Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

fragkiskos
Posts: 25
Joined: Mon Mar 03, 2008 10:23 am
Location: Sassari

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by fragkiskos »

xexe thanks!η παλαμίδα τραβούσε αλλα είχα νήμα 60 τελική μπετόνια k δεν τις έδωσα καθόλου φρένα...4έβγαλα..τις έχω k τις 4 σε φωτό..

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by Greg »

φιλε έλα να δοκιμάσεις εδώ λεμεσό να fkalis σφυριές και παλαμίδες, έχουμε πολλές και ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ στο ράλλειο λιμάνι...αλλα δεν μας τσιμπούν :evil:
Esox Lucius

User avatar
(CyBasser)
Posts: 2367
Joined: Mon Oct 22, 2007 10:17 pm

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by (CyBasser) »

Ωραία αποτελέσματα Φραγκίσκο!

Ήμουν πριν λίγες μέρες Αθήνα για την έκθεση NATEX 08 (αυτή που οργανώνει το περιοδικό "Ψάρεμα") και μου έκανε εντύπωση το πόσο υλικό έχει αρχίσει να μαζεύεται στην Ελλάδα για spinning, ειδικά στον τομέα τεχνητών δολωμάτων. Ωστόσο, αν και τόσα πολλά δολώματα εισάγονται τώρα πιά στην Ελλάδα, πρόσεξα ότι το μεγάλο βάρος των εισαγωγέων / καταστηματαρχών πέφτει κυρίως σε εξοπλισμό για "σταθερά" ψαρέματα. Ρωτόντας τους ίδιους τους εισαγωγείς κατάλαβα πως (με μια δυό εξαιρέσεις) οι περισσότεροι τα εισάγουν κυρίως λόγω ανταγωνισμού παρά λόγω ζήτησης (και φαίνεται ότι δεν έχουν καν ιδέα για την σωστή χρήση κάποιων από τα δολώματα αυτά!!)...

Δεν πειράζει όμως, σημαίνει ότι αυτοί που ξέρουν την πραγματική αξία του spinning έχουν ακόμη καλύτερες δυνατότητες (και φαίνεται παραμένουν λίγοι!!!)...
There is fishing, and there is BASS FISHING!
ALWAYS PRACTICE CATCH AND RELEASE!!!

fragkiskos
Posts: 25
Joined: Mon Mar 03, 2008 10:23 am
Location: Sassari

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by fragkiskos »

έχεις απόλυτο δίκαιο τσιμπάς...δολώματα "τεχτιτα" υπάρχουν άπειρα αλλα το θέμα είναι να ξέρεις να τα δουλεύεις...ίσως επειδή μέσα από την εμπειρία μαθαίνεις πως να χρησιμοποιείς κάθε δόλωμα...πρέπει να δεις k να καταλάβεις πως και ποτε θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το κάθε ψαράκι...με υπομονή k μεράκι όμως όλα γίνονται!!εγώ πιστεύω ότι το spinning έχει να δώσει πολλές ικανοποιήσεις αρκεί να το κυνηγήσεις!!!keep spinning!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by fISHANDCHIPS »

εσπασεν" η "αστοσηια" με τις αγαπημένες μου σφυριές....όχι μεγάλη αλλα ας eni.... :)
ate ρε Γρηγορη η επομενη δικη σου k πιο μεγάλη
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by Greg »

Aaaaa επιτέλους άρχισαν να emfanizounte :D .. τώρα να δούμε ποτε θα καταφέρουμε να πάμε... άκουσα για την εξόρμηση σου πόρσε 8)
Esox Lucius

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by fISHANDCHIPS »

ήταν να μείνω ακόμα...είχα 2 "σαλπες" δολωμένες πάσαι καρούλια ...αλλα έπιασεν με πονοκέφαλος που την ένταση μια τσιμπιά που έχασα :twisted: :twisted: :twisted: :D ("εκοψεν" μου τα k εγίνηκε καπνός...πρέπει να ήταν λαβράκος
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by fISHANDCHIPS »

o lavrakos itan pase katsoxiro me trofi ... mpainni to kalokairi kai skeftoume mono predators :evil: :twisted:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by caveman »

Μπράβο ρε φίλε :D εν κανένας τζέφαλος τέσσερα κιλα πούταν :D :D :D υποβρίχιο :!: :twisted: Την Κυριακή ρε :!: Πάεννε τζαι σήμερα πάσμοστους καλά :wink: :mrgreen:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by sea-hunter »

oi reeeeee!!!! polla orea mpravo:D
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by MariosK »

Greg εδιάβασα το άρτιο σου στο περιοδικό tze πωρώθηκα με τις σφυριές. Σχεδιάζω την πρώτη μου εξόρμηση σύντομα :-).

