Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by MariosK »

Thanks for the tips :-D.Εν να πάω να προμηθευτώ μερικά ψαράκια tze σύρμα :-).

Θέλει να αίσχη αέρα tze "ανακετεμενη" θάλασσα η εν παίζει πολλά ρολο ?

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by sea-hunter »

thnx kopelia :!:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
caveman
Posts: 3501
Joined: Sat Aug 11, 2007 1:59 pm
Location: Φράγμα Κούρη

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by caveman »

Κάτι εξάρια, δεκάρια νήματα μπέρκλεΪ ουίπλαςς κώφκουν τα :? ενό εδοκίμασα ένα 33μμ ρον θόμπσον το ντάινα κέιμπλ, ούλλον μέστο στόμα της (με ζωντανό) τζαι δεν του έκαμεν την παραμικρή ζημιά έστο τζιαν ακολουθήσαν τέσσερης στην σειρά :!: :!: :wink:
Στις εκλογές 2013, ψηφίζουμε:
==ΤΟΥΡΝΑ==

fragkiskos
Posts: 25
Joined: Mon Mar 03, 2008 10:23 am
Location: Sassari

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by fragkiskos »

γεια σας παιδιά...καιρό είχα να μπω k μιας k το φέρνει η κουβέντα στο αγαπημένο μου θέμα θα γράψω μερικές ιδέες μου από πείρας....εγώ από baraccuda λούτσους η αλλιώς σφυριές όπως τις λέτε εσείς έτυχε να πιάσω αρκετές εδώ...λοιπόν ψαράκια yo-ζυρί crystal μηνός 18gr όλα σχεδόν τα χρώματα..μαζεύεις ομαλά k που k που σταματας για 1δευτερόλεπτο k ξανά μαζεύεις...αυτό για τα μικρά μεσαίου μεγέθους...για τα μεγάλα θέλει γρήγορο k σταθερό μάζεμα...όσο αφορά για νήμα η μπετόνια εγώ προσωπικά έχω 0,20 νήμα με 30cm τελική 0.80 μπετόνια....ο κόμπος νήμα mpetonias που έχω εγώ είναι τούτος http://it.youtube.com/watch?v=fNAzz_sG-Jo ...επίσης εκτος από το yo-ζυρί είναι φοβερό k το segunda τις μαρία...17-19gr αν δεν κάνω λάθος!!!γεια σας μάγκες!!

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Φιλοι μου :idea: :idea: :arrow:
Η αποψη μου ειναι οτι το καλυτερο σε πρακτικοτητα και αποτελεσμα "συρματινο παραμαλλο" ειναι ενα πρασινο της CLIMAX.
Η πρασινη εξωτερικη του επενδυση (οταν θερμανθει με ενα αναπτηρα) γινεται σαν συγκολληση και επιτρεπει την δημιουργια συνδεσεων με στριφταρια και αγγιστρια. Δεν ξερω αν υπαρχει στην Κυπρο. Παιρνω το υλικο αυτο, σε διαφορες διαμετρους, απο καταστηματα της αλυσιδας CAPTAIN HOOK στην Ελλαδα :idea:
Απο τα νηματα, η γνωμη μου ειναι να προτιματε, το καπως αρχαιο μεν αλλα εξαιρετικο σαν υλικο για bite-proof παραμαλλα, το Kevlar :idea: :idea:

TIGHT LINES

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by MariosK »

Pws deneis 0.80 misina se psaraki? :oops: :roll: :shock: :shock: :roll: :oops:

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by EVANTHIS LOIZOU »

MariosK σε χαιρετω :D :D
Και σε μενα φανηκε παραξενο το 0.80 σε τοσο μικρο ψαρακι αλλα ΔΕΝ το αποκλειω :?: :?: :?:
Η συνδεση γινεται με μεταλλικο συνδεσμο (aluminium grimp) αφου ο κομπος σ'αυτες τις διαμετρους ειναι αρκετα δυσκολο να γινει σωστα.

