Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by christos nic »

PrEdAtΩR wrote:
caveman wrote:μεν καρτεράτε να φκάλετε συμπεράσματα μέσα που συζήτηση, εφκάτε έξω ψαρέψετε!

πολυ καλα τα ειπες φιλε :D :D

Οσο για νημα και μισινα ειναι οπως λεν οι γυναικες

once you go black you never go back , ετσι ειναι και αυτο ,οταν μαθεις το νημα δεν εχει επιστροφη χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Φιλε ειναι ανορθοδοξος ο τροπος που προσπαθεις να πεισης :lol: :lol: :lol: :lol:

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by christos nic »

pavlos_agianapitis wrote:
caveman wrote:εφκάτε έξω ψαρέψετε!
Σηφονώ μαζί σου εφκατε εξω ψαρέψετε!!!
Εμενα εξω που σπιτι μου μονο χωραφια εχει :x εσας εχει θαλασσες εν και 5 λεπτα πετσουμαστε που την Λευκωσια θαλασσα εμεις θελουμε 1 ωρα να παμε και 1.30 να ερτουμε :) ..

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by christos nic »

plenom'metatopsarem? wrote: Επίσης...ποιός είπε πως με το νήμα βγάζουμε πιο μακρυνές βολές?!!!!
Φιλε Φοιβο το λενε πολλοι..τωρα μπορει να ειναι λογω της μικρης διαμετρου του νηματος απο μια μισινα που με μισινα θελεις χοντροτερη για να εχεις την αντοχη ενος λεπτου νηματος..που λογω της λεπτης διαμετρου αρα και μικροτερης επιφανειας τριβης-βαρους ετσι και μεγαλυτερη βολη με το νημα..καπως ετσι το στηριζουν..αλλα ποσα μετρα περισσοτερα για να το αναφερουν σαν υπερ του νηματος η απορια?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Greg »

PrEdAtΩR wrote: Οσο για νημα και μισινα ειναι οπως λεν οι γυναικες
αχαχαχαχαχα
Esox Lucius

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

PrEdAtΩR wrote:
caveman wrote:μεν καρτεράτε να φκάλετε συμπεράσματα μέσα που συζήτηση, εφκάτε έξω ψαρέψετε!

πολυ καλα τα ειπες φιλε :D :D

Οσο για νημα και μισινα ειναι οπως λεν οι γυναικες

once you go black you never go back , ετσι ειναι και αυτο ,οταν μαθεις το νημα δεν εχει επιστροφη χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
:lol: :lol: :lol:

Χρίστο η επιμήκυνση που σου δίνει η μισίνα είναι πολύ μεγάλη. Δέσε μια μισίνα σε ένα στύλο, άφησε 5 μέτρα και μετά τράβα σταθερά και μέτρα την απόσταση που θα μπορέσεις να κινηθείς χωρίς πολλύν δύναμη. Θα είναι τουλάχιστο 1 μέτρο. Τζίνο το ένα μέτρο είναι το πρόβλημα. Τωρά σκέψου την κίνηση που κάμνεις για να καρφώσεις, τινάζουμεν απότομα το καλάμι, δηλαδή σχηματίζουμε ένα μικρό τόξο το πολλύν 1 μέτρο. Οπότε καταλαβαίνεις ότι αμέσως με την μισίνα έχασες το πλεονέκτημα του καρφώματος αφού την κίνηση που θα κάμεις θα την απορροφήσει η ελαστικότητα της μισίνας και το ψάρι δεν θα καταλάβει τίποτε. Όσο για την απόσταση στην βολή είναι το αντίθετο, η μισίνα έχει καλύτερο castability.

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

MariosK wrote:
PrEdAtΩR wrote:
caveman wrote:μεν καρτεράτε να φκάλετε συμπεράσματα μέσα που συζήτηση, εφκάτε έξω ψαρέψετε!

πολυ καλα τα ειπες φιλε :D :D

Οσο για νημα και μισινα ειναι οπως λεν οι γυναικες

once you go black you never go back , ετσι ειναι και αυτο ,οταν μαθεις το νημα δεν εχει επιστροφη χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
:lol: :lol: :lol:

Χρίστο η επιμήκυνση που σου δίνει η μισίνα είναι πολύ μεγάλη. Δέσε μια μισίνα σε ένα στύλο, άφησε 5 μέτρα και μετά τράβα σταθερά και μέτρα την απόσταση που θα μπορέσεις να κινηθείς χωρίς πολλύν δύναμη. Θα είναι τουλάχιστο 1 μέτρο. Τζίνο το ένα μέτρο είναι το πρόβλημα. Τωρά σκέψου την κίνηση που κάμνεις για να καρφώσεις, τινάζουμεν απότομα το καλάμι, δηλαδή σχηματίζουμε ένα μικρό τόξο το πολλύν 1 μέτρο. Οπότε καταλαβαίνεις ότι αμέσως με την μισίνα έχασες το πλεονέκτημα του καρφώματος αφού την κίνηση που θα κάμεις θα την απορροφήσει η ελαστικότητα της μισίνας και το ψάρι δεν θα καταλάβει τίποτε. Όσο για την απόσταση στην βολή είναι το αντίθετο, η μισίνα έχει καλύτερο castability.

:handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup: :handgestures-thumbup:

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by caveman »

Επίαμεν το σπιν μας σήμερα με τον Γιάννη "c&r" τζαι είπα να ψαρέψω με μονοφίλαμεντ, έτσι, για να θυμιθούμε τα παλιά, και τα καλά του νήματος!

Έπιασε ο Γιάννης 5 ΚΑΛΑ ψάρια και γω τον μάλλουρο!!!! :lol: :lol: :lol: δεν έχει υποοοοοοοοοοόθεση η μισήνα. Η μισήνα είναι μόνο για χώρες που έχει πολλύ ψάρι και με μια απλή επανάκτηση της μισήνας πέρνεις ψάρια, δεν είναι για σοβαρές καταστάσεις όπου χρειάζετε να δουλέψεις το δόλωμα :!:

Είναι ακριβός όπως το είπε ο Βύρωνας :lol:
PrEdAtΩR wrote:Οσο για νημα και μισινα ειναι οπως λεν οι γυναικες

once you go black you never go back , ετσι ειναι και αυτο ,οταν μαθεις το νημα δεν εχει επιστροφη χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
:lol: :lol: :lol:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by christos nic »

MariosK wrote: Χρίστο η επιμήκυνση που σου δίνει η μισίνα είναι πολύ μεγάλη. Δέσε μια μισίνα σε ένα στύλο, άφησε 5 μέτρα και μετά τράβα σταθερά και μέτρα την απόσταση που θα μπορέσεις να κινηθείς χωρίς πολλύν δύναμη. Θα είναι τουλάχιστο 1 μέτρο. Τζίνο το ένα μέτρο είναι το πρόβλημα.

Μαριε εχεις δικαιο η επιμηκυνση της μισινας ειναι πολυ μεγαλη(ενα παραδειγμα δικο μου..στο καστινγκ οταν βραχωσει το βαρυδι και τραβαμε πισω να τα κοψουμε..τραβουμε σιγουρα 2+ μετρα και μετα να κοπει!

Ομως εγω μιλουσα για την επιμηκυνση που γινετε στο καρφωμα στο σπιννινγκ(αμεσοτητα στο καρφωμα και στην αισθηση τεχνητου) σε ενα γρηγορο καρφωμα σε ενα ψαρι που δεν ειναι κατι το σταθερο..που δεν τραβαμε σιγα σιγα μεχρι να φερουμε την μισινα στην μεγιστη επιμυκυνση που μπορει να εχει που αναφερα στο παραδειγμα και εσυ στο δικο σου..νομιζω στο καρφωμα και στα τιναγματα του τεχνητου η επιμηκυνση της μισινας δεν ειναι οση των παραδειγματων αλλα λιγοτερη και πιεση στο ψαρι θα ασκηθει και θα πιαστει απο τις πραγκαρολλες του τεχνητου οχι ομως το ιδιο με το νημα που σιγουρα εξασκει πολυ μεγαλυτερη δυναμη στο καρφωμα του ψαριου λογω της μηδενικης ελαστικοτητας και ειναι καλυτερο και για μενα..επειστηκα :lol:
MariosK wrote: Τωρά σκέψου την κίνηση που κάμνεις για να καρφώσεις, τινάζουμεν απότομα το καλάμι, δηλαδή σχηματίζουμε ένα μικρό τόξο το πολλύν 1 μέτρο. Οπότε καταλαβαίνεις ότι αμέσως με την μισίνα έχασες το πλεονέκτημα του καρφώματος αφού την κίνηση που θα κάμεις θα την απορροφήσει η ελαστικότητα της μισίνας και το ψάρι δεν θα καταλάβει τίποτε.
Το <<δεν θα καταλαβει τιποτα>> το λες μαλλον για συγκεκριμενα ψαρια στο σπιννινγκ?σε ρωτω γιατι σε σουρους,βελονιδες,λαβρακι μια χαρα τα πηγε η μισινα για μανα στο καρφωμα σε δικα μου ψαρεματα.Αν το προχωρισουμε και λιγο..πχ στο εκλεζικο ας πουμε μια χαρα καρφωνει η μισινα μανα μεγαλους σορκους..θα κερδιζε και στο εκλεζικο το νημα για μανα στο καρφωμα?η σκεψη μου ειναι αφου στην καθετη κερδιζει το νημα στο εκλεζικο γιατι οχι?

