Baitcasting reel

Post Reply
Nikolas Nklou

Baitcasting reel

Post by Nikolas Nklou »

Καλησπερα σε ολα τα μελη,
Αν μπορει καποιος εμπειρος με μηχανισμους baitcasting να με βοηθησει λιγο ....
Θελω να ξεκινησω Baitcasting οχι στο γλυκο νερο αλλα στην θαλασσα...
Το προβλημα ειναι ...οι μηχανισμοι baitcast συνηθως (οι πλειστοι) κατασκευαζονται αποκλειστικα για γλυκα νερα,μπορουν να αντεξουν το αλμυρο νερο και με συντηρηση μετα απο καθε ψαρεμα?
Τι προβληματα θα αντιμετωπισω αν ξεκινησω baitcasting στην θαλασσα..??? :)
Αναμενω απαντησεις !

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Baitcasting reel

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Νικολα :!:
Εχει παρα πολλες μηχανουδες BAITCASTERS (multipliers) που κατασκευαζονται για θαλασσα.
Πες μου για ΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ την θελεις και να σου πω :idea:

Nikolas Nklou

Re: Baitcasting reel

Post by Nikolas Nklou »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Νικολα :!:
Εχει παρα πολλες μηχανουδες BAITCASTERS (multipliers) που κατασκευαζονται για θαλασσα.
Πες μου για ΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ την θελεις και να σου πω :idea:
Κ.Ευανθη επεριμενα την απαντηση σου συνεχως :D Οπως φενεται και στην ενοτητα την θελω για Spinning (lure fishing)

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Baitcasting reel

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Καλη σου μερα Νικολα :D
Υπαρχουν δυο βασικοι τυποι Baitcasters. 1. Low Profile, 2. Round
Για αρχη ειναι καλυτερα να παεις σε Low profile οπως ειναι η ABU Orra Inshore.
Υπαρχουν πολλες επιλογες, φτηνοτερες και πανακριβες. Η συμβουλη μου ειναι να ξεκινησεις με μια μεταχειρισμενη και αν σου αρεσει να προχωρησεις σε πιο σοβαρη αγορα.
Καλαμι εχεις :?: :?:

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Baitcasting reel

Post by PrEdAtΩR »

Nikolas Nklou wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Νικολα :!:
Εχει παρα πολλες μηχανουδες BAITCASTERS (multipliers) που κατασκευαζονται για θαλασσα.
Πες μου για ΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ την θελεις και να σου πω :idea:
Κ.Ευανθη επεριμενα την απαντηση σου συνεχως :D Οπως φενεται και στην ενοτητα την θελω για Spinning (lure fishing)
Νικολα για θαλασσα μεινε με spinning μηχανη. Για jerking, popping και για casting κοντρα στον ανεμο η spinning μηχανη κανει τη ζωη σου πολυ πιο ευκολη.

Για γλυκα νερα ναι χρειαζεται η baitcasting reel για να εχεις παραπανω επαφη με το δολωμα, δυναμη να το βγαλεις απο heavy structure και για να μπορεις να κανεις καπoια ειδη casting οπως flipping & pitching.

Nikolas Nklou

Re: Baitcasting reel

Post by Nikolas Nklou »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Καλη σου μερα Νικολα :D
Υπαρχουν δυο βασικοι τυποι Baitcasters. 1. Low Profile, 2. Round
Για αρχη ειναι καλυτερα να παεις σε Low profile οπως ειναι η ABU Orra Inshore.
Υπαρχουν πολλες επιλογες, φτηνοτερες και πανακριβες. Η συμβουλη μου ειναι να ξεκινησεις με μια μεταχειρισμενη και αν σου αρεσει να προχωρησεις σε πιο σοβαρη αγορα.
Καλαμι εχεις :?: :?:
Κ.Ευανθη και εγω πανω σε ABU GARCIA πηγαινα...pow profile Παντα ,μιας και εν μου αρεσκουν οι round...
καλαμι δεν εχω για baitcast αλλα αν προχωρησω στην αγορα εννα πιασω complete καλαμι,μηχανουα και τα accesories... :D

