Baits and lures

Post Reply
Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Baits and lures

Post by Δημήτρης »

Φίλοι μου Καλησπέρα...
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα τεχνητά δολώματα μιας και είμαι νέος στον χώρο του Spinning...
Τι χρώματισμούς πρέπει να διαλέγουμε για μέρα η νύχτα??? Για θολά νερά η καθαρά???
Για θάλασσα μιλούμε πάντα.
Ευχαριστώ.

AnorthosisMaxhtec
Posts: 4
Joined: Mon May 27, 2013 4:42 pm

Re: Baits and lures

Post by AnorthosisMaxhtec »

Δημήτρης wrote:Φίλοι μου Καλησπέρα...
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα τεχνητά δολώματα μιας και είμαι νέος στον χώρο του Spinning...
Τι χρώματισμούς πρέπει να διαλέγουμε για μέρα η νύχτα??? Για θολά νερά η καθαρά???
Για θάλασσα μιλούμε πάντα.
Ευχαριστώ.
Φίλε Δημήτρη να δκιαλέξεις ένα φοσφόρο χρώμα σαν κίτρινο φωσφόρο για νύκτα .. για μέρα βάλε ότι χρώμα έχεις! καλες ψαρίες :hand:
KEEP CALM AND GO FISHING!

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Baits and lures

Post by christos nic »

Φιλε Δημητρη εμενα η αποψη μου για το χρωμα του τεχνητου που πρεπει να διαλεξω να ριξω ειναι αναλογος με τις συνθηκες που επικρατουν στην θαλασσα την ωρα που ψαρευω..τα χρωματα ειναι ας πουμε ενα δεδομενο που θα μας δωσει πλεονεκτημα σε καποιες ωρες της μερας η σε καποιες συγκεκριμενες συνθηκες..
πχ..
.καθαρη ηρεμη θαλασσα μερα..φυσικα χρωματα που μοιαζουν με γοπα σαρδελα κεφαλο αθερινα κτλ η τεχνητα με αντανακλασεις
.θολη θαλασσα μερα η νυχτα με κυμμα..εδω λογο του οτι το τεχνητο δεν φαινετε απο καποια αποσταση θα ηταν υπερ μας καποιο τεχνητο με αντιθεσεις ποιο εντονες απο των φυσικων χρωματων που να τραβουν την προσοχη των ψαριων..οι αντιθεσεις αυτες των τεχνητων δεν φαινοντε τοσο εντονες στην θολουρα οπως τις βλεπουμε εμεις εξω απ το νερο.
.νυχτα με φεγγαρι καθαρη θαλασσα..εντονες αντανακλασεις τεχνητα που καθρεφτιζουν το φως του φεγγαριου και τεχνητα ολομαυρα(κανουν αντιθεση με το φως που εχει η νυχτα με φεγγαρι) και τεχνητα ασπρα.
σε μενα δουλεψαν τεχνητα με αντανακλασεις περισσοτερο μερα και νυχτα.
τιποτα ομως δεν ειναι απολυτο γιατι υπαρχει και η περιπτωση να μην παιζει κανενα ρολο το χρωμα του τεχνητου και τα ψαρια να κτυπανε λογο της κινησης του τεχνητου η λογο της φυσης των ψαριων κυνηγων(οτι χρωμα και να διαλεξεις να βαψεις ενα ελαφι και το παρεις κοντα σε μια πεινασμενη τιγρη παλυ θα το φαει) :)
ελπιζω να σε βοηθησα λιγο

Post Reply

Return to “SPINNING”