Πληροφορίες για Spinning

Post Reply
Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Πληροφορίες για Spinning

Post by Δημήτρης »

Παίδες καλησπέρα σας...
Είμαι νέος στον χώρο του ψαρέματος από την ακτή με spinning και θα ήθελα τις συμβουλές σας.Λέγοντας ακτή εννοώ αμμώδης, βραχώδης παραλίες και λιμάνια.
Επικεντρώνομαι κυρίως σε ψάρεμα λαυρακιών, χωρίς όμως να θέλω να αφήσω κλειστό το ενδεχόμενο για το ψάρεμα και άλλου είδους κυνηγών. Έχω πρόσφατα αγοράσει ένα δίσπαστο καλάμι για spinning μήκους 2.70 με casting 15-30 gr. Θα ήθελα αν μπορείται, να μου προτείνεται μια καλή μηχανή από 50 μέχρι 100 ευρώ. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε πόσα mm μάνα (μισίνα ή νήμα) και παράμαλλο είναι τα καλύτερα για τέτοιου είδους ψάρεμα με την μηχανή που έχεται να μου προτείνεται. Και κάτι τελευταίο έχω αγοράσει επίσης κάποια lures από την Duel τα Λεγόμενα Hardcore minnows των 5mm (ένα κοκκινολαίμη και ένα με πελαγίσιες αποχρώσεις γαλάζιο, μπλέ ,άσπρο) τα οποία είναι βυθιζόμενα και έχουν βάρος μόλις 3γρ.Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν κατά πόσο είναι καλά τα συγκεκριμένα για το συγκεκριμένο ψάρεμα λαυρακιού με spinning. Αν όχι ποια η χρησιμότητα τους δεδομένου του μικρού τους βάρους και γενικά που χρησιμεύουν, και ποια θα μου προτείνατε εσείς? (μάρκα και γρ).
Ευχαριστώ παίδες...

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by fISHANDCHIPS »

γεια σου φίλε ... Για γνώσεις περί λάβρακιων με την τεχνική του σπιννινγκ σίγουρα εχει πιο αρμόδιους από εμένα να σε βοηθήσουν ... Εγώ απλά θέλω να σου επισημάνω ότι θα δυσκολευτείς αρκετά να ριξεις τεχνιτο τριων γραμμαρίων με το καλάμι σου που ειναι 15-30.
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by Nikolas Nklou »

fISHANDCHIPS wrote:γεια σου φίλε ... Για γνώσεις περί λάβρακιων με την τεχνική του σπιννινγκ σίγουρα εχει πιο αρμόδιους από εμένα να σε βοηθήσουν ... Εγώ απλά θέλω να σου επισημάνω ότι θα δυσκολευτείς αρκετά να ριξεις τεχνιτο τριων γραμμαρίων με το καλάμι σου που ειναι 15-30.
φιλος αν εκαταλαβα καλα μιλα για αλμυρο νερο :)
Never back down

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by Δημήτρης »

Μιλούμε πάντα για αλμυρό νερό...

michalispsarema
Posts: 761
Joined: Wed Apr 11, 2012 10:59 am

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by michalispsarema »

φιλε μια καλη μιχανη για αρχη ειναι Shimano Catana
τα ψαρακια δεν θα ειναι εφκολο να τα ριχνεις με το καλαμι σου 15-30γρ

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by fISHANDCHIPS »

Nikolas Nklou wrote:
fISHANDCHIPS wrote:γεια σου φίλε ... Για γνώσεις περί λάβρακιων με την τεχνική του σπιννινγκ σίγουρα εχει πιο αρμόδιους από εμένα να σε βοηθήσουν ... Εγώ απλά θέλω να σου επισημάνω ότι θα δυσκολευτείς αρκετά να ριξεις τεχνιτο τριων γραμμαρίων με το καλάμι σου που ειναι 15-30.
φιλος αν εκαταλαβα καλα μιλα για αλμυρο νερο :)
?
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Nikolas Nklou
Posts: 249
Joined: Thu Aug 16, 2012 6:59 am

