Δεσίματα για Spinning

Post Reply
Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Δεσίματα για Spinning

Post by Δημήτρης »

Παίδες καλησπέρα σας και πάλι...
Έχω ένα μικρό πρόβλημα που ίσως μου στοιχίσει ακριβά όταν κάνω spinning...
Βασικά δεν μπορώ να δέσω το νήμα μου με το παράμαλο (fluorocarbon), λόγω του ότι είναι πολύ λεπτά.
Έχω δοκιμάσει να κάνω τους κόμπους tony pena και albright αλλά τίποτα επειδή είναι πολύ λεπτά τα νήματα και η μισίνα δεν μπορώ να χειρίστώ τους κόμπους σωστά. Έτσι έχω κάνει ένα απλό κόμπο σε κόμπο, το θέμα είναι ότι αυτός ο κόμπος είμαι σίγουρος πως επηρεάζει το casting άσε που μπορεί και να μου κοπεί...
Μήπως υπάρχει κανένα trick που μπορώ να κάνω για να τα δέσω εύκολα και αξιόπιστα??? Καμία εισήγηση ή ακόμα και κανένα videaki????
Ευχαριστώ.

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Δεσίματα για Spinning

Post by Nikolas Nklou »

τι διαμετρους νηματος και μισηνας χρησιμοποιεις? :)
Never back down

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Δεσίματα για Spinning

Post by Δημήτρης »

15 lb νήμα και 14 η 16 μμ μισίνα

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Δεσίματα για Spinning

Post by Nikolas Nklou »

Δημήτρης wrote:15 lb νήμα και 14 η 16 μμ μισίνα
:o φιλε μου σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να καμεις κομπο με ετσι διαμετρους! το νημα σου ισως να ειναι πιο χοντρο που το leader σου!
δοκιμασε με μια μισηνα ισης αντοχης με το νημα σου! (δηλ. 7 κιλα αντοχη = περιπου 30μμ-40μμ μισηνα fluorocarbon) καλης ποιοτητας παντα! αλλιως οι κομποι σου θα κοβουνται πολυ ευκολα! :)
Never back down

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Δεσίματα για Spinning

Post by Δημήτρης »

Φίλε ακριβώς έχω ένα νήμα οκτάκλωνο που λέει over 10 lbs και για παράμαλλο μια μισίνα jaxon satori fluorocarbon 0,14 mm fish up to 4 kg...
τί λέει?

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Δεσίματα για Spinning

Post by Nikolas Nklou »

Δημήτρης wrote:Φίλε ακριβώς έχω ένα νήμα οκτάκλωνο που λέει over 10 lbs και για παράμαλλο μια μισίνα jaxon satori fluorocarbon 0,14 mm fish up to 4 kg...
τί λέει?
η αντοχη της μισηνας αναφερεται στην γενικη αντοχη ή στον κομπο? γιατι αν εν στην γενικη αντοχη υπολογισε οτι στον κομπο θα εχεις περιπου την μιση αντοχη της!
10lbs νημα ειναι 4,5 κιλα..... αρα το νημα σου εχει μεγαλυτερη αντοχη αποτι το leader σου! ετσι κοφκετε η μισηνα πρωτα και μετα το νημα!
Never back down

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Δεσίματα για Spinning

Post by Δημήτρης »

Άρα να υποθέσω ότι κρατώ το νήμα που έχω πάνω και αλλάζω μόνο την μισίνα με μια 35 μμ???
p.s:Αναφέρεται στην γενική αντοχή...

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Δεσίματα για Spinning

Post by AggelosLRK »

Φιλε δημητρη αν εισαι απο επαρχια λαρνακας,περνα απο το μαγαζι του anglermania να σου δειξω πως θα γινουν

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Δεσίματα για Spinning

Post by Nikolas Nklou »

AggelosLRK wrote:Φιλε δημητρη αν εισαι απο επαρχια λαρνακας,περνα απο το μαγαζι του anglermania να σου δειξω πως θα γινουν
:text-+1:
Never back down

Post Reply

Return to “SPINNING”