Nikolas Nklou

Re: Baitcasting reel

Post by Nikolas Nklou »

PrEdAtΩR wrote:
Nikolas Nklou wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Νικολα :!:
Εχει παρα πολλες μηχανουδες BAITCASTERS (multipliers) που κατασκευαζονται για θαλασσα.
Πες μου για ΠΟΙΑ ΧΡΗΣΗ την θελεις και να σου πω :idea:
Κ.Ευανθη επεριμενα την απαντηση σου συνεχως :D Οπως φενεται και στην ενοτητα την θελω για Spinning (lure fishing)
Νικολα για θαλασσα μεινε με spinning μηχανη. Για jerking, popping και για casting κοντρα στον ανεμο η spinning μηχανη κανει τη ζωη σου πολυ πιο ευκολη.

Για γλυκα νερα ναι χρειαζεται η baitcasting reel για να εχεις παραπανω επαφη με το δολωμα, δυναμη να το βγαλεις απο heavy structure και για να μπορεις να κανεις καπoια ειδη casting οπως flipping & pitching.
Αρα Βυρωνα να μεινω με spinning Μηχανισμο?
Δεν θα με εξυπηρετα η baitcast?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: Baitcasting reel

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Νικολα :!:
Συμφωνω και επαυξανω με αυτα που σου γραφει ο Βυρωνας.
Οι Baitcasters εχουν πλεονεκτημα σε καποιες εξειδικευμενες τεχνικες. Οπως ΠΧ για μενα ειναι το ψαρεμα με καλαμαριερες απο την ακτη.
Για ΓΕΝΙΚΗ ΠΑΡΑΚΤΙΑ χρηση οι Σπιννινγκ ειναι καλυτερες (more user friendly) :idea: :idea:

Nikolas Nklou

Re: Baitcasting reel

Post by Nikolas Nklou »

EVANTHIS LOIZOU wrote:Νικολα :!:
Συμφωνω και επαυξανω με αυτα που σου γραφει ο Βυρωνας.
Οι Baitcasters εχουν πλεονεκτημα σε καποιες εξειδικευμενες τεχνικες. Οπως ΠΧ για μενα ειναι το ψαρεμα με καλαμαριερες απο την ακτη.
Για ΓΕΝΙΚΗ ΠΑΡΑΚΤΙΑ χρηση οι Σπιννινγκ ειναι καλυτερες (more user friendly) :idea: :idea:
οι Bait ειναι καλυτερες απο οσο ξερω σε θεματα βολων....αληθευει??
Βασικα θελω την baitcast για light spinning,soft baits για λαυρακια,σφυρνες tze κανενα μαυρο αν κατσει που θα γινει release :wink:

User avatar
MariosK
Posts: 3582
Joined: Sun May 04, 2008 6:00 pm
Location: Πάφος
Contact:

Re: Baitcasting reel

Post by MariosK »

Nikolas Nklou wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Νικολα :!:
Συμφωνω και επαυξανω με αυτα που σου γραφει ο Βυρωνας.
Οι Baitcasters εχουν πλεονεκτημα σε καποιες εξειδικευμενες τεχνικες. Οπως ΠΧ για μενα ειναι το ψαρεμα με καλαμαριερες απο την ακτη.
Για ΓΕΝΙΚΗ ΠΑΡΑΚΤΙΑ χρηση οι Σπιννινγκ ειναι καλυτερες (more user friendly) :idea: :idea:
οι Bait ειναι καλυτερες απο οσο ξερω σε θεματα βολων....αληθευει??
Βασικα θελω την baitcast για light spinning,soft baits για λαυρακια,σφυρνες tze κανενα μαυρο αν κατσει που θα γινει release :wink:
Ειδικά για light spinning ξέχασε το. Ακόμα και για γλυκά νερά που υπάρχει πολύ μεγαλύτερη γκάμα αγοράς μηχανών baitcasting πολύ δύσκολα βρίσκεις για light spinning. Ο λόγος είναι ακριβός αυτό που προανάφερες, ότι σου κόβει σχετικά κάποια μέτρα στην βολή λόγο της κατασκευής της.

