difference...

Post Reply
69ways
Posts: 6
Joined: Sat Jul 26, 2008 6:32 pm

difference...

Post by 69ways »

Για σας boys.
Είναι easy να μου πείτε την διαφορα να χρησιμοποιούμε νήματα σαν μάνα αντί για μισίνα?

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: difference...

Post by (CyBasser) »

69ways wrote:Gia sas boys.
Ine easy n amu pite tin diafora na xrisimipoiume nimata san mana anti gia misina?
Τα νήματα είναι πολύ πο ανθεκτικά για την διάμετρο τους, πιο ανθεκτικά σε "κακουχίες" (βράχια κλπ), δεν έχουν καθόλου ελαστικότητα (πλεονέκτημα ή μειονέκτημα ανάλογα με την περίσταση), πιο ακριβά να τα αγοράσεις (αλλά φτηνότερα μακροπρόθεσμα), και δεν βυθίζονται, που σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να είναι σοβαρό μειονέκτημα. Επίσης αν και υπάρχουν πολλά στην αγορά, λίγα είναι τα καλά. Αν κυτάξεις σε διάφορες ενότητες του φόρουμ θα βρεις πολλές σχετικές αναφορές....
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: difference...

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλε... 69τροποι να το κανεις :shock: :shock:
Τα νηματα εχουν ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ στο τσιμπημα και στο καρφωμα.
Οταν προτοβγηκαν στην Αμερικανικη αγορα, οι διαφημισεις ελεγαν "αισθανεσται το ψαρι την ωρα που σκεφτεται να τσιμπηση" :roll: :lol:
Ισως η καλυτερες τους εφαρμογες, για μενα τουλαχιστον, ειναι στην καθετη απο βαρκα και στο spinning.
Οπως σου εχει ηδη πει και ο Cybasser εχουν και πολλα πλεονεκτηματα αλλα και πολλα μειονεκτηματα.
Σιγουρα πρεπει να τα δοκιμασεις για να βγαλης και τα δικα σου συμπερασματα :idea: :idea: :idea:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: difference...

Post by plenom'metatopsarem? »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Φιλε... 69τροποι να το κανεις :shock: :shock:
Τα νηματα εχουν ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ στο τσιμπημα και στο καρφωμα.
Οταν προτοβγηκαν στην Αμερικανικη αγορα, οι διαφημισεις ελεγαν "αισθανεσται το ψαρι την ωρα που σκεφτεται να τσιμπηση" :roll: :lol:
Ισως η καλυτερες τους εφαρμογες, για μενα τουλαχιστον, ειναι στην καθετη απο βαρκα και στο spinning.
Οπως σου εχει ηδη πει και ο Cybasser εχουν και πολλα πλεονεκτηματα αλλα και πολλα μειονεκτηματα.
Σιγουρα πρεπει να τα δοκιμασεις για να βγαλης και τα δικα σου συμπερασματα :idea: :idea: :idea:
κύριε Ευάνθη, τα είπατε όλα κατά τη γνώμη μου σε μία πρόταση:
"Ισως η καλυτερες τους εφαρμογες, για μενα τουλαχιστον, ειναι στην καθετη απο βαρκα και στο spinning."
Θα συμφωνήσω Α ΠΟ ΛΥ ΤΑ!!!!

υπάρχουν όμως και τα μειονεκτήματα όπως αναφέρατε. πάλι όμως εξαρτάται από τον καθένα πως θα αξιολογήσει νήματα και πετονιές! Και σε αυτό θα συμφωνήσω! :)

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: difference...

Post by konstantinos kalogir »

Προσωπικά είδα πολύ καλά αποτελέσματα σε light casting ψαρέματα από την ακτή για μουρμούρες κυρίως.. Η αμεσότητα που σου δίνει είναι πολύ καλύτερη σε σύγκριση με μισίνα.. Συμφωνώ απόλυτα με κ.Ευάνθη, όπως πολύ σωστά μου είπε και εμένα κάποτε 'Βάλε νήμα στην μηχανή σου όταν ψαρεύεις καθετή και θα καταλάβεις από μόνος σου την διαφορά'!!

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: difference...

Post by plenom'metatopsarem? »

konstantinos kalogir wrote:Προσωπικά είδα πολύ καλά αποτελέσματα σε light casting ψαρέματα από την ακτή για μουρμούρες κυρίως.. Η αμεσότητα που σου δίνει είναι πολύ καλύτερη σε σύγκριση με μισίνα.. Συμφωνώ απόλυτα με κ.Ευάνθη, όπως πολύ σωστά μου είπε και εμένα κάποτε 'Βάλε νήμα στην μηχανή σου όταν ψαρεύεις καθετή και θα καταλάβεις από μόνος σου την διαφορά'!!
φ'ιλε Κωνσταντίνε το παρατήρησα κι εγώ, αλλά όχι όλες τις φορές!!! Συν'ήθως πήγαινα στις μουρμούρες και με ένα καλάμι με νήμα στη μηχανή.
τις νύχτες που οι μουρμούρες ήταν δύστροπες και δεν έτρωγαν καλά, στο νήμα δεν πιάνονταν. Ίσως γιατί ένιωθαν αμέσως αντίσταση? Ίσως!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: difference...

