παραμαλλο

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

παιδεια επειδη δυσκολευομαι λιγο ενα fluorocarbon παραμαλλο πρεπει να εχει την ιδια διαμετρο με το νημα μου?ή πρεπει να εχουν τις ιδιες lb?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: παραμαλλο

Post by Στάθης »

Οχι και οχι.
Χρησιμοποια αυτό τον κόμπο.

Image

Κάνε απλώς τον κόμπο στην μισίνα διπλό.
no whey no gain

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

ευχαριστω πολυ σταθη! απλα εσυ τι μου προτεινεις? το leader μου να ειναι πιο πολλων λιπρων ή το ιδιο με το νημα μου? σκεφτομαι βασικα για ενα 30 lb power pro super8slick αλλα δε ξερω ποσο πρεπει να ειναι το leader m.... :think:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: παραμαλλο

Post by Στάθης »

για τα δεδομενα της κυπρου, 10-15 λιβρων νήμα είναι ικανοποιητικό.
Παράμαλο 25mm με 30mm επίσης, αν και προτιμώ 40 συνήθως. 40-50 πόντοι είναι μια χαρά.
no whey no gain

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

βασικα σταθη επειδη δεν διαθετω και παραπολλα χρηματα αυτη τη στιγμη θα προτιμουσα το 30 λιπρο μιασ και θα δοκιμασω και λιγο την τυχη μου εδω στην αγγλια και το συνιστουν οι πιο πολλοι, θα μου ειναι εντελως αχρηστο στην κυπρο?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: παραμαλλο

Post by Στάθης »

Συγγνώμη, δεν ήξερα ότι εισαι Αγγλία. Ναι φυσικα εκει εχει άλλες δυνατότητες, αλλά δεν έχω εμπειρία για να σου δώσω συμβουλες για τις συνθήκες εκεί.
Το 30λιβρο είναι κατά την άποψη μου υπερβολικό για τα κυπριακά δεδομένα, αλλά έχει που το προτιμούν.
Ισως μια μέση λύση, 20 λιβρών ας πούμε, να αποτελεί χρυσή τομή. :)
Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι κατάλληλο για το τι θα κυνηγήσεις στην Αγγλία.
no whey no gain

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

εγω πρεπει να ζητησω συγνωμη που δε το αναφερα. δηλαδη σταθη μιας και δεν εχω καθολου εμπειρια με braid και δε μπορω να αποκτισω και αποψη προσ το παρον μιασ και δεν εχω χρηματα να δοκιμασω διαφορετικα μεγεθη πια θα ειναι τα μειονεκτιματα μιας 30λιπρης στην κυπρο απο μια 15λιπρη εκτος το ποσο μακρια θα ειναι η ριξη?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: παραμαλλο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Γιωργο Καλησπερα :)
Κατ'αρχη να μας πεις για πιο σκοπο θα χρησιμοποιησης νημα. σε τι ειδους μηχανη και τι ψαρια στοχευεις.
Μονο ετσι θα παρεις και μια σωστη απαντηση.
Ο.Κ.? :wink:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: παραμαλλο

Post by Στάθης »

Το σημαντικο είναι αυτό που αναφερες.
Το δευτερο είναι η χωρητικότητα της στο spool.
Το τριτο είναι η διακριτικότητα, αν και αυτό είναι αμφίβολο.


Πέραν τούτου, λα΄βε υπόψη και το φρένο της μηχανής.
Εαν ας πουμε δίνει 20 λίβρες φρένο, τότε το να βάλεις 30λιβρο νήμα είναι overkill.
no whey no gain

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

καλησπερα ευανθη!ευχαριστω κ για το δικο σου ενδιαφερον. βασικα σημερα ή αυριο στοχευω να αγορασω shimano την aernos fa 4000. από οτι μελετησα στισ περιοχεσ μου τα ψαρια που θελω να στοχευσω ειναι σολομος, πεστροφα,cod ( συγνωμη αλλα δε ξερω την ελληνικη ονομασια του) και σπαστα σπαστα λαβρακι με σπιννινγ. σταθη αυτο που ειπες για το φρενο δεν το πολυκαταλαβα.. η μηχανη που θα παρω ειναι οκ ετσι οπως το αναφερες?