User avatar
Nikolas
Posts: 63
Joined: Sat Jan 19, 2008 6:47 pm

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by Nikolas »

είμαι απλά ένας ερασιτέχνης ψαράς όπως οι περισσότεροι από εσάς, θέλω όμως να πω λία πράματα επειδή η απογοήτευση μου επέρασε τα όρια ελπίζω να με ακούσετε je ελπίζω να κάμετε και εσείς ότι μπορείτε επειδή εν πάει άλλο η κατάσταση.

1. τούτη η κατάσταση με σκουπίδια εν πάει άλλο. Πάμε ψάρεμα και για να μπορέσουμε να περπατήσουμε γύρο που τον φράχτη, η την παραλια πρέπει να σκαρφαλώνουμε "σκουπιτηκια". έλεος πλέον εν πολλά βαρετή μια σακούλα με σκουπίδια να την πάρουμε μαζί μας?

2. "εμαθεουτικε" τελευταία ότι με "σαμαρκα" je σωλήνες fkainoun "μουλοκοπια" κτλ. Ποσα νομίζετε υπάρχουν ακόμα ζωντανά μες την θάλασσα μας? Για να ψαρέψει κάποιος ούλοι νύχτα με "σαμαρκα" χρειάζεται το πολλήν 6 οι παραπάνω. επειδή μεν φανταστείτε ότι εν je πολλά καλύτερο που ένα skoulougin. Τώρα "αρκεψαν" να "πιεννουν" je να τα fkalloun je να τα πουλούν στα "μαχαζια" για να τα πιάνουμε εμείς, κατεψυγμένα ΕΝ douleukoun. θέλει κάποιος να ψαρέψει με σαμάρι? να πάει να fkalei μονος του όσα χρειάζεται με το να κάμουμε το σαμάρι εμπορικό προϊόν είναι σαν να το προετοιμάζουμε για εξαφάνιση που την κύπρο όπως ούλα τα αλλα που είχαμε σε αφθονία παλιά.

3. πάμε φράχτη je pkerwnoume γίνει την g.... την άδεια. το 80% που πάει σε φράχτες εν την πληρώνουν, ποτε επιτέλους ένα ertei ένα πλάσμα να με ρωτήσει αν έχω άδεια να ψαρέψω? αίσχη 6 χρονια εν ήρτε ποτε κανένας ήντα κατάσταση εν τούτη?

4. πάμε ψάρεμα για sport οι για να φάμε επειδή πεινούμε!!! ένα πιάσουμε je "ψαρκα" καλά ζίνα συμφωνώ ότι ένα τα κρατούμε για κάνα partoui με φίλους je οικογένεια. Αλλα να paennei κάποιος να σουνάι τα "σορκουτηκια" τα 100g je τα mourmourouthkia τα 50g πάει πολλά!! je μετά να μας δείχνουν je την ψαρια με περηφάνια! "αιστα" τα "γεριμα" να μεγαλώσουν να γεννήσουν perkei pollini λείο το ψάρι.

5. πρέπει να γίνει επιτέλους ένας οργανισμός για την προστασία τις υδρόβιας φύσης τις Κύπρου, αφού εν κάμνει κανένας τίποτε τότε να το κάμουμε εμείς. Πολλές φορες νοιώθω ότι κανένας εν αγαπά τούντων τόπο εν κρίμα. μονο να fkaloun ψάρι που το νερό je κάνει.

6. "τουντο" θέμα με τα δίχτυα? σούρνουμε το καλάμι je erkounte je αμολούν τα δίχτυα 10 μετρα που την άχτι, ampa je φθεί κανένα "ξεφαλουι" αλωπός. στους φράχτες όπως πάμε ένα βάλουν je καΐκια για να τα σούρνουν.

7. για το θέμα του νυχτερινού ψαρέματος, εν λαλώ έκαμνα το je εγώ παλιά αλλα πρέπει να καταλάβουμε ότι εν πολλά μεγάλη ζημια στο οικοσύστημα. θεωρείτε sport να κολύμβα κάποιος je να πυροβολεί μια γραμμή που "ψαρκα"? "πιαστα" που την ψαραγορά καλύτερα εν θα αίσχη με τρύπες.

