Shore Jigging

Post Reply
User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Shore Jigging

Post by apsavvas »

έχει κανένας υπόψη την τεχνική αυτή?
υπάρχει πάρα πολύ εξοικείωση και δούλεμα με το συγκεκριμένο άθλημα στο εξωτερικό και ήθελα να μάθω κάποια πράγματα δ, κάποια Κυπριακά δεδομένα αν δουλεύει ή όχι και τη προτείνετε. Ίδη έχω κάποια πράγματα ειs γνώση μου αλλά πιστεύω υπάρχουν και άλλα.
The only source of knowledge is experience

User avatar
admin
Site Admin
Posts: 3153
Joined: Tue Dec 19, 2006 1:38 pm

Re: Shore Jigging

Post by admin »

φίλε Σάββα την τεχνική αυτή την δοκίμασαν 3-4 άτομα που ξέρω σε συγκεκριμένες περιοχές. Στο σχετικό άρθρο που γράφτηκε στο περιοδικό αναφέρονται και κάποια σημεία που κάνουν για αυτη την τεχνική στην κύπρο. Σίγουρα όταν τα ψάρια έρχονται σε επαφή με νέα ερεθίσματα και η τεχνική εφαρμόζεται σωστά είναι θέμα χρόνου να έχεις τα επιθυμητά αποτελαίσματα. Μέχρι να μάθουν τα ψάρια ότι πρόκειται για κίνδυνο αρκετά παο αυτά θα ξεγελαστούν :!:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Shore Jigging

Post by apsavvas »

έχω είδη διαβάσει το άρθρο στο περιοδικό και γ αυτό μπήκα στη περίεργα να μάθω περισσότερα. Μιας και δεν υπάρχει πλέον πάρα πολύς χρόνος για να εξασκώ το χόμπι μου είπα να ξεκινήσω δειλά δειλά αυτή τη τεχνική ψαρέματος, αν και είναι λίγο δύσκολο για τα κυπριακά δεδομένα
The only source of knowledge is experience

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Shore Jigging

Post by AggelosLRK »

Θελωντας να εκφερω την αποψη μου γυρω απο αυτην την τεχνικη και απο καποιες εμπειριες που εχω αποκομισει ειναι πολυ σημαντικο καποιος να εχει μεγαλη εξεικιωση με τα ΤΕΧΝΗΤΑ δολωματα στην θαλασσα!να ξερει να διαβαζει τους τοπους να ξερει τις ωρες και τις εποχες των ψαριων που στοχευει.Να εχει εξεικιωση με τα εργαλεια του (καλαμι/φρενα/μηχανισμος) και φυσικα να ειναι ετοιμος να ξοδεψει πολλα λεφτα γιαυτην την τεχνικη η οποια δεν συνχωρει αδυναμιες του εξοπλισμου απο τους κρικους του καλαμιου μεχρι την ποιοτητα του παραμαλλου.
Οποιος θελει να αρχισει εγω θα του προτεινα να εξασκηθει με τα κουνελοψαρα που ολοι εχετε παρεξηγησει καθοτι εμενα μου προσφεραν εκατονταδες ωρες προπονησεις :lol:
Δειλα δειλα θα δοκιμασω και το shore jigging στους φραχτες για μεγαλοστομα και ζαντερ να δω τις αντιδρασεις τους :doh:

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Shore Jigging

Post by apsavvas »

Άγγελε συμφωνώ απόλυτα με τα όσα είπες και σίγουρα πρέπει να αφιερώσεις κάποιες ώρες να ανακαλύψεις τόπους και να πειραματιστής ανάλογα. Απλά αυτό που θέλω να ρωτήσω , αν είναι εφικτό να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το είδος καλαμιού.
The only source of knowledge is experience

User avatar
AggelosLRK
Posts: 1655
Joined: Thu Apr 24, 2008 6:38 pm

Re: Shore Jigging

Post by AggelosLRK »

Αυτο το καλαμι πιστευω θα σε βοηθησει για αρχη,δεν επεσε κατι καλυτερο στην υποληψη μου στην κυπρο πανω στα 3 μετρα που πρεπει να χειριζεσε

User avatar
PrEdAtΩR
Posts: 839
Joined: Fri Nov 23, 2007 11:59 pm

Re: Re: Shore Jigging

Post by PrEdAtΩR »

AggelosLRK wrote:Θελωντας να εκφερω την αποψη μου γυρω απο αυτην την τεχνικη και απο καποιες εμπειριες που εχω αποκομισει ειναι πολυ σημαντικο καποιος να εχει μεγαλη εξεικιωση με τα ΤΕΧΝΗΤΑ δολωματα στην θαλασσα!να ξερει να διαβαζει τους τοπους να ξερει τις ωρες και τις εποχες των ψαριων που στοχευει.Να εχει εξεικιωση με τα εργαλεια του (καλαμι/φρενα/μηχανισμος) και φυσικα να ειναι ετοιμος να ξοδεψει πολλα λεφτα γιαυτην την τεχνικη η οποια δεν συνχωρει αδυναμιες του εξοπλισμου απο τους κρικους του καλαμιου μεχρι την ποιοτητα του παραμαλλου.
Οποιος θελει να αρχισει εγω θα του προτεινα να εξασκηθει με τα κουνελοψαρα που ολοι εχετε παρεξηγησει καθοτι εμενα μου προσφεραν εκατονταδες ωρες προπονησεις :lol:
Δειλα δειλα θα δοκιμασω και το shore jigging στους φραχτες για μεγαλοστομα και ζαντερ να δω τις αντιδρασεις τους :doh:
Εχει μερες που σε βγαζει απο το αδιεξοδο στους φρακτες. Καλα testing!!

Sent from my HTC Hero using Tapatalk

User avatar
apsavvas
Posts: 1045
Joined: Mon Jan 26, 2009 7:22 pm

Re: Shore Jigging

Post by apsavvas »

AggelosLRK wrote:Αυτο το καλαμι πιστευω θα σε βοηθησει για αρχη,δεν επεσε κατι καλυτερο στην υποληψη μου στην κυπρο πανω στα 3 μετρα που πρεπει να χειριζεσε
Σε ποιο καλαμι αναφερεσε? στηλε μου πμ
The only source of knowledge is experience

legendguards

Re: Shore Jigging

Post by legendguards »


User avatar
konstantinos kalogir
Posts: 1493
Joined: Tue Dec 16, 2008 10:08 pm
Location: Λάρνακα
Contact:

Re: Shore Jigging

Post by konstantinos kalogir »

Πόρωση!!

Post Reply

Return to “SPINNING”