Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by mariosspinning »

κοπελια επειδη στο σπιννινγκ τοσο καιρο εδουλευκα μισινα,σκευτουμε να γορασω κανενα νημα ,ειδα σημμερα σε ενα καταστημα ενα νημα πρασινο πασ τα 24 ευρο,προτεινετε μου καμια μαρκα και ποσα lb na goraso;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

legendguards

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by legendguards »

http://www.ebay.com/itm/Berkley-Whiplas ... 3cb88dc6a1

Berkley Whiplash Pro Braid 300yd Green - 30lb

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by AggelosLRK »

30λιπρες ειναι πολλες,τοσο βαζω στο shore jigging,με 15 λιπρες εισαι μεσα και καμνεις και ωραιες βολες

User avatar
mariosspinning
Posts: 492
Joined: Fri Aug 26, 2011 10:26 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by mariosspinning »

ηβρα ενα νημα 26 ευρο της asso .σε χρωμα πρασινο 15,8 λιβρεσ ε καλο;
Αξία στη ζωή έχει ο δρόμος,η πορεία όχι το τέρμα

Κώστας
Posts: 178
Joined: Tue Nov 17, 2009 9:25 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Κώστας »

τουτο το νημα Rapala Power CORE Braid Titanium Braided Spectra το εχει δοκιμασει κανενας; τι λεει;

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Sailor »

Παιδια εχω μια απορια ,επειδη δεν ξαναχρησιμοποιησα νημα.
Σε μια μηχανη που εχω γραφει οτι παιρνει γυρω στα 240 μετρα 0.20.Εχω ενα καρουλι 250 μετρα νημα 0.20 12.4 κιλα που πηρα απο το LIDL
που νομιζα οτι θα το επαιρνε σχεδον ολο η μηχανη.Τελικα οταν το εβαλα πανω γεμισε η μηχανη με το μισο καρουλι περιπου.
Ειναι δυνατον το νημα 0.20 να πιανει περισσοτερο χωρο στη μηχανη απο μια μισινα 0.20 ???????????
και κατι αλλο σε μαγαζια ειδα να πουλουν καρουλια νημα 120-130 μετρα,ειναι αρκετο μηκος για σπιννιν?? νομιζα οτι χρειζομαστε τουλαχιστον 150-200 μετρα για να παλεψομε καποιο μεγαλο ψαρι.

Nikolas Nklou

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Nikolas Nklou »

το νημα δεν ειναι το ιδιο με μια μισινα ,παντα πρεπει να βαζουμε πιο λιγο νημα αποσο φορει η μπομπινα για να μην εχουμε τουφες.... το νημα μαλλον δεν θα ειχε την αναγραφομενη διαμετρο αλλα πολλα πιο μεγαλη για να γεμωσει η μπομπινα με το μισο καρουλι .... τα 120-130 μετρα νημα για σπιννινγκ πιστευω οτι ειναι αρκετα αναλογα με τον εξοπλισμο που χρησιμοποιουμε και τι ψαρια στοχευουμε....

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

0.20mm νήμα καταλαμβάνει περισσότερο χώρο από μιαν 0.20mm μίσινα όταν τυλίγεται στο spool. Ο λόγος είναι ότι η μισίνα τυλίγετε καλλύτερα, ποιο συσταρισμένα ενώ το νήμα όχι. Η αναλογία που αναφέρεις ακούετε λογική πάντος αλλά δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια ότι είναι όντος .20 το νήμα που πήρες.

Sailor
Posts: 153
Joined: Wed Apr 13, 2011 6:45 pm

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Sailor »

Δηλαδη Μαριε ειναι αυτο που φοβομουν οτι το νημα πιανει περισσοτερο χωρο απο μια μισινα ιδιας διαμετρου.
Τωρα η απο ρια μου ειναι ποση χωρητικοτητα πρεπει να εχει η μηχανη για σπιν.?
Αγορασα φθηνα απο το ιντερνετ μια μηχανη ΚLG 2000 (κινεζικη)με χωρητικοτητα 200 μετρα 0.20 μισινα νομιζοντας θα ηταν αρκετη για νημα και ελαφρια αλλα φοβαμαι οτι απο το νημα πυ εχω θα παιρνει 80-90 μετρα.Η πομπινα της φαινεται πολυ μικρη και φανταζομαι αν αφησω 3-4 μμ χωρο πριν γεμισει για να μην εχω τουφες θα φορτωσει μαλλον μονο 60-70 μετρα.
υπαρχουν μηχανες στην σειρα 3000 που παιρνει 240 μετρα 0.20 η 200 μ 0.25 βαρος 275 γρ
και η 4000 με περισσοτερα μετρα χωρ αλλα αρκετα βαρια νομιζω
ΠΑΡΟΛΟ που ειναι φθηνες μηχανες ,20$ περιπου αυτη που παρελαβα φαινεται αρκετα καλη με 11 ball bearings
Για αρχη φαινονται οκ φτανει να βρω το καταλληλο μεγεθος για νημα,το μοντελλο 3000 θαναι καλο νομιζετε??