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλησπερα σας :)
Αυτες τες μερες δουλευω (ερευνω) τα νηματα ΝΕΑΣ ΓΕΝΝΙΑΣ που βασικα ειναι ΥΒΡΙΔΙΚΑ.
Δυστυχως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στην τοπικη αγορα και το κοστος για μενα ειναι τεραστιο ΑΛΛΑ δεν πειραζει.
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Οταν εχω αποτελεσματα υποσχομαι να τα δειτε στο Περιοδικο :wink:

User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: difference...

Post by konstantinos kalogir »

plenom'metatopsarem? wrote:
konstantinos kalogir wrote:Προσωπικά είδα πολύ καλά αποτελέσματα σε light casting ψαρέματα από την ακτή για μουρμούρες κυρίως.. Η αμεσότητα που σου δίνει είναι πολύ καλύτερη σε σύγκριση με μισίνα.. Συμφωνώ απόλυτα με κ.Ευάνθη, όπως πολύ σωστά μου είπε και εμένα κάποτε 'Βάλε νήμα στην μηχανή σου όταν ψαρεύεις καθετή και θα καταλάβεις από μόνος σου την διαφορά'!!
φ'ιλε Κωνσταντίνε το παρατήρησα κι εγώ, αλλά όχι όλες τις φορές!!! Συν'ήθως πήγαινα στις μουρμούρες και με ένα καλάμι με νήμα στη μηχανή.
τις νύχτες που οι μουρμούρες ήταν δύστροπες και δεν έτρωγαν καλά, στο νήμα δεν πιάνονταν. Ίσως γιατί ένιωθαν αμέσως αντίσταση? Ίσως!
Δεν μπορώ να πω ότι το έψαξα σε τόσο μεγάλο βάθος το θέμα, απλά έκαμα γύρω στα 5-6 ψαρέματα τέλος καλοκαιριού όταν δεν είχα αποτελέσματα με τα surfcasting καλάμια. Ίσως η μουρμούρα να θέλει μερικές φορές λίγο περισσότερο χρόνο για να καταπιεί το δόλωμα.
Μια από τις παρατηρήσεις που έκανα όμως ήταν ότι τα ψάρια πιάνονταν από τα χείλη την ώρα που έσερνα το δόλωμα προς το μέρος μου, πράμα που με έκαμε να καταλάβω πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος του καλαμιού στο να καρφώνει τα συγκεκριμένα ψάρια.
Συμπέρασμα: σωστό καλάμι + σωστές αρματωσιές + νήμα στον μηχανισμό = πολύ καλά αποτελέσματα!! :D
Κ.Ευάνθη μπορείς να μας πεις 2-3 παραπάνω πράγματα για τα 'υβριδικά' νήματα?

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: difference...

Post by plenom'metatopsarem? »

konstantinos kalogir wrote:
plenom'metatopsarem? wrote:
konstantinos kalogir wrote:Προσωπικά είδα πολύ καλά αποτελέσματα σε light casting ψαρέματα από την ακτή για μουρμούρες κυρίως.. Η αμεσότητα που σου δίνει είναι πολύ καλύτερη σε σύγκριση με μισίνα.. Συμφωνώ απόλυτα με κ.Ευάνθη, όπως πολύ σωστά μου είπε και εμένα κάποτε 'Βάλε νήμα στην μηχανή σου όταν ψαρεύεις καθετή και θα καταλάβεις από μόνος σου την διαφορά'!!
φ'ιλε Κωνσταντίνε το παρατήρησα κι εγώ, αλλά όχι όλες τις φορές!!! Συν'ήθως πήγαινα στις μουρμούρες και με ένα καλάμι με νήμα στη μηχανή.
τις νύχτες που οι μουρμούρες ήταν δύστροπες και δεν έτρωγαν καλά, στο νήμα δεν πιάνονταν. Ίσως γιατί ένιωθαν αμέσως αντίσταση? Ίσως!
Δεν μπορώ να πω ότι το έψαξα σε τόσο μεγάλο βάθος το θέμα, απλά έκαμα γύρω στα 5-6 ψαρέματα τέλος καλοκαιριού όταν δεν είχα αποτελέσματα με τα surfcasting καλάμια. Ίσως η μουρμούρα να θέλει μερικές φορές λίγο περισσότερο χρόνο για να καταπιεί το δόλωμα.
Μια από τις παρατηρήσεις που έκανα όμως ήταν ότι τα ψάρια πιάνονταν από τα χείλη την ώρα που έσερνα το δόλωμα προς το μέρος μου, πράμα που με έκαμε να καταλάβω πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος του καλαμιού στο να καρφώνει τα συγκεκριμένα ψάρια.
Συμπέρασμα: σωστό καλάμι + σωστές αρματωσιές + νήμα στον μηχανισμό = πολύ καλά αποτελέσματα!! :D
Κ.Ευάνθη μπορείς να μας πεις 2-3 παραπάνω πράγματα για τα 'υβριδικά' νήματα?
πρόλαβές με ρε Κωνσταντίνε!!!! Έχεις δίκαιο μεγάλο, ξέχασα την περίπτωση οι μουρμούρες τη συγκεκριμένη νύχτα να τσιμπούν μόνο όταν σέρνεις το δόλωμα!!! Τότε το νήμα είναι ό,τι καλύτερο!!!! :)

Post Reply

Return to “SPINNING”