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: παραμαλλο

Post by Στάθης »

Γιώργοs wrote: σταθη αυτο που ειπες για το φρενο δεν το πολυκαταλαβα..
Μόλις έτυχα ενημέρωσης ότι είναι λανθασμένο αυτό που είπα και απολογούμαι, οπόταν μην το λάβεις υπόψη. :!:
Θα παρακαλούσα όμως να γίνει διευκρίνηση επί του ζητήματος....


Λοιπόν, θα εξηγήσω εδώ τι είπα:

Εαν η μηχανή σου δίνει φρένο 20 λίβρες ας πούμε, και εαν θεωρήσουμε ότι η λειτουργία των φρένων είναι γραμμική, τότε το να χρησιμοποιήσεις νήμα 30 λιβρών, είναι άσκοπο γιατί δεν θα μπορέσει ποτέ να έρθει στα όρια της τάσης του. Μόλις η τάση του ξεπεράσει τις 20 λιβρες, το φρένο θα ολισθήσει και θα δώσει νήμα.

Τώρα, όπως έχω ενημερωθεί, αυτό δεν ισχύει, ή τουλάχιστον δεν είναι πλήρως αληθές. :geek:
no whey no gain

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: παραμαλλο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

H 4000 ειναι πολυ καλη για τον Σολωμο, τον Μπακκκαλιαρο(cod) και το Λαυρακι( Sea Bass).
Για την Πεστροφα δεν νομιζω. Ειναι πολυ μεγαλη.
Για νημα, ιδανικα παιρνει ΡΕ#2 που μπορει να ειναι 30λιβρο αν ειναι Ιαπωνεζικο οκτακλωνο.
Εκεινο που ειπες της Power Pro ειναι αρκετο και το 15λιβρο διοτι στην πραγματικοτητα ειναι 25-30λιβρο.
Για παραμαλλο βαζουμε χοντρο, ας πουμε .40 η .50 μ.μ καποτε και πολυ χοντροτερο αν εχουμε βραχια και τριβες.
Το μηκος του ειναι συναρτηση του τοπου που θα ψαρεψης, του τροπου που θα το ενωσης με το νημα, του μηκους του καλαμιου σου κλπ.
Τον Μπακκαλιαρο και τον Σολωμο θα τον ψαρεψης απο την ακτη η απο βαρκα?

Γιώργοs
Posts: 25
Joined: Mon Nov 14, 2011 1:22 am

Re: παραμαλλο

Post by Γιώργοs »

ευχαριστω σταθη για την ενημερωση. θα ψαρεψω από ακτή ευανθη. σολωμο σε ποταμους εδω πανω που ειναι διασημοι για τουσ σολωμουσ τουσ και μπακαλιαρο απο ακτη βραχωδησ εδω στα βορεια (νιουκαστλ) μιασ και απο οτι εψαξα εχει πολλουσ ιδιαιτερα τωρα τον χειμωνα. δηλαδη ευανθη εσυ θα μου προτεινεσ να μη παρω εκεινη την μαρκα σε 30λιπρο? στην κυπρο θα μου ειναι αχρηστο?

EVANTHIS LOIZOU
Posts: 2217
Joined: Fri Oct 19, 2007 11:21 am

Re: παραμαλλο

Post by EVANTHIS LOIZOU »

Σωστο Φιλε Σταθη.
Χρειαζεται διευκρινηση :)
Με τα νηματα ειναι λιγο "σαντανωμενο/complicated" το πραγμα και αν δεν το δεις στην πραξη στο εργαστηριο ισως να μην τα καταφερω να το εξηγησω μονο με γραπτο.
Μου εδωσες ομως αφορμη να σκεφτω να προτεινω στον Αριστο να κανουμε κατι σχετικο ας πουμε μια ανοικτη συζητηση/σεμιναριο για τα νηματα.
Ξερεις κατι? Παρατηρησα οτι, αν και εχω γραψη δυο τρια αρθρα και παρα πολλες σημειωσεις για το θεμα, δεν αρκουν.
Καλυτερα φαινεται ειναι η προσωπικη επαφη :idea: :idea:

User avatar
Στάθης
Posts: 824
Joined: Mon Jul 12, 2010 5:58 pm

Re: παραμαλλο

Post by Στάθης »

:D

Χαιρομαι που μια τυχαία συζήτηση έγινε αφορμη για κάτι δημιουργικό.
Να είστε καλά κύριε Ευάνθη.
Η προσωπική επαφή είναι όντως ευκαιρία να δοκιμάσεις/επεκτείνεις τις γνώσεις σου. :)
no whey no gain

Post Reply

Return to “SPINNING”