User avatar
plenom'metatopsarem?
Posts: 2114
Joined: Thu Feb 25, 2010 10:48 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by plenom'metatopsarem? »

Sailor wrote:Δηλαδη Μαριε ειναι αυτο που φοβομουν οτι το νημα πιανει περισσοτερο χωρο απο μια μισινα ιδιας διαμετρου.
Τωρα η απο ρια μου ειναι ποση χωρητικοτητα πρεπει να εχει η μηχανη για σπιν.?
Αγορασα φθηνα απο το ιντερνετ μια μηχανη ΚLG 2000 (κινεζικη)με χωρητικοτητα 200 μετρα 0.20 μισινα νομιζοντας θα ηταν αρκετη για νημα και ελαφρια αλλα φοβαμαι οτι απο το νημα πυ εχω θα παιρνει 80-90 μετρα.Η πομπινα της φαινεται πολυ μικρη και φανταζομαι αν αφησω 3-4 μμ χωρο πριν γεμισει για να μην εχω τουφες θα φορτωσει μαλλον μονο 60-70 μετρα.
υπαρχουν μηχανες στην σειρα 3000 που παιρνει 240 μετρα 0.20 η 200 μ 0.25 βαρος 275 γρ
και η 4000 με περισσοτερα μετρα χωρ αλλα αρκετα βαρια νομιζω
ΠΑΡΟΛΟ που ειναι φθηνες μηχανες ,20$ περιπου αυτη που παρελαβα φαινεται αρκετα καλη με 11 ball bearings
Για αρχη φαινονται οκ φτανει να βρω το καταλληλο μεγεθος για νημα,το μοντελλο 3000 θαναι καλο νομιζετε??
φίλε Sailor, γιστί δεν βάζεις ένα νήμα πιο μικρής διαμέτρου?! Βάζω 0.14 και είναι ΥΠΕΡαρκετό!!! :)
Και ναι, μεν παραγεμίσεις την πομπίνα σου γιατί απλά θα κόγκεις το νήμα σου που θα κάμνει τούφες!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by MariosK »

Από εταιρία σε εταιρία δυστυχώς διαφέρουν τα νούμερα στις μηχανές και δεν μπορείς να ξέρεις ακριβώς. Π.χ. το 3000 σε μιαν μπορεί να φορεί 150 μέτρα 20λιπρο και σε μιαν άλλη 200. Κάποια braids γράφουν στο κουτί σε την διάμετρο μόνο αντιστοιχεί όταν την τυλίγεις στο spool. Εγώ έτσι χοντρικά υπολογίζω το με τις λίπρες περίπου στο 1/4 - 1/3. Δηλαδή έναν 20 λιπρο braid αντιστοιχεί περίπου στην χωρητικότητα 5-7 λίπρες που γράφει πάνω στο σποολ για την monofilament. Όσο ποιο χοντρό το νήμα τόσο μεγαλύτερη απόκλισει έχει που τούτα τα νούμερα (το ποιο λεπτό τυλίγεται ποιο ομοιόμορφα). Ελπίζω να σε βοήθησα. Τα νούμερα εν καθαρά εμπειρικά και εν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Οντως :!: :!:
Ειναι μεγαλο μπερδεμα η διαμετρος και η αντοχη των νηματων :cry:
Ακομη δεν υπαρχει μια Παγκοσμια παραδεκτη μεθοδος μετρησης :shock: :shock:
Πρεπει να το ψαχνετε το θεμα.
Χθες παραλαβα ενα νημα 6λιβρο απο τον Πολυ του οποιου η διαμετρος ειναι η ιδια με ενα 30λιβρο αλλης μαρκας :o :o :o

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Greg »

επερασα πριν λιγο πανω στη μηχανη μου ενα powerpro 8slick 20λβ... για το καλοκαιρι.. τωρα να δουμε τι λεει σε μερικους μηνες
Esox Lucius

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Απο Αμερικα η Ευρωπη?

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μισινες-Νηματα για σπιννιγκ

Post by Greg »

US.. επηρε τα ιδια μετρα με το 4κλωνο αδερφακι του..και τωρα που το ξανασκευτομε δεν βλεπω κανενα πλεονεκτημα σε σχεση με το 4κλωνο μονο μειον, και μαλλον θα το μετανιωσω αν εμφανιστει το τερας ξανα
Esox Lucius

Post Reply

Return to “SPINNING”