Μια ερώτηση που έναν ασχετωνς (εν είμαι εγώ, εν ένας φίλος μου :-P). Το spinning στην θάλασσα μπορεί να γίνει πάνω κάτω tze με τις ίδιες τεχνικές που γίνετε tze στο φράχτη η μονο με crankbaits όπως λέις στο άρτιο? Επίσης ποίες είναι οι πιο κατάλληλες συνθήκες για σφυριές? Μέρα η Νύχτα? Πολλά μποφόρ? Πιο εν το πιο κατάλληλο περιβάλλον? Βράχοι, αμμουδιά? Λέις στο άρτιο περάσματα αρπαχτικών αλλα εγώ είμαι lion άσχετος που ψάρεμα στην θάλασσα :-P.

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by fISHANDCHIPS »

να σου πω k εγώ βάση τις μικρής πείρας που έχω....
οι svirnes που έπιασα ως τώρα ήταν με ψεύτικα ψαράκια ... τα πιο αποτελεσματικά σε εμενα ήταν η σειρά Huskyjerk τις "ραπαλα"...οι κάπως πιο διαφανη χρωματισμοί(νούμερο 11) k κάτι παρόμοια τις yo-ζυρί ...
Καλοκαίρι είναι η εποχή τους...αν και μπορεί να πετύχεις k τον χειμώνα ... καλύτερες ώρες - την ώρα που νυχτώνει αλλα για πιο μεγάλες αργά τι νύχτα....ακόμα k νωρίς το πρωί πριν τι ανατολή του ιλίου
λιμάνια και μπούκες λιμανιών είναι οι πιο συνηθισμένοι τόποι για τις svirnes ...
Τώρα για την τεχνική...hhhmmm...κάποιοι λένε ..γρήγορο μάζεμα ,απότομα χτυπήματα
Μάζεμα με μέτρια ταχύτητα και κάπου κάπου να το σταματας για πολύ λίγο ...ακόμα και κάποια χτυπήματα ...ανάλογα k με το ψαράκι που εξής...επειδή σε μερικά με το χτύπημα αλλοιώνεται πολλά η κίνηση του ψαριού που υποτίθεται πρέπει να την μιμούμαστε
σίγουρα έχει k άλλες τροποποίησης τις τεχνικής που επίσης είναι σωστές ...
βασικά δοκιμάζεις ώσπου να βρείς την ρέουλα 8) :wink:
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by sea-hunter »

μιας k έφερε το η κουβέντα :mrgreen: χρειάζεται παράμαλλο p νήμα η εν ok να γίνεται απαυθείας ένωση "μισινας" - "στρουφτογιρου"??(ξέρω "εξανασιζιτιθικε" το θέμα αλλα εν είδα καμια ξεκάθαρη απάντηση :wink: )
εδοκίμασα με κάτι παράμαλλα p συρματόσχοινο αλλα nmz ήταν πολλά χοντρά k επηρέαζαν την πλευστότητα του, τι leteeeeeee????? 8)
Keep Walking...Keep Fishing!!

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by fISHANDCHIPS »

πουλούν συρματόσχοινα έτοιμα με "στριφτογιρο" και "στριφτογιρο" με παραμάνα....αλλα όχι χοντρό...εν καταλάβω πολλά που συρματόσχοινα...
pistevko e καλύτερα να βάλεις για παράμαλλο κανένα νήμα 30...μπας k e φρεσκοακονισμένα τα δόντια τις(για μεγαλύτερη ασφάλεια)επειδή αν είναι καμια πιο μεγάλη βάλλει το βούκο το ψαράκι...
εγώ βάλλω παραμάνα με "στριφτογιρο" άπεφθης πας την μάνα(νήμα 20mm)...ώσπου να την πάθω :D :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by Greg »

εγώ όμως έπαθα την :twisted: με μιαν 8 κήλη, "εκαταπιεν" το και "εκοψεν" το όπως το ψαλίδι! !!.. Η mlkia με το νήμα εν ότι kofkete αμέσως με το που θα τριφτεί πάνω σε δόντια όπως τις σφυριάς!.. να πιάσεις το πιο λεπτό σύρμα που πουλούν στην αγορά και να το εφαρμόσεις εσύ σε ένα καλο "στριφτογουρακι".. οι "στριφτογουροι" που πουλούν με ζίνα τα έτοιμα σύρματα εν υπερβολικά επικίνδυνοι
Esox Lucius

Post Reply

Return to “SPINNING”