8. στην ευρώπη αίσχη νομο οι βάρκες να μεν ξαπολούν τα σκατά που τες τουαλέτες μες την θάλασσα, στην κύπρο φαίνεται ακόμα να το μάθουμε. η θάλασσα "εκαταντισε" βόθρος, πως erkounte ακόμα τουρίστες εν μπορώ να καταλάβω. Κολυμπούμε μες τα σ....

9. αίσχη τόπους σε παραλιες τις λεμεσού που το χρώμα τις άμμου εν μαύρο που τα πετρέλαια je βάλουμε τα μωρά να παίζουν. "ενδιαφερτικε" κανένας που την κυβέρνηση να κάμει μελέτη αν το νερό εν μολυσμένο? πρέπει δηλαδή κάθε καλοκαίρι να "γεμωνουμε" δερματικές παθήσεις ώσπου να γίνει κάτι?

10. όταν τελειώνει κάποιος που το ψάρεμα υποχρεούται να παίρνει μαζί του τα δολώματα που έμειναν έστω je αν βρωμούν. οι να "πιεννουμε" σε μια παραλια je να αίσχη μια μάτσα "τσαρτελλες" je γαρίδες βρωμισμένες διπλα που κομμένες "μισινες" je αγκίστρια που παράμαλλα που εμπλέχτηκαν. έλεος!

τι να πει κάποιος? ο θεός να μας βοηθήσει
μια η λυση.λιμνουα μες την αυλη μας γεματη ψαρκα!

fragkiskos
Posts: 25
Joined: Mon Mar 03, 2008 10:23 am
Location: Sassari

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by fragkiskos »

exeis dikaio...xexasa na pw oti xrisimopoiw ta spinlik clips...einai metalika quick change.... :D :D 8)

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by MariosK »

OK thanks 8). Μπορετέ να μου πείτε και τι κόμπο "κανενετε" για τα quick change με 0.80 mm :D ? Surgeon Loop "ασπουμε" είναι αρκετό η θέλει κάτι ποιο εξειδικευμένο? Δεν είμαι σίγουρος αν "τριλενε" η clinch knot μπορεί να δέσει καλά με 0.80 mm.

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by Greg »

σήμερα volekfei με ελαφρώς η μέρα... ένα αποπειραθώ να πάω στα αγαπημένα μου κούδας :twisted: αλλα το πιο πιθανό ένα πιάσω τον mitan
Esox Lucius

User avatar
Greg
Posts: 3067
Joined: Tue Aug 07, 2007 3:54 pm
Location: by the sea

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by Greg »

Greg wrote:simera volekfei me elafrws i mera... enna apopeirathw na paw sta agapimena mu cudas :twisted: alla to pio pithano enna piasw ton mitan

aaa epitelous....ektupisa autes tes 2 kuries me 1misi wra psarema :twisted: :twisted: http://www.cyprusfishingmagazine.com/fo ... start=1470
Esox Lucius

User avatar
sea-hunter
Posts: 708
Joined: Tue Jun 26, 2007 1:58 pm
Location: Lemesos

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by sea-hunter »

mpravo reeeee :!: alloi fkalloun sfirnes k alloi dkievazoun kavafies :twisted: en peirazi omos 9 k popse :mrgreen:
Keep Walking...Keep Fishing!!

User avatar
CASTING
Posts: 191
Joined: Tue Mar 04, 2008 6:53 pm

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by CASTING »

Φιλε μου εσιης απολυτο δικαιο σε οτι λεεις.Πρεπει επιτελους να γινει κατι πριν να ειναι παρα πολυ αργα.Σιουρα υπαρχουν καποιοι που μπορουν να βοηθησουν τζαι να καμουν κατι για να αρκεψει να αλλαζει τουτη η κατασταση επιτελους.Εν γινεται μονο να τα λαλουμε συνεχεια δαμεσα.
ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΡΕΑΤΟΣΥΛΛΟΓΗ.......

fISHANDCHIPS
Posts: 1547
Joined: Tue Dec 18, 2007 6:01 pm

Re: Μια ειναι η διεξοδος : Spinning !!!!!!

Post by fISHANDCHIPS »

Lures k pellares re kopelia :D :D :D :D :D
... φευγω και αφηνω πισω μου σκουπιδια

Post Reply

Return to “SPINNING”