Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by giannosP »

χαννουν* :D
Life is a game....Fishing is serious!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

ΝΑΙ το χαννουν :!: Αλλα πιο γρηγορα και αλλα πιο αργα.
Το φυσικο χρωμα των ινων Dyneema και Spectra ειναι το ασπρο (λευκο).
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η καλυτερη επιλογη σημερα σε σχεση ποιοτητας και τιμης ειναι τα νηματα της DAIWA τα οποια δυστυχως :evil: :evil: δεν υπαρχουν στην ντοπια αγορα.

Nikolas Nklou

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Nikolas Nklou »

EVANTHIS LOIZOU wrote:ΝΑΙ το χαννουν :!: Αλλα πιο γρηγορα και αλλα πιο αργα.
Το φυσικο χρωμα των ινων Dyneema και Spectra ειναι το ασπρο (λευκο).
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η καλυτερη επιλογη σημερα σε σχεση ποιοτητας και τιμης ειναι τα νηματα της DAIWA τα οποια δυστυχως :evil: :evil: δεν υπαρχουν στην ντοπια αγορα.
:!: :!: οπως και πολλα προιοντα της daiwa (καλαμια,μηχανισμοι κ.α) :!: :!:

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Greg »

το νεο ΄shinobi' τι λεει? επεσε στα χερια σου Mr Evans?


Image
Esox Lucius

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Τετρακλωνο :!: αλλα πολυ πολυ καλης ποιοτητας.
Η τιμη του ομως ειναι λιγο ψηλη :cry:
Αυτες τες μερες φερνω και τα νεα της Power Pro και της Kureha-Seaquar που παρουσιαστηκαν στην ICAST 2011. Φανταστικες τιμες :!: :!: Ασε να δουμε και την ποιοτητα :?: :?: :arrow: :arrow: :arrow:

xrist0f0r0s
Posts: 27
Joined: Mon Jul 18, 2011 4:45 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by xrist0f0r0s »

για παραμαλλο οταν βαζουμε νιμα με στριφταρι ποσα μετρα περιπου πρεπει να ειναι ?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Προσωπικα βαζω 30 - 40 ποντους :idea:

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Προσωπικα βαζω 30 - 40 ποντους :idea:
εξαρτάται και πόσο μήκος έχει το καλάμι σου :) Μην σε εμποδίζει το μήκος του παράμαλου να κάνεις βολές!
Κι εγώ χρησιμοποιώ περίπου 30 cm

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by mariosspinning »

ε κοπελια τουτη η μισινα καμνει για σπιννινγκ;
0001885_400.jpeg
0001885_400.jpeg (42.13 KiB) Viewed 5247 times
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

mariosspinning wrote:ε κοπελια τουτη η μισινα καμνει για σπιννινγκ;
0001885_400.jpeg
Φίλε οι μισίνες γενικά δεν είναι ιδανικές για spinning αλλά μπορείς να δοκιμάσεις. Τωρά για την συγκεκριμένη που είναι και flurocarbon αν είσαι και αρχάριος πιθανόν να έχεις προβλήματα αφού θα κάμνει πολλές σπίρες και θα σου μπλέκεται στο spool. Αν δεν διαθέτεις 20-25 ευρώ για έναν καλό νήμα τότε πιάσε καλύτερα μια monofilament μισίνα για αρχή κοντά στα 8-10lb και μόλις μαζέψεις λεφτά βάλε νήμα. Όταν θα θέλεις να αγοράσεις νήμα ρώτα εδώ για να σου πούμεν κάποιες συγκεκριμένες μάρκες για να μεν πετάσεις τα λεφτά σου άδικα.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by AggelosLRK »

mariosspinning wrote:ε κοπελια τουτη η μισινα καμνει για σπιννινγκ;
0001885_400.jpeg
με 15ευρο εχει ο κωνσταντινος λαρνακα ενα νημα fujitsu 100m νομιζω 15λιπρο πιασε ενα καρουλι,τυλιξε το καλα πανω και επνασες τουλαχιστον κανα 6μηνο,οι μησινες αν δεν εχεις καλαμι @@δατο δεν σωνουν τα καλα ψαρια και ειδικα πανω στους κομπους