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by Nikolas Nklou »

fISHANDCHIPS wrote:
Nikolas Nklou wrote:
fISHANDCHIPS wrote:γεια σου φίλε ... Για γνώσεις περί λάβρακιων με την τεχνική του σπιννινγκ σίγουρα εχει πιο αρμόδιους από εμένα να σε βοηθήσουν ... Εγώ απλά θέλω να σου επισημάνω ότι θα δυσκολευτείς αρκετά να ριξεις τεχνιτο τριων γραμμαρίων με το καλάμι σου που ειναι 15-30.
φιλος αν εκαταλαβα καλα μιλα για αλμυρο νερο :)
?
εννοω γιατι να θελει τεχνητο 3 γραμμαρια? αφου πολλα τεχνητα για λαυρακια εχουν μεγαλο βαρος...
Never back down

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by christos nic »

Φιλε το καλαμι σου εχει cw 15-30 αυτο σημαινει οτι το καλαμι σου θα καμνει καλες βολες με τεχνητα βαρους απο 15 μεχρι 25γραμαριων,απο 25γρ και ποιο πανω το καλαμι αρχιζει να λιγιζει παραπανω και ειναι ευκολο να σπασει την ωρα που ριχνεις.τα τεχνητα που εχεις αν ειναι 3γρ δεν θα μπορεις να τα ριχνεις αρκετα μετρα,αυτα τα τεχνητα 3γρ χρειαζοντε καλαμι με πολυ μικρο cw.
Μηχανισμο προτεινω σου shimano exege 3000 που εχει ξεβαθη πομπινα για να σε βοηθα στις βολες η την aernos 3000 και δες και ryobi artica 3000 πας τα λεφτα τους δεν βρισκεις κατι που να σε βοηθα καλυτερα.
θα χρειαστεις μικρου διαμετρου μισινα 20-25mm η νημα 10-15mm(αν το καλαμι σου εχει δακτυλιδια για χρηση σε νημα) να σε βοηθα στις βολες γιατι θα ριχνεις μικρο βαρος τεχνητα.οι μηχανισμοι οι πρωτοι 2 που σου αναφερα κανουν για μικρης διαμετρου λεει η εταιρεια.
Για λαβρακια προτεινω σου σιλικονουχα χελακια τα μεγαλα περιπου μεχρι10cm νομιζω ασπρο φωσφοριζε και μαυρο με μολυβοκεφαλες 10-20γρ και ποιασε και καμια 25γρ οταν θα εχεις αερα κοντρα να πηγαινει λιγο μεσα.σε πλαστικα τεχνητα για λαβρακια και ολους τους κυνηγους προτεινω σου το κλασικο rapala max rap σε καμια φυσικη αποχρωση.νομιζω για αρχη να ξεκινησεις καλυφκουν σε αυτα που σου προτεινα.

christos nic
Posts: 525
Joined: Mon Nov 15, 2010 4:39 pm

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by christos nic »

Αν θελεις ομως πολυ να ριχνεις τεχνητα η σιλικονες με μικρο βαρος πχ 3γρ δες αυτο το καλαμι μιας απο τις καλες μαρκες που κανει για αυτη την χρηση με cw 0.5-7 ομως να εχεις υποψη οσο ποιο χαμηλο cw εχεις περισσοτερη ευαισθησια και θελουν αρκετη προσοχη γιατι ειναι αρκετα λεπτα.
http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... =12&t=8411

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by Δημήτρης »

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας φίλοι...

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by Δημήτρης »

Φίλοι και κάτι άλλο έχω και ένα καλάμι inspiral jaxon 2.40 m με c.w 10-40 gr μήπως ξέρεται αν είναι καλό????

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by AggelosLRK »

μια χαρα το καλαμι για αρχη

Δημήτρης
Posts: 99
Joined: Tue May 21, 2013 8:03 am

Re: Πληροφορίες για Spinning

Post by Δημήτρης »

Ευτυχώς...

Post Reply

Return to “SPINNING”