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by christos nic »

caveman wrote:Η μισήνα είναι μόνο για χώρες που έχει πολλύ ψάρι και με μια απλή επανάκτηση της μισήνας πέρνεις ψάρια, δεν είναι για σοβαρές καταστάσεις όπου χρειάζετε να δουλέψεις το δόλωμα :!:
Θα σε εμπιστευτω φιλε Χαραλαμπε!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

christos nic wrote:η σκεψη μου ειναι αφου στην καθετη κερδιζει το νημα στο εκλεζικο γιατι οχι?
Δεν έχω πολλήν εμπειρία στο εγγλέζικο αλλά μπορώ να φανταστώ πολλούς λόγους που η μισίνα είναι καλύτερη στο εγγλέζικο. Δεν θέλω όμως να λέω θεωρίες. Πάντος να ξέρεις ότι υπάρχουν άτομα που ψαρεύουν εγγλέζικο με νήμα και έχουν τους λόγους τους για συγκεκριμένες εφαρμογές.

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by inglese.fishing »

MariosK wrote:
christos nic wrote:η σκεψη μου ειναι αφου στην καθετη κερδιζει το νημα στο εκλεζικο γιατι οχι?
Δεν έχω πολλήν εμπειρία στο εγγλέζικο αλλά μπορώ να φανταστώ πολλούς λόγους που η μισίνα είναι καλύτερη στο εγγλέζικο. Δεν θέλω όμως να λέω θεωρίες. Πάντος να ξέρεις ότι υπάρχουν άτομα που ψαρεύουν εγγλέζικο με νήμα και έχουν τους λόγους τους για συγκεκριμένες εφαρμογές.
Θα ήταν μεγάλο λάθος η χρήση νήματος γιατί θα έσπαζε πιο εύκολα το παράμαλλο. Ακόμα τα καλά καλαμιά σου λένε μέχρι πόσες λίμπρες/κιλά αντέχουν, πιο ο λόγος να σπάσει κανείς το λεπτό ακριβό καλάμη του και όχι να του κοπή η πετονιά από ένα μπέρδεμα κατά τη διάρκεια της βολής;

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

inglese.fishing wrote:
MariosK wrote:
christos nic wrote:η σκεψη μου ειναι αφου στην καθετη κερδιζει το νημα στο εκλεζικο γιατι οχι?
Δεν έχω πολλήν εμπειρία στο εγγλέζικο αλλά μπορώ να φανταστώ πολλούς λόγους που η μισίνα είναι καλύτερη στο εγγλέζικο. Δεν θέλω όμως να λέω θεωρίες. Πάντος να ξέρεις ότι υπάρχουν άτομα που ψαρεύουν εγγλέζικο με νήμα και έχουν τους λόγους τους για συγκεκριμένες εφαρμογές.
Θα ήταν μεγάλο λάθος η χρήση νήματος γιατί θα έσπαζε πιο εύκολα το παράμαλλο. Ακόμα τα καλά καλαμιά σου λένε μέχρι πόσες λίμπρες/κιλά αντέχουν, πιο ο λόγος να σπάσει κανείς το λεπτό ακριβό καλάμη του και όχι να του κοπή η πετονιά από ένα μπέρδεμα κατά τη διάρκεια της βολής;
Μα υπάρχουν νήματα εξίσου λεπτά και "αδύνατα" με τις μισίνες φίλε μου. Μπορείς να βρείς νήμα μέχρι και 0.5kg... Εξάλλου είπαμε για συγκεκριμένες εφαρμογές...

inglese.fishing
Posts: 279
Joined: Wed Sep 15, 2010 11:00 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by inglese.fishing »

MariosK wrote:
Μα υπάρχουν νήματα εξίσου λεπτά και "αδύνατα" με τις μισίνες φίλε μου. Μπορείς να βρείς νήμα μέχρι και 0.5kg... Εξάλλου είπαμε για συγκεκριμένες εφαρμογές...
Πάλε θα έσπαζε πιο εύκολα το παράμαλλο, ιδικά στο κάρφωμα. (αναφέρομαι πάντα για τα λεπτά παράμαλλα)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

inglese.fishing wrote:
MariosK wrote:
Μα υπάρχουν νήματα εξίσου λεπτά και "αδύνατα" με τις μισίνες φίλε μου. Μπορείς να βρείς νήμα μέχρι και 0.5kg... Εξάλλου είπαμε για συγκεκριμένες εφαρμογές...
Πάλε θα έσπαζε πιο εύκολα το παράμαλλο, ιδικά στο κάρφωμα. (αναφέρομαι πάντα για τα λεπτά παράμαλλα)
Μίλισα για το σπάσιμο του καλαμιού που ανάφερες και όχι για το παράμαλλο. Εξάλλου αναλύσαμε σε 10 σελίδες ότι το νήμα δεν "συγχωρεί" σε σχέση με την μισίνα οπότε αυτό που λες είναι αυτονόητο και από κει και πέρα αν ξέρεις τον εξοπλισμό σου τότε τούτε παράμαλλον σπάζει ούτε τίποτε. Απλά το νήμα δεν σηκώνει λάθη στα φρένα και στο κάρφωμα, ούτε και λάθος χειρισμούς του ψαριού, ειδικά όταν μιλούμε για πολλά λεπτά νήματα...

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??!!!!

τι εγγλέζικα και καθετές?!!! εννα μας πελλάνετε?!

Post Reply

Return to “SPINNING”