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:
mariosspinning wrote:ε κοπελια τουτη η μισινα καμνει για σπιννινγκ;
0001885_400.jpeg
με 15ευρο εχει ο κωνσταντινος λαρνακα ενα νημα fujitsu 100m νομιζω 15λιπρο πιασε ενα καρουλι,τυλιξε το καλα πανω και επνασες τουλαχιστον κανα 6μηνο,οι μησινες αν δεν εχεις καλαμι @@δατο δεν σωνουν τα καλα ψαρια και ειδικα πανω στους κομπους
Άγγελε δαμέ θα διαφωνήσω μαζί σου. Καλλύτερα μια μισίνα μέτριας ποιότητας παρά ένα νήμα χάλια. Συγκεκριμένα εγώ με το fujitsu είχα πολλά προβλήματα και δεν το συστήνω.

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by AggelosLRK »

MariosK wrote:
AggelosLRK wrote:
mariosspinning wrote:ε κοπελια τουτη η μισινα καμνει για σπιννινγκ;
0001885_400.jpeg
με 15ευρο εχει ο κωνσταντινος λαρνακα ενα νημα fujitsu 100m νομιζω 15λιπρο πιασε ενα καρουλι,τυλιξε το καλα πανω και επνασες τουλαχιστον κανα 6μηνο,οι μησινες αν δεν εχεις καλαμι @@δατο δεν σωνουν τα καλα ψαρια και ειδικα πανω στους κομπους
Άγγελε δαμέ θα διαφωνήσω μαζί σου. Καλλύτερα μια μισίνα μέτριας ποιότητας παρά ένα νήμα χάλια. Συγκεκριμένα εγώ με το fujitsu είχα πολλά προβλήματα και δεν το συστήνω.
Το προτινα επειδη το εχω πανω στην πομπινα απο τον μαρτη χωρις ουτε ενα κουβαρι ως τωρα (χτυπα ξυλο)ισως να το εστρωσε καλα η stradic μου,παντως ειδα με τα ματια μου να κανει κουβαρι σε ryobi και του ρολανδου δεν του πολυαρεσε.Παντως εγω το ξεκολωσα και δεν ειχα παραπονο ως τωρα :)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

AggelosLRK wrote:
MariosK wrote: Άγγελε δαμέ θα διαφωνήσω μαζί σου. Καλλύτερα μια μισίνα μέτριας ποιότητας παρά ένα νήμα χάλια. Συγκεκριμένα εγώ με το fujitsu είχα πολλά προβλήματα και δεν το συστήνω.
Το προτινα επειδη το εχω πανω στην πομπινα απο τον μαρτη χωρις ουτε ενα κουβαρι ως τωρα (χτυπα ξυλο)ισως να το εστρωσε καλα η stradic μου,παντως ειδα με τα ματια μου να κανει κουβαρι σε ryobi και του ρολανδου δεν του πολυαρεσε.Παντως εγω το ξεκολωσα και δεν ειχα παραπονο ως τωρα :)
Τα κουβάρια δεν είναι τόσο πρόβλημα του νήματος όσο του εξοπλισμού και της χρήσης του. Το πρόβλημα με το fujitsu είναι η ποιότητα του σαν νήμα. 6 μήνες θεωρητικά είναι αρκετός καιρός για να κρίνεις αν ένα νήμα εν καλό δεδομένου ότι το χρησιμοποιείς συχνά οπότε ίσως να αξίζει να το ξαναδοκιμάσουμεν γιατί η τιμή του εν αρκετά καλή. Μπορεί το δικό μου καρούλι που αγόρασα πριν 2-3 χρόνια και έκαμε μου προβλήματα που τα πρώτα ψαρέματα να ήταν ελαττωματικό.

Nikolas Nklou

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Nikolas Nklou »

mariosspinning wrote:ε κοπελια τουτη η μισινα καμνει για σπιννινγκ;
0001885_400.jpeg
συγκεκριμενα Μαριε σε τουτη την μαρκα μισηνα αν την θελεις για σπιννινκ ,πιστευκω ψαξε την σε κοκκινο(χαλκινο) χρωμα (φκενει και σε ασπρο χρωμα αλλα εν την ηβρα ακομα) που ειναι και πιο μαλακη και προοριζεται για σπιννινκ , εχει ονομα ultra soft :wink: προσωπικα ηταν που τις πιο καλες μισηνες που εδοκιμασα !
asso ultra soft.JPG

Post Reply

Return to “SPINNING”