλεκετε κατα τη βολη εκτον αν ειναι τελεια χαλαρα και το spool γυριζει freewheel :twisted:
7. Αμαν βαζεις φρεσκα μησηνα στη μηχανη καμε βολες με τα πιο βαρετα δολωματα που εχεις στα αρχικα σταδια, ωστε να 'στρωσει' καπως πανω στο καρουλλι σου η μισηνα

Αν τα καμεις τουτα φιλε μου δεν θα εχεις προβληματα

Στο spinning εγω τωρα χρησιμοποιω μισηνα 35αρα με shockleader 60ara.. εν θα πω άλλα τζιε εννα φκαλουμε ονομα :twisted:

edit: 1000th post :twisted: :shock: :o :twisted:
Esox Lucius

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by caveman »

Greg wrote:7. Αμαν βαζεις φρεσκα μησηνα στη μηχανη καμε βολες με τα πιο βαρετα δολωματα που εχεις στα αρχικα σταδια, ωστε να 'στρωσει' καπως πανω στο καρουλλι σου η μισηνα
Στο spinning εγω τωρα χρησιμοποιω μισηνα 35αρα με shockleader 60ara.. εν θα πω άλλα τζιε εννα φκαλουμε ονομα :twisted:

edit: 1000th post :twisted: :shock: :o :twisted:
Σωστός ο σιράς!

Τζίνον που κάμνω εγώ, είναι να βάλω την μηχανή σε καλάμι του κάστιν τζαι ρίχνω βαρίδια, στην αρχή ελαφριά τζαι απαλές βολές μέχρι να φτάσω στο μέγιστο δυνατό βαρίδι, ασπούμε 80γρ. οπόταν άμα γίνει μακρινή βολή, τιλίγω με σταθερή ταχύτητα το νήμα τζαι πλέων είναι στρομένο πόμπα! εν η καλύτερη λύση για αποφυγή της "μάλλας" που κάμνει σινήθος η μισίνα όταν πρωτοχρισιμοπιοίτε διότι έννεν καλά στρωμένη.

Όσων αφορά την 35ρα με σιόκλιντερ 60ρα :lol: :lol: :lol: :lol: είμαστεν για δίμμα πιστεύκω, εγώ τωρά πάω με πενιντάλιβρο :shock: :shock: τζαι θέλω να μου μάθεις τζίντον ωραίο το κόμπο να βάλω τζαιγώ σιόκλίτερ :lol: ούτε σέρφκάστιν να εκάμναμεν :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by MariosK »

Είστε άρρωστοι ρε εσείς :P :P :P. Πάτε για καρχαρίες όξα φάλαινες :mrgreen:? Με έτσι χοντρές μισίνες εν χάνεις πολλά στην ρίψει? Εκτός τζε αν σύρνετε με ελαφριά καλάμια του casting τζε lures 30g+ :P.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by fISHANDCHIPS »

Προπονιούντε για τον Νείλο :) 35αρες και shokleader,μέχρι κ κούκλες Barbie,έχω τους ικανούς να σίρουν.Αλλά τουτα καμνουν τα μόνο οταν εν μόνοι τους :D :D :D :mrgreen:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
jack tar
Posts: 299
Joined: Tue Jul 29, 2008 6:37 am
Location: λευκωσια-Δάλι

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by jack tar »

ρε παιδια θελω και γω λι βοηθεια.αμα το ψαρουι εν πολλα μακρια τι πρεπει να καμω .εχω μισινα 20μμ πανω .το παραμαλλο ειναι περιπου εναμιση μετρο αλλα αμα ριχνω εν ξεπερνω τα 20μετρα.εν καλη τοση αποσταση?
''surf casting'' A way of Living

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by caveman »

φίλε, για να βοηθήσουμε, πες μας τον τυπο του καλαμιού σου, το άξιον του και τι ψαράκια πρωσπάθεισες να ρίξεις.... τζαι το ψάρεμα με ψεύτικο έχει πολλές διαφορετικές κατατάξεις, τα 20 μέτρα που ρείχνεις είναι πάρα πολύ λίγα ακόμα τζαι για λιμάνι......
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

PANTIS
Posts: 79
Joined: Sat Feb 24, 2007 7:02 am
Location: nicosia

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by PANTIS »

xereto pedes!!thelo tin voithia sas!meta apo erketo spinning se fraxtes apofasisa na to giriso stin thalasa!thelo protasis gia lures kai ti xromata kai gia ores pou ine katalilo to spinning

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by MariosK »

Φίλε πάνω κάτω είναι τα ίδια lures και οι ίδιες τεχνικές, απλά χρειάζεσαι λίγο μεγαλύτερα έτσι ώστε να έχεις περισσότερο casting distance σε σχέση με το φράκτη. Νομίζω χρώματα δεν παίζουν και πολύ σημασία, με firetiger, ασημένια τζε crystal νομίζω καλίφκεσε. Δοκίμασε poppers και shallow runners.

Όσο για τις ώρες :roll: δοκίμασε σούρουππο τζε χαράματα τζε όπου δεις επιφανειακό κυνήγι Κάποια είδη ψαριών πιάνουνται τζε το μεσημέρι.

PANTIS
Posts: 79
Joined: Sat Feb 24, 2007 7:02 am
Location: nicosia

Re: Spinning κατά τις βραδινές ώρες.

Post by PANTIS »

thanx!!any other ideas??

Post Reply

Return to “SPINNING”