Nikolas Nklou

Re: Baitcasting reel

Post by Nikolas Nklou »

MariosK wrote:
Nikolas Nklou wrote:
EVANTHIS LOIZOU wrote:Νικολα :!:
Συμφωνω και επαυξανω με αυτα που σου γραφει ο Βυρωνας.
Οι Baitcasters εχουν πλεονεκτημα σε καποιες εξειδικευμενες τεχνικες. Οπως ΠΧ για μενα ειναι το ψαρεμα με καλαμαριερες απο την ακτη.
Για ΓΕΝΙΚΗ ΠΑΡΑΚΤΙΑ χρηση οι Σπιννινγκ ειναι καλυτερες (more user friendly) :idea: :idea:
οι Bait ειναι καλυτερες απο οσο ξερω σε θεματα βολων....αληθευει??
Βασικα θελω την baitcast για light spinning,soft baits για λαυρακια,σφυρνες tze κανενα μαυρο αν κατσει που θα γινει release :wink:
Ειδικά για light spinning ξέχασε το. Ακόμα και για γλυκά νερά που υπάρχει πολύ μεγαλύτερη γκάμα αγοράς μηχανών baitcasting πολύ δύσκολα βρίσκεις για light spinning. Ο λόγος είναι ακριβός αυτό που προανάφερες, ότι σου κόβει σχετικά κάποια μέτρα στην βολή λόγο της κατασκευής της.
και εγω ενομιζα οτι εχεις πιο μακρυνες βολες :lol:
οι περισσοτερες που βρισκω εν medium-light :roll:

User avatar
giannosP
Posts: 479
Joined: Sat Apr 09, 2011 1:12 pm
Location: Λευκωσια - Τσερι

Re: Baitcasting reel

Post by giannosP »

εε Νικολα μου,οπος σου ειπεν ο μαριος για light spinning ενα δυσκολευτης πολλα να ριξεις τα δολωματα , ειδικα σε κοντρα κερο! Τωρα με κανονικα(15-25 γρ. τεχνητα) πιστευω οτι αμαν την μαθης καλα , και σωστα, και πως να την λειτουργησης σε διαφορες καιρικες συνθικες, σιγουρα ενα κερδισης πανω στην βολη!
Life is a game....Fishing is serious!

Nikolas Nklou

Re: Baitcasting reel

Post by Nikolas Nklou »

giannosP wrote:εε Νικολα μου,οπος σου ειπεν ο μαριος για light spinning ενα δυσκολευτης πολλα να ριξεις τα δολωματα , ειδικα σε κοντρα κερο! Τωρα με κανονικα(15-25 γρ. τεχνητα) πιστευω οτι αμαν την μαθης καλα , και σωστα, και πως να την λειτουργησης σε διαφορες καιρικες συνθικες, σιγουρα ενα κερδισης πανω στην βολη!
ελα ρε φιλε!!! τουτα ουλλα που μου ειπετε.... εβαλετε με σε :think: .......
Τελικα εν προτιμοτερο να μεινω σε spinning reels οπως ειπε ο Βυρωνας.... :wink: σιουρα πραματα....τωρα που εμαθαμε καλα τις σπιννινγκ μηχανουες να μεν μπουμε σε καινουργιους κοσμους και κεφαλαια....(οχι προς το παρων 8-) )
Ευχαριστω για τις συμβουλες σας! Ολους!
Μιας και το αναφερα ...θελω να πω και ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε πολλους ανθρωπους που το φορουμ που με βοηθησαν με τις γνωσεις τους να μπω σε νεες τεχνικες και να μαθω να ψαχνω συνεχως για καινουργια θεματα,τεχνικες και οτιδιποτε αλλο που αφορα το ψαρεμα... :clap: !

Post Reply

Return to “SPINNING”